Çar. Haz 26th, 2019

ABD Savunma Bakanı Mattis Afganistan'da

KABİL (AA) – ABD Savunma Bakanı James Mattis, 'ın başkenti Kabil'e sürpriz ziyaret gerçekleştirdi.

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, Mattis ve beraberindeki heyeti Devlet Başkanlığı Sarayı'nda kabul etti.

Gani, kabulde yaptığı konuşmada, ABD'ye Afganistan'a sağladığı yardımlar ve özellikle terörle mücadele konusunda verdiği destek için teşekkür etti.

ABD'nin yeni Afganistan stratejisinin ülkeyi değiştireceğini ve barış için büyük bir fırsat olduğunu ifade eden Gani, bu nedenle geçen günlerde Taliban'ın barışa katılması için açıklamalarda bulunduklarını söyledi.

Gani, ''Biz Pakistan'daki Afgan mültecilerin ülkeye dönmesi için çalışmalar yürütüyoruz. Onların dönmesi de barışa büyük katkı sunacaktır.'' dedi.

Barış sürecinin sonuca ulaştırması için söz verdiğini belirten Gani, iyi sonuçlar beklediğini kaydetti.

ABD Savunma Bakanı Mattis de Afgan hükümeti ile Taliban arasındaki barış görüşmelerine başlanmasını desteklediklerini vurguladı.

Devlet Başkanı Gani'nin, Taliban'ın barışa katılması için yaptığı açıklamayı tüm dünyanın desteklediğini dile getiren Mattis, bu açıklamalardan olumlu sonuçlar alındığı takdirde Afganistan'ın daimi istikrara kavuşacağının altını çizdi.

Mattis, ABD'nin Afganistan'a her alanda desteğinin süreceğini sözlerine ekledi.

 • ABD Genelkurmay Başkanı Dunford Afganistan'da
 • KABİL (AA) – ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, resmi temaslarda bulunmak üzere Afganistan'ın başkenti Kabil'e geldi.
  Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, Dunford ve beraberindeki heyeti Devlet Başkanlığı Sarayı'nda kabul etti.
  Devlet Başkanı Gani, burada yaptığı konuşmada, Afganistan devletinin Taliban ile barış görüşmesine hazır olduğunu yineledi.
  Taliban'ın barışa katılması durumunda herhangi bir yerde yargılanmayacağını dile getiren Gani,

 • Mattis'ten Afganistan'a sürpriz ziyaret
 • WASHINGTON (AA) – Afganistan'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren ABD Savunma Bakanı James Mattis'in, Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile bir araya gelerek "Taliban'la devam eden süreci" ele aldığı bildirildi.
  Açıklanan programında yer almamasına rağmen Afganistan'a giden Mattis'in başkent Kabil'de Cumhurbaşkanı Gani ile görüştüğü belirtildi.
  Amerikan medyasına yansıyan haberlerde, Mattis-Gani görüşmesinde Taliban'la devam eden sürecin kapsamlı şekilde ele alındığı ve