Çar. Tem 24th, 2019

AGİT'ten Macaristan'daki seçime eleştiri

BUDAPEŞTE (AA) – Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi Direktörü (ODIHR) Douglas Wake, Macaristan'da yapılan genel seçimlerin "yabancı düşmanı söylemler ve korku havası içinde geçtiğini" bildirdi.

Wake, başkent Budapeşte'de düzenlediği basın toplantısında, Macaristan'da 8 Nisan'da gerçekleştirilen ve Fidesz-KDNP koalisyonunun resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 48,8'lik oy oranıyla kazandığı genel seçime yönelik değerlendirmelerde bulundu.

İktidardaki partilerin kaynaklarının birbiriyle iç içe olduğunu ve bunun genel seçimlerdeki rekabet eşitliğini etkilediğini belirten Wake, ''Seçmenler bir çok aday arasından tercihte bulunabilmesine rağmen, korku havası, yabancı düşmanı söylemler, medyanın tek taraflılığı ve şeffaf olmayan kampanya finansmanı gerçek anlamda siyasi tartışma fırsatını sınırlandırdı.'' dedi.

Seçimlerin şeffaf ve teknik açıdan uygun ama seçim atmosferinin düşmanca olduğuna değinen Wake, yakın zamanda yapılan kanuni değişikliklerden dolayı bilgiye erişim, medya ve toplanma özgürlüğünün sınırlandırıldığını ifade etti.

– Fidesz-KDNP koalisyonu, oyların yüzde 48'ini aldı

Seçim sonuçlarına göre, Fidesz-KDNP koalisyonu oyların yüzde 48'ini, Jobbik oyların yüzde 19'unu, Macaristan Sosyalist Parti (MSZP) – Macaristan için Diyalog Partisi (PM) oyların yüzde 12'sini, Yeşiller Partisi (LMP) oyların yüzde 6'sını, Demokratik Koalisyonu (DK) ise oyların yüzde 5'ini alarak mecliste temsil hakkı kazanmıştı.

– Seçimin ana konusu sığınmacılar ve İslam

Nüfusunun sadece yüzde 0,2'sini Müslümanlar'ın oluşturduğu Macaristan'da seçim kampanyalarının ana konusu sığınmacılar ve İslam oldu.

Başbakan Viktor Orban başta olmak üzere, birçok hükümet yetkilisi, Avrupa'nın sığınmacılar tarafından istila edildiğini, kiliselerin kapatılarak yerlerine camilerin açıldığını, sığınmacıların yaşadıkları bölgelerde kendi kanunlarını yürürlüğe koyduğunu ileri sürdü.

  • Macaristan'dan AGİT'e tepki
  • BUDAPEŞTE (AA) – Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, ülkesinde hafta sonu düzenlenen genel seçimlerin "yabancı düşmanı söylemler ve korku havası içinde geçtiği" şeklinde açıklama yapan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'na (AGİT) tepki gösterdi.
    Bakan Szijjarto, TV2 kanalına yaptığı açıklamada, AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi Direktörü (ODIHR) Douglas Wake'nin, ''Seçmenler birçok aday

  • AGİT'ten Rusya'daki seçime eleştiri
  • MOSKOVA (AA) – Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi Direktörü Michael Georg Link, Rusya’da düzenlenen başkanlık seçiminin, rekabetten yoksun bir şekilde gerçekleştirildiğini belirterek, “Seçim şeffaf ancak son derece kontrollü bir atmosferde yapıldı.” dedi.
    Link, başkent Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, Rusya’da gerçekleştirilen ve Vladimir Putin’in resmi olmayan sonuçlara göre yüzde