26.12.2019 Gündem Haberleri

 • Yanlış pedikür bulaşıcı hastalığa neden olabiliyor

  İSTANBUL (AA) – Medipol Mega Üniversite Hastanesi’nden Podolog Dursiye Özdemir Avcı, yanlış pediküre bağlı bulaşıcı hastalıklara yakalanılabileceği uyarılarında bulundu.

  Avcı, pedikür yaptırılırken dikkat edilmesi gerekenlere dikkati çekerken “Kullanılan ekipmanların temizlenmemesi sonucu mantar, siğil gibi hastalıkların yanı sıra hepatit B, hepatit C, HİV mikrobuna yakalanabilirsiniz.” değerlendirmesini yaptı.

  Avcı, mikropların belirli bir ısıya kadar dayanıklı olduklarını belirterek, “Mantar, siğil mikrobu, hepatit B, hepatit C gibi mikroplar belli bir ısıya kadar dayanıklı. Bazı güzellik salonlarında mavi ışıklı temizleme kutuları bu ısıyı tek başına sağlamaz. Mikroorganizmaları öldüremediği için bu mikroplar orada varlıklarını sürdürebilirler. Ama söyleyeceğimiz iki aşamalı işlem sonucunda mikroorganizmaları öldürmüş olursunuz.” değerlendirmesinde bulundu.

  Temizlenme aşamasında öncelikle kirli gelen malzemelerin yıkanması gerektiğini aktaran Avcı, şunları kaydetti:

  “Sterilizasyon ve dezenfeksiyon süreci ayrı ayrı yapılıyor. Distile su yani temiz su ve birtakım solüsyonlar ve ilaçlarla, belli bir dakikada ilacın özelliğine göre malzemeler yıkanıyor. Yıkandıktan sonra kurulanıp paketli bir şekilde temizleniyor. Bu işlem haricinde, 1 litre suya 1 kapak çamaşır suyu koyarak tam dezenfektasyon sağlayamazsınız. Dezenfekte edici özelliği olması mikroorganizmaları öldürdüğü anlamına gelmez. Dezenfeksiyonda sadece siz aleti yıkayıp üstteki partiküllerin gidip gözle görülür kısmını arındırıyorsunuz ama mikroskopla görünür düzeydeki mikroorganizmalar kalıyor.”

  – “Tırnaklar düz şekilde kesilmeli”

  Avcı, pedikür esnasında yanlış tırnak kesimine bağlı batık tırnakların da oluşabileceğine dikkati çekerek, ağrı, yara ya da enfeksiyona neden olmamak adına tırnakların düz bir şekilde kesilmesinin önemli olduğunu bildirdi.

  Yapılan yanlış uygulamalar hakkında bilgi veren Avcı, “Özellikle tırnak eti tırnak kökünün üzerini örten bir tabakadır. Doğal olarak siz o eti oradan temizlediğinizde tırnağın kökünün enfeksiyon almasına neden oluyorsunuz. Nasırlara yapılan yanlış uygulamalar da yanlış pedikürün göstergesi. Yanlış pedikür uygulamaları ve hijyen olmaması dolama, batık tırnak, mantar ve ileri seviyede daha birçok hastalığa neden olur.” ifadelerini kullandı.

  Avcı, tekniğin doğru uygulanmasının önemine değinerek, “Tırnakların düz kesilip köşelerinin sivri bırakılmaması ve tırnakların hafif uzun bırakılması gerekiyor. Beyaz çizgiyi yok etmemelisiniz. Eğer sağlıklı bir ayağınız varsa pedikürü uygun koşullar sağlandığında yaptırabilirsiniz. Diyabet, hipertansiyon hastası iseniz ya da gebelik dönemindeyseniz pedikürü önermiyoruz.” yorumunda bulundu.

 • Yalova Üniversitesinde bütünleme sınavları yapılacak

  YALOVA (AA) – Yalova Üniversitesi (YAÜ) Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, bütünleme sınavlarının zamanında yapılacağını bildirdi.

  AA muhabirine açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Cebeci, Hukuk Fakültesinden 5 öğrencinin, Üniversite Senatosunca 30 Mayıs 2019’da kabul edilen “Yaz Okulu Uygulaması” kararı ile bütünleme sınavlarının kaldırılmasına yönelik uygulamanın iptali için Bursa 2. İdare Mahkemesine başvurması ve mahkemece verilen “yürütmenin durdurulması” kararını değerlendirdi.

  Senatonun kararının tavsiye niteliğinde olduğunu belirten Cebeci, “Mahkeme kararına gerek olmadan bütünleme sınavlarının yapılması gerekir ve bütünleme sınavları zamanında yapılacaktır. Tavsiye niteliğindeki değerlendirmenin uygulanmaya geçmesi için yönetmelikte değişiklik yapılması ve Resmi Gazete’de yayınlanması gerekir. Biz böyle bir değişikliğe gitmedik. Bu nedenle öğrencilerimiz bütünleme sınavlarına gireceklerdir.” ifadelerini kullandı.

  Cebeci, bu nedenle bir üst mahkemeye itirazda bulunmayacaklarını sözlerine ekledi.

 • TOBB ve Vodafone, Konyalı KOBİ’lere dijitalleşmeyi anlattı

  İSTANBUL (AA) – Türkiye Teknoloji Buluşmaları’nın bu yılki sekizinci etkinliği Konya’da gerçekleştirildi.

  Vodafone’den yapılan açıklamaya göre,Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) himayesinde Vodafone Türkiye ve Akbank ana sponsorluğunda EticaretSEM ve Eticaret Merkezi A.Ş. tarafından KOBİ’ler İçin Dijital Dönüşüm, E-ticaret ve E-ihracat temasıyla gerçekleştirilen etkinlikte alanında uzman 24’ü aşkın konuşmacı, KOBİ’lerin dünyada dijitalleşmeyle birlikte yaşanan hızlı dönüşüme nasıl ayak uydurabileceğini tartıştı.

  Bu yıl Trabzon, Antalya, Gaziantep, Balıkesir, Eskişehir, Adana ve Diyarbakır’ın ardından Konya’da düzenlenen organizasyonda şirketlerin teknolojiyle gelişmesi ve büyümesi konusunda fikir ve bilgi alışverişinde bulunuldu.

  Türkiye Teknoloji Buluşmaları’nın açılış konuşmalarını,TOBB Başkan Yardımcısı ve Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, TOBB E-Ticaret Sektör Meclisi Başkan Yardımcısı Merter Özdemir ile Vodafone Türkiye Kurumsal Satış Direktörü Yalın Özcan gerçekleştirdi.

  – “KOBİ’ler için e-ticaret ve e-ihracat’ta çok büyük fırsatlar var”

  Açıklamada görüşlerine yer verilen TOBB Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk, KOBİ’ler için e-ticaret ve e-ihracat’ta çok büyük fırsatlar olduğunu belirtti.

  Öztürk, şunları kaydetti:

  “Türkiye’de e-ticaret pazarı 2014 yılında 18,9 milyar TL iken 2018 yılında yaklaşık 60 milyar TL olmuştur. Buna rağmen ülkemizdeki perakende pazarına oranı yüzde 5.3 ile gelişmekte olan ülkelerin ortalamasının altında kalmaktadır. Teknolojik yeniliklerle, son derece dinamik olan e-ticaret sektörünün, mobil uygulamaların gelişimiyle, ilerleyen yıllarda daha yüksek paylar alacağını düşünüyoruz. E-ihracata rakamsal olarak baktığımızda Türkiye’nin toplam ihracatı içindeki payın, henüz yüzde 0.3 düzeyinde olduğunu görüyoruz. 2023 yılına kadar bu oranın yüzde 5’e ulaşacağı öngörülmektedir.

  E-ihracat, ihracatçı sayımızla birlikte, ihraç ettiğimiz ürün ve ihracat yaptığımız ülke sayısını artırmak için son derece etkili bir araçtır. Günümüzde e-ihracat ile KOBİ’ler yurt dışındaki tüketicilere doğrudan ulaşabilme imkanı yakaladılar. Bu imkanı en iyi şekilde değerlendirmemiz, dünyanın hızla yol aldığı bu yarışta Türkiye ve Konya olarak geride kalmamamız gerekmektedir. KOBİ şehri ve yüze yakın sektörde üretim yapan Konya, bugün dünyada 180 ülkeye ürünlerini ulaştırmaktadır. Hedefimiz Türkiye ihracatındaki yüzde 1,2 olan payımızı yüzde 5 seviyelerine çıkarmaktır.”

  – “TOBB iş birliğiyle KOBİ’ler İçin Dijital Dönüşüm Hareketi’ni hayata geçirdik”

  Vodafone Türkiye Kurumsal Satış Direktörü Yalın Özcan ise Türkiye ekonomisinin can damarını oluşturan KOBİ’lerin, hemen her işleyişin sil baştan yazıldığı geleceğe hazırlıklı olmak için acil adımlar atması gerektiğini belirtti.

  Vodafone olarak, tam bu noktada devreye girdiklerini ve KOBİ’lere dijitalleşme yolculuklarında rehberlik ettiklerini kaydeden Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Dijitalleşmenin sunduğu fırsatları olabildiğince fazla sayıda işletmeye ulaştırmak amacıyla TOBB iş birliğiyle KOBİ’ler İçin Dijital Dönüşüm Hareketi’ni hayata geçirdik. Bu sayede, KOBİ’lerin dijitalleşmeyi kullanarak verimliliği artırmak, tasarruf sağlamak, rekabet güçlerini artırmak için ihtiyaç duydukları yol haritasını birlikte çiziyor ve fırsatları yakalayabilmeleri için onlara destek oluyoruz. Bu projeyle, KOBİ’lerin ve şehirlerin dijital skorlarını hesaplayarak dijitalleşme seviyelerini ölçüyoruz.

  Dijital skorunu hesaplatan firmalara, çıkan sonuçlara göre ihtiyaçlarına özel çözümler sunuyor, daha fazla tasarruf sağlayabilmeleri, operasyonel verimliliklerini artırabilmeleri noktasında yol gösterici anlık raporlar iletiyoruz. TOBB liderliğinde gerçekleştirdiğimiz Teknoloji Buluşmaları’nda ve Dijital Yolculuk eğitimlerinde KOBİ’lere danışmanlık ve mentorluk desteği sağlıyor, geleceğin kodları hakkında bilgi veriyoruz.

  Projeyle işletmelerin, dijitalleşmeyle neler kazanabileceklerini gördükçe, bu alandaki adımlarını hızlandıracağını, bunun da Türkiye’nin dijitalleşme seviyesini artıracağını düşünüyoruz. Vodafone Business olarak hedefimiz tüm Türkiye’yi dolaşmak, ülkemizin şehir şehir, sektör sektör dijitalleşme haritasını çıkarmak ve her ölçekten işletmeyi geleceğe hazırlayabilmek.”

 • Terma City yılbaşı tatilinde yüzde 100 doluluğa ulaşacak

  İSTANBUL (AA) – Karaderili Şirketler Grubu’nun Yalova’nın Termal ilçesinde bulunan 2 bin 200 yatak kapasiteli termal oteli Terma City’nin Üst Yöneticisi (CEO) Tevfik Talas, “Yeni yıla yönelik rezervasyonlarımız tüm hızıyla sürüyor. Tesisimizde yeni yıl için şu anda yüzde 70-75 seviyesinde rezervasyonlar mevcut. Bu haftaki rezervasyonlarla yeni yıl tatilini yüzde 95-100 dolulukla geçireceğiz.” ifadelerini kullandı.

  Karaderili Şirketler Grubu’ndan yapılan açıklamaya göre, yeni yıla çok az bir zaman kala yılbaşı tatili değerlendirmeleri başladı.

  Stres atıp doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyen tatilciler için mevsim itibarıyla, İstanbul’a en yakın termal su olma özelliğini taşıyan Yalova’nın Termal ilçesi yeni yıl tatilini değerlendirmek isteyenler için fırsat niteliğinde.

  Ulaşım anlamında İstanbul ve Bursa’ya 1 saatlik mesafedeki konumuyla Yalova, yeni yıl tatili için tatilcilerin gözdesi.

  – “Tüm sosyal donatılarla karşılamaya hazırız”

  Açıklamada görüşlerine yer verilen Terma City CEO’su Tevfik Talas, yeni yıla yönelik rezervasyonların tüm hızıyla sürdüğünü belirterek, şunları kaydetti:

  “Tesisimizde yeni yıl için şu anda yüzde 70-75 seviyesinde rezervasyonlar mevcut. Bu haftaki rezervasyonlarla yeni yıl tatilini yüzde 95-100 dolulukla geçireceğiz. Yeni yıl sebebi ile rezervasyonların yüzde 50 artış gösterdiğini görebiliyoruz. Tatil boyunca termal sularımızdan, 6 bin metrekare üzerine kurulu spa merkezimizden, çocuk eğlence merkezleri ve Termal ilçemizin doğasından faydalanmak, dinlenmek, huzurlu bir tatil geçirmek isteyen ailelerimiz için ayrıca özel yılbaşı organizasyonu hazırladık. Cem Özer’in sunuculuğunu yapacağı Terma City’nin yılbaşı programı öncesi yapılacak yılbaşı panayırı, çocuklar için film gösterimleri ve yılbaşı eğlenceleri, yemek ve içme seçenekleri ve tüm sosyal donatılarımız ile hazır bir şekilde ağırlamak için hazırız.”

  Talas, yaz turizminin tersine, uygun konaklama fiyatlarıyla dikkati çeken termal otellerin tatilciler açısından büyük bir avantaj olduğunu aktararak, “Terma City’e ulaşım gerek hava yoluyla gerek kara yoluyla gerekse deniz yoluyla çok kolay. Doğru bölgede konumlanmış olmamız yurt dışı misafir anlamında elimizi çok güçlendiriyor.

  Tesisimizde sadece yurt içi değil, yurt dışından da yoğun talep alıyoruz. Turist kapasitesi yüksek olan tesisimizde gelen talepler ve ilgiden mutluyuz. Tam kapasite olarak geçirecekleri yeni yıl tatil dönemini Yalova’nın Termal ilçesinin 2 bin 200 yatak kapasitesiyle en büyük Termal Tesisi olarak Termal ilçesinin yeni yıl rezervasyonlarının yüzde 50’sini karşılıyor ve katkı sağlıyor olmakta bizleri ayrıca mutlu ediyor.” ifadelerini kullandı.

 • TEMSAN’ın ana statüsü yeniden belirlendi

  ANKARA (AA) – Türkiye Elektromekanik Sanayi AŞ’nin (TEMSAN) ana statüsü yeniden belirlendi.

  Konuya ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  Buna göre, TEMSAN’ın çalışma usul ve esasları belirlenerek şirketin hukuki statüsü, amaç ve faaliyet konuları, organları, teşkilat yapısı, bağlı ortaklık ve iştirakleriyle bunlar arasındaki ilişkileri, mali hükümleri ve ilgili diğer hususlar yeniden düzenlendi.

  Yönetim kurulu bir başkan ve beş üyeden oluşacak. Aynı zamanda yönetim kurulu başkanı olan genel müdür, Cumhurbaşkanı tarafından atanacak.

  İlgili bakanlığı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olan TEMSAN’ın merkezi Ankara’da bulunacak, şirketin yeri Cumhurbaşkanlığı tarafından değiştirilebilecek.

  TEMSAN, inşaat işlerine proje hazırlamak, enerji nakil hattı emsali teçhizatlarını projelendirmek, imal ve montajını yapmak, enerji üretim, iletim ve dağıtımı ile ilgili her çeşit teçhizatı üretmek ve ticaretini yapmakla görevli olacak.

  Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmaları yapacak şirket, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından belirlenen güç ve türüne göre lisanslı veya lisanssız elektrik üretim tesislerine ilişkin proje onay ve kabul işlemlerini bakanlık adına yürütebilecek.

 • Sur Yapı Marka AVM’de yılın haberlerini sunma imkanı

  İSTANBUL (AA) – Sur Yapı Marka AVM içerisine kurulan gerçek haber stüdyosu sayesinde ziyaretçiler, yılın haberlerini sunarak spikerlik deneyimi yaşayabilecek.

  Sur Yapı’dan yapılan açıklamaya göre, Sur Yapı Marka AVM, hem çocukların hem de yetişkinlerin katılabileceği yeni bir etkinlikle ziyaretçilerine spikerlik deneyimi yaşatıyor.

  Bugün başlayan ve 29 Aralık’a kadar sürecek etkinlik kapsamında ziyaretçiler, AVM içerisine kurulacak gerçek haber stüdyosunda yılın haberlerini sunarak performanslarını sergileyebilecek.

 • Securitas TÜSİAD’ın başarı hikayelerinde yerini aldı

  İSTANBUL (AA) – Securitas, şirketlerle teknoloji tedarikçilerini buluşturan TÜSİAD Sanayide Dijital Dönüşüm Programı (TÜSİAD SD2) kapsamında “Kurumsal Sürdürülebilirlik” dalında başarı hikayesine layık görüldü.

  Şirketten yapılan açıklamaya göre, Securitas, Poi Labs firması ile birlikte geliştirdiği kapalı alanlarda çalışanların lokasyonlarını anlık olarak belirleyerek, acil durumlarda hızlı müdahale imkanı sunan projesi ile TÜSİAD SD2 kapsamındaki başarı hikayelerinde “Kurumsal Sürdürülebilirlik” dalında yerini aldı.

  Türkiye’de Sanayide Dijital Dönüşüm teması ile oluşturulan ilk kapsamlı program olan TÜSİAD SD2 Programı, 2019 Başarı Hikayeleri Töreni’ni düzenlendi.

  Törende, bu sene üretilen ve bağımsız jüri tarafından değerlendirilen 17 dijital çözüm dosyası farklı kategorilerde değerlendirildi.

  Sanayide dijital dönüşüm temalı ilk kapsamlı program olma niteliğine sahip olan TÜSİAD SD2, Türkiye sanayisinde, katma değeri yüksek projelerin üretilmesi ve küresel rekabet gücünün korunması amacıyla düzenleniyor.

  İşletmelerin dijitalleşme süreçlerini sürdürülebilir kılmak için gerekli inovasyon ekosistemine katkı sağlayan program, 2018 yılında hayata geçirildi.

  Telekomünikasyondan finansa, havacılıktan madenciliğe, enerji sektöründen endüstriyel tesislere kadar 21 segmente özel güvenlik çözümleri sunan Securitas Türkiye; 78 ilde, 11 Bölge Müdürlüğü’nde, 70 Şube Müdürlüğü ile, 2500 hizmet noktasında yaklaşık 20 bin çalışanı ile 1000’in üzerinde farklı projede hizmet veriyor.

  Açıklamada görüşlerini yer verilen Securitas Teknoloji ve Ürün Geliştirme Müdürü Alper Seyhan, “TÜSİAD SD2 programına katılmaktan ve yenilikçi ürün ve hizmet geliştiren tedarikçi firmalar ile tanışmaktan son derece memnunuz. Securitas olarak dijital dönüşüme yatırım yapmaya ve güvenlik sektöründe bilgi liderliğimizi pekiştirmeye devam ediyoruz. Poilabs ile birlikte geliştirdiğimiz projemiz ile hem iş verimliliğimize hem de sürdürülebilirliğimize katkı sağlamayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

 • Schneider Electric, BASF’nin üretim tesisinde akıllı yönetim çözümleri sunuyor

  İSTANBUL (AA) – Schneider Electric, dünyanın en büyük kimyasal ürünler şirketi BASF’yi sunduğu yenilikçi çözümlerle destekliyor.

  Schneider Electric’ten yapılan açıklamaya göre, BASF Texas’taki yeni elektrik trafo merkezinde Schneider Electric’in EcoStruxure Asset Advisor uygulaması kullanılıyor. İş birliği kapsamında trafoda operasyon görünürlüğünün artırılması hedefleniyor.

  BASF’nin tarım iş kolunun bir parçası olan tesiste, EcoStruxure Asset Advisor ile verilere 7/24 erişim sağlayarak kritik varlıkların durumu dijital panoyla izlenebiliyor.

  BASF ayrıca Schneider Electric Hizmet Ofisi’nden arızaların engellenmesine ve bakım stratejilerinin optimizasyonuna yönelik özel öneriler ve proaktif tavsiyeler alıyor.

  Öngörülebilir varlık performansı sağlayan EcoStruxure™ Asset Advisor, BASF’ye arızaların engellenmesi, tesis güvenliği ve operasyonel verimliliğin artırılması için yardımcı oluyor.

  BASF’nin elektrik dağıtım sistemi, Beaumont tesisindeki üretimin tamamı için enerji sağlıyor. Durum tabanlı bir izleme ve öngörücü analiz hizmeti olan EcoStruxure Asset Advisor sayesinde BASF, kontrol panosu aracılığıyla yeni trafo varlıklarının durumunu izleyebiliyor.

  EcoStruxure Asset Advisor ile doğru ve güvenilir bir takip ve yönetim için 100’den fazla değişken ölçülüyor ve hesaplanıyor. Ayrıca BASF, Schneider Electric Hizmet Ofisi’nden aldığı danışmanlıkla sistem içerisindeki arızaları minimize ediyor. Bu sayede BASF, 63 varlığı uzaktan izleyebiliyor ve operasyonlarının görünürlüğünü artırıyor.

  – “Çalışma şekillerini değiştirmelerine yardımcı oluyoruz”

  Açıklamada görüşlerine yer verilen BASF Elektrik Tasarım Mühendisi Lee Perry, “BASF’nin EcoStruxure Asset Advisor gibi veri odaklı hizmetlere yönelmesi, şirketimizin geleceğe hazır, öncü ve IIoT’nin avantajlarını kullanan bir şirket olduğunu gösteriyor. Bu sayede kritik elektrik dağıtım varlıklarımıza dair öngörüleri ve verileri işimizin sürekliliği için kullanıyoruz. EcoStruxure Asset Advisor bu kapsamda doğru zamanda doğru verileri ele alarak büyük arızaların engellenmesine yardımcı oluyor. Verinin nasıl bir değer yaratabileceğini gözler önüne seriyor.” ifadelerini kullandı.

  Kuzey Amerika EcoStruxure Asset Advisor Segment Satış Müdürü Alfredo Arriola ise; “BASF’ye sunduğumuz eşsiz çözümle kritik ekipmanlarını kesintisiz izleme ve arızaların önüne geçme imkanı sağlıyoruz. Böylece çalışma şekillerini değiştirmelerine yardımcı oluyoruz. Bu, öngörücü bakımın geleceğini temsil ediyor ve BASF için sektörde belirlenen önleyici bakım aralıklarının ötesine geçmek için bir fırsat.” değerlendirmesinde bulundu.

  Açıklamada verilen bilgilere göre, bulut tabanlı EcoStruxure Asset Advisor, Schneider Electric’in tüm faaliyet alanlarındaki uzmanlıklarından yararlanılarak veri odaklı bir platform olarak hizmet veriyor. IoT’nin yanı sıra bağlantı ve sensör teknolojilerindeki gelişmelerden ve öngörücü analizlerden faydalanıyor. Bu yeni nesil çözüm, bağlantılı kritik varlıklardan gelen anlık verileri değerlendiriyor ve potansiyel tehditleri değerlendirmek için gelişmiş analizler uyguluyor.

 • Savunmada yeni teknolojiler çalıştayda ele alındı

  ANKARA (AA) – Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından Radyo-Frekans (RF) Teknolojileri Yol Haritası Çalıştayı düzenlendi.

  SSB’den yapılan açıklamaya göre, çalıştaya, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi ile Türk Silahlı Kuvvetleri, üniversite araştırma merkezleri, kamu ve özel sektör temsilcileri katıldı.

  SSB, 2019-2023 Stratejik Planı çerçevesinde teknoloji kazanımı çalışmalarını bütüncül bir yaklaşımla planlanıyor, takip ediyor ve destekliyor. Güvenlik güçlerine sürpriz etkisi oluşturacak kabiliyetleri kazandıracak geleceğin teknolojilerine yatırım yapmak da SSB’nin stratejik hedefleri arasında ön sıralarda geliyor.

  Bu çerçevede, ODAK Teknoloji Ağları (OTAĞ) oluşturularak teknoloji bazlı Ar-Ge yol haritaları yapılıyor. Bu yol haritalarıyla güvenlik güçlerinin ihtiyaç duyduğu teknolojilerde yurt dışı bağımlılığın azaltılması ve Türkiye’nin sektördeki rekabet gücünün artırılması amaçlanıyor. Yol haritaları, Türk Silahlı Kuvvetleri, güvenlik güçleri, sanayi, üniversite, araştırma kuruluşu temsilcileriyle bir araya gelinerek hazırlanıyor.

  – RF Teknolojileri Yol Haritası güncellenecek

  RF Teknoloji Yol Haritası Çalıştayı da bu kapsamda gerçekleştirilerek tüm paydaşlara OTAĞ faaliyetleri ve öne çıkan teknoloji konuları sunuldu. RF OTAĞ’ı tümdevre, kuantum, sinyal işleme, anten, pasif, katı hal, malzeme ve vakum konularına odaklanan 8 çalışma grubundan oluştu. Bu odak çalışma grupları tarafından 137 teknoloji konusu ve bunlarla ilişkili 190 alt konu önerildi, bunlar çalıştayda değerlendirildi.

  OTAĞ Sonuç Raporu’nun, 2020 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması ve RF Teknolojileri Yol Haritası’nın güncellenmesi planlanıyor.

  RF teknolojileri savunma ve güvenlik alanında radar, elektronik harp, askeri haberleşme ve uzay uygulamalarının temelini oluşturuyor. Bu teknolojiler ülkelerin birbirine sürekli üstünlük sağlamaya çalıştıkları, ticari uygulamalarıyla milli gelire, askeri uygulamalarıyla milli güvenliğe doğrudan etkisi olan yoğun rekabet alanları olarak biliniyor. Bu nedenle RF teknolojilerinde kendine yeten bir seviyede olmak, teknolojileri yerli ve milli olarak kazanmak, dünyayla rekabet edebilmek açısından önem taşıyor.

 • MÜ Diş Hekimliği Fakültesinde “Engeller Mutluluğa Engel mi?” etkinliği düzenlendi

  İSTANBUL (AA) – Marmara Üniversitesi (MÜ) Diş Hekimliği Fakültesi ile Diş Hekimliği Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliğinde, engelli birey ve ailelerine destek olmak amacıyla “Engeller Mutluluğa Engel mi?” etkinliği yapıldı.

  Programa, MÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Korkut Ulucan, Üsküdar Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Harun Kopuz, Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serap Akyüz, Otizm Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Tolga Gökçe, Marmara İşitme Engelliler Derneği Kurucu Başkanı Şebnem Şen, oyuncu Kalust Şalcıoğlu, engelli aileleri ve öğrenciler katıldı.

  Etkinliğin açılışında konuşan Doç. Dr. Ulucan, fakültenin engelli bireylerin tedavileri konusunda yürüttüğü çalışmalara ilişkin bilgi vererek, amaçlarının tüm vatandaşlara en güzel hizmeti sunmak olduğunu söyledi.

  Ulucan, engelli vatandaşların kendini ifade etmesi noktasında çeşitli sorunlar yaşadığına işaret ederek, bu bireylerin hizmete daha kolay ulaşabilmeleri noktasında üniversite olarak bazı çalışmalar yürüttüklerini aktardı.

  Üsküdar Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Harun Kopuz da üniversiteyle yürüttükleri iş birliği projelerine değinerek, Üsküdar Belediyesince engelli bireylerin rehabilitasyonu konusunda yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

  Program, engelli bireylerin ağız ve diş sağlığına ilişkin yapılan sunumun ardından yemek ikramıyla sona erdi.

 • Metal işçilerinin toplu sözleşme süreci

  İSTANBUL (AA) – Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Birleşik Metal-İş Sendikası arasında uyuşmazlıkla sonuçlanan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin ardından 2. ara bulucu toplantısında da anlaşmaya varılamadı.

  Birleşik Metal-İş Sendikasından yapılan yazılı açıklamada, MESS ile sendika arasında süren ve 41 fabrikadan binlerce üyeyi kapsayan Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin 4 Aralık’ta yapılan toplantıda uyuşmazlıkla sonuçlandığı hatırlatıldı.

  Açıklamada, Birleşik Metal-İş ile MESS arasındaki Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri kapsamında resmi ara bulucu ile ilk toplantının 20 Aralık’ta yapıldığı, 2. toplantının bugün yapılmasının kararlaştırıldığı ifade edildi.

  Resmi ara bulucu Levent Akın başkanlığında, bugün tarafların katılımıyla yapılan toplantıda bir anlaşma sağlanamadığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

  “Böylece ara bulucu süresi sona ermiştir. Ara bulucu raporunu, önümüzdeki günlerde Bakanlığa verecektir. Ara bulucu raporunun sendikamıza ulaşmasının ardından grev süreci başlayacaktır. MESS’in bu süreçteki yaklaşımını protesto etmek için, DİSK Birleşik Metal-İş üyesi metal işçileri, dün ve bugün tüm vardiyalarda servislerden inerek fabrikalarda yürüyüş yapıp, iş yerlerinde bildiri okuyarak bir saatlik duruş eylemleri gerçekleştirdi.”

 • Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 83’üncü yılı

  ANKARA (AA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstiklal Marşı gibi bir milli bilinç hazinesi bırakan, vatanına, milletine duyduğu derin bağlılık ve sevgiyle kaleme aldığı İstiklal Marşı’nı millete hediye eden büyük şair Mehmet Akif Ersoy’un, vatandaşların gönlünde müstesna yere sahip bir mütefekkir, münevver, gönül insanı ve milletine ışık tutan bir edip olduğunu bildirdi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 83’üncü yılı dolayısıyla mesaj yayımladı.

  Mesajında, “Hayatı ve fikirleriyle bizlere ilham olan, milletimizin mücadeleci karakterini, ideallerini ve uğruna can verdiği değerleri yansıtan eserleriyle bugün de yolumuzu aydınlatan Mehmet Akif Ersoy’u vefat yıl dönümünde bir kez daha rahmetle, minnetle yad ediyoruz.” ifadesini kullanan Erdoğan, şunları kaydetti:

  “Bizlere ‘İstiklal Marşı’ gibi bir milli bilinç hazinesi bırakan, vatanına, milletine duyduğu derin bağlılık ve sevgiyle kaleme aldığı İstiklal Marşı’mızı milletimize hediye eden büyük şairimiz Mehmet Akif Ersoy, vatandaşlarımızın gönlünde müstesna yere sahip bir mütefekkir, bir münevver, bir gönül insanı, milletine ışık tutan bir ediptir. Şiirleri ve fikirleriyle birlikte tüm hayatını milletine vakfetmiş bir dava adamı olan Mehmet Akif, istiklal mücadelemiz sırasında şehir şehir dolaşarak, bilgisini, heyecanını ve umudunu milletiyle paylaşmış, vaazları ve yazılarıyla Anadolu’da bağımsızlık ateşini alevlendirmiştir. Bugün de aziz milletimiz, Mehmet Akif’in en iyi biçimde tasvir ettiği birlik, beraberlik, vatan tutkusu ve tarihe altın harflerle yazılmış mücadeleci ruhuyla karşılaştığımız tüm engelleri aşmakta, istikbaline sahip çıkmaktadır. Gelecek nesillerin de aynı şuurla yetiştirilmesinde, Mehmet Akif’in eserlerini iyi anlamak, gelecek nesillere aktarmak, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmak büyük önem taşımaktadır. Ebediyete irtihalinin yıl dönümünde Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u hürmet, rahmet ve minnetle yad ediyor, vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum.”

 • MediaMarkt’ın indirimleri 2020’ye hazır

  İSTANBUL (AA) – MediaMarkt’te 26-31 Aralık tarihleri arasında geçerli olacak kampanya kapsamında binlerce üründe yüzde 60’a varan indirimler, teknolojiseverleri bekliyor.

  MediaMarkt’ten yapılan açıklamaya göre, 2020’ye sayılı günler kalırken sevdiklerine hediye almak isteyenler için MediaMarkt’ın yılbaşı indirimleri bugünden başladı.

  26-31 Aralık tarihleri arasında geçerli olacak kampanya kapsamında akıllı telefonlardan televizyonlara, beyaz eşyalardan, bilgisayarlara binlerce üründe yüzde 60’a varan indirimler, MediaMarkt mağazalarında ve mediamarkt.comtr’de teknolojiseverlere sunuluyor.

  – İsteyene dev ekran televizyon isteyene akıllı telefon

  Açıklamaya göre, 2020’ye yepyeni bir televizyonla girmek isteyenler için Philips 126 ekran 4K televizyon yılbaşına özel olarak 3.999 TL’den satışa çıkacak.

  Mobil cihazlarını yenilemek veya sevdiklerine hediye almak isteyenler için Huawei P30 lite 2.899 TL’den, Samsung Galaxy Tab A tablet 699 TL’den ve Huawei MediaPad T5 tablet ise 899 TL’den satışa sunulacak.

  Bu ürünlere ek olarak sahip olduğu ek parçalar ile erkek bakımında yüz ve vücut için çözümü tek bir sette sunan Braun 7 si bir arada Erkek Bakım Kiti ise 179 TL’den satılacak.

  MediaMarkt’ın bol fırsatlı yılbaşı kampanyasında indirimlere ek olarak seçili ürünlerde Paraf ile WorldCard’a özel peşin fiyatına 6 ile 12 taksit fırsatı da bulunuyor.

  – Eskisini getirenler iPhone 8 Plus’a indirimle sahip oluyor

  MediaMarkt’ın yılbaşına özel başlattığı kampanyada indirimli ürünlere ek olarak eski telefonlarını getirenlere özel indirim de bulunuyor. Bu kapsamda eski cep telefonunu getiren teknolojiseverler, iPhone 8 Plus’a 3.059 TL’den başlayan fiyatlarla sahip olma fırsatı yakalayacak.

 • Köy okullarındaki 7 bin öğretmene mesleki gelişim programı

  ANKARA (AA) – Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, birleştirilmiş sınıfları bulunan köy okullarındaki 7 bin öğretmen için mesleki gelişim programı uygulanacağını belirterek, “Bundan sonra köy okullarının daha da ilerletilmesi anlamındaki çabalarımız sürecek.” dedi.

  Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ve Sabancı Vakfı iş birliği ile hayata geçirilen “Köy Okullarında Görev Yapan Öğretmenler için Oryantasyon ve Mesleki Gelişim Programı”, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Adnan Boyacı, Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, Köy Okulları Değişim Ağı Derneği (KODA) Genel Koordinatörü Mine Ekinci ile öğretmenlerin katıldığı törenle kamuoyuna tanıtıldı.

  “Bugün buraya eğitim, öğretim hayatına birleştirilmiş sınıflarda okumuş bir Bakan olarak çıkıyorum.” sözleriyle konuşmasına başlayan Selçuk, “Birleştirilmiş sınıflar veya köy okulları, ülkemizin yüreği, kalbi ve geleceği ile ilgili bir konu.” ifadesini kullandı.

  2023 Eğitim Vizyonu’nda da imkanı zayıf olan okullara, öğretmen eğitimine, öğrenme güçlüğü olan çocuklara yatırım hedeflerinin bulunduğunu vurgulayan Selçuk, köy okullarını güçlendirmekle ilgili yeni bir azim ve çaba içinde olduklarına işaret etti.

  “Birleştirilmiş sınıflardaki okullardaki 7 bin öğretmenin tamamına ulaşmayı hedefliyoruz.” diyen Selçuk, bunun en kısa zamanda hayata geçirilmesini beklediğini bildirdi.

  Bakan Selçuk, “Bu okullardaki öğretmenlerimiz, başka okullara gitseler bile bu deneyimlerini oraya taşıyacaklardır. Bu boşa harcanmış bir çaba olmayacak. Bundan sonra köy okullarının daha da ilerletilmesi anlamındaki çabalarımız sürecek. Projenin geleceği için umutluyum, buradaki çalışmaların eğitim sisteminin geneline şamil olacağını düşünüyorum.” değerlendirmesini yaptı.

  – “Dünyada da birleştirilmiş sınıf perspektifi var”

  Dünyada çok ilginç okulların bulunduğunu, buralarda giderek aynı sınıfta farklı yaş gruplarının olmasını destekleyen bir perspektif ortaya konulduğunu aktaran Selçuk, bunun farklı kazanımları da beraberinde getirdiğini anlattı.

  Proje kapsamında iki kitabın basıldığını, bu materyallerin sadece birleştirilmiş sınıflarda eğitim yapan öğretmenler için değil tüm öğretmenler için yol gösterici bir kaynak olduğunu vurgulayan Selçuk, bu kitaba dijital ortamda ulaşmanın da mümkün olacağını belirtti.

  Eğitimle ilgili iş birliklerinin çok önemli sonuçlar doğurduğuna değinen Selçuk, “Sabancı Vakfı ve KODA ile beraber, birleştirilmiş sınıf öğretmenlerinin tümüne erişmenin sonrasında da genel olarak Türk eğitim sisteminin ilkokul kısmına yönelik çabalarımızı da artıracağız.” diye konuştu.

  “Güçlü öğretmen, güçlü gelecek” ifadesine büyük önem verdiklerinin altını çizen Selçuk, “Öğretmenimiz mutlu olursa, güçlü olursa biz de ülke olarak çok mutlu çok güçlü olacağız. Öğretmenin gülümsemesi, çocukların gülümsemesi anlamına geliyor.” dedi.

  – 236 bin öğrencinin öğretmenine mesleki gelişim programı

  Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Adnan Boyacı ise proje kapsamında, 236 bin dolayında köy okuluna giden öğrencinin akademik, sosyal becerilerinin geliştirilmesi için öğretmenlere yönelik mesleki gelişim programı hazırladıklarını anlattı.

  Boyacı, projenin sadece öğrencilerin etkinlikler yoluyla geliştirilmesi anlamına gelmediğini, aynı zamanda sosyal girişimcilik ve kırsal kalkınmaya da katkı vereceğini vurguladı.

  – “Projeyi Türkiye çapına yaygınlaştırıyoruz”

  Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ise vakıf olarak destekledikleri projelerin tamamının, eğitime ve öğretmene yatırımla sonuçlandığını ifade etti.

  Öğretmenler gündeme geldiğinde, Halide Edip’in öğrencisi ve Cumhuriyet döneminin ilk öğretmenlerinden anneannesi Rukiye Tarcan’ı anmak istediğini dile getiren Sabancı, “Anneannem bana azmetmeyi, çalışarak kazanmayı ve yılmamayı, yapmak istediklerimin peşinden koşmayı öğretti. İşte öğretmen bunu yapar ve koşturur, kazandırır, başarıya ulaştırır. Değerli öğretmenlerimiz, tüm toplumun yetişmesinde ve gelişmesindeki emekleri, azimleri, gelecek için en önemli kaynak.” diye konuştu.

  Vakıf olarak, haklardan eşit yararlanıldığı bir toplumu hayal ettiklerini vurgulayan Sabancı, “eğitim hakkının” da tartışılmaz olduğuna inandıklarını dile getirdi.

  12 yıldır sürdürdükleri hibe programlarıyla özellikle eğitim konusundaki sivil toplum örgütlerine destek verdiklerini anlatan Sabancı, bu kapsamda, 3 yıl önce KODA ile çalışma yürüttüklerini aktardı.

  Mesleklerinin ilk senesinde köy okullarına atanan öğretmenlerin belki daha önce hiç görmedikleri coğrafyalarda, çoğu zaman zorlu iklim şartlarında tüm güçleriyle çalıştıklarını dile getiren Sabancı, bu şekilde hem öğretmen hem okul müdürü hem de rol model olduklarını söyledi.

  Milli Eğitim Bakanlığı, KODA ve vakıflarınca yürütülen projenin, öğretmenlerin hem mesleki gelişimlerine destek olduğunu hem de deneyim paylaşmalarına imkan sağladığını belirten Sabancı, bugüne kadar bu sistemde 300’den fazla öğretmene eğitim sağlandığını kaydetti.

  Projede emeği geçenlere teşekkür eden Sabancı, “Özellikle Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum. Bakanlığın kapılarını sivil topluma açtıkları ve KODA ile bir araya gelmemizi sağladıkları için. Bu güçlü birliktelikten hep beraber 7 bin köy öğretmeni hedefine beraber ulaşacağız ve bu proje başarılı olacak. Pilot uygulaması başarılı olmuş bu projeyi, Türkiye çapına yaygınlaştırıyoruz ve tüm köy okullarına, birleştirilmiş sınıflara ulaşma hedefindeyiz. Bunu başaracağımıza inanıyoruz.” diye konuştu.

  Projeye katkı veren KODA Genel Koordinatörü Mine Ekinci de derneklerinin proje kapsamında köy öğretmenlerinin mesleki gelişimlerine katkı veren çalışmalar yürüttüğünü anlattı.

  Üç yıl önce kurulan derneklerinin Türkiye’nin çok farklı bölgesinde köy öğretmenlerinin ve aday öğretmenleri güçlendirmek için çaba verdiklerini anlatan Ekinci, yürüttükleri faaliyetlerde, 100’e yakın gönüllü öğretmen ve akademisyenin yer aldığını söyledi.

  – 400 öğretmen, 7 bin köy öğretmenine ulaşacak

  Türkiye’nin tüm köy öğretmenlerine ulaşarak, mesleki gelişimlerine destek olmayı hedefleyen proje kapsamında, ilk etapta 400 öğretmen eğitici eğitimi aldı. Bu öğretmenler, görev yaptıkları bölgelerde genç meslektaşlarına bilgi ve deneyimlerini aktararak, Türkiye’deki toplam 7 bin köy öğretmenine ulaşacak.

  Program kapsamında, köy öğretmenleri için hazırlanan iki yeni kitap da tanıtıldı. “Köy Öğretmeninin Başucu Kitabı” ile öğretmenlere mesleklerinin ilk yıllarında köyde yaşam ve nitelikli eğitime dair rehberlik yapılması hedefleniyor.

  “Birleştirilmiş Sınıflar İçin Etkinlik Kitabı”nda ise farklı yaş gruplarından öğrencilerin bir arada eğitim aldığı birleştirilmiş sınıflardaki müfredata yönelik etkinlik önerileri yer alıyor. Kitaplar, Milli Eğitim Bakanlığının desteğiyle tüm köy öğretmenlerine ulaştırılacak.

 • KOSGEB 6. KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri sahiplerini buldu

  ANKARA (AA) – Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Cevahir Uzkurt, güçlü KOBİ’lere sahip olmak, ekonomiyi sağlam temellere dayandırmak için verilen destekleri artıracaklarını belirterek, “Devletin KOSGEB’e ayırdığı kaynağın, her bir kuruşunu milletin emaneti olarak görüp bu imkanları Türkiye’nin istiklal ve istikbal mücadelesinde katma değere dönüştürmeye devam edeceğiz.” dedi.

  Uzkurt, KOSGEB Başkanlık Binası’nda düzenlenen 6. KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri Töreni’nde yaptığı konuşmada, yeni Türkiye, anlayışıyla hedeflerine ilerlemeye devam edeceklerini söyledi.

  Ekonomik büyümenin tabana yayılması ve gerçek bir refah oluşturması için, KOBİ’lerin başarılı kimliğe sahip olmaları gerektiğine işaret eden Uzkurt, bu kapsamda yerli ve milli üretimi KOBİ’ler aracılığıyla gerçekleştirmek için birçok destek programını yürürlüğe koyduklarını vurguladı.

  Uzkurt, KOBİ’leri toplumun temel dinamikleri olarak gördüklerini dile getirerek, “Küresel rekabet ortamında, ülkelerin dünyadaki konumunu KOBİ’lerinin gücü belirliyor. Faaliyet gösterdikleri bölgelerde, istihdam ve gelir artışıyla sosyal istikrara katkı sağlıyorlar. Başarılı KOBİ’ler, bulundukları bölgede, kalifiye elemanlar yetişmesine, ülkenin üretici potansiyelinin açığa çıkmasına ve yeni işletmelerin doğuşuna da zemin hazırlıyor.” diye konuştu.

  KOSGEB tarafından verilen destek programlarının müracaat, değerlendirme ve ödeme süreçlerini tamamen e-devlet sistemine taşıdıklarını anlatan Uzkurt, şunları kaydetti:

  “Güçlü KOBİ’lere sahip olmak, ekonomiyi sağlam temellere dayandırmak için verilen destekleri artıracağız. Devletin KOSGEB’e ayırdığı kaynağın, her bir kuruşunu milletin emaneti olarak görüp bu imkanları Türkiye’nin istiklal ve istikbal mücadelesinde katma değere dönüştürmeye devam edeceğiz. Vakit ve kaynak israfına, asla, müsaade etmeyeceğiz. Bürokratik reflekslerle yolu tıkayan değil her zaman ön açan, engelleri kaldıran, teşvik eden olmaya devam edeceğiz.”

  Uzkurt, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a KOBİ’lerin önünü açmak için gösterdiği yoğun gayret için teşekkür etti.

  – Ödüller

  Törende ödüllerini alan 7 şirket ise şunlar:

  İhracatçı KOBİ ödülü, Taleworlds Entertainment İkisoft Yazılım Bilgi ve İletişim Eğitim Tekno. ve Hiz. Elekt. San.ve Tic. Ltd. Şti’ye, İnovatif KOBİ ödülü Sentes-BIR Metalurji Kimya Enerji Üretim ve Geri Dönüşüm Teknolojileri Sanayi Ticaret Anonim Şirketine, İş Birliği-Güç Birliği yapan KOBİ ödülü Asis Elektronik ve Bilişim Sistemleri AŞ’ye, Dijital KOBİ ödülü Emko Elektronik. San. Tic. AŞ’ye, Genç girişimci ödülü Merger Ayakkabı Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketine, kadın girişimci ödülü Gülsha Kozmetik Sanayi ve Ticaret AŞ’ye, inovatif girişimci ödülü Pergo Medikal ve İlaç Sanayi AŞ’ye ve jüri özel ödülü Hidromek AŞ’ye verildi.

 • Kocaeli’de 4 oyun tiyatroseverlerle buluşacak

  KOCAELİ (AA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarınca, yeni yılın ilk haftasında 4 oyun seyirciyle buluşacak.

  Seçil Mutlu Oğuz’un yazıp ve yönettiği “Göl” oyununda, yeni bir hayat kurmak üzere göl kenarında bir eve taşınan genç bir çiftin hikayesi anlatılıyor. Çağrı Mengüç, Seda Güven Şahin, Senem Akman ve Serhat Güzel’in rol aldığı oyun, 2 Ocak Perşembe ve 3 Ocak Cuma günleri saat 20.00’de, 4 Ocak Cumartesi günü ise saat 15.00 ve 20.00’de Süleyman Demirel Kültür Merkezi (SDKM) Büyük Sahne’de izleyicisiyle buluşacak.

  – “Otobüs Durağında Üç Bencil”

  “Otobüs Durağında Üç Bencil”, 5 Ocak Pazar saat 14.00’te, 8 Ocak Çarşamba günü saat 11.00’de Süleyman Demirel Kültür Merkezi (SDKM) Büyük Sahne’de beğeniye sunulacak. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Özer Tunca’nın yazıp yönettiği oyun, mülkiyetçilik, bencillik, yalnızlık ve iletişimsizlik gibi evrensel temalarıyla çocuklara olduğu kadar yetişkinlere de hitap ediyor.

  “Clown” oyunculuk biçimiyle beden performansının yanı sıra farklı anlatım diliyle ön plana çıkan oyun, savaşların kötülüğü ve bireylerin duyarsızlığının topluma verdiği zararları işliyor.

  – “Günün Çorbası”

  İstanbul Devlet Tiyatrosunda uzun sezon oynayan, Taner Tunçay’ın yönettiği “Günün Çorbası” adlı eser, 7 Ocak Salı günü saat 20.00’de Kocaeli Kongre Merkezi’nde sahnelenecek. Canlı orkestra eşliğinde şarkıları, danslarıyla Broadway masalı tadında eğlenceli bir romantik komedi özelliği taşıyan oyun, taşıdığı tarihsel süreçle de dikkati çekiyor. Oyun, İkinci Dünya Savaşı’nın başladığı günlerde, bu savaşı “Avrupalıların kendi içinde bir hesaplaşması” olarak yorumlayan ABD’nin New York şehrindeki gündelik hayatlar, bir çorba tarifi, bir sosyetik düğün, tiraj-para, terfi ve aşkın merkezinde dönüyor.

  – “Kurdele ya da Artı Sonsuz”

  Seçil Mutlu Oğuz’un yazıp yönettiği, farklı bir reji anlayışıyla tek başına sahnelediği “Kurdele ya da Artı Sonsuz”, SDKM Oda Tiyatrosu’nda 8 Ocak Çarşamba günü saat 20.00’de seyirciyle buluşacak.

  Oyun, iki kadının şiddet olgusunun zaman zaman çevresinde, zaman zaman tam merkezinde dolaşan yaşantılarını konu alıyor.

 • Kaspersky Secur’IT Cup öğrenci yarışmasının kazananlarını açıkladı

  İSTANBUL (AA) – Kaspersky, global yarışması Secur’IT Cup’2019 uluslararası öğrenci yarışmasının kazananlarını açıkladı.

  Kaspersky’den yapılan açıklamaya göre, yarışmanın katılımcıları 10 bin dolarlık ödül kazanma şansının yanı sıra kendilerine benzer öğrencilere karşı yarışma ve sektörde çalışmanın nasıl olduğuna dair fikir edinme fırsatı ediniyor. Bu yıl farklı akademik geçmişlerden gelen öğrenciler ve genç araştırmacılar geleceğin üç önemli sektörünü (finans, otomotiv ve makine öğrenimi) etkileyen mevcut siber güvenlik sorunlarını çözmeye yönelik projeler sundu. Projelerin arasında yazılım ve donanım prototipleri, kod parçaları ve araştırma tabanlı politikalar yer aldı.

  Yarışmanın son etabı Portekiz’in Lizbon şehrinde düzenlenen Kaspersky Academy İş Ortağı Zirvesi’nde gerçekleşti. Bahreyn, Bangladeş, Kanada, Çekya, Danimarka, Almanya, Hindistan, İran, Rusya Federasyonu, Singapur, İspanya ve Ukrayna’dan toplam 27 katılımcı finale davet edildi. Bunların 24’ü projelerini Kaspersky ve sektör uzmanlarından oluşan jüriye sundu.

  Rusya Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Mühendislik ve Fizik Enstitüsü’nden Sploit00n ekibi yarışmayı “Malwario” adlı projesiyle kazandı. Yapay zeka tabanlı gelişmiş bir sistem olan Malwario, bilinmeyen zararlı yazılımları donanım hızlandırmayla birlikte tespit ediyor.

