15 Temmuz gazisi Turgut Aslan: FETÖ ile mücadeleyi bırakmamak lazım

ANKARA (AA) – Emniyet Genel Müdürlüğünün FETÖ başta olmak üzere Türkiye’yi hedef alan terör örgütleriyle mücadele eden Terörle Mücadele Dairesinin başındayken 5 yıl önce Jandarma Genel Komutanlığında rehin alınan ve başından vurularak ağır yaralanan “Gazi Başkan” Turgut Aslan, darbe girişimi gecesi ve sonrasında yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

Aslan, 15 Temmuz akşamı helikopterleri havada gördüğü ilk an anormal bir şey olduğunu fark ettiğini belirtti. Darbecilerin kendisini ve korumasını alıkoyduktan sonra gözlerini bantlayıp ellerini bağladıklarını anlatan Aslan, “Ateş ettiler. Korumam şehit oldu. Benim kafama da 2 el ateş ettiler. Ben orada yaralandım. Duvarın dibinde beni bulduklarında kelime-i şahadet getiriyormuşum. Ondan sonra Gazi Üniversitesi Hastanesi’ne götürülmüşüm. 5 defa beyin ameliyatı olup 5 ay komada yatmışım.” diye konuştu.

Uzun bir tedavi sürecinin ardından gözünü ilk açtığında “o gecenin” akıbetini merak ettiğini aktaran Aslan, “Uyandığımda, ‘Fetullah Gülen başarılı oldu mu?’ diye sordum. ‘Gülen başarılı olduysa halk ve demokrasi kaybetti, başarısız olduysa halk ve demokrasi kazandı’ dedim.” ifadelerini kullandı.

Aslan, uzun süre hastanede kaldığını, yaşadığı zorlu tedavi sürecinin ardından sağlığına tekrar kavuşmak için sık sık yürüyüş yaptığını söyledi.

“FETÖ’nün terör örgütü olduğunu ortaya koyan raporu arkadaşlarımla hazırladık”

TEM Daire Başkanı olarak görev yaparken FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve beraberindekilerin adım adım takibinin yapılması için talimat verdiğini ifade eden Aslan, “Her yaptığının mercek altına alınması talimatını verdim, sonrasında dairedeki arkadaşlarla beraber hazırladığımız 60 sayfalık rapor üzerine mahkemeler karar verdi, Yargıtay onayladı. FETÖ silahlı terör örgütü oldu” dedi.

Aslan, hazırladıkları raporun FETÖ hakkında hazırlanan iddianamelerin temelini teşkil ettiğini dile getirdi.

Güvenlik güçlerinin FETÖ ile mücadelesine işaret eden Aslan, şunları kaydetti:

“FETÖ hala bitmedi, o biter başka biri devralır, mücadele etmeyi bırakmamak lazım. Bugün FETÖ olur yarın başka bir örgüt olur. Dikkat etmek lazım.

Terörle mücadele bitmez. Türkiye Cumhuriyeti bizim için bir kalkan gibi. Çok paranız olabilir ama devletiniz yoksa mahvolursunuz.”

FETÖ ve diğer terör örgütleriyle mücadelenin başarılı bir şekilde sürdüğünü de işaret eden Aslan, “Başarılı ama devam etmek lazım. FETÖ gider, başka biri gelir. Bu mücadele bitmez” diye konuştu.

FETÖ mensuplarına seslenerek Türk adaletine sığınmalarını isteyen Aslan, “Adaletin kestiği parmak acımaz. Fetullahçı Terör Örgütü mensupları devlete teslim olsun ve hesap versin.” çağrısı yaptı.

“Boşuna mı şehit oldular”

Bazı çevrelerin 15 Temmuz darbe teşebbüsü için “tiyatro” nitelemesi yaptığını belirten Aslan, “251 kişi şehit olmuş, 2 binden fazla kişi yaralanmış, onlar boşuna mı şehit oldu, yaralandı.” siteminde bulundu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) “gaybubet” olarak adlandırılan hücre evlerine bugüne kadar düzenlenen 265 operasyonla 4 bin 15 örgüt mensubu yakalandı.

FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından örgüt üyelerinin yakalanmasına yönelik düzenlenen operasyonlar sürüyor.

Güvenlik güçlerince örgüt üyelerinin saklandığı “gaybubet” olarak adlandırılan hücre evlerinin belirlenmesine yönelik çalışmalara devam ediliyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, bugüne kadar belirlenen çok sayıda hücre evine 265 operasyon düzenlendi. Operasyonlarda 4 bin 15 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 2 bin 390’ı tutuklandı, 1322’si hakkında adli kontrole hükmedildi, 303’ü serbest bırakıldı.

Hücre evinde yakalananlar

FETÖ’nün yargı yapılanmasına yönelik toplantıları organize eden eski Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Genel Sekreteri ve Yargıtay üyesi Mehmet Kaya da Çanakkale’de hücre evinde yakalandı.

Örgütün güncel yapılanma ile gaybubet evleri sorumlusu olduğu ve hücre evlerinde saklananlara finansal destek sağladığı tespit edilen Mehmet Biricik, İstanbul’daki hücre evinde gözaltına alındı. Ayrıca hücre evlerinde yakalananlar arasında sözde Afrika yapılanması kurucusu İbrahim Tatar, örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in yeğeni Selman Gülen de bulunuyor.

“Gaybubet”e modern mağara benzetmesi

Yürütülen soruşturmalar ve açılan davalarda elde edilen delillere göre ise FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, örgüt mensuplarının deşifre olmadan saklanmalarına yönelik önlemler alınmasını talep etti. Gülen, “gaybubet” adı verilen hücre evlerinde saklanmaya devam edilmesi gerektiğini de belirtti.

“Falcon” uygulaması üzerinden gönderilen bir mesajda da örgüt elebaşı Gülen’in “Yurt dışına geçecek arkadaşlar kesinlikle risk almadan gaybubete devam etsinler.” emri verdiği tespit edildi.

Örgüt, “gaybubet” adındaki hücre evlerini “modern mağara” olarak nitelendiriyor. Mesajlarda, hücre evlerinde saklanmanın ibadet sayılacağı belirtiliyor. Bu konuyla ilgili gönderilen bir mesajda, “Gaybubette geçirdiğimiz her dakika, bir gün ibadet yerine geçiyor.” ifadelesi yer aldı.

Muhabir: Kemal Karadağ

ANKARA (AA) – Ankara Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü içeresinde faaliyet gösterdikleri tespit edilen ve haklarında yakalama kararı bulunan 12 zanlının yakalanması için Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri harekete geçti.

Ankara merkezli 5 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda 7 zanlı yakalandı.

Zanlıların emniyetteki işlemlerinin sürdüğü, firari zanlıların yakalanması için çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Muhabir: Cankut Taşdan