75 ülkeden 750 karikatürist Nasreddin Hoca'yı çizdi

KONYA (AA) – Akşehir ilçesinde 62’ncisi düzenlenen Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenlikleri’nde, dünyaca ünlü mizah ustası Hoca Nasreddin’in çağları aşan mesajları, hazır cevap kişiliği, güldürürken düşündüren sözleri ve hikayeleri, bu yıl da geniş kitlelere ulaştırılmaya çalışılacak.

Şenlikler kapsamında, trap atışı, sergi açılışı, çocuk tiyatrosu, akrobatik smaç şov, eşek yarışı gibi çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Akşehir Belediye Başkanı Akkaya, AA muhabirine, şenliğin Akşehir’in tanıtımına büyük katkı sağladığını söyledi.

Nasreddin Hoca’yı bu yıl ünlü tiyatrocu Behzat Uygur’un canlandıracağını anımsatan Akkaya, şenliklerin tellalın, halkı ve temsili Nasreddin Hoca’yı şenliğe çağırmasıyla başladığını anımsattı.

“Konserleri, yaptığımız istişarelerde, risk olabilir düşüncesiyle erteledik”

Akkaya, şenliklerde, halk oyunları gösterileri ve kortej yürüyüşünün yapıldığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Bu yıl, programı yeni normalleşme kapsamında geçen yıla göre biraz daha zenginleştirdik. Yine de eskiye tam olarak dönemedik. Konserleri, yaptığımız istişarelerde, risk olabilir düşüncesiyle erteledik.

Uluslararası karikatür yarışmaları 1974’ten bu yana kesintisiz yapılıyor. Bu yıl için düzenlenen karikatür yarışmasına 75 ülkeden 750 sanatçı katıldı, 2 bin 259 eser yarıştı. Bunlardan Hırvatistan’dan Nikola İstes adlı sanatçı birinci oldu. Sanatçımıza ‘altın eşek’ ödülünü takdim edeceğiz. Etkinliğe uluslararası mahiyet kazandıran en önemli konulardan biri karikatür yarışmalarının yapılmasıdır. Diğer uluslararası resim yarışmasını pandemiden dolayı yapamadık. Yabancı halk oyunlarını bu yıl pandemi hassasiyeti nedeniyle davet edemedik. Sadece yerli halk oyunlarını davet ettik.”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – "Bağımlıklıklar Mücadelenin 100. yılında Sağlıklı Yaşamın Önemi" ana temasıya bu yıl dördüncüsü düzenlenen "Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması"nda ödüller sahiplerini buldu.

Yeşilay tarafından alkol, uyuşturucu madde, tütün ve teknoloji bağımlılığına karşı uluslararası kamuoyunun dikkatini çekmek ve bu konuda düşünmelerini sağlamak amacıyla düzenlene yarışmanın ödül töreni, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında online olarak gerçekleştirildi.

– Yarışmaya bu yıl 55 ülkeden 479 karikatürist başvuru yaptı

Yarışmaya bu yıl 55 ülkeden 479 karikatürist, 908 eser ile başvuru yaptı. Kazananların 24 Şubat'ta belirlendiği yarışmada birincilik ödülünü Türkiye'den Fethi Gürcan Mermertaş, ikincilik ödülünü Rusya'dan Vladimir Nenashev ve üçüncülük ödülünü Türkiye'den Faruk Düz aldı.

Yarışma kapsamında verilen başarı ödüllerine Endonezya'dan Jitet Kustana, Türkiye'den Kürşat Zaman ve İran'dan Hamid Ghalijari değer görüldü. Yarışmada ayrıca "Mazhar Osman Ödülü"ne Ahmet Öztürk Levent, "100. Yıl Özel Ödülü"ne ise Hakkı Uslu seçildi.

Ödül töreninde konuşma yapan Yeşilay Genel Başkanı Mücahit Öztürk, bağımlılık konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenledikleri karikatür yarışmasından bekledikleri sonuçları aldıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Karikatür bazen bir resimden ya da şekilden ibaret değildir. Bu resim ve şekil birçok anlam ifade eder. Bu nedenle özellikle gençlerin ve çocukların karikatüre olan ilgisi de bizim açımızdan çok değerlidir. Bu yarışmaya gelen her eser de bizim için çok kıymetlidir ve biz bunların doğru mesajlarını tü insanlığa ulaştırmaya çalışıyoruz."