  Elde ettikleri başarı hakkında konuşan Eugene Antipin, “Takım olarak böyle harika bir etkinliğe katıldığımız için çok mutluyuz. İyi projeleri ve sunumları olan birçok takım vardı. Bence bu tür etkinlikler genç araştırmacılara fikirlerini jüriye anlatmak, eleştirileri dinlemek ve projelerini ilerletmek için mükemmel fırsatlar sunuyor. Ayrıca çok güzel bir şehir olan Lizbon’da düzenlenen organizasyonun mükemmel olduğunu söylemem gerek. Burada sahnede olmak benim için bir onur, herkese teşekkür ederim.” dedi.

  – “Genç yetenekleri bir araya getiriyoruz”

  Plymouth Üniversitesi Dekan Yardımcısı, BT Güvenliği Profesörü ve jüri üyesi Steven Furnell ise, “Finalistlerin sunumları son derece kaliteliydi. Sistemleri koruma altına alıp gelecekte karşılaşabileceğimiz tehditlerle mücadele edebilecek çeşitli yenilikçi fikirler sundular. Çalışmalarını uygularken ve anlatırken izledikleri profesyonel standartlar ve teknik başarılar beni etkiledi. Çoğunun siber güvenlik alanında harika birer geleceğe sahip olacağına inanıyorum ve projelerinin nasıl ilerleyeceğini görmek için sabırsızlanıyorum.” diye konuştu.

  Kaspersky Academy Direktörü Denis Barinov yarışma hakkında şunları söyledi:

  “Secur’IT Cup, akademimizin en önemli projelerinden biri. Siber güvenlik alanında çalışan genç yetenekleri dünyanın dört bir yanından toplayıp bir araya getiriyoruz. Bu gençler burada yeni şeyler öğreniyor, çevre ediniyor ve birbirleriyle yarışıyor. Bu tür yarışmaların yeni fikirlerin kaynağı olduğuna ve global iş birliğinin en sonunda dünyayı daha güvenli bir yer haline getirmeye yardımcı olacağına inanıyoruz.”

  Açıklamaya göre, ikinci ve üçüncü sırada gelen projeler de etkinlikte ödül kazandı. Singapur Teknoloji Enstitüsü’nden PengFei Yu ve ekibi N0H4T, “Otomatik Android Mobil Uygulama Gizleyicisi” projesiyle ikinci oldu. Ekip, 6-9 Nisan’da Barselona’da düzenlenecek Kaspersky Güvenlik Analistleri Zirvesi 2020’ye tüm seyahat masrafları karşılanarak katılacak. Darmstadt Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nden Marius Benthin ise “Kod Stilini İnceleyerek Zararlı İkilileri Sınıflandırma” adlı projesiyle üçüncü oldu ve Avrupa’da düzenlenecek bir siber güvenlik konferansına ücretsiz katılma hakkı kazandı.

 • Kars kazı Esenyurt’ta ilgi görüyor

  İSTANBUL (AA) – Kars ve Ardahan yöresinde yetişen kazlar, Esenyurt’taki birçok lokantada en gözde yemeklerin başını çekiyor.

  Son günlerin ve özelikle son yılların en popüler yemeklerinin başını çeken kaz yemeği Esenyurt başta olmak üzere İstanbul’un çoğu ilçelerinde lokantalarda lüks yemek olarak servis ediliyor.

  Esenyurt’ta bir lokantada aşçılık yapan Fahrettin Usta, şunları söyledi; “Eskiden kaz eti yerel bir yiyecek iken 2015 tarihinde Kars Valiliğinin İstanbul’da düzenlediği tanıtım etkinliğinden sonra tüm Türkiye’ye yayıldı. Esenyurt’ta da kaz yemeğine çok büyük bir ilgi var. Bu yüzden de hemen hemen tüm lokantalarda kaz yemeği mevcut. Kars kazının tercih edilmesinin başlıca nedenleri ise doğal ve organik olması ve yüksek rakımlarda yetişmesi. İşte bu özelikler Kars ve Ardahan kazlarını diğer ilerde yetişen kazlardan farklı kılıyor.
  Kars kazları kar yağarken kesilir yaklaşık 20 gün doğal ortamlarda kurutulup sofralara sunulur.”

  Müşterilerden Cevahir Yılmaz ise “Kaz eti kanatlı hayvanlar arasında en lezzetli ettir diyebiliriz. Özelikle Kars ve Ardahan yöresinde yetişen kazlar artık yöresellikten çıkmış, Türkiye’ye mal olmuş bir lezzettir. Bundan dolayı da bir marka haline gelmiştir.” dedi.

  Fırsat buldukça kaz eti satan lokantalara gittiğini söyleyen Burhan Demir de “Kaz eti çok lezzetlidir, farklı bir damak tadı vardır. Doğal beslendikleri için tavuk etinden çok daha lezzetli olduğu için çok tutuluyor.” ifadelerini kullandı.

 • Kardemir’den çevre yatırımı

  KARABÜK (AA) – Türkiye’nin ilk ağır sanayisi olan Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları’nın (Kardemir) çevre yatırımları kapsamında tamamlanan Merkezi Atıksu Arıtma Tesisleri ile Yüksek Fırınlar Toz Tutma Sistemleri düzenlenen törenle hizmete alındı.

  Fabrikada düzenlenen törene, Karabük Valisi Fuat Gürel, Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yolbulan, Kardemir Genel Müdürü Hüseyin Soykan, bazı Kardemir Yönetim Kurulu üyeleri, çevre dernek yöneticileri ve Kardemir işçileri katıldı.

  Vali Gürel, törende yaptığı konuşmada, kentte önceliklerinden birinin çevre, hava kirliliği olduğunu söyledi.

  Kardemir yönetimiyle sürekli bir araya geldiklerini, çevre ve hava kirliliği konusunda çalışmalar yaptıklarını anlatan Gürel, kentin değişik yerlerinde bakanlık tarafından anlık takip edilen istasyonların bulunduğunu belirtti.

  Kardemir’in çevre konusunda çok büyük yatırımlar yaptığını, dünden bu güne daha temiz ortamda yaşadıklarını belirten Gürel, Kardemir’in Karabük ve ülke adına önemli bir kuruluş olduğunu sözlerine ekledi.

  – “Planladığımız yatırımları tamamlamak zorundayız”

  Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Yolbulan da çevre konusunun her zaman en önemli ve öncelikli konular arasında yer aldığını, bu konuda samimi bir gayretin içerisinde olduklarını, bir taraftan büyüme odaklı yatırımlar sürdürülürken, diğer yandan hem çevre, hem de sosyal sorumluluk projelerinin eş zamanlı devam ettiğini kaydetti.

  Kardemir’in, hem üretim kapasitesi hem de ürün çeşitliliği olarak belli seviyeye geldiğini vurgulayan Yolbulan, “Daha da yapacağımız önemli işler var. Kardemir’in sürdürülebilir başarıları için planladığımız yatırımları tamamlamak zorundayız.
  Bildiğiniz gibi demir çelik sektörü küresel ekonomilerde yaşanan dalgalanmalara en sert tepkiyi veren sektörlerin başında geliyor.
  Yakın coğrafyamızda yaşanan gelişmeler, dünya çelik sektöründeki atıl kapasitenin büyüklüğü, hammadde piyasalarında yaşanan sıkıntılar, başını ABD’nin çektiği sektördeki korumacı politikalar genelde küresel ticarette, özelde ise demir çelik sektöründe sert dalgalanmaların yaşanmasına neden oluyor.” diye konuştu.

  – “Karabük kamuoyunun bu samimi gayretimize inanmasını istiyoruz”

  Yolbulan, 2019 yılının demir çelik sektörünün en zorlu yıllarından biri olduğunu belirterek, buna rağmen, ne büyüme odaklı yatırımlarından geri durduklarını ne de çevre ve sosyal sorumluluk yatırımlarını ötelediklerini anlattı.

  Kaynaklarını olabildiğince optimum düzeyde kullanmaya, üretimden yatırıma, çevreden, çalışan eğitimine kadar tüm faaliyetleri dengeli bir şekilde sürdürmeye gayret ettiklerini vurgulayan Yolbulan, “Yönetim Kurulu Başkanı olarak şunu ifade etmek isterim; 3. etap olarak adlandırdığımız çevre yatırımlarımızı da önümüzdeki dönemde hızla tamamlıyor olacağız. Böylelikle toplamda 200 milyon doları bulan çevre yatırımını realize etmiş olacağız. Bu bizim, hem hayat bulduğumuz Karabük’e hem de ülkemize karşı sorumluluğumuz. Tüm Karabük kamuoyunun bu samimi gayretimize inanmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

  Kardemir’in artık çevre lisansını hak ettiğini söyleyen Yolbulan, bunun için gerekli müracaatları da yaptıklarını bildirdi.

  – “Taahhüt etmiş olduğumuz tüm yatırımlar tamamlanmıştır”

  Kardemir Genel Müdürü Hüseyin Soykan ise çevre yatırımlarının en önemli yatırımlar arasında yer aldığını aktardı.

  Kardemir’de şimdiye kadar yapılan yatırımlardan örnekler veren Soykan, şunları söyledi:

  “Toplam yatırım tutarı 100 milyon doları bulan ve 30 adet farklı yatırımdan oluşan 1. etap çevre yatırımlarını tamamladık. Çevre mevzuatındaki değişikliklere paralel olarak 2016-2019 yılları arasında 50 milyon dolar tutarında 2. etap çevre yatırımlarımız planlandı. 2018 yılı sonuna kadar bu yatırımlardan birçoğu tamamlandı. 2019 yılını ise şirketimiz için ‘Çevre Yatırım Yılı’ ilan ettik. Buna istinaden 3 tesisi devreye aldık. Bugün açılışını yapacağımız iki çevre yatırımından biri olan Yüksek Fırınlar Toz Toplama Sistemleri, yüksek fırınlarda sıvı ham demir üretimi sırasında şarj ve taşıma işlemlerinden kaynaklanan toz emisyonlarının önlenmesi amacıyla 7 farklı noktada kurulan torbalı tip toz toplama sisteminden oluşmaktadır. Bu yatırım için yaklaşık 55 milyon lira harcama yapılmıştır. Bu yatırımla birlikte gerek Karabük Belediyemize gerekse Çevre ve Şehircilik Bakanlığına 2. etap çevre yatırımlarımız kapsamında taahhüt etmiş olduğumuz tüm yatırımlar tamamlanmıştır.”

  – “73 milyon 326 bin 619 TL harcama yaptık”

  Soykan, Nisan ayında 50 milyon dolar bütçeli “3. Etap Çevre Yatırımları” adını verdikleri yatırımların planlandığını dile getirerek, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

  “Merkezi Atıksu Arıtma Tesisinde yapacağımız bu açılış, işte bu 3. etap kapsamında yer alan ilave çevre yatırımlarımızdan biridir. Çevre yatırımlarımız kapsamında 2019 yılı kasım ayı sonu itibarıyla 73 milyon 326 bin 619 lira harcama yaptık. Yönetim Kurulumuzun kararıyla çevreyle ilgili profesyonel kadromuzu genişletmek için Çevre Müdürlüğü organizasyonumuz oluşturulmuştur. 25 kişilik bir ekipten oluşan Çevre Müdürlüğümüz, şirketimiz içerisindeki çevresel faaliyetlerden sorumludur. 2019 yılı başında Yeşil Kardemir vurgusunu yapmıştık. Çevre yatırım faaliyetlerimizin yanında bugüne kadar 204 bin 217 metrekare alanı yeşillendirdik. 5 bin 410 adet ağaç dikimi gerçekleştirdik. 2019 yılında ise 20 bin 750 metrekare alan yeşillendirdik ve bin 430 adet ağaç diktik. Yine bu yıl içerisinde çevre bilincini artırmak için 3 bin 967 personelimize Çevre Farkındalık ve Sıfır Atık Eğitimleri uzman personellerimiz tarafından verildi.”

 • İTO 2020 İş Programı ve Bütçe Görüşmeleri

  İSTANBUL (AA) – İTO 2020 Yılı İş Programı ve Bütçe Görüşmeleri Toplantısı, İTO Meclisinde gerçekleştirildi.

  Bütçe Komisyonu Başkanı Osman Akyüz’ün yaptığı değerlendirmeyle 2019 tahmini gelir ve giderleri ile 2020 bütçesi meclise sunuldu. Gerçekleştirilen oylamada, yeni yıl bütçesi net 439 milyon 199 bin 8 lira olarak kabul edildi.

  Böylelikle geçen yıl 374 milyon 865 bin 8 lira olan İTO bütçesi, 2020’de yüzde 17,16 artmış oldu.

