Sal. Tem 16th, 2019

Afganistan'ın barış görüşmeleri

MOSKOVA (AA) – Eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Afgan siyasetçiler ile Taliban temsilcileriyle Moskova'da yapılan görüşmelerin "son derece olumlu" geçtiğini söyledi.

Afganistan'da barışın sağlanması için bazı Afgan siyasetçiler ile Taliban temsilcilerinin Moskova'da bir araya geldiği ilk toplantı sona erdi.

Karzai, toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Toplantıda, Afganistan'daki savaşın sona ermesi için atılması gereken adımların istişare edildiğini belirten Karzai, "Ayrıca Afganistan'daki anayasa sürecinde yaşanan sıkıntıları da ele aldık. Son derece olumlu görüşmeler yaptık. Toplantımız yarın da devam edecek." dedi.

Taliban heyetinin temsilcisi Şer Muhammed Abbas Stanikzai, ABD'li birliklerin Afganistan'dan çekilmesine yönelik henüz bir takvim belirlenmediğine işaret ederek, "Umudumuz, ABD askerlerinin yıllar değil, aylar içerisinde çekilmesi. ABD'nin çekilmesi başlayınca biz de Afganistan'daki diğer toplumlar ve siyasi kanatlarla masaya oturacağız." diye konuştu.

Rusya'daki Afgan Diaspora Merkezinin organize ettiği, Afganistan'daki savaşın sona erdirilmesi için Moskova'da gerçekleştirilen toplantıya yarın devam edilecek.

Bazı Afgan siyasetçiler ile Taliban temsilcilerinin katıldığı toplantıda Afganistan hükümet temsilcileri yer almıyor.

  • “Barış görüşmeleri Afganistan'ı barışa daha da yakınlaştırdı”
  • MOSKOVA (AA) – Afganistan Yüksek Barış Şurası Başkan Yardımcısı Hacı Din Muhammed, "Barış görüşmelerinin Afganistan'ı barışa daha da yakınlaştırdığını" belirtti.
    Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya'nın başkenti Moskova'da Afgan siyasetçiler ve Taliban temsilcileri arasında yapılan görüşmeleri değerlendirdi.
    Söz konusu görüşmenin, farklı Afgan taraflarının temsilcileri arasında yapılan ilk görüşme olmadığını anımsatan Muhammed, taraflar arasındaki düzenli görüşmelerin barış sürecinde

  • “İstikrarlı bir Afganistan ile barış sağlanır”
  • MOSKOVA (AA) – Eski Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, barış ve istikrarın sağlanması halinde Afganistan'dan hiçbir komşusuna tehdit gelmeyeceğini belirterek, "Sadece barışçıl, güçlü ve istikrarlı bir Afganistan bölgedeki barış ve istikrar hayallerini gerçeğe dönüştürebilir." dedi.
    Rusya-Afganistan diplomatik ilişkilerinin 100. yılı nedeniyle Rusya Dışişleri Bakanlığınca Moskova'da program düzenlendi. Toplantıya Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir