Pts. Ara 9th, 2019

Ağrı'nın düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü

AĞRI (AA) – Ağrı'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümü, düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Abide Meydanı'ndaki program Vali Süleyman Elban, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Faruk Metin'in Atatürk Anıtı'na çelenk bırakmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından kutlama programı Kültür ve Kongre Merkezi'nde devam etti.

Programda konuşan Vali Elban, Türkiye'de yaşayan vatandaşların hiç kimseyle sorunu olmadığını ve İslamın sancaktarlığını yapan millet ile batının bitmek bilmeyen bir düşmanlığı olduğunu söyledi.

Anadolu coğrafyasına sıkışıp kalan bu milleti bitirmek için düşmanın son hamlesini yapmaya hazırlandığını dile getiren Elban, şöyle konuştu:

"Bu hesabı yaparken dışarıdan kendileri bastırıyor. İçeriden ise başta Ermeniler olmak üzere birçok iş birlikçileri kullanarak bu mazlum bu asil ve bugüne kadar hiç kimseye zulmetmemiş bu onurlu millete olmadık zulmü ve işkenceyi reva görmüşlerdi. Özellikle son 10-15 yılı cephelerde geçirmiş artık köylerinde, şehirlerinde neredeyse yetişkin erkeği kalmamış bu milletin kadınlarına, çocuklarına, gençlerine ve yaşlılarına tasallut etmişlerdi. Ama bilmiyorlardı ki bu millet çok sabırlı bir millet, sabrı da asaletinden, insan sevgisinden ve en önemlisi inancından geliyordu. Ama söz konusu vatanı, devleti, inancı, bayrağı, namusu olduğunda bu milletin sabrının kalmayacağını, artık tahammül göstermeyeceğini onlar bilmiyordu."

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan ise bundan 101 yıl önce milletin mücadelesi sonrası düşmanın kaçtığını belirterek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitlere Allah'tan rahmet diledi.

15 Nisan 1918 dönemi ve öncesinde yaşananların bu toprakların kolay vatan olmadığını gösterdiğini ifade eden Sayan, bu topraklarda yazılan kahramanlık destanlarını unutturmamak ve yarınlara taşımanın herkesin birinci görevi olduğunu vurguladı.

Program, resim, şiir ve çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi, Erol Parlak Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin konseri ve halk oyunu gösterisiyle sona erdi.

Programa, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Cemil Lütfi Özkul, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Faruk Tekin, kamu kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Türkiye, 2018'i kapsayan İnsani Gelişme Endeksi'nde 189 ülke arasında 59'uncu sırada yer alarak, ilk kez çok yüksek insani gelişme kategorisine girdi.

Beşiktaş'ı son 30 dakikada oyuna giren Umut Nayir kurtardı
https://youtu.be/HpUO01ZVVVg

Akar: "(NATO ilişkileri) İttifaka tehditleri ciddiye alıyoruz, aynı şekilde ittifakın da bize karşı sorumluluklarını yerine getirmelerini bekliyoruz"

Akar:"Mutabakatların gereklerini yapmaya devam ediyoruz.ABD'li müttefiklerimizin, Rus dostlarımızın da sorumlulukları yerine getirmelerini bekliyoruz"

Milli Savunma Bakanı Akar: "(Libya mutabakatı) Bu hiçbir şekilde diğer ülkelere karşı bir tehdit, diğer ülkelerin hakkına, hukukuna taciz değildir."

FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Voleybol Şampiyonası finalinde İtalyan ekibi Imoco Volley'e 3-1 yenilen Eczacıbaşı VitrA, gümüş madalya aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Arnavutluk'ta 500 ayrı konut yapmak üzere de Çevre Şehircilik Bakanımıza talimatı verdim."

Erdoğan: "İslam ülkelerinin ekonomik büyümesi ve refah seviyelerinin artırılabilmesi için gerekli maddi ve tarihi şartlar son derece elverişlidir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Dünyanın neresinde olursa olsun kardeşlerimizin dertleriyle dertlenmek bizim ana vazifemizdir."

Erdoğan: "Ülkemize doğrudan yatırımların artması için ne gerekiyorsa imkanlarımız dahilinde maddi ve manevi bütün destekleri sağlıyoruz."