Adalet Bakanı Gül: Bu adli yıla da reform adımlarıyla başlıyoruz

ANKARA (AA) – Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, adli yıl açılışına ilişkin mesaj yayımladı.

Adalet teşkilatı ve yargı camiası için yeni bir adli yıl ve çalışma döneminin başladığını, her adli yıl başında olduğu gibi bugün de heyecanlı, mutlu ve umutlu olduklarını vurgulayan Gül, adliyelerin adalet duygusunun ikametgahı olduğuna değindi.

Yargının milletin göz bebeği, adaletin mülkün temeli, adaletin temelinin ise insan, insan onuru ve hakkı olduğuna dikkati çeken Gül, şunları kaydetti:

“İnsan onurunu ve hakkını korumayı, bütün adalet hizmetlerinin en temel misyonu olarak görüyoruz. Bu çerçevede hazırlanan Yargı Reformu Strateji Belgesi ile ‘güven veren ve erişilebilir adalet’ vizyonumuzu ortaya koyduk. Aynı perspektiften doğan İnsan Hakları Eylem Planı ile de ölçülebilir, izlenebilir, somut faaliyetler öngördük. Bugüne kadar, yargıda hedef süre, lekelenmeme hakkı, seri muhakeme, uzlaşma, arabuluculuk, e-Duruşma, e-Tebligat, adli görüşme odaları, savunma hakkının güçlendirilmesi, kesintisiz noterlik hizmetleri gibi pek çok alanda çağın ilerisinde yenilikleri hep birlikte hayata geçirdik.

Bu adli yıla da geçtiğimiz yıldan devraldığımız reform adımlarıyla başlıyoruz. Yeni dönemde de hukukun üstünlüğünü tahkim etmek, adalete erişimi güçlendirmek için reform stratejimizin izini sürmeye devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve öncülüğünde dün olduğu gibi bugün de reform irademizin arkasındayız. Şüphesiz, en iyi reform, en iyi uygulamadır. Türk yargısının insan haklarına dayalı hukuk devleti ilkesinin ışığında, her bir yeniliği en iyi şekilde uygulamaya devam edeceğine inancım tamdır. Bu vesileyle, ülkemizin her köşesinde milletimize adalet hizmetini sunan bütün hakimlerin, savcıların, avukatların ve çok değerli personelimizin yeni adli yılını kutluyor; ‘Adliyenin kapısı adaletin kapısıdır’ anlayışıyla, bu kapıya başvuran herkesin gecikmeksizin adalete erişeceği bir yıl olmasını diliyorum. 2021-2022 Adli Yılı, ülkemize, milletimize ve hukuk camiamıza hayırlı olsun.”

Bu arada Bakan Gül, sosyal medya hesaplarından paylaştığı video mesajda, yeni adli yılı kutladı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Bursa Bölge Adliye Mahkemesini ziyaret ederek personelle bir araya gelen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, burada yaptığı konuşmada, yargı çalışanlarının gayretleriyle adalete güvenin arttığını söyledi.

Adliye personelinin hem tecrübe hem de dinamizmle çalışmalara kolaylık sağladığını belirten Gül, “Toplu sözleşmeyi yakından takip ettik. Ücretlerle ilgili çok önemli neticeler aldık. İnşallah bundan sonra sözleşmeli arkadaşlarımızın kadroya geçmesi de bizim birinci meselemizdir, bunu da takip edeceğiz inşallah. Neler yapabilir, ne gibi imkanlar olabilir bunların takipçisi olacağız.” diye konuştu.

Gül, uygulamada yaşanan aksaklıklar varsa bunları yakından takip ettiklerini ifade ederek şöyle devam etti:

“Tüm buradaki temel amacımız, vatandaş bu adliyenin kapısından girdiğinde bizim sizden tek isteğimiz var; ‘Adil bir şekilde davranıldı, muamele edildi’ diye bu kapıdan çıkması. O yüzden adliyeye girildiğinde vatandaşla, vatandaşın temsilcisi avukatla olan diyaloglar hem mahkemelerde hem de kalemlerde çok önemli. Anneniz, babanız adliyeye yolu düştüğünde nasıl davranılmasını isterseniz siz de her gelen kişiye anneniz, babanız, kardeşinizmiş gibi davranın. Sizler de öyle yapıyorsunuz, buna inanıyoruz.”

“Sözleşmeli, kadrolu ayrımını kaldırmak istiyoruz”

Gül, personelin tüm mali, özlük, çalışma koşullarıyla ilgili konuların, gündemlerinin baş köşesinde olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kazanımlarla ilgili çok büyük desteğinin olduğunu dile getiren Gül, “Sözleşmeli, kadrolu ayrımını kaldırmak istiyoruz. Bunu inşallah bu yıl gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Hakim, savcıların her ne kadar kararlarda imzası varsa da biz o kararların mutfağında sizleri görüyoruz. Sizlerle beraber ülkemiz daha güzel adalet hizmetlerine kavuşacak.” dedi.

Bakan Gül, Bursa Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Abdülkadir Şahin ve Bursa Bölge Adliye Mahkemeleri Cumhuriyet Başsavcısı Sadık Bölek’ten çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Ayrıca, programı kapsamında Bursa Adalet Sarayı’na gelen Gül, Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Şen ve Bursa Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığına ziyarette bulundu. Gül, Adalet Sarayı binasındaki Bursa Barosunu da ziyaret ederek Baro Başkanı Gürkan Altun ile bir araya geldi.

Ziyaretlere, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Adalet Bakan Yardımcıları Zekeriya Birkan ve Uğurhan Kuş ile diğer yetkililer katıldı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, infaz koruma memurunun sosyal medyadaki daveti üzerine Bitlis’te cezaevi ziyaretinde bulundu.

Malazgirt Zaferi’nin 950. yıl dönümü kutlama törenine katılmak için Bitlis’in Ahlat ilçesine gelen Gül, sosyal medya hesabından Selçuklu Meydan Mezarlığından çektirdiği fotoğrafı paylaştı.

Paylaşımı gören Ahlat’ta görevli infaz koruma memuru Sezer Tandoğan, fotoğrafa yorum yaparak, “Ahlat’a kadar gelişmişken Ahlat T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na da ziyaretlerinizi, personelleriniz ile iç içe olmanızı bekleriz sayın bakanım.” yazdı.

Yorumu cevaplayarak, “Geliyorum arkadaşlar çayınızı içmeye” mesajını paylaşan Bakan Gül, Ahlat T Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nu ziyaret etti.

Bitlis Cumhuriyet Başsavcısı Ali İhsan Akdoğan ve yetkililerinden bilgi alan Bakan Gül, kurum personeliyle bir araya geldi.

Büyük zaferin yıl dönümünde ecdadı anmak üzere Ahlat’ta bulunduklarını belirten Gül, vatanı emanet kılan ve Anadolu’nun topraklarını açan ecdadı rahmetle, tüm şehitleri minnette yad ettiklerini söyledi.

Ecdada layık olarak çalışıp ülkeyi daha güçlü ve bağımsızlığını ebedi olarak koruyacak şekilde büyüterek yola devam edeceklerini belirten Gül, şöyle konuştu:

“Bizden sonraki nesillerin de beklentileri budur. Bu vesileyle sizlerle bir aradayız. Dün Sezer’in ‘bize gelmiyorsunuz’ diye bir sözü oldu. Gittiğimiz yerlerde özellikle adliye ve cezaevi çalışanlarımızla bir arada olmaya çalışıyorum. O da teşvik etmiş oldu. Adalet hizmetlerini tesis eden tüm çalışanlarımızla birer aileyiz. Bu hizmetler ne kadar güçlü verilirse, insanların adalete olan inancı ve güveni daha da artar. Ceza infaz kurumlarında görev yapan arkadaşlarımız, devletin canını emanet ettiği kişilerin rehabilitasyonlarını en verimli şekilde geçirmeleri için canla başla çalışıyorsunuz. Çok önemli bir mesleği ifa ediyorsunuz. Bundan dolayı çok teşekkür ediyorum. İnfaz koruma memurluğu kamuoyunda da çok önemli ve saygın bir meslek haline geldi, gelmeye devam ediyor. Bu konuda el birliğiyle çabalarımızı artıracağız.”

“Görevinizi yaparken o kişilerin, mahkum ve tutukluların, size emanet olduğu bilincini aklınızdan çıkarmayın.” diyen Bakan Gül, “Bu konuda ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışını meslek hayatınız boyunca aklınızdan çıkarmadan faaliyetlerinizi yapın. Sürekli kendinizi geliştirin. Bu konuda her türlü desteğimizi bakanlık olarak sürdüreceğiz. Görevinizi ifa ederken zorluklarınızın farkındayız. Bu zorlukları beraber çözmek konusunda yanınızda olduk, olmaya devam edeceğiz.” dedi.

“Adalet tazminatı anlamında da bir ilave ödeme gelecek”

Yıllardır infaz koruma memurlarının hayali olan yıpranma payı hakkını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın desteğiyle gerçekleştirdiklerini kaydeden Gül, farklı imkanların sağlanması için de çalışmaların sürdüğünü aktardı.

Toplu sözleşmede de Erdoğan’ın destekleriyle personelin ihtiyaçları konusunu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile bizzat görüştüklerini vurgulayan Gül, şöyle devam etti:

“Personelimize 90 ile 260 lira arasında ilave maaş ve sendikal hakların dışında adalet tazminatı anlamında da bir ilave ödeme gelecek. Toplu sözleşme kapsamında bu gündeme geldi ve imzalandı. Sözleşmeli arkadaşların kadroya geçmesi de temel başlıklarımızdan biridir. Ümit ediyorum ki bu sene bu konuda müjdeli, güzel bir sonuç alırız. Çünkü bu konu çalışma barışını zedeleyen bir durum. Bu konuda belli bir süreçte sözleşmeli çalışan arkadaşlarımızın kadroya geçmesi ve hem de görevde yükselme gibi birtakım imkanların ve diğer özlük hakları anlamında da düzenlemeleri inşallah yapmış oluruz. Bunu da başta Cumhurbaşkanımız ve ilgili tüm kurumlarımızla destekleriyle hayata geçiririz. Her alanda el birliğiyle yanınızda olmaya devam edeceğiz. Türkiyemizi, ülkemizi ve milletimizi, büyütmeye devam edeceğiz.”

Bakan Gül, geçen yıl infaz koruma memurlarının kıyafetlerini yenilediklerini, personelin bundan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının infaz koruma memurları için de zorlu bir süreç olduğunu aktaran Gül, “Herkese evinizde kalın derken, personelimiz evine adeta gidemedi, izole oldu. Sağlık Bakanlığımız sizin ve tüm insanımızın sağlığıyla ilgili tedbirleri gelişmelere göre alıyor. Bu konuları da değerlendiriyoruz. Umarım bu sıkıntıları aştığımız bir yıl olur. Bu güzel memleket Ahlat’ta sizlerle olduğum için büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade ediyorum. Sezer’e de teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Bakan Gül’ün kurumu ziyaret etmesinin mutluluğunu yaşayan infaz koruma memuru Sezer Tandoğan ise “Sayın Bakanımız Malazgirt kutlamalarına katılmışlardı. Sosyal medya hesabından bakanımızın Ahlat Selçuklu Mezarlığında paylaştığı fotoğrafını gördüm. İçten bir duygu ile Sayın Bakanımızı davet etmek istedim ve mesaja cevap yazarak davet ettim. Sağ olsun davetimizi kırmadı ve teşrif etti. Çok mutluyuz. Kurum olarak bakanımızla bir araya geldik. Bizi kırmayan bakanımıza çok teşekkür ederiz.” dedi.

Bakanlığın desteklerini sürekli hissettiklerini kaydeden Başsavcı Akdoğan ise Bakan Gül’ün ziyaretinden memnuniyet duyduklarını dile getirdi.