12. TÜBAD Mehmet Baturalp Basketbol Turnuvası

İSTANBUL (AA) – 12. TÜBAD Mehmet Baturalp Basketbol Turnuvası, 21 Eylül Cuma günü başlayacak.

Sinan Erdem Spor Salonu'nda gerçekleştirilen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği (TÜBAD) Başkanı Çetin Yılmaz, bu turnuvanın yanı sıra gençlere yönelik farklı bir organizasyonun Mehmet Baturalp ile Doğan Hakyemez anısına gerçekleştirileceğini söyledi.

Yılmaz, turnuva maçlarının oynanacağı salondaki basın toplantısında, "Eski başkanımız rahmetli Mehmet Baturalp ile derneğimize fikirleriyle katkı yapan rahmetli Doğan Hakyemez anısına turnuvayı düzenliyoruz." dedi.

TÜBAD olarak antrenörlerin hak ettiği konumlarını sağlamlaştırmak için çalıştıklarını kaydeden Yılmaz, Türkiye Basketbol Federasyonu ile uyum içinde çalıştıklarını dile getirdi.

Diyabetli Çocuklar Vakfı Başkanı Prof. Dr. Şükrü Hatun ise, turnuvayla ilgili yaptığı açıklamada, tip 1 diyabet hastalığının az bilinen bir konu olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

"Turnuva sayesinde bu hastalığı da anlatma fırsatı bulacağız. Tip 1 hastalığını kimse anlayamaz. Genç takımların katılacağı turnuvaya ön ayak olan basketbolcu Alper Saruhan, tip 1 diyabet hastası. Bu turnuvayla hem tip 1 diyabetli çocukların basketbol heyecanını yukarıda tutmayı hem de bu hastalığın sorun olmadığını göstermek istiyoruz."

Turnuva maçlarında yer alacak tip 1 diyabetli Barış Günay Özenoğlu, "10 yaşındayım. 5 yıldır tip 1 diyabetliyim. 3 yıldır da basketbol oynuyorum. Diyabet spor için engel değildir." değerlendirmesinde bulundu.

Organizasyonda yer alacak bir başka oyuncu Egemen Şenol da "7 yıldır diyabetliyim, 3 yıldır da lisanslı basketbol oynuyorum. Diyabet spora engel değildir." ifadelerini kullandı.

– 4 takım mücadele edecek

12. TÜBAD Mehmet Baturalp Basketbol Turnuvası'nda Khimki, Darüşşafaka Tekfen, Anadolu Efes ve Banvit mücadele edecek.

Turnuvada 21 Eylül Cuma günü Khimki-Darüşşafaka Tekfen ve Anadolu Efes-Banvit maçları oynanacak. İlk gün karşılaşmalarını kazanacak ekipler 22 Eylül Cumartesi günü final mücadelesinde karşı karşıya gelecek.

Doğan Hakyemez anısına gerçekleştirilecek TÜBAD-Doğan Hakyemez Gençler Turnuvası ise yarın başlayacak. 20 Eylül Perşembe günü tamamlanacak organizasyonda Anadolu Efes, TOFAŞ, Darüşşafaka Tekfen ve Fenerbahçe altyapı ekipleri yer alacak.

Turnuvalar süresince antrenör seminerleri de gerçekleştirilecek.

Bu arada tip 1 diyabetin spor yapmaya engel olmadığına dikkati çekmek amacıyla turnuva kapsamında diyabetli çocuklar ile ünlüler bir gösteri maçı yapacak.

Kovid-19 vaka sayısı dünya genelinde 6 milyon 900 bini aştı.

ABD'de Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 1200 artarak 111 bin 408'e çıktı.

İngiltere'de Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 204 artarak 40 bin 465'e yükseldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(Yusufeli Barajı) Tamamen mühendislerimizin ürünü olan eser, ekonomimize yılda 1,5 milyar lira katkı sağlayacak."

Libya ordusu, Sirte'nin batısındaki Vişke beldesini Hafter milislerinden kurtararak bölgede kontrolü sağladığını duyurdu.

İran'da yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 75 artarak 8 bin 209'a yükseldi.

Etiketler: