Çar. Tem 24th, 2019

ABD ordusunda başörtülü askere ayrımcılık iddiası

NEW YORK (AA) – ABD ordusunda uzman er olarak görev yapan Müslüman kadın, "başörtüsünün zorla çıkarılmaya çalışıldığı" gerekçesi ile orduya dava açacağını duyurdu.

Amerikan basınında çıkan haberlere göre, Colorado eyaletindeki 704. Tugay Destek Taburunda görev yapan 26 yaşındaki uzman er Cecilia Voldavinos, 2016'da Müslüman oldu.

Tugay komutanından takmak için özel izni olduğunu vurgulayan Voldavinos, 6 Mart'ta yapılan bir brifing esnasında Astsubay Kıdemli Başçavuş Kerstin Montoya'nın kendisini kolundan tutarak dışarı çıkardığını ve başörtüsünü çıkarmaya zorladığını ileri sürdü.

Voldavinos, "Benim için, üzerimdeki kıyafeti herkesin önünde çıkarmamın istenmesiyle, başörtümü çıkarmamın istenmesi aynı şey." ifadesini kullandı.

Din özgürlüğünün ihlal edildiğini savunan Voldavinos, Montoya'nın kendisine daha önce "başlıklı kız" diye küçümseyerek seslendiğini öne sürdü. Voldavinos, başka bir çalışma arkadaşının da daha önce kendisine "terörist" dediğini belirterek, orduya bu konuda dava açacağını vurguladı.

  • ABD'de hapishanede Müslüman kadına ayrımcılık iddiası
  • – Kansas eyaletindeki bir gözaltı merkezinde kalan Müslüman kadın mahkumun başörtüsü taktığı için çalışanların sözlü tacizine ve tehditlerine maruz kaldığı ileri sürüldü

  • “Başörtüsü sebebiyle ayrımcılığa uğrayan kim varsa şikayette bulunmalı”
  • KÖLN (AA) – Almanya'nın Nürnberg kentinde başörtüsü taktığı gerekçesiyle işten çıkarılan Müslüman kadın kasiyerin açtığı davada Nürnberg Eyalet İş Mahkemesince haklı bulunması, ülkede yaşayan Müslümanlar tarafından olumlu karşılandı.
    Genel merkezi Köln kentinde bulunan İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Kadınlar Teşkilatı Başkanı Handan Yazıcı, yaptığı yazılı açıklamada, mahkemenin başörtüsü kararının birçok Müslüman kadın için umut ışığı