Cum. Ağu 23rd, 2019

‘Ahmet Kural Sıla’ya Bakıyor’

Her yeni aşkın ve sevginin heyecanı yitip gittiğinde bir adam yahut kadın maşukuna nasıl veda ediyorsa karakterini ve egosunu o halle tanımlamış olur. Bu aşk çoğu kişinin güzellemeleriyle başlamıştı. Herkesin imrendiği bir çift olan ve çifti aşklarını dolu dizgin yaşadılar ve ayrıldılar. Bu ayrılış çoğu kişiyi üzerken ‘ Sıla’ya Bakıyor’ twittleri çok paylaşılmış ve hatta Twitter gündemine oturmuşluğu dahi vardı. Fakat bu bakışı zamanla şiddete dönüştürdü.

Ülkemizde ne yazıktır ki kadına şiddet haberlerinin sonu gelmiyor. Haberin bu kadar büyümesi için şiddeti uygulayan yahut şiddete uygulanan tarafın ünlü olması gerekiyor ne yazık ki. Her şiddet haberine insanlarımız bu reaksiyonu gösterse, şiddete uğrayan kadınlarımız büyük bir güçle adliyeye gidip şikayetçi olabilse belki de bu kabul edilemez olayların azaldığını ve hatta son bulduğunu bir gün görebiliriz.

Bu olay özelinde konuşmak gerekirse öncesinde bir kadının parmağını kıran ve o olaydan yara almadan kurtulan Ahmet Kural bu kez kıyıya vurdu. İnsanların gözünde büyük bir itibar kaybına uğradı. İlk yaptığı açıklamada suçlamayı bütünüyle reddederken son yaptığı açıklamasında ‘Bu olaydan ben de çok ders çıkardım. Başta Sıla olmak üzere tüm kadınlardan özür diliyorum.’ dedi.

View this post on Instagram

Merhaba, bazen cümleye başlamak çok zor olabiliyor. Galiba en doğrusu konuya direkt girmek.Hayatımdaki insanın fiziki şiddetine maruz kaldım. Bu, fiziki hasarı bir yana insanın kadın tarafını darmadağın eden bir olaymış. Hayatta geldiğiniz yer, başarılarınız ya da oluşturduğunuzun bir anda önemsiz kaldığı yıkıcı bir deneyimmiş. Bu ülkede bugüne kadar ne kadar şiddet mağduru kadın varsa, gözlerinin gözlerinize değdiği bir anmış. Artık ne yazık ki biliyorum, çok kolay değil sokağa çıkıp “Ben şiddete uğradım” diye bağırmak. Ama şunu da biliyorum ki ben de susarsam önce kendime, sonra da bu ülkenin kadınlarına, şiddete karşı insanlarına haksızlık etmiş olacağım. Bu nedenle başıma gelen olay üzerine susmama kararı aldım. Yasaların bana verdiği hakları kullanacağım. Hiç bir ceza, yaptırım benim yaşadığım kabusu hayatımdan silmeyecek, bunu çok iyi biliyorum. Ama bu hayatta şarkılarla, kelimelerle bir iletişim kurabildiysek ve kendimi biraz anlatabildiysem, gücümü kendim kadar sizlerden aldığımı da biliyorsunuzdur. Bana uygulanan korkunç şiddet karşısında dilsiz kalmamayı seçiyorum. Bazıları hiç sevilmeyi öğrenememiş olabilir ama bence aşkın bununla hiç bir ilgisi yok!

A post shared by Sıla (@silagencoglu) on

Bir başka kadın Naz Çekem Ahmet Kural’ın iletişim danışmanıydı ve bir gece kulübünde Ahmet Kural Naz Çekem’in parmağını kırmıştı. Bu iki olayı bir arada düşündüğümüzde nasıl bir çıkarımda bulunabiliriz? Dizi ve filmlerde oldukça başarılı komedi oyunculuğu sergileyen ve jest ve mimiklerini çok başırılı bir şekilde kullanan Poker Face diyebileceğimiz Ahmet Kural’ın bir başka yüzünü görmüş oluyoruz. Alkolün hiç bir suç için mazeret olmayacağı görüşündeyim. Bir insanın alkol alması, böyle utanılası ve vahşice işlenmiş hataların özrü olamaz. Hele ki önce yapılan suçlamaları reddedip, insanların eleştirdiğini ve itibarını kaybedip suçun bütünüyle gün yüzüne çıktığını fark etmenin ardından özür yayınlamak hafifletici bir unsur hiç değildir.

‘Ahmet Kural Sıla’ya bakıyor’ twittlerinin ardından aynı kişiler ‘Ahmet Kural Sıla’yı dövüyor’ diye twit atmışlardır. Ortaya daha sonradan çıkan whatsapp konuşmalarında komşusunun da bu şiddet hadisesinden haberi olduğunu ve arkadaşına bildirdiğini görüyoruz. Bu şiddetin boyutunu ortaya koyan bir hadisedir. Bu hadisenin ardından büyük bir duruş sergileyerek kadınlara örnek olan Sıla Gençoğlu’nu takdir ederken yaşadığı bu rezil hadise için üzüntülerimi belirtiyorum. Kadına şiddet başta olmak üzere tüm şiddetlerin son bulmasını ümit ediyorum. Tüm şiddet haberlerini adliyeye taşıyarak bu kendini bilmez insanların gereken cezaları alması gerekiyor.

Yazar: Merdümgiriz