Aile hekimlerinden filyasyon ekiplerine destek

ANKARA (AA) – Anne karnından itibaren bebek ve çocukların gelişimlerinin izlenmesi ve desteklenmesi, aşılama, okul sağlığı muayeneleri, kronik hastalık izlemleri, poliklinik muayene hizmetleri gibi birçok alanda görev yapan aile hekimleri, Kovid-19 salgınında filyasyon çalışmalarına da destek veriyor, yeni tip koronavirüs hastaları ve temaslılarının izlemlerini yürütüyor.

AA muhabirinin, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünden edindiği bilgiye göre, birinci basamak sağlık hizmetleri kapsamında, Aile Sağlığı Merkezlerinde sağlığın teşviki, koruyucu sağlık hizmetleri ile ilk kademedeki teşhis, tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri bir arada veriliyor.

Her bireyin bir aile hekiminin olmasına imkan tanıyan ve kişilerin sağlık hizmetine erişimini kolaylaştırılan uygulama kapsamında, Türkiye genelindeki 8 bin 10 aile sağlığı merkezinde 24 bin 562 aile hekimi ve 23 bin 127 aile sağlığı çalışanı ile birinci basamak sağlık hizmeti sağlanıyor.

Aile sağlığı merkezlerinde anne karnından başlamak üzere, bebek ve çocukların sağlıklı gelişimlerinin izlenmesi ve desteklenmesi, tarama programları ile erken tanı ve tedavinin sağlanması ve komplikasyonların önlenmesi için gebe izlemi, bebek izlemi, aşılama hizmetleri, okul sağlığı muayeneleri, kronik hastalık izlemleri, poliklinik muayene hizmetleri ve meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserlerine ilişkin taramalar yapılıyor.

Aile hekimleri filyasyon çalışmalarında da yer alıyor

Kovid-19 salgınıyla birlikte aile hekimlerinin bulaşıcı hastalıklarla mücadeledeki rolleri de belirginleşti.

Salgınla mücadelenin vazgeçilmez neferleri olan aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları, filyasyon çalışmalarına da destek veriyor, hasta ve temaslılarının izlemlerini yürütüyor.

Aile hekimliği ile koruyucu sağlık hizmetinin kapsamı da genişletildi, sağlıklı hayatın teşviki ve kronik hastalıkların yönetimine ilişkin programlar da eklendi. Bu kapsamda, sağlığın teşviki ve sağlıklı davranışların benimsenmesi için yapılan eğitim faaliyetleri yanında, yaş ve cinsiyete göre önerilen aralıklarda tansiyon ölçümü, kan şekeri ölçümü, kolesterol ve beden kitle indeksinin ölçümü yapılıyor ve kronik hastalığı olan bireylerin de gerekli ölçümlerinin yapılması ve hastalıklarının kontrol altında olup olmadığının tespiti, komplikasyonların önlenmesi için danışmanlık veriliyor ve hastalar ilgili uzmanlara yönlendiriliyor.

Kronik hastalıkların önlenmesi kapsamında alkol ve tütün ürünlerinden uzak durmak, sağlıklı beslenmek, ideal vücut ağırlığını korumak ve düzenli olarak fiziksel aktivite yapmak gibi sağlığın teşvikini içeren davranışların benimsenmesi için hem aile sağlığı merkezi hem de sağlıklı hayat merkezlerinde eğitim ve destekleyici uygulamalar yapılıyor.

Kişilerin sağlıkla ilgili sorun veya sorularında ilk başvuru noktasının aile hekimleri olması, aile hekimlerinin sağlık sisteminin ortasında koordinatör görevi üstlenmesi amaçlanıyor.

Yeşim Sert Karaaslan

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, BioNTech aşısı için kamu ve özel hastanelerin yanı sıra artık aile hekimlerinin de devrede olduğunu belirtti.

