Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından dezavantajlı hanelere destek

ANKARA (AA) – AA muhabirinin Bakanlık verilerinden derlediği bilgilere göre, 2020’de ekonomik durumu yetersiz kişilere yönelik genel yardımlar, muhtaç asker aileleri, eşi vefat eden kadınlar, dezavantajlı çocuklar, yaşlı ve engellilere yönelik özel amaçlı yardımlar ve Kovid-19 salgınının olumsuz etkilerini en aza indirmek için başlatılan Sosyal Koruma Kalkanı Programı ile özellikle dönemsel ihtiyaç sahibi milyonlarca vatandaşa ulaşıldı.

Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında, 31 Aralık 2020 sonu itibarıyla 9 ayda yapılan destek ve yardımlar 45,5 milyar liraya yaklaştı.

Yüzde 81’i engellilik, yaşlılık, hastalık veya bakıma muhtaç olması sebebiyle çalışamayacak durumdaki kişilerin yararlandığı sosyal yardım programı sayısını 2020 itibarıyla 43’e çıkaran Bakanlık, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) üzerinden dezavantajlı haneleri desteklemeye devam ediyor.

Salgınla mücadelede SYDV’lere aktarılan ek kaynak 900 milyon lirayı aştı

Bakanlık, 1003 SYDV’ye ihtiyaç sahibi vatandaşlar için her ay düzenli olarak aktarılan periyodik payları geçen yıl mart ayında 135 milyon liradan 180 milyon liraya çıkardı, ayrıca Kovid-19 salgını nedeniyle aralık ayında gönderilen periyodik paya ilave 186 milyon lira daha ek kaynak aktarımında bulundu.

Salgının etkilerini en aza indirmek için SYDV’lere 2020’de toplam 5 adet ek periyodik pay gönderilirken, söz konusu payların toplam tutarı 902 milyon 34 bin 223 liraya ulaştı.

Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere evlerinin yapımı, bakım onarımı ve ev eşyası alımını kapsayan barınma yardımı kapsamında 2019’da toplam 80,1 milyon lira ödeme yapıldı.

Bakanlığın ihtiyaç sahibi ailelerin ev yapım ve onarımına yönelik barınma yardımlarında üst sınır 2020’de 25 bin liradan 40 bin liraya yükseltildi.

İhtiyaç sahipleri ve kronik hastalar için elektrik tüketim desteği

Yoksul durumdaki aileler için 2019’da başlatılan elektrik tüketim desteği kapsamında bugüne kadar toplam 1,7 milyar lira destekte bulunuldu. 2020 yılının ocak-kasım döneminde ödenen destek miktarı 1.1 milyar lira oldu.

Düzenli sosyal yardımlardan faydalanan ailelerin aylık 150 kilovatsaate kadar elektrik tüketimlerinin Bakanlıkça karşılanmasını içeren bu programla ailede bulunan kişi sayısına göre aylık 56-112 lira arasında destek veriliyor.

Bakanlık, program kapsamında kronik hastalıkları sebebiyle cihaza bağımlı durumdaki ihtiyaç sahiplerinin elektrik fatura bedeli ve kesintisiz güç kaynağına yönelik ihtiyaçlarını da karşılıyor.

Tüberküloz ve SSPE hastalığı bulunan 7 binden fazla vatandaşa nakdi yardım

Bakanlıkça ayrıca “Kronik Hastalık Yardım Programı” ile bugüne kadar tüberküloz veya SSPE (Subakut Sklerozan Panensefalit) hastalığı bulunan 7 bin 746 ihtiyaç sahibine 96 milyon lira nakdi yardım yapıldı.

2020 yılı ocak-kasım döneminde kronik hastalık yardım programı ile tüberküloz veya SSPE hastalığı bulunan 4 bin 236 ihtiyaç sahibine toplam 37,5 milyon lira nakdi yardım sağlandı.

Eşi vefat eden ihtiyaç sahibi kadınlara ulaşıldı

Bakanlık, bugüne kadar eşi vefat eden yoksul durumdaki binlerce kadın için toplam 5,8 milyar lira kaynak aktarımında bulundu. Eşi vefat eden kadınlara yönelik yardım programı kapsamında 2020 yılında 280 milyon liranın üzerinde ödeme yapıldı.

İhtiyaç sahibi ikiz ve üçüz bebek ailelerinin yüzü güldü

Bakanlık, ihtiyaç sahibi aileler için ilk kez 2019’da başlatılan “Çoklu Doğum Yardımı” kapsamında ikiz ve üçüz doğan binlerce bebek için toplam 64,8 milyon ödeme yaparken, 2020 yılında kasım ayı sonu itibarıyla sağlanan destek 38 milyon lirayı aştı.

