Pts. May 27th, 2019

Adıyaman’da “Kelimenin Kalbi” sergisi

(AA) – ’ın Kahta ilçesinde polis başmüfettişi, ressam ve hattat Ahmet Sula'nın eserlerinden oluşan "Kelimenin Kalbi" sergisi açıldı.

Kahta Kültür Merkezi'nde açılan sergide, Sula'ya ait yağlı boya ve kaligrafi eserleri ile şiirler sanatseverlerle buluştu.

Sula, serginin açılışında yaptığı açıklamada, ülkenin her tarafına giderek gençlerin daha şuurlu olması için çalışmalar yürüttüğünü, geçmişini ve kültürlerini bilen bir gençlik için mücadele ettiklerini belirtti.

Kahta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı ve Adıyaman Emniyet Müdürü Metin Alper’in daveti üzerine burada olduklarını anlatan Sula, "Adıyaman güneşin doğuşunun ve batışının en güzel izlendiği mübarek bir toprak. Geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, uygarlıkların beşiği denilecek bir yer. Burada tek amacımız gençlerimizin gönüllerine dokunmak, bastığımız toprakların farkına varmak, onları bu şuur temelinin üzerine oturtmaktır. Sanatımızın felsefesi kendisinden daha değerlidir. Bunları evlere dekor olsun diye yapmıyoruz. Kültürümüzü, inancımızı, medeniyetimizi paylaşıyoruz." diye konuştu.

Kahta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı da ressam Sula'yı ilçelerinde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Program, Turanlı'nın, Sula’ya plaket takdimiyle sona erdi.

 • “Bu Senin Adın” sergisi açıldı
 • İSTANBUL (AA) – Bahreyn'li kaligrafi sanatçısı Abbas Yusuf'un eserlerinden oluşan "Bu Senin Adın" sergisi sanatseverlerle buluştu.
  Filistinli şair Mahmud Derviş anısına oluşturulan sergi, Bağımsız Sanat Vakfı'nda açıldı.
  Abbas Yusuf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1994'ten bu yana bütün sergilerini önemli bir isme ithaf ettiğini söyledi.
  Mahmut Derviş'in her zaman Kudüs'ü savunan biri olduğunu aktaran Yusuf, "Biz Kudüs'ü ve Filistin'i

 • Mardin'de “Göçebe Tuvaller” sergisi açıldı
 • MARDİN (AA) – Mardin'de 25 sanatçının bir araya gelerek açtığı, "Göçebe Tuvaller" , sanatseverlerle buluştu.
  Farklı illerden 25 ressamın "göç" konusunu işlediği 30 eserden oluşan sergi, Mardin Müzesi Sanat Galerisinde açıldı.

  12 sanatçının katıldığı serginin açılışında konuşan Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan, yeni bir sergiye ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, serginin 21 Eylül'e kadar