ABD'li heykeltraş Jeff Koons'un ''Tavşan'' heykeli rekor fiyata satıldı

– Jeff Koons’un ”Tavşan” isimli paslanmaz çelikten yapılan ve 91,1 milyon dolara satılan heykeli, hayattaki bir sanatçıya ait en yüksek fiyatla satılan eser oldu

NEW YORK (AA) – ABD'li heykeltraş Jeff Koons'un ''Tavşan'' isimli paslanmaz çelikten yapılan heykeli 91,1 milyon dolara rekor fiyata satıldı.

Koons'un tavşan figürlü heykeli, Christie’s müzayede evince New York'ta açık artırmaya sunuldu.

''Tavşan'' isimli paslanmaz çelikten yapılan ve 91,1 milyon dolara rekor fiyata satılan , hayattaki bir sanatçıya ait en yüksek fiyatla satılan eser oldu.

ABD'li heykeltraş Koons'un ''Tavşan'' heykeli, İngiliz ressam David Hockney'in "Sanatçının Portresi (Havuzda İki Figür)" adlı tablosunun rekorunu elinden almış oldu.

Hockney'in tablosu geçen Kasım ayında 90,3 milyon dolara satılmış ve hayattaki bir sanatçıya ait en yüksek fiyatla satılan eser olmuştu.

Jeff Koons'un 1986 yılında yaptığı ''Tavşan'' heykeli Christie’s müzayede evi tarafından 20. yüzyıl sanatının ''en ikonik'' eserlerinden biri olarak tanımlanıyor.

  • Rockefeller koleksiyonu rekor bedelle satıldı
  • NEW YORK (AA) – Amerikalı milyarder iş adamı David Rockefeller ve eşi Peggy Rockefeller'in resim, heykel, seramik, mobilya ve dekoratif eserlerden oluşan sanat koleksiyonunun açık artırmayla satışından 832 milyon dolar gelir sağlandı.
    New York'taki Christie's müzayede evi tarafından yapılan açık artırmada, bin 500 parçadan fazla eser 832 milyon dolara satıldı. Koleksiyon, bugüne dek en yüksek bedelle

  • Rockefeller'in açık artırmaya çıkarılan sanat koleksiyonu
  • – Açık artırmanın ilk gününde 646 milyon dolarlık satış yapıldı