Abdi İbrahim 2021'de yatırımlarına devam edecek

İSTANBUL (AA) – MUSAB TURAN – Abdi İbrahim Üst Yöneticisi (CEO) Süha Taşpolatoğlu, "Yurt içi yatırımlarımıza 2021’de devam edeceğiz, üretim tesislerimize yönelik yeni yatırımlarımız da gündemimizde olacak. Yaklaşık 150 milyon dolar büyüklüğündeki yatırım planımızı hayata geçirmek üzere çalışıyoruz." dedi.

Taşpolatoğlu AA muhabirine, şirketinin 2020 faaliyetlerini anlatarak, 2021 planları hakkında açıklamalarda bulundu.

2019’da ortaya çıkan ve 2020 yılında hızla yayılmaya başlayan Kovid-19’un sebep olduğu pandeminin hem Türkiye hem de dünya için çok sıra dışı bir dönemi beraberinde getirdiğini anlatan Taşpolatoğlu, sağlık, tıp ve ilaç sektörlerinin bu sürecin merkezinde yer aldığını söyledi.

Abdi İbrahim'in 108 yıllık köklü bir ilaç şirketi ve 18 yıldır kesintisiz sektör lideri olarak toplumun bu zor dönemdeki ihtiyaçlarını dikkate alarak, kendisinden beklenen katkıyı en üst seviyede sunmak için çalıştığını kaydetti.

Diğer yandan 2020’yi iş hedefleri açısından da mümkün olabilecek en iyi şekilde değerlendirmeye odaklandıklarını anlatan Taşpolatoğlu, şu bilgileri verdi:

"2020 yılına pazar payımızı kuvvetlendirmek, 18 yıldır devam eden liderliğimizi güçlendirmek, Ar-Ge ve inovasyon yatırımlarımızı hızlandırmak ve sürdürülebilirlik alanındaki projelerimizi hayata geçirmek hedefleriyle başladık. Mart ayında gündemimize giren pandemi ile hızla önceliklerimizi, planlarımızı ve stratejilerimizi gözden geçirdik. En önemli önceliğimizi çalışanlarımızın sağlığıyla ilgili tüm ilave tedbirleri alarak, halkımızın ilaca erişiminin sürekliliğini sağlamak olarak belirledik. Tesislerimizde üretim faaliyetlerimizi sürdürdük.

Öte yandan çözümün parçası olabilmek adına Ar-Ge ve üretim gücümüzü, medikal yetkinliklerimizi, tüm uzmanlık ve tecrübemizi tıbbın hizmetine sunduk. Ülkemizde ilk vakaların görülmesinin hemen ardından Sağlık Bakanlığımızın Kovid-19’un tedavi protokolünde birincil tedavi olarak yer alan klorokin fosfat etken maddeli ilacın ham maddesini Hindistan ve Çin’den olağanüstü şartlarda temin ederek ilacın üretimini gerçekleştirdik.

1,6 milyon tableti Sağlık Bakanlığımıza, 250 bin tableti de fabrikalarımızın bulunduğu Cezayir ve Kazakistan’a bağışladık. Sene sonuna kadar da ilave bir ihtiyaç olması durumunda onu da üreterek bakanlığımıza bağışlayacağımızı taahhüt ettik. Peşi sıra, sektörümüzün oyuncularından Novelfarma’nın geliştirdiği, Kovid-19 tedavi protokolüne giren Favipiravir etken maddeli ilacın teknoloji transferini 1 hafta gibi bir sürede tamamlayarak ilacı hızla ürettik, hala da ihtiyaçlar doğrultusunda üretmeye devam ediyoruz."

– "Planlı yatırımlarımıza ara vermeden devam ettik"

Taşpolatoğlu, tüm dünyada pandeminin verdiği endişe ortamı hakim iken ve dünyanın her yerinde planlar ertelenirken, Abdi İbrahim olarak uzun vadeli strateji ve hedeflerinin takipçisi olduklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"İsviçre’nin önde gelen biyoteknolojik ilaç şirketlerinden OM Pharma’yı İsviçreli bir ortak girişim grubu ile satın aldık. Böylece batılı bir ilaç şirketine stratejik ortak olan ilk Türk ilaç şirketi unvanını elde ettik. Zor günlerde böylesine iddialı bir adım atarak, sektörümüzü yurt dışında temsil etmenin ve gücümüzü, global dünyada ses getiren bir hamleyle ortaya koymanın mutluluğunu yaşadık. Dışarıda bu satın almayı gerçekleştirirken, ülkemizdeki yatırımlarımızı da ertelemedik. Pandemi ortamına rağmen Esenyurt Üretim Tesisleri’ndeki planlı yatırımlarımıza ara vermeden devam ettik."

– "Şartlar ne olursa olsun yatırım heyecanımızı koruyoruz"

Taşpolatoğlu, 2021 ajandalarında OM Pharma ile yürütecekleri faaliyetlerin öne çıktığını belirterek, OM Pharma’nın kimyasal ilaç portföyündeki bazı ürünlerini, tüm dünya için Esenyurt’taki tesislerde üretme ve dünya pazarlarına ihraç etme imkanını ellerinde tuttuklarını söyledi.

"OM Pharma ortaklığı çerçevesinde, biyoteknoloji Ar-Ge’sine önümüzdeki 5 yılda ayıracağımız 250 milyon İsviçre Frank’ı büyüklüğündeki kaynak sayesinde yeni biyoteknolojik ürünler geliştirmeyi hedefliyoruz." diyen Taşpolatoğlu, diğer yandan, bu ortaklık sayesinde, halihazırda faaliyetinin bulunmadığı Latin Amerika, Çin ve ABD ilaç pazarları başta olmak üzere yeni pazarlara açılmayı ve Abdi İbrahim’in halihazırda aktif olduğu ancak OM Pharma’nın bulunmadığı pazarlarda da OM Pharma’nın ürünlerinin satış ve pazarlamasını yaparak büyümeyi hedeflediklerini kaydetti.

Abdi İbrahim'in yatırımlarla büyüdüğünü anlatan Taşpolatoğlu, 2021 planlarına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Biz yatırımı seven bir şirketiz, şartlar ne olursa olsun yatırım heyecanımızı koruyoruz. Yurt içi yatırımlarımıza da 2021’de devam edeceğiz, üretim tesislerimize yönelik yeni yatırımlarımız da gündemimizde olacak. Yaklaşık 150 milyon dolar büyüklüğündeki yatırım planımızı hayata geçirmek üzere çalışıyoruz. Bizim sözlüğümüzde yatırım; üretim, istihdam ve ihracat demek… 2020 yılında üretim kapasitemizi 500 milyon kutuya çıkarmayı hedefliyorduk.

Bugün, yapılan iyileştirme yatırımları ile yaklaşık 420 milyon kutuya ulaştık. Hedefimizin yaklaşık yüzde 80’ine ulaşmış durumdayız. Yeni üretim tesisimizin yatırımları tamamlandığında, fiili üretim kapasitemiz 2022 yılı itibarıyla 750 milyon kutu seviyesine ulaşmış olacak. İstihdam da bizim için son derece önemli bir öncelik olmaya devam edecek. Şu anda yurt içi ve yurt dışı üretim, saha ve genel merkezdeki toplam 4 bin 600 kişilik çalışan ordusuyla büyük ve güçlü bir aileyiz. 2021 yılında belirlemiş olduğumuz hedeflere birlikte yürüyerek, faaliyetlerimizden doğan ihtiyaçlar doğrultusunda da eksik kadrolarımızı doldurarak ilerlemek arzusundayız."

– "2021 yılında cesur atılımlarımızla çıtayı daima yukarıya taşımak için çalışacağız"

Abdi İbrahim CEO'su Süha Taşpolatoğlu, 2021’de de dünyanın en güçlü ilaç firmalarına üretim hizmeti vermeyi sürdüreceklerini belirterek, üretim hizmetleri alanının kendileri için önceliğini ve önemini korumaya devam edeceğini söyledi.

Kovid-19 pandemisi döneminde yükselişe geçen tüketici sağlığı alanında inovatif ürünler geliştirmenin de bir diğer öncelik alanı olacağını anlatan Taşpolatoğlu, ayrıca "Değer Katılmış Eşdeğer İlaçlar" kategorisinin de üzerinde duracaklarını kaydetti.

Ticari faaliyetlerin yanında, 2021’de sürdürülebilirlik konusunu da odağa alacaklarını anlatan Taşpolatoğlu, 2030 yılında karbon ayak izini sıfıra indirme hedefleri doğrultusunda çalışmalarını hızlandıracaklarını söyledi.

