4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi için yola çıkan heyet yurda döndü

İSTANBUL (AA) – Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Kutup Araştırmaları Enstitüsü (KARE) koordinesinde gerçekleştirilen 4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi'ne katılan bilim insanları yurda döndü.

4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi 30 günde tamamlandı. Beyaz Kıta'da 15 proje gerçekleştiren 23 kişilik ekip, İstanbul Havalimanı VIP Salonu'nda aileleri tarafından karşılandı.

TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü Müdürü, 4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi Koordinatörü Doç. Dr. Burcu Özsoy, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bilim seferinin, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde ve TÜBİTAK MAM KARE koordinesinde gerçekleştirildiğini hatırlattı.

4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi'ni başarıyla tamamladıklarını belirten Özsoy, bundan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Özsoy, sefer ekibinin tüm projelerinin başarıyla gerçekleştirildiğini vurgulayarak, "Bilim insanlarımız, bize iklim değişikliğiyle ilgili çok ciddi mesajlar getirdiler. Son 15-20 yıldır deniz buzuyla kaplı deniz alanlarının açıldığına şahit olduk. Bundan dolayı gemi üzerinde 5-6 günde geçilecek rota 12 saatte geçildi. Bunlar bir anlamda üzücü olsa da bizim bilim insanlarımızın buna şahit olması ve sahada bu çalışmaları yapması bizim için gurur verici." diye konuştu.

Özsoy, seferin Türk Hava Yolları, TÜBİTAK, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, İGA Hava İşletmesi ve Türksat sponsorluğunda gerçekleştiğini belirterek, sponsorlara bilim dünyasına sağladığı destek için teşekkür etti.

– "Projelerimiz bütün bilim dallarına hitap ediyor"

4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi Lideri Prof. Dr. Ersan Başar da geçici Türk bilim kampının konuşlandığı Horseshoe Adası'nda yaklaşık bir ay bilimsel çalışma yürüttüklerini belirterek, 15 projeyi başarıyla gerçekleştirdiklerini söyledi.

Hava şartlarının bu yıl Antarktika ve kutup bölgelerinde sıcak olmasından dolayı seferin erken tamamlandığına dikkati çeken Başar, şunları kaydetti:

"24 kişiden oluşan ekibimiz, yer bilimleri, canlı bilimleri ve deniz bilimleri alanında toplam 15 proje yürüttü. 3 farklı Küresel Seyir Uydu Sistemi kurulması, meteoroloji sistemimiz güncellenerek geliştirilmesi, gölde, buzda, yosunda ve taş örneklemeleri projelerimizden bazılarıydı. Projelerimiz aslında bütün bilim dallarına hitap ediyor."

Antarktika'da bilimsel çalışma gerçekleştirmenin doğa şartlarından dolayı çok zor olduğuna işaret eden Başar, "Bilim insanlarının bu zorlu şartlarda çalışmaya iten motivasyon ise insanlığa sunduğu bilimsel veriler oluyor. Biz de ülkemize yakışır bir şekilde seferimizi tamamladık ve gelecek yıl ki seferimizin hazırlıklarına bu gün itibarıyla başlamış olduk." ifadelerini kullandı.

4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi'ne katılan Mustafa Kemal Paşa Ortaokulundan İngilizce öğretmeni Canan Evecen de sefer tecrübelerini öğretmen arkadaşlarıyla ve öğrencileriyle paylaşacağını dile getirdi.

Evecen, öğrencilerinden hayallerindeki Antarktika'yı çizmelerini istediği belirterek, "Şimdi, onların çizdikleriyle benim orada çektiğim fotoğrafları birleştirip sergi açmak istiyorum. Ayrıca sefer günlüklerimden oluşan yazılarımı da kitap haline getirmeyi planlıyorum." ifadelerini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji öğrencileri ve öğretmenleri, 15. TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Finalleri'nde toplamda 2 üçüncülük ve bir teşvik ödülü aldı.

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji'nden yapılan açıklamaya göre, TÜBİTAK Bölge Sergisi’ne katılan İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji öğrencileri ve öğretmenleri hazırladıkları projelerle 7 birincilik alarak Türkiye Finalleri'ne katılmaya hak kazanmıştı.

Bölge Sergisi'nde toplamda 13 proje ile derece elde etme başarısı gösteren İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji öğrencileri, 15. TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Finalleri'nde toplamda 2 üçüncülük ve bir teşvik ödülü aldı.

Teknolojik tasarımdan yazılıma, kimyadan biyoloji alanına birçok alanda proje geliştiren öğrenciler ve danışman öğretmenler, bu başarıdan mutlu olduklarını belirterek, kendilerine destek olan herkese teşekkürlerini iletti.

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Alanya Kampüsü öğrencileri Ada Uzun ve Kuzey Yağdır, Danışman Öğretmenleri Mehmet Selim Çobanoğlu mentorluğunda, kimya alanında geliştirdikleri iklim değişikliği ve kuraklığa dikkati çektikleri “Bı̇tkı̇sel Çözeltı̇ Kullanılan Buğday (Trı̇tı̇cum) Bı̇tkı̇sı̇nı̇n Kuraklık ı̇le Mücadelesı̇” projesi ile üçüncülük kazandı. Proje, kurak tarım alanlarının üretime açılmasını, kuraklığa dayanıklı bitki özütlerinin kuraklığa hassas olan bitkileri korumasını ve su tüketiminin bilinçsiz kullanımını önleyerek kullanılmayan tarım alanlarının tekrardan canlandırılmasını amaçlıyor.

