ABD, Taliban ile altıncı kez görüştü

KABİL (AA) – ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, altıncı kez çıktığı barış turu kapsamında Taliban temsilcileriyle görüştü.

Halilzad, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Taliban'dan, şiddete son vermelerini, silahları bırakmasını ve barışa katılmasını istediğini belirtti.

Taliban temsilcileriyle altıncı kez yaptığı görüşmede dört konuyu ele aldıklarını ifade eden Halilzad, bunların yabancı güçlerin Afganistan'dan çekilmesi, Afganistan'ın başka ülkeler için tehdit oluşturmaması, Taliban'ın doğrudan Afgan makamlarıyla görüşme yapması ve şiddete son vermek için ateşkesin uygulanması olduğunu kaydetti.

Halilzad, bu dört konu üzerinde uzlaşma sağlanmadığı müddetçe başka konularda anlaşma yapılamayacağını vurguladı.

– Taliban'dan tepki

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, kimsenin Taliban'dan silah bırakmasını istememesi gerektiğini savundu.

Mücahit, Kabil yönetiminin devamı için ABD'nin güç kullanmaması gerektiğini ve böylece daha fazla can kaybı ve yanı sıra finansal kaybı önleyebileceğini kaydetti.

– Taliban ile Barış Süreci

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani yönetimindeki hükümet için büyük bir tehdit unsuru olan Taliban, halen ülkenin birçok bölgesinde hakimiyetini devam ettiriyor.

Bazı bölgeleri Taliban'ın kontrolündeki ülkede ciddi güvenlik sorunu bulunuyor.

Afganistan hükümeti, geçen yıllarda birçok kez Taliban ile barış görüşmelerine başlamak için çaba sarf etti ve bu kapsamda Barış Konseyi kurulmasına karşın bir sonuca ulaşılamadı.

Hamid Karzai'nin devlet başkanlığı döneminde, Afganistan yönetimi ile Taliban arasındaki temasların, Katar'ın başkenti Doha'da Haziran 2013'te yapılması planlanıyordu.

Ancak Taliban'ın ofise "Afganistan İslam Emirliği" tablosu ve bayrağını asması üzerine Afgan hükümeti müzakerelerden vazgeçmişti. Ofis bir aydan kısa bir süre sonra kapanmış ve böylece barış müzakereleri de ertelenmişti.

 • Taliban ve ABD BAE'de görüştü
 • KABİL (AA) – Afganistan'da 17 yıldır süren savaşı sona erdirmek amacıyla Taliban örgütü temsilcileriyle Amerikalı yetkililer Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) görüştü.
  Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit tarafından yapılan yazılı açıklamada, Taliban temsilcileriyle Amerikalı yetkililer arasında dün yapılan görüşmelere Suudi Arabistan, Pakistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) temsilcilerin de katıldığı belirtildi.
  Açıklamada, görüşmelerde ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi ve ülkede barışın

 • “Afgan hükümeti ve Taliban, temsilcilerini belirlesin”
 • KABİL (AA) – ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, Afganistan hükümeti ile Taliban arasında barış görüşmelerini başlatmak için çalışma yaptığını söyledi.
  Halilzad, bir dizi temaslarda bulunmak üzere geldiği başkent Kabil'de, gazetecilere yaptığı açıklamada, her iki tarafın da en kısa zamanda temsilcilerini belirlemesini istediğini belirtti.
  Afganistan'daki savaşa artık son verilmesi gerektiğini ifade eden Halilzad, "Barış görüşmeleri için Afgan