Herhangi bir gelir kıstasına bakılmaksızın yeni doğum yapan tüm annelere sağlanan doğum yardımlarının toplam miktarı ise 2 milyar 666 milyon 65 bin 754 liraya ulaştı. Bu yardımlar kapsamında 6 milyon 259 bin 330 çocuk için ödeme gerçekleştirildi.

Ayrıca 2020 yılı ocak-kasım döneminde yeni doğan 871 bin 684 çocuk için annelere yapılan ödeme miktarı 372 milyon 19 bin 300 lira oldu.

Muhtaç asker ailesine destek

Evlatları vatani görevini yerine getiren dar gelirli ailelere 2 aylık periyotlarla aylık 400 lira tutarında yardım sağlayan Bakanlık, bunun için toplam 1,1 milyar lira ödeme gerçekleştirdi. Bu kapsamda 2020 yılında yaklaşık 98 milyon lira destek ödemesinde bulunuldu.

Bakanlığın babası askerde olan yoksul durumdaki çocuklar için bugüne kadar sağladığı desteğin toplam miktarı ise 27,7 milyon liraya ulaşırken, bir yıllık sürede çocuklar için 2 milyon lira ödeme gerçekleştirildi.

Öksüz ve yetim çocuklar için sağlanan yardımlardan da 97 bin 313 çocuk faydalanırken bu kapsamda bugüne kadar 297,7 milyon lira destek verildi. Yardımlar çerçevesinde 2020 yılında kasım ayı sonu itibarıyla yapılan toplam ödeme miktarı ise 52,2 milyon lira oldu.

Yaşlı ve engellilere yönelik yardımlar

Bakanlığın verilerine göre, 65 yaş üstü yaşlılık ve engellilik yardımlarından 2019’da 1,5 milyon kişi yrarlanırken, toplam 10 milyar lira destek sağlandı.

Bakanlık, nüfusun en yoksul kesimindeki ailelere çocuklarını okula ve düzenli sağlık kontrollerine götürmeleri karşılığında verilen şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları kapsamında da bugüne kadar 11,7 milyar lira ödeme yaptı.

Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları kapsamında sadece geçen yıl 1,2 milyar lira ödemede bulunuldu.

Aşevlerine 61 milyon liranın üzerinde kaynak ayrıldı

Bakanlık, ihtiyaç sahipleri, yaşlı, engelli ve hastalar ile evsiz vatandaşlar için üç öğün sıcak yemek sunulan aşevi hizmetlerinin aksamadan devam etmesi için ocak-aralık 2020 döneminde toplam 61 milyon 218 bin 374 lira kaynak ayırdı.

Bakanlığın talimatıyla Türkiye’de mart ayından itibaren görülen Kovid-19 salgını sebebiyle aşevleri gereken önlemleri alarak ihtiyaç sahiplerine sıcak yemekleri evlerinde de ulaştırma uygulaması yaygınlaştırıldı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Akenerji'nin Çocuk Eğitim Derneği'nde ücretsiz eğitim gören işitme engelli çocuklar için yaptırdığı çocuk parkı törenle açıldı.

Şirketten yapılan yazılı açıklamaya göre, çocuk ve eğitim odaklı kurumsal sosyal sorumluluk anlayışıyla etkili projeler hayata geçiren Akenerji, Çocuk Eğitim Derneği ile birlikte yeni bir çalışmaya imza attı.

Şirketin İstanbul Ataşehir'de bulunan dernek merkezinde yaptırdığı çocuk parkı törenle açıldı.

Ayrıca, Dünya Engelliler Günü kapsamında tüm öğrencilere boyama kitapları ve kalemleri hediye eden şirket, Koruncuk Vakfı ile yaptığı iş birliği kapsamında çocukların eğitimi için önemli katkılar sağladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akenerji Genel Müdürü Serhan Gençer, çocuk ve gençlerin eğitimi konusunun Akenerji için öncelikli olduğunu belirterek, "Çocuklarımız ve gençlerimiz ülkemizin geleceğini şekillendirecek. Bu nedenle bugün onların eğitimi için yaptığımız her katkı çok değerli. Türkiye'de çok önemli bir misyonu üstlenerek işitme engelli çocuklarımızın eğitim ve sosyal hayatlarına büyük katkı sağlayan ve yaşadıkları zorlukları aşarken yanlarında duran Çocuk Eğitim Derneği'ne desteğimiz devam edecek. Çocuklarla hep birlikte bütün engelleri aşacağımıza inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

VAN(AA) – Bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerle kaybedenlerin topluma kazandırılmalarına ve ekonomik gelir elde etmelerine öncülük etmek amacıyla uygulanan “Engelli Hibe Desteği”, birçok kişinin üretime katılmasını sağlıyor.

