Adıyaman'da karantina süresi dolanlar evlerine gönderilmeye başlandı

ADIYAMAN (AA) – Adıyaman'da Suudi Arabistan ve Cezayir'den getirilerek yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlarda karantinaya alınan 655 kişi, gözetim sürelerinin dolmasının ardından tahliye edilmeye başlandı.

Adıyaman'a 22 Nisan'da getirilip Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı Safvan Bin Muattal Yurdu'na yerleştirilen, aralarında işçilerin de bulunduğu 655 kişinin 14 günlük karantina süresi doldu.

Son sağlık kontrollerinde sorun olmadığı belirlenen vatandaşlar, otobüslerle memleketlerine gönderilmeye başlandı.

Polis ekipleri de yurt ve çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. Memleketlerine giden Türk vatandaşlar, Türk bayraklarıyla otobüslerine bindi.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Fikret Keleş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada devam eden koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de tedbirler alındığını söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi Yurtlar Kurumunda Türk vatandaşlarını ağırladıklarını ifade eden Keleş, şöyle konuştu:

"Geçtiğimiz aylarda Karadağ'dan gelen misafirlerimizi ağırladık. İkinci etap olarak da Suudi Arabistan ve Cezayir'den gelen misafirlerimizi ağırladık. Gelen vatandaşlarımızın 14 günlük karantina süreleri bugün itibarıyla doldu. Tabii bu süre içerisinde özellikle ilimizdeki tüm kurumların dayanışma içerisinde olması gerçekten iyi şekilde devam etti. Tüm vatandaşlarımızın genel ihtiyaçlarından özel ihtiyaçlarına kadar karşılandı. Devletimizin sıcak yüzünü yurt dışından gelen vatandaşlarımıza hissettirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Problemsiz bir şekilde 655 yurttaşımızı bugün 56 farklı ile yolcu ediyoruz."

Yurtta kalan Ahmet Dalgıç ise 14 günlük karantina süresinin dolmasının ardından memleketi İstanbul'a gittiğini anlattı.

Yurtta tüm ihtiyaçlarının yetkililer tarafından karşılandığını vurgulayan Dalgıç, "Hiçbir sıkıntımız olmadı. Her şey için teşekkür ediyorum. İstanbul'a gidiyorum. Ailemi çok özledim. Yurtta da internet sürekli vardı. Her şey mükemmeldi." dedi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

GİRESUN (AA) – Amerika'dan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında Türkiye'ye getirilen Türk vatandaşlardan 159'u Giresun'da öğrenci yurdunda karantinaya alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın koordinasyonu ve Dışişleri Bakanlığının çalışmasıyla gerçekleştirilen tahliye kapsamında New York'tan kalkan Türk Hava Yolları'na ait uçakla 354 Türk vatandaşı sabah saatlerinde Ordu-Giresun Havalimanı'na getirildi.

Burada bekleyen otobüslere bindirilen vatandaşlar, Gençlik ve Spor Bakanlığının Giresun merkezdeki Gülpembe Hatun Yurdu'na götürüldü.

Alınan önlemler kapsamında işlemleri tamamlanan vatandaşlar, görevliler tarafından 14 gün gözlem altında kalacakları odalarına yerleştirildi.

Kafilede bulunan oğlunu görmeye gelen Giresunlu Melek Üye, çok duygulandığını belirterek, "İki ay koronavirüs süresince zorluklar yaşadık. Amerika'da ölümler daha çok, tabii daha çok endişelendik. Bugün oğluma kavuştuğum için mutluyum, şu an tam kavuşamadık ama burada olduğunu bilmek güzel." dedi.

Üye, Türk vatandaşlarının ülkeye getirilmesini sağlayan ilgililere teşekkür etti.

New York'tan tahliye edilen vatandaşlardan 195'i ise Ordu'daki yurtlarda karantinaya alınacak.

MANİSA (AA) – Yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında 26 Nisan'da Katar'dan getirilerek Manisa'da karantinaya alınan 291 kişi, tahliye edildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Yunus Emre Yurdu'ndaki karantina süreci sona eren 291 kişi, sağlık taramalarının ardından Manisa Valiliğinin tahsis ettiği otobüslerle memleketlerine uğurlandı.

Yurtlardan ayrılan vatandaşlara, Manisa Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri tarafından fidan hediye edildi.

Manisa AFAD İl Müdürü Güray Karakaya, tahliye edilenlere geçmiş olsun dileklerini ileterek, iyi yolculuklar diledi.

– "Çok güzel ağırlandık"

Karantinadaki vatandaşlardan Recep Süer, beklediklerinden daha iyi bir karantina süreci yaşadıklarını belirterek, "Sıkıcı olacağını, problemler yaşayacağımızı düşünüyorduk. Ön yargıyla geldik buraya ama beklediğimizden çok daha iyiydi. Yurt çalışanlarımız, müdürümüz ve bütün personel çok iyi ilgilendi. Çok güzel ağırlandık. Zorlu ve sıkıntılı bir süreçti ama en güzel şekilde atlattığımızı düşünüyorum." dedi.

– "Güzel bir anı olarak kalacak"

Bir yaşındaki kızı Eylül'le karantinadan çıkan Nuşin Kandemir, karantina sürecinin çok güzel geçtiğine dikkati çekerek, "AFAD ve Gençlik ve Spor Bakanlığına ve Manisa KYK'de çalışan personele çok teşekkür ediyorum. Bu zorlu süreç en güzel şekilde geçsin diye ellerinden geleni yaptılar. Eylül'e oyuncaklar getirdiler. Kızım çok sevindi. Anneler Günü'nü de unutmadılar. Çok mutlu ettiler bizi. Bu karantina bizde güzel bir anı olarak kalacak." ifadelerini kullandı.