– "Yarışmamıza her yıl artan oranlarla katılım sürmekte"

Yeşilay Bilim Kurulu Başkanı aynı zamanda yarışmanın jüri üyesi Prof. Dr. Peyami Çelikcan da yarışmanın ilk yıllarında bağımlılık gibi ciddi bir sorunu karikatürün mizahi diliyle buluşturma konusunda bazı endişelerinin olduğunu söyledi.

Çelikcan, yarışmanın çağrısını yaptıktan sonra onlarca ülkeden yüzlerce karikatüristin katıldığını aktararak, "Yarışmaya gösterilen ilgi kadar, karikatürlerin kalitesi de bizleri çok cesaretlendirdi. Yarışmaya katılan bütün karikatürleri, sergi yoluyla, kataloglar basarak, gazetelerde kullanarak, Yeşilçay'ın bütün çalışmalarında kaliteli bir şekilde değerlendirdik." diye konuştu.

Bugüne kadar yarışmaya katılan eserleri Türkiye'nin yanı sıra Avrupa ve ABD'de sergilediklerine işaret eden Çelikcan, "Karikatürleri bu şekilde etkin kullanmamızın bir yansıması olarak 4 yıldır yarışmamıza her yıl artan oranlarla katılım sürmekte." ifadesini kullandı.

Törende ayrıca Yeşilay Genel Müdürü Sultan Işık bir konuşma yaptı. Yarışma katılan eserler, aynı zamanda "www.yesilay.org.tr" adresinde yer alan sanal sergi ile görülebilecek.

İSTANBUL (AA) – Aydın Doğan Vakfınca düzenlenen "36. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması"nda ödül kazanan ve sergilenmeye değer görülen karikatürler sanatseverlerle buluştu.

Caddebostan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen serginin açılışında AA muhabirine açıklamada bulunan Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, bir yarışmayı 36 sene sürdürmenin kolay olmadığına değinerek, bu başarının arkasında kararlıklık, sürdürülebilirlik, disiplin ve organizasyon olduğunu söyledi.

Fetvacı, binlerce çizim gelen yarışmanın "Karikatürün Oskarları" olarak anıldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Bütün dünyanın ve Türkiye'deki çizerlerin ilgisi var. Bu ilgi yıllardır jürinin tarafsız olarak değerlendirmeyi yapması, herkesin bu yarışmaya bir güveni olması ve arkasında Aydın Doğan Vakfının bütçesel ve kişisel desteğiyle oluyor. Bütün dünyada tanınan, bilinen, özellikle konunun içinde olanların 'Karikatürün Oskarları" dediği bir yarışma. İlk yıllarda birkaç yüz kişi katılırken şimdi binlerce katılım geliyor. Dünyanın her tarafından çizerleri de jürimize davet ediyoruz. Bütün dünya temsil edilsin diye Asya'dan, Afrika'dan, Avrupa'dan ve Güney Amerika'dan deneyimli çizerleri jürimizde bulundurmaya dikkat ediyoruz."

Son yıllarda karikatürlerin sergideki sunumlarını da geliştirdiklerini ifade eden Fetvacı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinden danışmanlık aldıklarını belirterek, desteklerine teşekkür etti.

Fetvacı, karikatürün yanı sıra çizgi sanatlarını gençlere sevdirmek adına bu çizim festivali yapacaklarına dikkati çekerek, "Karikatür yarışmasına çocuk kitabı ödülü ve çizgi roman ödülü ekledik. Bunların da ön seçimi yapıldı. Hepsinin ödül töreni Tophane-i Amire'de yapılacak. 3 günlük bir çizim festivali planladık. Mümkün olduğu kadar gençlere inmeye, topluma inmeye çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Dünyanın dört bir yanından karikatürleri ve karikatüristleri uluslararası bir platformda buluşturan Aydın Doğan Vakfınca düzenlenen "36. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması", bu yıl 63 ülkeden 583 sanatçı ve 2 bin 172 esere ev sahipliği yaptı.

Sergide yarışmanın bu yılki birincisi Arnavutluk'tan Agim Sulaj, ikincisi İran'dan Shahrokh Heidari, üçüncüsü Hırvatistan'dan Mojmir Mihatov "Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar" kategorisinde verilen özel ödülün sahibi Ömer Çam'ın eserlerinin yanı sıra "Başarı Ödülü" alan ve sergilenmeye değer görülen karikatürler de yer alıyor.

Sergilenmeye değer görülen 60 eserin yer aldığı sergi, 12 Şubat'a kadar görülebilecek.