  Toplantıda ayrıca İTO 2020 Yılı İş Programı da oy birliğiyle kabul edildi.

 • İstanbul Valisi Yerlikaya, Faytoncular Odası Başkanı ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti

  İSTANBUL (AA) – İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Faytoncular Odası Başkanı ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

  Alınan bilgiye göre, toplantıda, Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir, İBB Başkan Danışmanı Tonguç Çoban ve faytoncular yer aldı.

  Toplantıya, İstanbul Motorsuz Kara Nakil Vasıtaları Esnaf Odasından Faytoncular Odası Başkanı Hıdır Ünal, Büyükada Amiri Nihat Dursun, yönetim kurulu üyeleri İsrafil Korkmaz, Nedim Caner, Fikret Gedik, Koray Kayaoğlu ve Sinan Kılıç da katıldı.

  İstanbul Valisi Ali Yerlikaya başkanlığında dün de Adalar Kaymakamlığında gerçekleştirilen toplantıda, Adalar’daki hastalıklı atların itlaf edilmesi, alınan önlemler ve süreç değerlendirilmişti.

 • İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde lisansüstü eğitim başvuruları başladı

  İSTANBUL (AA) – Yirminci yılına hazırlanan İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde bahar dönemi yüksek lisans ve doktora eğitimi başvuruları başladı.

  Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Dış Ticaret, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Finans Enstitüsü olmak üzere dört enstitü ile lisansüstü eğitim faaliyetlerini yürüten İstanbul Ticaret Üniversitesinde bu dönem 16’sı doktora, 49’u yüksek lisans olmak üzere toplam 65 lisansüstü program için başvurular alınacak.

  Lisansüstü eğitim programlarında en çok tercih edilen ilk 10 vakıf üniversitesi içinde yer alan İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde bu çerçevede faaliyet gösteren dört enstitü mevcut. Türkiye’nin ilk ve tek Dış Ticaret Enstitüsü olma farklılığına sahip olan Dış Ticaret Enstitüsü’nde Küresel Pazarlama ve Marka Yönetimi, Ticari Diplomasi (Türkçe ve İngilizce), Uluslararası Ticaret ve AB Hukuku ile Uluslararası Ticaret (Türkçe ve İngilizce) yüksek lisans programları bulunuyor.

  Türkiye’de ilk olan bir diğer enstitü ise Finans Enstitüsü. Çalışma alanını, özel ve kamu kesimi odaklı finans teorisi, yönetimi ve politikası, finansal ekonomi ile uygulamalı finansı dikkate alarak bütünleşik bir perspektifle yapılandırılan enstitüde Bankacılık, Finansal Hizmetler Pazarlaması, Sermaye Piyasası, Sigortacılık ve Uluslararası Finans alanlarında yüksek lisans programları var.

  Üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde de çok sayıda yüksek lisans programları var. Buralarda MBA, İşletme Mühendisliği, Siber Güvenlik, Mücevherat Mühendisliği, Finansal Hizmetler Pazarlaması, Aile Danışmanlığı gibi önemli ve en çok tercih edilen alanlarda yüksek lisans eğitimi alma imkanı bulunuyor.

  Üniversitenin adı verilen dört enstitüsünde ayrıca çeşitli programlarda doktora ve bütünleşik doktora eğitimi veriliyor. Üniversite bünyesinde İşletme, Pazarlama Yönetimi, Finansal Ekonomi, İstatistik, Bilgisayar Mühendisliği ve Uluslararası Ticaret başta olmak üzere birçok alanda doktora programları var.

  Lisansüstü eğitim faaliyetleri esas olarak alanlarında uzman öğretim üyeleri tarafından veriliyor. Bunun yanı sıra çalışma hayatının, finans ve reel sektörün duayenleri de derslere giriyor. Teori ve pratiği birleştiren bir eğitim sistemi uygulayan İstanbul Ticaret Üniversitesi araştırmacıları burs ve diğer imkanlarla da destekliyor.

  İstanbul Ticaret Üniversitesi mezunlarına özel indirimler uygularken kamu kurumları, Ar-Ge firmaları ve çeşitli sektörlerde çalışanlar için de özel indirimler yapılıyor.

  Ayrıca diploma notuna göre burs sistemi ile başarıyı destekleyerek lisansüstü programlarında yüzde 35 ile yüzde 100 arasında burs imkanı sunuyor.

 • İçişleri Bakanlığı müfettişleri Yavaş’la ilgili iddialara ilişkin Aygün’den bilgi aldı

  ANKARA (AA) – Eski CHP milletvekili Sinan Aygün, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş hakkındaki iddialarına ilişkin müfettişlere bilgi verdi.

  Edinilen bilgiye göre, Aygün’ün, Yavaş ve CHP’li bazı Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleriyle ilgili iddialarını araştırmak üzere görevlendirilen İçişleri Bakanlığı müfettişleri çalışmalarını sürdürüyor.

  Bu kapsamda, Aygün’ün bilgisine başvuran Bakanlık müfettişleri, CHP’li Meclis üyeleri ile yapılan görüşmeye ilişkin ayrıntılı bilgi aldı ve belgeleri talep etti.

  Bakanlık müfettişlerinin, Aygün’ün iddialarında adı geçen CHP’li Belediye Meclis üyeleri ile Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının da bilgisine başvuracağı öğrenildi.

 • İBB’den yılbaşı gecesi tedbirleri

  İSTANBUL (AA) – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yılbaşı kutlamaları için İETT’ye ek seferler koyup bazı metro seferlerini 24 saate çıkardı.

  İBB’den yapılan açıklamada yeni yıl kapsamında Taksim Cumhuriyet Meydanı, İstiklal Caddesi ve Dolmabahçe ışıklandırdı.

  Yeni yıl gecesinde, kutlama ve gösterilerin merkezi Ortaköy sahili olacak. Deniz yüzeyine kurulacak platformda saat gece 24.00’ü gösterdiğinde başlayacak havai fişek gösterisi ile vatandaşlar yeni yıla hep birlikte girecek.

  – AKOM görev başında

  İstanbulluların yeni yıla huzurla girebilmeleri için İBB’nin birçok birimi mesai yapacak. AKOM, yılbaşı gecesi için özel tedbirler aldı.

  Bu kapsamda İtfaiye, Zabıta, İGDAŞ, İSKİ, İETT, METRO İSTANBUL, Atık Yönetimi Müdürlüğü, Yol Bakım ve Altyapı, İşletmeler Müdürlüğü, Trafik Müdürlüğü ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden personel AKOM merkezinde görev başında olacak.

  İETT tarafından yılbaşı gecesi 22:00-06:00 saatleri arasında 17 hatta, 125 araç ile 672 ek sefer düzenlenecek. 24 saat esaslı çalışan metrobüs hattında da yılbaşı gecesi için ek seferler konuldu. 1 Ocak günü ise seferler pazar günü uygulanan sefer planına göre yapılacak.

  İstanbulluların güvenli bir şekilde evlerine ulaşması için İstanbul’un merkezi noktalarına ulaşımda ek seferler konuldu. Vatandaşlar, ek sefer yapacak otobüs hatları ve diğer hatların sefer saatlerine ilişkin detaylı bilgileri “www.iett.istanbul” internet adresinden veya “MOBİETT” uygulamasından da ulaşabilecek.

  Yılbaşı gecesi İstanbulluların ulaşım sorunu yaşamaması için Metro İstanbul bünyesinde yer alan 6 metro hattında 31 Aralık’ı, 1 Ocak’a bağlayan gece “Gece Metrosu” seferleri yapılacak.

  Gece seferleri yapılan M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı, M1B Yenikapı-Kirazlı, M2 Yenikapı-Hacıosman, M4 Kadıköy-Tavşantepe, M5 Üsküdar-Çekmeköy, M6 Levent-Hisarüstü hatlarının yanı sıra normalde 00.00’da seferleri sona eren diğer tüm metro hatlarında sefer süresi de gece 02.00’ye kadar uzatıldı.

  Yılbaşı gecesinden bir gün önce başlayarak takviye personel dahil toplam 3 bin 500 kişilik ekip güven ve huzuru sağlamak için görev alacak. Ekipler, tüm ulaşım aksları ile ve ilçe meydanlarına yakın alanlarda güvenlik hizmeti sunacak. İstanbul’un 39 ilçesindeki meydanlarda Yerinde Çözüm ekipleri de saat 01.00’e kadar devriyede olacak.

 • Helal Akreditasyon Kurumu, ilk danışma kurulu toplantısını gerçekleştirdi

  ANKARA (AA) – Helal Akreditasyon Kurumunun (HAK) birinci Danışma Kurulu toplantısı, Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Soylu başkanlığında yapıldı.

  Kurumun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, kamu ve özel sektör temsilcilerinin geniş katılımlarıyla düzenlenen toplantıda Soylu tarafından hem HAK’nin görev ve faaliyetleri hem de helal ürün ve hizmet ticaretinin Türkiye’deki ve dünyadaki görünümü hakkında bilgi verildi.

  Toplantıda, kurumun gelecek dönem faaliyetlerine ve sektörün yönelimlerine ilişkin kurul üyeleri ve diğer katılımcılar görüş alışverişinde bulundu.

 • Eklem bozukluğunun neden olduğu ağrılardan kurtulmak mümkün

  İSTANBUL (AA) – Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Turhan Özler, kıkırdak bozulmasıyla orta ve ileri yaşta ortaya çıkan eklem bozukluklarının, ileri teknoloji cerrahi yöntemlerle tedavi edilebildiğini belirtti.

  Özler, yaptığı yazılı açıklamada, halk arasında eklem kireçlenmesi olarak da bilinen kıkırdak bozulması sonucu ortaya çıkan rahatsızlıkların, eklem sertleşmesine ve hareket güçlüğüne yol açtığını belirtti.

  Hastaların ilk şikayetlerinin hareket kısıtlılığı olduğunu vurgulayan Özler, bireylerin kalça ve diz eklemlerini rahat hareket ettiremediğini, sonrasında buna şiddetli ağrı olabildiğini, zamanla ağrı ve hareket kısıtlılığının, hastanın günlük fonksiyonlarıyla yaşam kalitesini düşürdüğünü anlattı.

  Ameliyatların kıkırdağı bozan bazı romatizmal hastalıklar, geçirilmiş travmalar, genetik kaynaklı osteoartrite bağlı olarak diz ve kalça eklemlerinde meydana gelen bozulmalar için uygulanabildiğini aktaran Özler, “Kıkırdak bozulmasıyla orta ve ileri yaşta ortaya çıkan eklem bozuklukları, ileri teknoloji cerrahı yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Ciddi sıkıntı ve ağrısı olan bu hastalar, tedavide kullanılan cerrahi yöntemler sayesinde, ağrısız bir yaşam sürdürebiliyor ve bu sayede yaşam kaliteleri de yükseliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

  – Kadınlar daha çok etkileniyor

  Doç. Dr. Özler, protez denildiğinde söz konusu materyalin takma bir eklem olduğunun düşünüldüğünü ancak mevcut eklemleri oluşturan kemiklerin üzerindeki bozulmuş kıkırdağın tıraşlanarak, yüzeyinin kaplandığını kaydetti.

  İleri yaş grubundaki birçok hastanın ameliyat olmaktan korktuğuna işaret eden Doç. Dr. Özler, “Ancak insan ömrünün uzadı. Bu nedenle hastaların geri kalan yaşamlarını rahat geçirebilmesi için onları ameliyat ediyoruz. İyi yapılan bir cerrahiyle çok net sonuçlar elde edilebiliyor. Hastalar, ameliyat sonrası bağımsız ve konforlu bir yaşam sürebiliyor.” ifadelerini kullandı.

  Dünya Sağlık Örgütü’nün diz ve kalça eklemi protez ameliyatlarını yüzyılın en başarılı cerrahileri arasında gösterdiğini belirten Özler, şunları kaydetti:

  “Diz ya da kalça protezi uygulanan hastalar mutlaka ameliyatın ertesi günü yürütülüyor. Hastalar kuvvetine ve kas gücüne göre değişmekle birlikte ortalama 20 günde sokağa çıkabilecek hale gelebiliyor. Dolayısıyla ameliyat, deneyimli ellerde yapıldığı zaman hem sorun yaşama riski çok düşüyor hem de hastaların yaşam konforu büyük oranda artıyor.”

 • DHMİ’den TAV’a 389 milyon avroluk tazminat

  İSTANBUL (AA) – TAV Havalimanları Holding AŞ, Atatürk Havalimanı’nın kira sözleşme süresinin bitiminden önce kapanması nedeniyle Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından kendilerine ödenecek tutarın 389 milyon avro olduğunu duyurdu.

  TAV Havalimanları Holding AŞ’nin Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yer alan açıklamasında, “İstanbul Havalimanı’nın 6 Nisan 2019’da açılışına bağlı olarak Atatürk Havalimanı’nın, 3 Ocak 2021’e kadar geçerliliği süren kira sözleşme süresinin bitiminden önce ticari uçuşlara kapanması sebebiyle şirketimizin uğrayacağı kar kayıplarının hesaplanmasına ilişkin DHMİ, şirketimiz ve bağımsız danışmanlar tarafından yapılan çalışmaların devam etmekte olduğunu ve şirketimizin uğrayacağı kar kayıplarının tazminine ilişkin resmi bilgilendirmeyi almayı beklediğimizi duyurmuştuk.” ifadeleri kullanıldı.

  Taraflar arasında yapılan toplantılar sonrasında, hesaplanan tazminat miktarı ile ilgili yazının DHMİ tarafından şirkete iletildiği bildirilen açıklamada, “İlgili resmi bilgilendirme yazısında, şirketimize DHMI tarafından tazmin edilecek tutarın 389 milyon avro olduğu ifade edilmiştir.” denildi.

 • Çorum’da 103 öğrencinin karbonmonoksitten zehirlendiği yurtta tedbir

  ÇORUM (AA) – Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Osmancık ilçesinde karbonmonoksit zehirlenmesi yaşanan kız yurdundaki sistem değişikliğiyle ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Öğrenci yurdumuzda daha güvenli bir sistem kuruyoruz. Kombilerin ve bacanın yeri değişti. Herhangi bir sızıntıya karşı tedbir olsun diye 4 ayrı güvenlik sensörü takılacak.” dedi.

  Vali Çiftçi, 103 öğrencinin karbonmonoksit zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldığı Ömer Derindere Fen Lisesi Kız Öğrenci Yurdu’nu ziyaret etti.

  Kaymakam Hasan Alkan ve İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı’nın da eşlik ettiği ziyarette, yurttaki çalışmaları inceleyen Vali Çiftçi, yetkililerden bilgi aldı.

  Yurtta ısınma sistemi için daha güvenli bir yöntemin hayata geçirildiğini ifade eden Çiftçi, sistemin en kısa sürede devreye alınacağını ve başka yurt ve pansiyonlarda misafir edilen öğrencilerin yurda yerleştirileceğini söyledi.

  Çalışmalarla ilgili bilgi veren Çiftçi, şunları kaydetti:

  “Olayın ardından yurdu boşaltarak öğrencilerimizi diğer pansiyonlarımız ve Öğretmenevi’mize yerleştirdik. Öğrenci yurdumuzda daha güvenli bir sistem kuruyoruz. Kombilerin ve bacanın yeri değişti. Herhangi bir sızıntıya karşı tedbir olsun diye 4 ayrı güvenlik sensörü takılacak. Sistem bugün itibarıyla devreye alınacak. Daha sonra güvenlik ölçümleri yapılacak, denenecek. Tüm riskler ortadan kalktıktan sonra öğrencilerimizi tekrar yurdumuza alacağız. Bütün güvenlik tedbirleri alındıktan sonra yavrularımızı gönül huzuru içerisinde tekrar yurda yerleştirmiş olacağız.”

  – Olay

  Osmancık ilçe merkezindeki öğrenci yurdundaki 103 öğrenci ile 2 öğretmen, 12 Aralık’ta, doğal gaz bacasının yerinden çıkması nedeniyle içeri sızan karbonmonoksit gazından etkilenmiş, 105 kişi ambulanslarla Osmancık ve Çorum’daki hastanelere kaldırılmıştı.

  Öğrencilerin bir kısmı aynı gün, bir kısmı ise ertesi gün tedavilerinin ardından taburcu edilmiş, olayla ilgili Çorum Valiliğince idari, Osmancık Cumhuriyet Başsavcılığınca adli soruşturma başlatılmıştı.

 • CHP’li Özkoç: “Şehit aileleri ve gazilerin paralarını dağıtın”

  TBMM (AA) – CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, şehit yakınları ve gazilerin paralarının bir an önce dağıtılmasını istedi.

  Özkoç, yazılı açıklamasında, şehit aileleri ve gaziler için toplanan yardım paralarını dağıtması gereken Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfının mütevelli heyetinin aylar sonra bugün belirlendiğini belirtti.

  Yönetimde 2 şehit ailesinin bulunduğuna dikkati çeken Özkoç, “Bunun dışında yönetime atanan medya yöneticileri, siyasiler ve STK yöneticilerinin 15 Temmuz şehitleriyle ne ilgisi, ne ilişkisi var? Toplanan yardım paralarını hacizlerle, yoklukla mücadele eden şehit ailelerine dağıtacak mısınız yoksa, vakıf etkinliği adı altında paraların üzerine mi oturacaksınız?” sorularını yöneltti.

  Özkoç, yardım paralarının sahiplerine dağıtılması için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde aylardır mücadele ettiklerini anımsatarak şu ifadeleri kullandı:

  “3,5 yıl ne vakıf vardı ortada ne yönetim ne para. Toplanan yardım paraları, vakfın hesabına dahi hala aktarılmadı. Bütün süreci ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Ayıp açık olunca da bugün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı’nı görevden aldılar, yerine Vakıflar Genel Müdürü’nü getirdiler. Yaşanan rezilliğin sorumlusu bürokratlar değildir; parayı 3,5 yıl dağıtmayan, uyduruk, tutarsız açıklamalar yapan siyasilerdir, iktidardır, saray yönetimidir. Kabahat ortada, daha fazla uzatmayın. Şehit ailelerinin ve gazilerin paralarını bir an önce dağıtın.”

 • Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum’dan Adana’daki sağanağa ilişkin açıklama:

  ADANA (AA) – Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Adana’daki sağanağa ilişkin, “İlk hasar tespit çalışmalarında 1 yıkık, 2 ağır hasarlı, 9 hafif hasarlı bina tespiti yaptık.” dedi.

  Kurum, kentte sağanak nedeniyle zarar gören bazı mahalleleri ziyaret edip incelemede bulunduktan sonra Yüreğir Kültür Merkezi’nde gazetecilere açıklamada bulundu.

  Geçmiş olsun dileklerini ileten Kurum, iklim değişikliğinin etkilerinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hissedilir hale geldiğini ifade etti.

  Bakan Kurum, Adana’nın aralık ayı yıllık ortalama yağışının 121 kilogram seviyelerinde olduğunu aktararak, “İki gün önce başlayan yağışlarda bunun bölgesel olarak 250-300 kilogramlara çıktığını gördük, tespit ettik.” diye konuştu.

  Bu yağışların şehre zararlar verdiğini, hem çiftçinin hem vatandaşın hayatını olumsuz yönde etkileyecek olaylar meydana geldiğini vurgulayan Kurum, şöyle konuştu:

  “Olay yaşanır yaşanmaz Valilik bünyesinde kriz merkezi oluşturduk. Kriz merkeziyle, ilgili bakanlıklarımızın tüm birimleriyle, belediyelerimizin tüm birimleriyle bu kriz merkezinde vatandaşlarımızın yarasını sarmak için hızlı şekilde seferber olarak vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermeye çalıştık. Bu süreçte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Tarım ve Orman, Çevre ve Şehirilik, İçişleri, Sağlık bakanlıklarımız ve belediyelerimiz, tüm bitimlerimiz Valiliğimiz bünyesinde seferber oldular ve Adanalı vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermek için bu çalışmaları hızlı şekilde yürüttüler. İlk hasar tespit çalışmalarında 1 yıkık, 2 ağır hasarlı, 9 hafif hasarlı bina tespiti yaptık. Seyhan, Kozan, Çukurova, Feke, Ceyhan, İmamoğlu, Yumurtalık, Sarıçam, Yüreğir ve Karataş olmak üzere bu ilçelerimizde 123 bin 151 dekar alanda inceleme yaptık. Fiilen sahada hala sular mevcut. Suların çekilmesiyle çiftçilerimizin zarar ziyan tespitleri net bir şekilde yapılacaktır.”

  – “Mağdur olan vatandaşlarımıza ön ödenek gönderilecek”

  Bakan Kurum, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tüm Adana’ya geçmiş olsun dilekleri ilettiğini dile getirdi.

  Olay yaşanır yaşanmaz tüm bakanlıkların seferber olduğunun altını çizen Kurum, “Vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için bugün itibarıyla mağdur olan vatandaşlarımıza belli bir miktarda ön ödenek gönderilecek. Akabinde de etaplar halinde hasar tespit durumlarına göre vatandaşlarımızın yaraları hızlı bir şekilde sarılacak.” ifadesini kullandı.

  Kurum, bazı ilçelerde diğer ilgililerle inceleme yaptıklarını anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Bir taraftan hem şehirle ilgili alt yapı eksiklerinin giderilmesi gerekiyor. Diğer taraftan da kentsel dönüşümle ilgili süreci de hızlı şekilde başlatmamız gerekiyor. Buna ilişkin aldığımız kararlarla da Yüreğir ilçemizde 19 Mayıs, PTT Evleri, Sinanpaşa, Şehit Erkut Akbay mahallelerinde toplamda 2 bin kentsel dönüşüm konutu üreteceğiz.”

  – “4 merkez ilçemizin yağmur suyu problemini halletmemiz gerekiyor”

  Bakan Kurum, Adanalıların yaşam şartlarını yükseltecek, vatandaşların ihtiyaçlarını giderecek birçok projeye imza attıklarını ifade ederek, “Adana’nın sorunu neyse onu çözmek adına ilgili bakanlıklar olarak üzerimize düşeni yapmaya gayret gösteriyoruz.” dedi.

  Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleriyle 11 ayrı yatırım için 650 milyon bedelli yatırımların kentte sürdüğünü belirten Kurum, “Adana merkezde, 4 merkez ilçemizin yağmur suyu problemini halletmemiz gerekiyor.” ifadesini kullandı.

  Murat Kurum, 70 milyonluk yatırımla 4 merkez ilçedeki yağmur suyu probleminin çözüleceği bilgisini vererek, şunları kaydetti:

  “Selden çok etkilenen ilçelerimize hibe desteği sağlayacağız. Vatandaşlarımızın yaralarının bir önce sarılması için. Bu hafta içinde hibe miktarlarımız belediyelerimizin hesaplarına yatacak ve vatandaşımıza hizmet olarak da bugünden itibaren bu hizmetleri sunacağız. Diğer taraftan yapılması gereken acil öncelikli işler neyse de bakanlığımızın ilgili genel müdürlükleriyle, selden zarar gören vatandaşlarımızın yarasını bir an önce sarmak için çalışmalarımızı ivedilikle başlatacağız.”

 • Altınordu Kulübü 96. yaşını kutladı

  İZMİR (AA) – Altınordu İcra Kurulu Başkanı Barış Orhunbilge, “İnşallah yüzüncü yılda da bu toprakların çocuklarından kurduğumuz kadromuzla çok güzel yerlerde bu armayı temsil ederiz.” dedi.

  Altınordu Kulübünün 96. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende konuşan Orhubilge, Altınordu’nun 96 yıldır şan ve şerefle ayakta olduğunu söyledi.

  Yarınların Altınorduluların olacağını belirten Orhubilgi, “İnşallah bu armayı şanla ve şerefle daha nice 96 yıllara taşımayı hep birlikte Allah bize nasip eder. Yüzüncü yılda da bu toprakların çocuklarından kurduğumuz kadromuzla çok güzel yerlerde bu armayı temsil edeceğimize inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

  Altınordu Kulübü Derneği İkinci Başkanı Halim Bezircilioğlu da 96 yıldır kulübün bayrağını ayakta tutarak birçok şeyi başardıklarını, 7’den 70’e herkesin saygı ve sempati duyduğu kulüplerinin bu çizgisini sürdüreceğini kaydetti.

  Törene katılanlar daha sonra kulübün kurucu başkanı Süleyman Ferit Eczacıbaşı’nın Konak ilçesindeki heykeline çelenk bıraktı.

 • Adıyaman’ın Sincik ilçesinde eğitime kar engeli

  ADIYAMAN (AA) – Adıyaman’ın Sincik ilçesi merkezi ile bazı köy okullarında yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime 1 gün ara verildi.

  İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçe merkezinde akşam saatlerinde yoğun kar yağışının etkili olduğunu söyledi.

  Aydın, “Yoğun kar yağışı nedeniyle oluşabilecek olumsuzluklara karşı 27 Aralık Cuma günü ilçe merkezindeki okulların tamamı ile İnlice beldesi, Alancık, Yarpuzlu, Eski Köy, Peyizge, Karaköse, Sakız, Serince, Hecik, Punarbaşı, Karasu köy okulları tatil edildi.” dedi.

 • Adana’nın Ceyhan ilçesinde sağanak nedeniyle eğitime ara verildi

  ADANA (AA) – Adana’nın Ceyhan ilçesinde, şiddetli sağanak nedeniyle eğitime bugün ara verildiği bildirildi.