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Antalya Kampüsü öğrencisi Utku Berkay Tan, Danışman Öğretmeni Emre Toprak mentorluğunda teknolojik tasarım alanında geliştirdiği “Engellı̇ Araçları ı̇çı̇n Solar Kablosuz Şarj İstasyonları” projesi ile üçüncülük kazandı. Proje, başta şarjlı tekerlekli sandalyeler olmak üzere bireysel taşıma araçlarının halka açık yerlere kurulan güneş enerjili kablosuz şarj istasyonları üzerinden akülerinin şarj edilebilmesini sağlamayı amaçlıyor.

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Kartal Kampüsü öğrencisi İrem Bilici ise Danışman Öğretmeni Yasemin Karahan mentorluğunda biyoloji alanında geliştirdiği “Kovid-19 Pandemı̇ Sürecı̇nde Şı̇falı Bitkileri Doğru Kullanımının Önemi” projesi ile Teşvik ödülünün sahibi oldu. Proje, hastalıkların tedavisinde geleneksel tıbbın yanında, tamamlayıcı ve alternatif tıp öğelerinden biri olan doğal taşlardan da yararlanılabileceği amaçlıyor.

BURSA(AA) – Bursa’da Yunuseli Havalimanı’nda binlerce gencin katıldığı TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışmalarını takip eden Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, AA muhabirine etkinliklerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Mandal, her yıl coşkunun artarak devam ettiğini, lise öğrencilerinin de güzel bir şekilde yarıştığını söyledi

Yarışmalara katılımın her sene çok fazla arttığını dile getiren Mandal şöyle konuştu:

“21-26 Eylül tarihlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda olacağız. Kendini genç hisseden ve Milli Teknoloji Hamlemiz kapsamında bu ülkenin tasarlayan, geliştiren, üreten gençleriyle, teknoloji coşkunlarıyla, teknoloji yıldızlarıyla birlikte olacağız. Sayının özellikle liseli kardeşlerimizde artıyor olması, ‘Ülkemizin Milli Teknoloji Hamlesi’nde ben de varım.’ noktasında cesaretlendiriyor. Ülkemizin teknoloji bazlı başarıları bu genç arkadaşlarımıza büyük bir ilham, aynı zamanda tutku ve sorumluluk oluşturuyor. Genç arkadaşlarımızda heyecan var ama bunu tutkuya dönüştürmek ve en önemlisi de bir sorumluluğa dönüştürmek her zaman mümkün olmuyor, bunun en güzel yöntemi de bu kapsamda ülkemizde örnek rol model olacak arkadaşlarımız, büyüklerimiz var artık.”

Mandal, gençlerin artık teknolojinin gelişiminde sorumluluk aldığını ve bunun da TEKNOFEST gibi yarışmalar sayesinde gerçekleştiğini belirtti.

“TÜBİTAK da bu süreç esnasında öğreniyor”

Prof. Dr. Hasan Mandal, gençler için bu tür yarışmalarda derece almaktan ziyade bir şeyler öğrenmenin daha önemli olduğunu vurguladı.

Gençlerin TEKNOFEST sayesinde birbirinden de çok şeyler öğrendiğini ve bunların dereceye girmekten önemli olduğunu anlatan Mandal, “TÜBİTAK kamu anlamında görevlendirilmiş ve 1963’ten beri bu konuları kendine görev edinen bir kurum. TEKNOFEST’te 36 yarışma var, bunun 12’sinin düzenleyicisi TÜBİTAK. Biz bu yarışmaları geçmişte daha dağınık yapılarda ve bunu bir çatı altında değil de ülkemizin çok değişik şehirlerinde yapıyorduk. Şu an çok geniş katılımlı ve bu TEKNOFEST’te zirveye ulaşacak.” dedi.

Mandal, TÜBİTAK’ın TEKNOFEST’te daha fazla sorumluluk alacağını dile getirdi.

Kurumun bu konudaki planlamaları hakkında bilgi veren Mandal şunları kaydetti:

“Biz de kendi kapasitemizi geliştiriyoruz. İnşallah gelecek yıllarda yeni yarışma kategorileri oluşturacağız. İnsansız hava aracı kategorisinde ilk kez geçen yıl lise kategorisi oldu. 2019’da liseliler şunu söyledi bize, ‘Biz niçin seyretmeye geliyoruz? Biz bunu yapabilecek yetkinlikteyiz.’ Geçtiğimiz yıl şunu da dediler, ‘Döner kanat var, sabit kanat var, niçin bizleri sınırlandırıyorsunuz?’ Bu yıl üçüncü kategoriyi açtık, serbest kategori. Orada çok güzel tasarımlar ve uçuşlar var. TÜBİTAK da bu süreç esnasında öğreniyor, nasıl genç arkadaşlarımız öğrenip, kendilerini ona göre hazırlıyorlarsa biz de bu arkadaşlarımızdan heyecan alıyoruz, cesaret alıyoruz. O yüzde gelecek yıllarda TÜBİTAK’ı izlemeye devam edin.”