İş gücü kaybı en az yüzde 40 olanlara verilen hibe desteğinden faydalanan engelliler, bu sayede kendi işletmelerini kurarak hem ekonomiye katkı sunuyor hem de kimseye muhtaç olmadan yaşamlarını sürdürme imkanına kavuşuyor.

Van’ın Gürpınar ilçesi Aşağıkaymaz Mahallesi’nde yaşayan yüzde 82 engelli epilepsi hastası Metin Kanber ile Bağrıyanık Mahallesi’nde oturan yüzde 68 ortopedik engelli Hatun Şahin de hibe desteğinden yararlanmak için İŞKUR’a başvurdu.

Kanber ve Şahin, projelerinin kabul edilmesiyle hayvancılıkla uğraşmaya başladı.

“İşsizdim, bir yerde çalışamıyordum”

İki çocuk babası Kanber, AA muhabirine, İŞKUR’un sağladığı 45 bin lira hibe desteğiyle 4 inek alarak hayvancılığa başladığını söyledi.

Daha önce engeli nedeniyle hiçbir yerde çalışamadığını belirten Kanber, “Çocuklarım okula gidiyordu. Geçim sıkıntısı yaşıyordum. Engellilere yönelik hibe desteği için İŞKUR’a başvurdum. Aldığım hayvanlara eşimle birlikte bakıyorum. İnekleri eşim sağıyor. Sağdığımız sütü hem satıyoruz hem de çocuklarımıza içiriyoruz. Tereyağı ve cacık yapıyoruz. Hayvancılıkla geçimimizi sağlıyoruz. İneklerimin doğum yapmasına az kaldı. Süt sağım makinesini almayı ve hayvan sayısını artırmayı hedefliyorum. Bize bu imkanı veren devletimizden Allah razı olsun. İŞKUR görevlilerine minnettarız.” diye konuştu.

“Sağdığımız sütü peynir yapıp satıyoruz”

Ortopedik engelli Hatun Şahin ise hazırladıkları projenin onaylanmasıyla hayvan sahibi olduklarını söyledi.

Verilen destek sayesinde 30 küçükbaş hayvan aldığını anlatan Şahin, “Projeyi hazırlamamda mahalle muhtarımız yardımcı oldu. Projem kabul edildi. 30 koyun aldım. Hayvanların bakımını babam yapıyor. Hayvanlarımızı sürüye katarak meraya gönderiyoruz. Koyunları annem sağıyor. Ben de yardım ediyorum. Sağdığımız sütü peynir yapıp satıyoruz. Elde ettiğimiz gelirle aile bütçesine katkı sağlıyoruz. Allah devletimizden razı olsun.” dedi.

“Devletimizin şefkat elini vatandaşlarımıza uzatıyoruz”

İŞKUR İl Müdürü Hidayet Kişi de “2020’den bu yana 116 projemiz onaylandı. 95 eski hükümlü, 21 engelli vatandaşımız bu imkandan faydalandı. Engelli ve eski hükümlüler İŞKUR’un hibe desteklerinden yararlanıp işlerinin patronu oluyor. Şu ana kadar yaklaşık 10 milyon lira hibe desteği verdik. Bu uygulamamız devam ediyor.” diye konuştu.

Kişi şunları kaydetti:

“Yılda en az iki defa çağrıya çıkarak başvuruları kabul ediyoruz. Dosyaları değerlendirildikten sonra evrakı tam olanların başvurusunu İŞKUR Genel Müdürlüğümüze gönderiyoruz. Komisyondan geçenlere proje kapsamında hibe desteğinde bulunuyoruz. Destekten faydalanan vatandaşlarımızı sürekli ziyaret ediyoruz. Çalışmalarını, kurdukları işleri yakından takip ediyoruz. Her zaman engellilerimizin yanındayız. Onların yüreğine dokunuyoruz. Çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Kendi işlerini kuran vatandaşlarımızı görünce çok mutlu oluyoruz. Eski hükümlülere 44 bin lira, engellilere ise 65 bin liraya kadar hibe desteği sağlıyoruz. Devletimizin şefkat elini vatandaşlarımıza uzatıyoruz.”