  Kaymakam Bayram Yılmaz, yazılı açıklamasında, olumsuz hava şartları nedeniyle ilçedeki okullarda bugün eğitim yapılmayacağını belirterek, “Öğrencilerimizin herhangi bir olumsuz durum yaşamaması için bugün eğitim öğretime bir gün süreyle ara verilmiştir.” ifadesini kullandı.

  Adana’nın merkez Yüreğir ve Seyhan ilçelerindeki 14 okulda da olumsuz hava koşulları nedeniyle bugün okullar tatil edilmişti.

 • AA’nın “Gelecek 100 Yılın Habercileri” projesine Ege Üniversitesinden destek

  İZMİR (AA) – Ege Üniversitesi (EÜ) İletişim Fakültesi öğrencileri, Anadolu Ajansının (AA) kuruluşunun 100’üncü yılı kapsamında hayata geçireceği “Gelecek 100 Yılın Habercileri” projesi için hazırlanıyor.

  EÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Takımcı, yaptığı yazılı açıklamada, öğrencilerinin daha önce pek çok ulusal ve uluslararası alanda yaptıkları çalışmalar ve kazandıkları ödüllerle kendilerini kanıtladığını belirtti.

  Takımcı, şunları kaydetti:

  “Anadolu Ajansının genç iletişimcileri motive edecek bu projesini çok yararlı buluyorum. Öğrencilerimiz için de heyecanlı bir deneyim olacak. Öğrencilerimizin bu projeye hazırlıkları devam ediyor. Mesleğin farklı alanlarını deneyimlemeleri adına tüm öğrencilerimi bu projeye katılmaya davet ediyorum.”

  Anadolu Ajansı, kuruluşunun 100’üncü yılı dolayısıyla iletişim fakültesi öğrencilerine yönelik “Gelecek 100 Yılın Habercileri” konulu projeyi hayata geçirmişti.

  Bu kapsamda öğrencilerin bireysel veya grup olarak hazırlayacağı haber, fotoğraf, video ve infografikler, AA’da oluşturulan “Seçici Kurul” tarafından değerlendirilecek.

  Haber kriterlerine uyan ve başarılı bulunan çalışmalar, AA’nın internet sitesi ve 100’üncü yıl için özel hazırlanan mikro site üzerinden okurlarla paylaşılacak.

 • 3. Sanal İstihdam Fuarı iş arayanların umudu olacak

  ANKARA (AA) – İŞKUR, işverenler ile iş arayanları 3. Sanal İstihdam Fuarı’nda buluşturdu.

  Yazılı açıklama yapan İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, bugün başlayan fuara, 30 büyükşehirde faaliyet gösteren 100’ü aşkın firmanın katılacağını aktardı.

  İşveren ve iş arayanı sanal ortamda buluşturan fuarlara gösterilen yoğun ilgiden duyulan memnuniyeti aktaran Uzunkaya, “3. Sanal İstihdam Fuarı’na 30 büyükşehirde faaliyet gösteren 100’ü aşkın firma dahil olacak. Sanal fuarımıza katılacak firmalar, 2019 yılı sonuna kadar en fazla iş gücü talebinde bulunan firmalar arasından illerde belirlenen kontenjanlara göre seçilecek.” ifadesini kullandı.

  – “Her iki tarafa da zaman ve maliyet tasarrufu sağlıyor”

  Uzunkaya, bu fuarlarda geleneksel olarak düzenlenenlerden farklı olarak iş arayanların ve işverenlerin sanal ortamda görüşmelerine imkan sunulduğunu kaydetti.

  Fuarın her iki tarafa da zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan, özel politika gerektiren grupların hizmete erişimini kolaylaştıran önemli bir adım olduğunun altını çizen Uzunkaya, iş arayan vatandaşların “sanalistihdamfuari.iskur.gov.tr” adresi üzerinden firmalar ile görüşmeler gerçekleştirebileceğini belirtti.

  İlki 2-3 Mayıs’ta düzenlenen “Sanal İstihdam Fuarı” uygulamasının, ikincisinin 25-26 Eylül tarihlerinde yapıldığını hatırlatan Uzunkaya, şunları kaydetti:

  “Fuarımızda, firmaların işe yerleştirme ve açık iş sayıları ile il müdürlüklerimizin tavsiyeleri dikkate alınarak, şehir ve bölgeyle sınırlı kalmaksızın 50 firma seçildi. Sanal fuar süresince, iş arayan vatandaşlarımız tarafından 60 bin 639 adet öz geçmiş firmalara iletildi. Sanal fuarlarımız neticesinde, 10 bin 248 vatandaşımızın işe yerleştirilmesine aracılık ettik.”

 • “Minik kalpler üşümesin, minik ayaklar donmasın” diyerek çocukları sevindirdiler

  KAHRAMANMARAŞ (AA) – Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesinde bir grup genç, hazırladıkları “Minik kalpler üşümesin, minik ayaklar donmasın” projesi kapsamında 79 öğrenciye bot ve mont hediye etti.

  Çağlayancerit Gençlik Platformu üyeleri, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, ihtiyaç sahibi öğrencilere yönelik kışlık giysi yardım kampanyası başlattı.

  Kampanya ile hayırseverlerden temin edilen bot ve montlar, Çağlayancerit ve Fatih İlkokulu’ndaki çocuklara platform üyelerince dağıtıldı.

  Platformdan yapılan açıklamada, “Öğrenciler için neler yapabiliriz?” fikriyle yola çıkıldığı belirtilerek, şunlar ifade edildi:

  “Sıcacık kalplerindeki tebessüm yüzlerine yansısın diye, eğitim ve öğretim hayatlarında önlerinde bulunan bir engeli kaldırmak için değerli dostlarımızın da desteğiyle öğrenci kardeşlerimize yardımları ulaştırdık. Biz oldukça, birlik oldukça, sahiplendikçe, güzel, aydınlık yarınlara en küçüğümüzden, en büyüğümüze omuz omuza ilerledikçe kuvvetli şekilde yol alırız. Çocuklarımız, yüreği güzel insanlar sayesinde bot ve mont sahibi olarak artık okullarına üşümeden gidip gelebilecekler. Emeği geçen tüm hayırseverlere ve desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ediyoruz.”

 • “Aşı Sempozyumu” 28 Aralık’ta yapılacak

  İSTANBUL (AA) – Bezmialem Vakıf Üniversitesi ile Sağlık ve Yaşam Derneğinin (SAYADER) iş birliğiyle düzenlenen “Aşı Sempozyumu”, 28 Aralık’ta uzmanları bir araya getirecek.

  Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, sempozyumda, aşı reddine zemin hazırlayan sosyal ve dini kaygılar ile bu durumun önüne geçmek için kamu otoriteleri ve özel sektör eliyle yapılması gerekenler, yerli aşı üretimi gibi konu başlıkları uzmanları tarafından masaya yatırılacak.

  Açıklamada görüşlerine yer verilen SAYADER Yönetim Kurulu Başkanı ve Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Kazım Karaaslan, Türkiye’de ve dünyada aşı içerikleri ve aşıların immün sisteme etkileri konusunda negatif bir kampanya yürütüldüğünü ve gün geçtikçe aşı karşıtlığının arttığını anlattı.

  Özellikle aşı içerikleri ile ilgili toplumsal bilincin artırılması konusunda akademisyenlere de önemli görevler düştüğüne dikkati çeken Karaaslan, aşı ve aşı reddi konusunu tüm boyutlarıyla ele almak, soruna yönelik akılcı ve bilimsel çözümler üretmek amacıyla bu sempozyumu düzenlediklerini aktardı.

  – “Son 3 yılda aşı karşıtı aile sayısı 11 binden 40 bine yükseldi”

  Prof. Dr. Kazım Karaaslan, sosyal medyada aslı ve kaynağı belli olmayan haber ve yorumların, internet kaynaklarının, sağlık ve medya okuryazarlığı düşük olan bireylerin aşı karşıtlığını ve kararsızlığını körüklediğini aktararak, şunları kaydetti:

  “Her geçen gün artan aşı karşıtlığı veya kararsızlığına bir de yaşanan yoğun göç hareketleri ilave edildiğinde, aşılamayla önlenebilir bulaşıcı hastalıklarda tedirginlik sebebi olacak korkutucu artışlar yaşanmaktadır. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, çocuklarına aşı yaptırmayan aile sayısı 2016’da 11 bin iken 2017’de 23 bini geçmiş, günümüzde 40 bine yaklaştığı düşünülmektedir. Yapılan araştırmalarda, son 10 yılda tüm temel aşıları olmuş çocukların oranının yüzde 10’luk azalma ile yüzde 67’ye düştüğü ifade edilmektedir. Çok daha az maliyetle hastalıkların önlenmesi ve ölüm oranlarının düşürülmesi açısından koruyucu sağlık hizmetleri mutlaka yaygınlaştırılmalıdır. Aşı reddi ile bireyler yalnızca kendi sağlığını değil, tüm toplumun sağlığını tehdit etmekte dolayısıyla konu sadece vicdani değil, aynı zamanda hukuki ve dini sorumluluklar açısından da irdelenmelidir.”

 • “Akıllı ulaşım” için 11-12 Mart’ta Ankara’da uluslararası zirve yapılacak

  ANKARA (AA) – Türkiye, seyahatlerde konfor ve hızı artırırken, ulaşımın insan, çevre ve enerji kaynakları üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmayı hedefleyen “akıllı ulaşım sistemleri (AUS)” alanında uluslararası buluşmaya ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. AUS Türkiye tarafından düzenlenen 2’nci Uluslararası Akıllı Ulaşım Sistemleri Zirvesi, 11-12 Mart 2020’de Ankara’da gerçekleştirilecek.

  AUS Türkiye Başkanı Erol Yanar, AA muhabirine, akıllı ulaşım sistemleri sektörünün ülke ve dünya çapındaki paydaşlarını “SummITS” adı altında düzenlenecek zirvede bir araya getireceklerini söyledi.

  İlk “Uluslararası Akıllı Ulaşım Sistemleri Zirvesi”nin bu yılın mart ayında yapıldığını, organizasyonun iki yılda bir gerçekleştirilmesinin planlanmasına karşın, sektör temsilcilerinden gelen talep üzerine gelecek yıl da yapılmasının kararlaştırıldığını aktaran Yanar, “Ankara’da 11-12 Mart’ta ikincisi yapılacak zirveye uluslararası katılımın daha fazla olmasını bekliyoruz. Katılımcıların yüksek profilli profesyonellerden oluşması bizi heyecanlandırıyor. Zirve için titiz bir çalışma yürütüyoruz.” dedi.

  – Akıllı ulaşım bütün yönleriyle tartışılacak

  Yanar, etkinliğin açılışını Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın yapmasının planlandığını, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Haberleşme Genel Müdürü Gökhan Evren, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu’nun yanı sıra kamu ve özel sektörden birçok üst düzey yöneticinin katılacağı oturumlarda akıllı ulaşımın bütün yönleriyle tartışılacağını dile getirdi.

  Türkiye’nin önde gelen kamu ve özel sektör temsilcileriyle Avrupa Birliği, Dünya Bankası, Ertico-ITS Avrupa yetkilileri, birçok ITS ülke birliklerinin temsilcileri, üniversitelerin konuyla ilgili öğretim üyeleri ile yurt dışındaki üniversitelerden akademisyenlerin zirvede görüş ve düşüncelerini paylaşacağını anlatan Yanar, etkinlikte “Ulaşımda Aklın Yolu Ödülleri”nin de sahiplerini bulacağını söyledi.

  Yanar, her geçen yıl daha fazla başvurunun yapıldığı ödüller için bu sene Belediyecilik, Hareket Teknolojisi, Start-Up, Akademi, Medya, Sektöre Katkı ve AUS Türkiye Özel kategorilerinin bulunduğunu ifade ederek, “Zirve ve ödülle ilgili bilgilere www.auszirvesi.org ile www.austurkiye.org.tr adreslerinden ulaşılabilir, başvuru ve kayıtlar buralardan yapılabilir.” dedi.

İçişleri: İç güvenlik operasyonları kapsamında Ovacık kırsalında TKP/ML terör örgütü üyesi, Turuncu Liste'de aranan Hasan Ataş etkisiz hale getirildi

Dünya genelinde Kovid-19 salgını sebebiyle ölenlerin sayısı 380 bini aştı.

Fransa'da Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 107 artarak 28 bin 940'a yükseldi.

Son 24 saatte 974 kişinin daha iyileşmesiyle Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 129 bin 921 oldu.

Sağlık Bakanı Koca: "Toplam test sayımız 2,1 milyonu geçti. İyileşen hasta sayımız 130 bin. Yoğun bakıma ihtiyaç duyan hasta sayımız azalıyor."

Türkiye'de son 24 saatte 786 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 22 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 165 bin 555, can kaybı 4 bin 585 oldu.

Etiketler: