Sal. Haz 25th, 2019

“2. Geleneksel Sanatlar ve Ustalar Çalıştayı” başlıyor

– Çalıştaya katılan sanatçıların eserleri, 19 Nisan’da İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü’nde sergilenecek

İSTANBUL (AA) – İstanbul Beylerbeyi Sabancı koordinatörlüğünde düzenlenen "2. Geleneksel Sanatlar ve Ustalar Çalıştayı" başlıyor.

Enstitüden yapılan açıklamaya göre, bugün başlayacak ve 19 Nisan'a kadar devam edecek olan , Türkiye'deki olgunlaşma enstitülerini bir araya getirecek.

Geleneksel sanatların icra edileceği çalıştaya, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Daire Başkanı Ahmet Vefa Güler ve bakanlık yetkilileri katılacak.

Antalya, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, Kırklareli, Kütahya, Mardin, Mersin, Muğla, Samsun, Sivas, Tokat ve Trabzon olgunlaşma enstitülerinin uzmanlık alanlarından ustaların da yer aldığı çalıştayda, İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü tarafından restorasyon ve konservasyon konulu bir seminer verilecek.

Seminerde, taşınabilir kültür varlıklarının korunması, onarımı ve gelecek nesillere en doğru şekilde aktarılabilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde ilk kez Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsünde kurulan "Restorasyon Konservasyon Laboratuvarı" danışmanı konservatör Dr. Ragsana Hasanova konuşmacı olarak yer alacak.

Çalıştaya katılan sanatçıların eserleri, 19 Nisan'da İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü'nde sergilenecek.

 • Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü yıl sonu sergisi açıldı
 • İSTANBUL (AA) – Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü yıl sonu sergisi açıldı.
  Beylerbeyi'ndeki Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü'nde açılan sergide, 2017-2018 eğitim öğretim yılı boyunca çeşitli beceri geliştirme kurslarına devam eden kursiyerlerin eserleri izlenime sunuldu.
  Giyim Üretim Teknolojisi, İğne Oyası, Geleneksel Tepme Keçe, Kuyumculuk, Resim, Saraciye, Seramik ve Tokat Tahta Baskı alanlarında eğitim alan kursiyerlerin çalışmaları, 3 gün boyunca

 • Sivas'ta bulunan şehzade türbelerine vefa
 • İSTANBUL (AA) – Sivas'taki Abdulvahabi Gazi Camisi'nde bulunan Şehzade Bayezit ve üç oğlunun türbelerinin yenilenen örtüleri, törenle sandukalara serildi.
  İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü'nden yapılan açıklamaya göre, Sivas Abdulvahabi Gazi Camisi türbesinde medfun bulunan Kanuni Sultan Süleyman'ın oğlu Şehzade Bayezit ve oğulları Şehzade Osman, Şehzade Orhan ve Şehzade Abdullah'ın İstanbul'da yenilendi.
  Türbe puşideleri, arife günü Milli