Cum. Ağu 23rd, 2019

Afrika Birliğinden “Somali'nin borçlarını silin” çağrısı

– Birlik, Somali’nin yeniden inşasına destek olmak için dış alacaklıları borçları silmeye davet etti

ADDİS ABABA (AA) – Afrika Birliğince, Somali’nin borç yükünün hafifletilmesi için dış alacaklılara borçları silmeleri çağrısında bulunuldu.

Birlikten, 32. Liderler Zirvesi’nde alınan kararlara ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Somali’de yıllarca süren çatışma ortamı ve devam eden istikrar çabaları hatırlatıldı.

Somali’ye borç veren ülkeler arasında çok sayıda Afrika ülkesi de olduğu belirtilen açıklamada, “Afrika dayanışması ruhuyla tüm üye ülkelere alacaklarını tamamen iptal etmeleri çağrısı yapıyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Libya konferansı temmuzda

Açıklamada ayrıca, bugün Birleşmiş Milletler (BM) ortaklığında düzenleneceği belirtilen Libya konferansının temmuz ayında yapılmasının planlandığı kaydedildi.

Birliğin, Libya’daki başkanlık seçiminin ekim ayında yapılması için BM ve Libya hükümetiyle ortak olarak gerekli adımların atılması kararı aldığı bildirildi.

  • Afrika Birliğinden Libya için uluslararası konferans çağrısı
  • ADDİS ABABA (AA) – Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed, Libya’daki krizin çözülmesine yönelik çabaların artırması gerektiğini söyleyerek, Libya için uluslararası bir konferans düzenlenmesi çağrısı yaptı.
    Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da başlayan 32. Afrika Birliği Liderler Zirvesi’nin açılışında konuşan Muhammed, tüm girişimlere rağmen Libya’da çatışmanın halen son bulmadığına işaret etti.
    Muhammed, “Libya sorununun kapsamlı şekilde