Sal. Tem 16th, 2019

ABD heyeti “Suriye'de koordinasyon için” Türkiye'ye geliyor

WASHINGTON (AA) – Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ABD'nin 'den çekilmesi konusunda koordinasyon görüşmeleri yapmak üzere, İsrail ve Türkiye'ye seyahat edeceğini açıkladı.

Bolton, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "ABD güçlerinin Suriye'den çekilmesi, DEAŞ'ın tekrar ortaya çıkmaması, DEAŞ'a karşı bizimle savaşmış olanların pozisyonlarını koruması ve İran'ın bölgedeki kötü niyetli faaliyetleri ile mücadele edilmesi konusunda müttefiklerimizle nasıl çalışacağımızı görüşmek üzere, Türkiye ve İsrail'e gidiyoruz." ifadesini kullandı.

Bolton, ikinci bir paylaşımda Türkiye görüşmelerine ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford'un da katılacağını bildirdi.

  • “Rusya ve Türkiye, Suriye'de yakın koordinasyon içinde”
  • MOSKOVA (AA) – Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD’nin, Suriye’deki birliklerini çekme kararının ardından yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek “Suriye’deki hem dış politikaya yönelik faaliyetleri hem de terörle mücadele operasyonlarını Türkiye ile yakın bir şekilde koordine ediyoruz.” dedi.
    Zaharova, başkent Moskova’da düzenlenen basın toplantısında, ABD Başkanı Donald Trump’ın, ABD askerlerinin Suriye’den çekilmesi kararını değerlendirdi.

  • ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey Türkiye'ye geliyor
  • – James Jeffrey, 5-14 Aralık’ta Türkiye ve Ürdün’ü ziyaret ederek Suriye’deki son gelişmeleri ele alacak