ABD, Irak'ın 15 milyar dolarlık enerji ihalesine müdahale etmiş

WASHINGTON (AA) – ABD yönetiminin, Irak'ın Siemens'e vermeyi planladığı 15 milyar dolarlık elektrik santrali ihalesine son anda müdahale ederek, ihalenin General Electric firmasına verilmesini sağladığı iddia edildi.

Amerikan medyasında yer alan ve adı açıklanmayan üst düzey yetkililere dayandırılan haberlerde, Donald Trump yönetiminin Irak'ın enerji ihalesine son anda müdahale ettiği belirtildi.

Alman Siemens şirketi, gelecek 4 yılda Irak'ta 11 gigavatlık elektrik depolama kapasitesi için elektrik santralleri inşa etmek üzere Bağdat yönetimiyle yürüttüğü görüşmeleri eylül ayında sonuçlandırmak üzereydi.

Bu görüşmelerden haberdar olan Donald Trump yönetiminin son anda müdahalede bulunarak, 15 milyar dolar değerindeki ihalenin Siemens'e verilmemesi konusunda Irak hükümetini ikna ettiği ve Bağdat yönetiminin Amerikan General Electric ile anlaşma yapması için baskı uyguladığı ileri sürüldü.

– "ABD-Irak ilişkileri riske girer"

Söz konusu haberlerde ABD'li yetkililer, "Siemens ile anlaşma yapması durumunda ABD-Irak ilişkilerinin riske gireceği" konusunda Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'ye uyarıda bulunulduğunu, bunun üzerine Irak'ın pazartesi günü General Electric ile mutabakat imzaladığını ifade etti.

Ayrıca, enerji alanında Irak'ı İran'a bağımlı olmaktan kurtarmak için ABD ile Irak arasında "Irak enerji sektörünün inşaası" konusunda da bir mutabakat imzalandığı kaydedildi.

Alman teknoloji şirketi Siemens AG Başkanı ve Üst Yöneticisi Joe Kaeser, geçen ay Bağdat'ta İbadi ile görüşmüş ve Irak yönetimiyle iyi niyet mutabakatı imzalamıştı.

 • ABD'nin Irak-İran enerji ticaretine ek süre tanıması
 • BAĞDAT (AA) – Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, "İran'dan, elektrik ve doğal gaz alımları için tanınan 45 günlük süreyi 90 gün daha uzatmasından dolayı" ABD'ye teşekkür etti.
  Irak Başbakanlık basın ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Abdulmehdi, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile telefonda görüştü.
  Görüşmede, ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımlar konusunun gündeme geldiği, Başbakan Abdulmehdi'nin de İran'dan elektrik

 • ABD Başkanı Trump, Irak'ta
 • BAĞDAT (AA) – ABD Başkanı Donald Trump sürpriz bir ziyaret için Irak'a geldi.
  Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Trump'ın eşi Melania ile birlikte Noel gecesinde hizmet ve başarılarından dolayı teşekkürlerini sunmak ve Noel Bayramlarını kutlamak için Irak'a geldiğini belirtti.

  AP'nin haberine göre, Trump, "ABD askerlerinin Irak'tan çekilme planı olmadığını" söyledi.