Paz. Ağu 18th, 2019

Ahilik Haftası kutlamaları

– Ahilik Haftası Adıyaman ve Kilis’te çeşitli etkinliklerle kutlandı

ADIYAMAN (AA) – Haftası Adıyaman ve Kilis'te çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Vali Nurullah Naci Kalkancı, Demokrasi Parkı içerisinde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Ahilik Haftası'nın geleneksel olarak eylül ayının 3'üncü haftasında kutlandığını söyledi.

Ahilikte Selçuklu'ya kadar uzanan bir gelenekten bahsedildiğini ifade eden Kalkancı, şunları belirtti:

"Rahmetli tasavvufumuz Ahmet Yesevi'nin yetiştirdiği dervişler, Anadolu'ya veya batıya doğru fetihlerde en büyük rolü oynamıştır. Bunlar gittikleri yörelerdeki insanları, savaşla gelen kendi insanlarını örgütleyerek, teşkilatlandırarak devletinin temellerini askeri manada değilse bile hem siyasi manada hem iktisadi manada rol oynamışlardır. Osmanlı Devleti'nin kuruluşunda en önemli rolü oynayan ise Ahi Evran teşkilatıdır."

Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında düzenlenen etkinlikte bir konuşma yapan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ziya Duranay da haftaya ilişkin bilgiler verdi.

Konuşmalarının ardından Halk Eğitim Merkezi tiyatro ekibince ahilikteki şed kuşatma töreni sahnelendi.

Vali Nurullah Naci Kalkancı, yılın ahisi Faruk Gündoğan'a kalafatı giydirerek, cumhuriyet altını hediye etti.

Programa katılan vatandaşlara etli pilav ikramı yapıldı.

– Kilis

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası (KİTSO) Başkanı Hacı Mustafa Celkanlı, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, ahiliğin ticarette dürüstlüğü, mesleki faaliyetlerde kendi kendini denetlemeyi öngördüğünü belirtti.

Osmanlı İmparatorluğu'nun 624 yıl hüküm sürmesinde ahiliğin sağlam bir zemin oluşturmasının tartışma kabul etmez bir gerçek olduğunu ifade eden Celkanlı, "Bugün de aynı anlayış ve felsefe geçerliliğini korumaktadır. Ülkemizin hedefi yeni yüzyıla kalkınmış bir ülke olarak girmek ve dünyanın belli başlı sanayileşmiş ülkeleri arasında yer almaktır." diye konuştu.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şevket Memiler de ahiliğin toplumsal kimlik açısından daima ebediyete kadar sahiplenilmesi gereken bir yaşam biçimi olduğunu dile getirdi.

Program katılımcılara lokma tatlısı ikramıyla sona erdi.

Etkinliğe Kilis Vali Vekili Murat Sarı, Belediye Başkan Vekili Ahmet Polat, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

  • 31. Ahilik Haftası kutlamaları
  • KIRŞEHİR (AA) – Ticaret Bakanlığı bünyesinde Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi, Ahi Evran Üniversitesi, TOBB, TESK, TESKOMB'un destekleriyle bu yıl Kırşehir'de 31'incisi düzenlenen Ahilik Haftası kutlamaları için açılış töreni düzenlendi.
    Kırşehir Belediyesi Mehter Takımı eşliğinde yapılan yürüyüşün ardından Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen açılış töreninde Bosna Hersek'ten gelen Kültür ve Sanat Topluluğu halk oyunu gösterisi