Afrika'da her yıl kuduzdan 20 bin kişi ölüyor

DAKAR (AA) – Afrika'da her yıl enfeksiyonu nedeniyle en az 20 bin kişi yaşamını yitiriyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) verilerine göre, Afrika kıtasında her yıl 20 binden fazla kişi başta köpek olmak üzere çeşitli hayvanların ısırması sonucu kuduz virüsü kaparak hayatını kaybediyor. Söz konusu ölümlerin hayvanlara kuduz aşısı yapılmaması nedeniyle meydana geldiği biliniyor.

Kıtada kuduz nedeniyle en çok ölüm Kenya'da görülüyor. Ülkenin kırsal bölgelerinde yaşayan halk, kuduz riskine rağmen güvenlik nedeniyle köpek besliyor.

DSÖ, kuduz hastalığıyla mücadele kapsamında kıtada her yıl aşı kampanyası düzenliyor. Kuduzla mücadele kapsamında dünya genelinde şu ana kadar 8,6 milyar dolar civarında harcama yapıldığı belirtiliyor.

DSÖ, kuduz nedeniyle meydana gelen ölümleri 2030'a kadar ortadan kaldırmayı hedefliyor.

 • Tayland'da bu yıl kuduzdan 17 kişi öldü
 • ANKARA (AA) – Tayland'da 10 ayda kuduzdan 17 kişi hayatını kaybetti.
  Şinhua'nın Tayland Hastalık Kontrol Kurumuna dayandırdığı habere göre, ülkede 2018'de 17 kişi kuduz nedeniyle yaşamını yitirdi.
  En son hayatını kaybeden kişinin, 80 köpek besleyen 65 yaşındaki biri olduğu kaydedildi.
  Ülkede kuduz vakalarının artışına sebep olarak halkın aşırı sayıda köpek beslemesi ve kuduz aşısı yaptırmaması gösteriliyor.
  Tayland yasalarına göre,

 • Bağcılar'da 4 bin 644 sokak hayvanına kuduz aşısı
 • İSTANBUL (AA) – Bağcılar Belediyesi Hayvan Barınma ve Müşahede Merkezi'nde 5 yılda 4 bin 644 sokak hayvanına kuduz aşısı uygulandı.
  Belediyeden yapılan açıklamaya göre, 2007'de hizmete açılan Hayvan Barınma ve Müşahede Merkezi, sokak hayvanlarının bütün gereksinimlerini karşılıyor.
  Beslenmeden sahiplendirilmeye kadar kedi ve köpeklerle yakından ilgilenen veterinerler, özellikle sıcak kanlı hayvanlardan insanlara bulaşan viral bir hastalık