Taşpolatoğlu açıklamasını şöyle tamamladı:

"2021 yılında cesur atılımlarımız, ülkemize karşı sorumluluğumuz ve işimize olan tutkumuzla çıtayı daima yukarıya taşımak için çalışacağız. Başarılı ekonomik performansımız yanında, çevresel, sosyal ve yönetişim alanlarında tüm paydaşlarımız için değer yaratmayı ve içinde bulunduğumuz sağlık ekosistemi içinde, başta 'sağlıkta sosyal inovasyon' olmak üzere, çeşitli projeleri hayata geçirmeyi hedefliyoruz."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Abdi İbrahim'in 2019-2021 döneminde Türk ilaç pazarına sunduğu sadece 3 ilk eş değer ilacı ve 2018 yılında onkoloji alanındaki ilk biyobenzer ilacı sayesinde Türkiye’nin sağlık harcamalarında 80 milyon dolar tasarruf sağlandı.

Abdi İbrahim, Türk ilaç sektörüne ve ülke ekonomisine katkısını ortaya koyduğu sosyoekonomik etki raporunu açıkladı.

Şirketin 2020 yılı Türkiye faaliyetlerini kapsayan "Değişen Dünyanın İyileştiren Gücü Abdi İbrahim'in Türkiye'deki Sosyoekonomik Etkisi" raporuna göre, yerel operasyonları sonucunda ekonomiye 25 milyon dolarlık vergi katkısı sağlayan Abdi İbrahim, küresel pazar liderleriyle ortaklık kurarak Türkiye'ye 70 milyon dolar doğrudan yabancı yatırım yapılmasını sağladı.

Şirket, uluslararası pazarlardaki etkin dağıtım ağı üzerinden de 60'tan fazla ülkeye yurt dışı satışlar hariç olmak üzere 70 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Yerli ve sürdürülebilir tedarik zinciri çalışmaları ve yeni yatırım planları ile bu yıllık etkinin 2023 itibarıyla yaklaşık 2 kat büyümesi öngörülüyor.

Açıklamaya göre, bütünsel sağlık konusunda da Abdi İbrahim, önleyici ilaçlardaki 21 ürünü ve toplam 128 farklı tedavi alanındaki ilaçlarıyla piyasanın öncüsü oldu. 30'dan fazla lisansörle iş birliği kurarak Türkiye'de ihtiyaç sahiplerinin kritik tedavi alternatiflerine ulaşmasını sağladı.

Abdi İbrahim'in 2019-2021 döneminde Türk ilaç pazarına sunduğu sadece 3 ilk eş değer ilacı ile 2018 yılında onkoloji alanındaki ilk biyobenzer ilacı sayesinde Türkiye’nin sağlık harcamalarında 80 milyon dolar tasarruf sağlandı.

İSTANBUL (AA) – Abdi İbrahim Otsuka'nın (AİO) ortağı ve Japonya'nın en köklü ilaç firmalarından Otsuka Grubu, 100'üncü yaşını kutluyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Otsuka Grubu, dünya çapında 136 üretim tesisi, 29 AR-GE Merkezi ve 47 bin çalışanıyla dünya devleri arasında yer alıyor. Merkezi Japonya’nın başkenti Tokyo'da bulunan ve ilaç üretiminin yanında çok sayıda farklı alanda faaliyet gösteren 194 şirketi bünyesinde barındıran grup, 1921 yılında Naruto, Tokushima'da kimyasal ham madde üretimiyle faaliyetlerine başladı.

Psikiyatri alanında dünyanın en büyük 3 ilaç firmasından biri olan Otsuka, teşhis ve tedavi amaçlı ilaçlar ile günlük hayatta sağlığı koruma ve iyileştirmeyi destekleyen besin takviyeleri gibi ilaç sanayinin iki ana kolunda hizmet veriyor. Grubun diğer iş kollarında ise gıda, kimya, tıbbi cihazlar, elektronik, kağıt ve paketleme, nakliye gibi çok farklı sektörler yer alıyor.

İlaç üretimi ise Otsuka Grubu'nun en önemli iş kolunu oluşturuyor. İlaç alanında yurt dışı faaliyetlerinde en önemli ortaklığını ise Türkiye'de Abdi İbrahim ile kurduğu Abdi İbrahim Otsuka oluşturuyor.

– Her yıl büyüyen bir ortaklık

Otsuka Grubu ile 109 yıldır hayatı iyileştirme hedefiyle faaliyet gösteren Abdi İbrahim'in güçlü iş birlikleri, 2003 yılına kadar uzanıyor ve iki şirketin asırlık köklü geçmişinden aldığı bilgi birikimi ve tecrübeyle her yıl güçleniyor.

2012 yılında yarı yarıya ortaklık yapısıyla Türkiye ilaç sektöründe Japon ortaklığı ile kurulan ilk ve tek firma olan Abdi İbrahim Otsuka, son 4 yılda cirosunu 7'ye katladı ve 2020'yi 2019'a göre yüzde 70 büyüme ile 222 milyon TL ciro ile kapadı.

Abdi İbrahim Otsuka, Otsuka'nın yenilikçi ürünlerini ve teknolojiyi Türkiye'ye transfer edip Abdi İbrahim'in Türkiye'deki üretim tesislerinde üretiyor, Türkiye dışında Singapur ve Tunus'a da ihraç ederek yerli üretime, dolayısıyla ekonomiye ve endüstriye katkı sağlıyor.

Abdi İbrahim Otsuka, Türkiye'de iki ana tedavi alanına odaklanıyor. Biri merkezi sinir sistemi ve psikiyatri alanında şizofreni, bipolar bozukluk, major depresyon ve otizm gibi hastalıklar, diğeri ise özel uzmanlık bölümüyle hiponatremi, polikistik böbrek hastalığı, kemik iliği transplantasyonu, periferik arter hastalığı gibi daha spesifik alanlar.

– "Yenilikçi ürün ve hizmetler geliştirmeye devam edeceğiz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Otsuka Grup Üst Yönetcisi (CEO) Tatsuo Higuchi, işlerinin bir asırdır devam etmesini ve dünya çapında 32 ülkede 47 bin kişiyle faaliyet gösteren bir şirketler grubu olmalarını sağlayan müşterilere destekleri için teşekkür etti.

Higuchi, "100'üncü yıl dönümümüzü, bu önemli yılı, iş arkadaşlarımız ve çalışanlarımızla birlikte bir araya gelerek tarihimiz üzerine düşünerek ve geleceğe dair bir yol oluşturarak geçirmeyi planlıyoruz. Bir sonraki 100 yıl için hazırlanırken insan sağlığı için vazgeçilmez bir katkı sağlayıcı olmaya odaklanacağız. Yenilikçi ürün ve hizmetler geliştirmeye devam edecek ve 'Otsukalılar olarak dünyadaki herkes için yeni ürünler geliştirme' misyonumuzu sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

Abdi İbrahim Otsuka (AİO) Genel Müdürü Moonseok Choi ise ortaklıkta 10 yılı geride bırakmaya hazırlandıkları Otsuka'nın 100'üncü yaşını tebrik ederek, şunları kaydetti:

"Abdi İbrahim Otsuka, nöropsikiyatri alanında güçlü AR-GE'si ile dikkati çeken Otsuka ile 109 yıllık geçmişiyle Türkiye adına büyük yatırımlara imza atan Türk ilaç sektörünün lideri Abdi İbrahim'in güçlerinin birleşmesiyle kuruldu. Türk ilaç sektöründeki ilk ve tek Japon ortaklığı olma özelliğini taşıyan Abdi İbrahim Otsuka olarak hem Abdi İbrahim'in hem de Otsuka'nın gücünü bir araya getiriyoruz. İki ortağın da bir asrı aşan köklü ve güçlü geçmişi, nesillerdir aile üyelerince başarıyla yönetilen şirketler oluşu Abdi İbrahim Otsuka'yı daha da güçlü kılıyor. Bu ortaklığın iki paydaşı, Abdi İbrahim'in ve Otsuka'nın daha asırlarca sektör lideri olarak ülkelerine ve dünyaya sağlık alanında en ileri hizmeti vereceğine inanıyorum. 10'uncu yılına hazırlanan ortaklığımızda asırlık tecrübelerin ışığında dünyadaki herkesin sağlığına ve hayatlarına katkı sağlamaya devam edeceğiz."