Çar. Tem 24th, 2019

AGİT Genel Sekreteri Greminger Gürcistan'da

– AGİT Genel Sekreteri Thomas Greminger, Gürcistan Başbakanı Mamuka Bakhtadze ve Dışişleri Bakanı Davit Zalkaliani ile bir araya geldi

TİFLİS (AA) – Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Genel Sekreteri Thomas Greminger, resmi ziyaret için geldiği Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te temaslarda bulundu.

AGİT Genel Sekreteri Greminger önce Gürcistan Dışişleri Bakanı Davit Zalkaliani ile bir araya geldi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, basına kapalı görüşmede, Gürcistan-AGİT arasındaki mevcut iş birliği ve ikili ilişkiler ele alındı.

Zalklaiani ve Greminger'in, Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazya ve Güney Osetya'daki gelişmeleri ve Gürcistan ile Rusya arasındaki sorunların barışçıl yollarla çözülmesinde AGİT'in rolünü masaya yatırdığı bildirildi.

Greminger daha sonra hükümet binasında Gürcistan Başbakanı Mamuka Bakhtadzde ile bir araya geldi. Buradaki görüşmede de Bakhtadze'nin Greminger'e Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne ilişkin bilgi verdiği kaydedildi.

Greminger, Tiflis ziyareti kapsamında Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili tarafından da kabul edilecek.

  • AGİT Dönem Başkanı Lajcak, Gürcistan'da
  • TİFLİS (AA) – Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanı ve Slovakya Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Miroslav Lajcak, ziyaretiyle Gürcistan'ın iç ve dış politikadaki zorluklara karşı mücadelesinde yanında olduklarını gösterdiklerini söyledi.
    Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te resmi temaslarda bulunan Lajcak, Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvli, Başbakan Mamuka Bakhtadze, Dışişleri Bakanı Davit Zalkaliani ve Parlamento Başkanı İrakli Kobakhidze

  • AGİT’ten Türk diplomata başarı madalyası
  • VİYANA (AA) – Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve teşkilatın dönem başbakanlığını yürüten Slovakya tarafından Ukrayna Özel Gözlem Misyonu (ÖGM) Başbakanı Büyükelçi Ertuğrul Apakan'a başarı madalyaları takdim edildi.