2021 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı asli partneri GSK oldu

İSTANBUL (AA) – GSK bu yılın kasım ayında Glasgow’da Birleşik Krallık ve İtalya’nın ev sahipliğinde gerçekleşecek 2021 BM İklim Değişikliği Konferansı’nın (COP26) asli partnerleri arasında yer alacak.

GSK'dan yapılan açıklamaya göre, BM İklim Değişikliği Konferansı’na ilaç sektörü kategorisinde asli partner olarak katılacak olan GSK, bu önemli sorumluluk ile birlikte 2020 yılının kasım ayında ilan ettiği yeni global çevresel sürdürülebilirlik hedeflerini bir adım ileri taşıyacak. GSK asli partnerliğini üstlendiği konferansta yaşam bilimleri sektörüne, global iklim ve doğa hedeflerine ulaşılmasına katkıda bulunmanın yanı sıra, iklim değişikliğinin sağlık üzerindeki etkilerinin ele alınmasında da lider rol oynayacak.

Ana partnerlerden biri olarak GSK, etkinlik kapsamında iklim ve sağlık odaklı önemli etkinliklerin planlanmasında söz sahibi olacak. GSK bu etkinlik sayesinde ayrıca 2021 Kasım ayı öncesinde BM İklim Değişikliği Konferansı ve GSK’nın çevresel, sürdürülebilirlik hedeflerine dair yeni inisiyatiflerin başlatılmasına yönelik konferans ekibi ve Birleşik Krallık Hükümeti ile yakın iş birliği içerisinde olacak.

– Olası pandemilere hazırlık

Bu ortaklık kapsamında GSK ayrıca iklim değişikliği ve doğa tahribatının sağlığa etkilerinin daha iyi anlaşılması ve ölçülebilmesi amacıyla diğer önde gelen sağlık kuruluşlarıyla iş birliği de dahil olmak üzere birçok alana yoğunlaşacak. Böylelikle, gelecekteki yaşam bilimi araştırmalarında faydalanmak üzere iklim değişikliği ve doğa tahribatının hastalık yükü ile hastaların ihtiyaçlarını nasıl etkilediği daha yakından gözlemlenebilecek. Öte yandan bu ortaklık ile dünya genelinde sağlık konusunda bilincin artırılması ve gelecekteki olası pandemilere hazırlıklı olabilmek için ortam sağlanması amaçlanıyor.

GSK konferanstaki konumu sayesinde, düşük karbonlu tıbbi tedavilerinin ve yeni bakım modellerinin tanıtımını yaparak endüstrinin ve sağlık sistemlerinin net sıfır düzeyine geçiş sürecine katkıda bulunmayı ve global iklim hedeflerini paylaşmayı amaçlıyor. Aynı zamanda bu ortaklık, GSK’nın çevresel, sosyal ve kurumsal yönetişim yaklaşımının önemli bir bölümünü oluşturan uzun vadeli sürdürülebilir iş performansının ve çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması gibi hedeflerini de destekler nitelikte olacak.

– GSK’nın küresel sürdürülebilirlik hedeflerinde önemli gelişmeler yer alıyor

GSK, BM İklim Değişikliği Konferansı asli partnerliğini yeni global sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşma yolunda attığı önemli adımlarla da destekliyor. Karbon tüketimini ve doğaya verilen zararı azaltma yolunda GSK, global elektrik tüketiminin yüzde 68’inin artık yenilenebilir kaynaklardan karşılanmasını sağladı ve kapsam 1 ve 2 karbon emisyonlarını 2017’den bu yana yüzde 32 azalttı. Çöp alanlarına sıfır atık bırakma politikasıyla ilerleyen şirket aynı zamanda BM Su Dayanıklılık Koalisyonu üyesi konumunu sürdürüyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı’nın (UNCTAD), 2021 Dünya Yatırım Raporu’nu yayımladı.

Raporda, 2019’da 1,5 trilyon dolar olarak kaydedilen küresel uluslararası doğrudan yatırımların, geçen yıl yüzde 35 azalarak 999 milyar dolara gerilediği bildirildi.

Dünya genelinde Kovid-19’un neden olduğu ekonomik faaliyette kısıtlamaların, şirketlerin mevcut yatırım projelerini yavaşlattığı belirtilen raporda, ekonomilerde resesyon beklentilerinin, uluslararası şirketlerin yeni projelerini yeniden değerlendirmesine yol açtığı kaydedildi.

Raporda, gelişmiş ekonomilerde küresel uluslararası doğrudan yatırımlardaki düşüşün, yeniden yapılanma ve şirket içi finansal işlemler nedeniyle yüzde 58 olduğu, bu düşüşün gelişmekte olan ekonomilerde Asya’daki güçlü yatırımlar nedeniyle yüzde 8’de kaldığı aktarıldı.

Söz konusu yatırımların 2021’de en düşük seviyeden yüzde 10 ila yüzde 15 arasında artacağı tahminine yer verilen raporda, küresel uluslararası doğrudan yatırımların 2021’de 2019 seviyesinin yaklaşık yüzde 25 altında kalacağı kaydedildi.

Gelişmiş ülkelere olan küresel uluslararası doğrudan yatırımlar yüzde 58 azaldı

UNCTAD raporunda, yatırımlara yönelik beklentilerin oldukça belirsiz olduğu vurgulanarak, küresel doğrudan yatırımların ekonomik toparlanmanın hızına, teşvik paketlerinin yatırımlar üzerindeki potansiyel etkisine ve politika baskılara bağlı olacağı belirtildi.

Raporda, gelişmiş ülkelere olan küresel uluslararası doğrudan yatırımların geçen yıl yüzde 58 azalarak 312,2 milyar dolara gerilediği bildirildi.

Avrupa’ya yönelik yatırımların azaldığına işaret edilen raporda, bölgedeki küresel uluslararası doğrudan yatırımların yüzde 80 azalarak 72,5 milyar dolara gerilediği aktarıldı.

İngiltere’deki küresel uluslararası doğrudan yatırımların 45,4 milyar dolardan 19,7 milyar dolara gerilediği belirtilen raporda, gelişmekte olan ekonomilere yönelik küresel uluslararası doğrudan yatırımların, geçen yıl yüzde 8 azalarak 662,6 milyar dolara düştüğü, Çin’e olan yatırımların ise yüzde 6 artarak 149,3 milyar dolara yükseldiği kaydedildi.

Raporda, Türkiye’ye yapılan küresel uluslararası doğrudan yatırımların geçen yıl 2019’ya göre yüzde 15 azalarak 7,9 milyar dolara gerilediği bildirildi.

KUALA LUMPUR(AA) – Birleşmiş Milletler (BM) Myanmar Özel Temsilcisi Christine Schraner Burgener, yaptığı açıklamada, Myanmar’daki insani krize ilişkin son durumu değerlendirdi.

Myanmar ordusu ile darbe karşıtı silahlı gruplar arasında son haftalarda yaşanan çatışmaların birçok kişiyi yerinden ettiğini belirten Burgener, “Myanmar’daki taraflarla yaptığım günlük görüşmelerde durumun ne kadar korkunç olduğunu birinci ağızdan duyuyorum. İnsanlar yokluk çekiyor, korku içinde yaşıyor ve hiçbir umutları yok.” ifadesini kullandı.

​​​​​​​Burgener, “Ülkenin merkezi bölgeleri ve Çin, Hindistan, Tayland sınırındaki yerlerde süren çatışmalar, şimdiye kadar 175 bin civarında sivilin yerinden edilmesi ve 10 bin civarında sığınmacının Hindistan ve Tayland sınırına göçmesiyle sonuçlandı.” dedi.

Myanmar’daki krizin bölgesel bir tehdit haline geldiğini vurgulayan Burgener, insani krize zamanında müdahale etmenin hayati önem taşıdığını kaydetti.

Burgener, Arakanlı Müslümanların da deniz yoluyla ülkelerinden göçerek güvenliksiz şartlarda başka ülkelere sığınma çabalarının sürdüğünün de altını çizdi.

Myanmar’daki askeri darbe

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin ardından 1 Şubat’ta yönetime el koymuştu.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ile iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına olağanüstü hal ilan etmişti.

Myanmar ordusunun darbe karşıtı protestocu ve isyancı gruplara silahlı müdahalesi sonucu bugüne dek 872 kişi hayatını kaybetti, binlerce gösterici gözaltına alındı.

Ülkede geniş katılımlı gösteriler sürerken gözaltındaki üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarına devam ediliyor.