ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: İdlib konusunda Türkiye'nin yanındayız

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Dışişleri Bakanlığında gündeme ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Burada Rusya ve İran’ın destek verdiği Esed rejiminin İdlib’deki saldırıları nedeniyle 1 milyona yakın kişinin yerinden edildiğini vurgulayan Pompeo, Suriye’de siyasi çözüm çağrısını yineledi.

Pompeo, İdlib’deki sivil altyapıların da Esed rejimi ve destekçilerinin bombardımanlarına kurban gittiğine işaret ederek, “Rusya’nın bu saldırılar esnasında onlarca Türk askerini öldürdüğüne inanıyoruz. NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız. Türkiye’ye ek destek vermeyi düşünmeyi sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Suriye Savunma Bakanının yaptırım listesine alınmasını değerlendirdi

Öte yandan Pompeo, ABD yönetiminin, Beşar Esed rejiminin Savunma Bakanı Ali Abdullah Eyyub’u yaptırım listesine almasına atıf yaparak, “Eyyub, Suriye’nin kuzeyindeki şiddet ve felaket seviyesindeki insani krizin sorumlusudur.” ifadesini kullandı.

Eyyub’un Aralık 2019’dan bu yana Suriye’nin kuzeyindeki ateşkesin önlenmesi için kasti eylemlerde bulunduğunu kaydeden Pompeo, “Eyyub’un eylemlerinin ateşkesi engellemesi sonucu, İdlib’de kışın soğuğunda neredeyse 1 milyon kişi yerinden edildi ve insani yardıma muhtaç konuma düştü.” değerlendirmesini yaptı.

İran’ı “yanlış bilgi yaymakla” suçladı

İranlı bazı yetkililerin “ABD’nin ülkedeki Kovid-19 salgınının sorumlusu olduğu” şeklindeki iddialarına da yanıt veren Pompeo, “İran halkının ihtiyaçlarına ve yardım eli uzatanların talebine yanıt vermek yerine, üst düzey İranlı yetkililer virüs salgını hakkında haftalardır yalan söylüyor. İran yönetimi, büyük beceriksizlikleri için sorumluluk almaktan kaçıyor.” diye konuştu.

ABD’nin İran’a virüs salgını konusunda yardım teklif ettiğini kaydeden Pompeo, olumlu yanıt almaları durumunda her türlü yardıma hazır olduklarını söyledi.

Çin’in de Kovid-19 ile ilgili benzer şekilde ABD’yi suçladığını anımsatan Pompeo, “Şu anda birbirimizi suçlamanın zamanı değil. Şimdi bu küresel pandemiyi çözme zamanı.” dedi.

Çin’e “ABD’li gazetecilerle ilgili kararını yeniden değerlendirme” çağrısı

Diğer yandan Pompeo, Washington Post, New York Times ve Wall Street Journal için Çin’de çalışan Amerikan vatandaşlarının çalışma izinlerinin iptal edileceğini açıklayan Pekin yönetimine tepki gösterdi.

Pompeo, “Bu, talihsiz bir karardır. Az önce bu açıklamaları biz de gördük. Umarım Çin, bu kararını gözden geçirir.” değerlendirmesinde bulundu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Türk Kızılayın desteği ile İsveç merkezli For Children Smile isimli gönüllü ekibi, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ilinde Türk Kızılayın yetimhanesine kalan 60 yetim kız çocuğunu saçlarını örerek sevindirdi.

For Children Smile ekibinin sorumlusu Emine Taş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gönüllü kuaförlerle İsveç’ten gelerek yetim çocuklara destekte bulunduklarını söyledi.

Projeye, İsveç’teki saygın kuaförlerin de destek verdiğini ifade den Taş,”İdlib’deki yetim çocukların saçlarını yıkıyor, kesiyor ve örüyoruz.” dedi.

Taş, saç bakımları yapılan çocukları tokalarla süslediklerini belirtti.

Saçlarının örüldüğüne çok sevindiğini belirten minik Şahd Muhammed de “Türk Kızılay bizi çok mutlu etti. Türk insanını çok seviyorum. Bizim için yaptıkları her şey için teşekkür ediyorum.” dedi.

10 yaşındaki Muhammed el Atraş ise “Kampta berberimiz yok. Türkiye’yi seviyor ve teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

LAHEY(AA) – Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütünün (KSYÖ) bugün yayımladığı raporda, Esed rejimine bağlı hava kuvvetlerinin, 4 Şubat 2018’de Serakib’e düzenlediği hava saldırısında en az bir silindir bombası kullandığı belirtildi.

Raporda, 4 Şubat gecesi saat 21.22’de Suriye rejimine bağlı “Kaplan Güçleri”ne ait bir helikopterin Serakib’in doğusunda gerçekleştirdiği hava saldırısı sebebiyle 12 kişinin yaralandığı kaydedildi.

Saldırıda kullanılan silindir bombasının sarin gazı yaydığı ve geniş bir alanı etkilediği aktarıldı.

Raporun KSYÖ tarafından 2018 yılında kurulan Soruşturma ve Tanımlama Ekibi’nin Suriye’deki kimyasal saldırıları tespit eden ikinci raporu olduğu hatırlatıldı.

KSYÖ ilk raporunu 2020’de yayımladı

KSYÖ, Nisan 2020’de yayımladığı ilk raporunda, 24 Mart 2017’de Suriye rejimine ait bir SU-22 savaş uçağının Şayrat hava üssünden kalkarak Latamne beldesinde gerçekleştirdiği hava saldırısında 16 kişinin yaralandığı, tarım alanlarının zarar gördüğü ve bölge halkına ait hayvanların telef olduğunu açıklamıştı.

KSYÖ tarafından 2018 yılında kurulan Soruşturma ve Tanımlama Ekibi, 2020’deki raporunda Suriye’de ilk defa bir saldırıda suçluyu işaret ederek Esed rejimine yönelik hesap verme çağrısında bulunmuştu.

Soruşturma ve Tanımlama Ekibi Koordinatörü Santiago Onate Laborde, ekibinin, Rejim güçlerince 2017’nin mart ayında Latamne’ye düzenlenen hava saldırılarında kimyasal silah kullanıldığına dair çok ciddi deliller bulduğunu belirtmişti.