Adana, Hatay ve Mersin'den deprem bölgesine yardım

ADANA (AA) – Adana, Hatay ve Mersin'den, Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen deprem nedeniyle bölgeye yardım malzemesi gönderildi.

Tufanbeyli Kaymakamı Ömer Sevgili, Hükümet Konağı önünde düzenlenen törende, AFAD ile koordineli şekilde çalışarak yardımları bölgeye gönderdiklerini belirtti.

Sevgili, depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifa diledi.

Kampanyaya katılan 11 yaşındaki ortaokul öğrencisi Kerem Alyörük, kış geldiği için babasının kendisine aldığı botu Elazığ'a ulaştırılması için Kaymakam Ömer Sevgili'ye teslim etti.

İlçede, kampanya kapsamında toplanan 1400 elektrikli soba, 300 battaniye, gıda ve giyecek malzemesi, Hükümet Konağı önünde iki kamyona yüklenerek dualar eşliğinde bölgeye uğurlandı.

– Kozan ve Pozantı ilçelerinde de yardım malzemesi toplandı

Kozan Kaymakamlığı, Kozan Belediyesi ve Kozan Kent Konseyi tarafından tarihi Çamurdan Konağı'nda hazırlanan yiyecek, giyecek ve ısıtıcı malzemeler iki kamyona yüklenerek deprem bölgesine yollandı.

Kaymakam Şafak Gürçam, Kozan'ın, birlik, beraberlik ve yardımlaşmada örnek bir ilçe olduğunu belirterek, vatandaşların özellikle ısıtıcı ve nakdi yardım yapılması konusunda istekleri olduğunu söyledi.

Belediye Başkanı Kazım Özgan da Türk milleti olarak birlik beraberlik örneği sergilendiğini belirtti.

Pozantı Kaymakamlığınca düzenlenen kampanyada toplanan kömür, odun, ısıtıcı, battaniye, gıda maddesi, çocuk kıyafetlerinden oluşan yardım malzemeleri de bir tıra yüklenerek Elazığ'a gönderildi.

Kaymakam Muammer Sarıdoğan, üç gün önce başlattıkları kampanyaya tüm Pozantılıların katıldığını aktararak, "Temel besin maddelerinden tutun da battaniyesine ve yakacağına kadar çeşitli eşyalar toplandı. Elini taşın altına koyan ve desteklerini esirgemeyen tüm kuruluşlarımıza, vatandaşlarımıza ve muhtarlarımıza teşekkür ediyorum." diye konuştu.

– Hatay'dan yapılan yardımlar

Hatay'da, Dörtyol Belediyesi ve Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından depremzedeler için başlatılan yardım kampanyası tamamlandı.

Kampanya kapsamında toplanan temel yaşam malzemeleri Elazığ'a gönderildi.

Dörtyol ilçesinde de ilkokul öğrencisi iki kardeş, kumbarada biriktirdikleri paraları Elazığ'da depremden etkilenen vatandaşlar için bağışladı.

Mersin'in Silifke ilçesinde de deprem bölgesine gönderilmek üzere yardım malzemesi toplandı.

Silifke Belediyesince başlatılan yardım kampanyasına çok sayıda vatandaş destek verdi. Tırlara yüklenen malzemeler deprem bölgesine uğurlandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Ege Denizi’nde saat 07.40’ta 4 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Deniz yüzeyinin 11,87 kilometre derinliğindeki depremin merkez üssünün Datça ilçesine 21 kilometre mesafede olduğu belirlendi.

İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Albayrak, Bayraklı ilçesindeki 7 proje alanı arasında yer alan 1. proje alanında, gazetecilere, inşaat çalışmaları hakkında bilgi verdi, daireleri gezdirdi.

Depremin ardından hasar tespit ve enkaz kaldırma çalışmalarını bitirdikten sonra şehir içinde belirlenen 7 proje ile şehir hastanesi yanındaki alanda hızlı şekilde çalışmalara başladıklarını anlatan Albayrak, inşaatların temel atma törenlerini de şubatta gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Şehir içindeki 7 proje alanında yer alan 1444 konutun yapımının hızlı şekilde devam ettiğini kaydeden Albayrak, “Vatandaşlarımıza, depremin yıl dönümü olan 30 Ekim’de konutları teslim edebilmek için hızlı şekilde çalışıyoruz. İnşallah 30 Ekim’de peyderpey vatandaşlarımıza teslim etmeye başlayacağız. Bayraklı ilçemizde yaptığımız konutların akabinde, yeni şehir hastanemizin yanında 375 hektarlık alanda, 3 bin 649 konutun yapımına da başladık. Orada 8 etap halinde çalışmalarımız devam ediyor. Oradaki konutlarımızı da inşallah yılbaşı itibarıyla teslim etmeye başlayacağız.” diye konuştu.

Depremde evleri hasar gören 1569 kişiye kira yardımı yaptıklarını ifade eden Albayrak, bu desteğin, konutlar sahiplerine teslim edilinceye kadar devam edeceğini dile getirdi.

“Daireler kullanışlı”

Proje alanlarındaki dairelerin farklılık arz ettiğini aktaran Albayrak, şöyle konuştu:

“1. proje alanımızda 228 konut ve 15 ticari alan var. Buradaki dairelerimiz 2+1 daireler. Büyüklükleri 90 metrekare. Dairelerin her metrekaresi özel projelendirildi. Hiçbir ölü alan oluşmayacak şekilde kullanıma sunulacak. Yani, başka 100-120 metrekare olan dairelerden çok daha kullanışlı daireler bunlar. Bazı proje alanları 3+1. Rezerv alanda da 2 +1 ve 3 +1 daireler mevcut. 1. proje alanını, burada 228 daire var, 30 Ekim’e yetiştirmeye çalışıyoruz. Diğer proje alanlarında da teslim edilecekler var. İnşallah çoğunluğunu teslim etmiş olacağız.”

Bu konutları sadece deprem konutu olarak görmemek gerektiğinin altını çizen Albayrak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, İzmir’de bir dönüşümün başlamasını istediğini, bu konutların da buna öncülük etmesi, bir rol model olmasını arzu ettiğini sözlerine ekledi.