Twitter’dan yaptığı paylaşımda aşıya erişimde yeni kolaylıklar sağlandığını vurgulayan Koca, “BioNTech aşısı için artık kamu ve özel hastanelerle birlikte aile hekimlerimiz de devrede. Bugünden itibaren e-Nabız ve MHRS üzerinden randevu alabilirsiniz. Bu güce güvenin.” ifadelerini kullandı.

EDİRNE (AA) – Prof. Dr. Öztora, AA muhabirine, tam kapanmanın salgının artış hızının kontrol altına alınması açısından önemli olduğunu söyledi.

Kapanmanın gerekliliği konusunda kimsenin kafasında soru işareti olmaması gerektiğini belirten Öztora, kurallara ne kadar fazla uyulursa daha sonra yeni bir kapanma ihtimalinin de o derece azalacağını ifade etti.

Kapanma döneminde bazı sosyal sıkıntılar görülebileceğini belirten Öztora, “Özellikle yaşlılar ve çocuklar gibi daha kırılgan nüfusa karşı dikkatli olmamızda fayda var. Yaşlıların en çok sıkıntı duydukları ya da korktukları durum izole olmak ya da göz ardı edilmek. Bu, onlar için gerçekten bir sıkıntı kaynağı. O yüzden yaşlılarımıza bu dönemde özellikle özel önem göstermeliyiz. Büyük çoğunluğu aşılı olsa dahi yine de biz temizlik, maske ve mesafe önlemlerini bırakmadan yaşlılarımızla ilgilenmeliyiz.” dedi.

Öztora, bu süreçte yaşlılara ziyarete gitmek yerine her gün onlarla görüşmek, sıkıntılarını sormak ve görüntülü görüşmeler yapmanın yaşlılar için oldukça faydalı olacağını ifade etti.

Yaşlılara, kendilerini evde oyalayacakları birer meşgale bulmanın da önemli olduğunu anlatan söyleyen Öztora, şöyle devam etti:

“Yaşlılarımızın tek korktukları şey yalnız kalmak. Başlarına bir şey gelirse ne yapacakları konusundaki endişeleri. Bu konuda endişe duymalarına gerek yok aslında. Çünkü tüm sağlık kurumları çalışıyorlar. Eczaneler açık. Yakındaki market ve bakkallar açık. Herhangi bir sıkıntı duyacakları problem olmayacak. Acil ve olağan durumlarda başvurabilecekleri merkezler açık olacak. Bu konuda bir sıkıntı duymalarına gerek yok aslında.”

“Çocuklarımıza özellikle dikkat etmemiz lazım”

Öztora, çocuklarla ilgili dikkat edilmesi gereken daha fazla konu olduğunu belirtti.

Kapanma ve salgın dönemlerinin çocuklara etkileriyle ilgili yapılmış birçok çalışma olduğunu aktaran Öztora, “Çocukların çok basit huzursuzluktan tutun daha ileri bulgular verebildiği gösterilmiş. O yüzden çocuklarımıza özellikle dikkat etmemiz lazım. Bu salgınla ilgili hep ‘Çok şükür ki teknoloji zamanına geldik’ diyoruz ama bazen de ‘Ne yazık ki teknoloji zamanına denk geldik’ diyoruz. Çocuklarımız bütün gün ekran karşısında okullarına devam edebiliyorlar. Onun dışındaki boş zamanlarını yine ekran karşısında geçirmeye devam ettikleri takdirde onlar bu sıkıntıları yaşamaya daha büyük aday oluyorlar.” ifadelerini kullandı.

Öztora, ailelere çocuklar konusunda önemli görevler düştüğünü vurgulayarak şunları kaydetti:

“Ailelerin çocuklarıyla kaliteli zaman geçirmeleri, faaliyette bulunmaları çok önemli. Belki eskiden herkes günün yorgunluğuyla köşesine çekilip televizyon karşısına geçebilir ya da başka bir şeyler yapabilirdi ancak bu dönemde bir araya gelinen zamanları kaliteli kullanmak önemli. Çocukların sosyal gelişimi açısından da akran grupları çok önemli. Bunların da olumsuz etkilendiği zaten gösterilmiş. Çocuklar dışarıya koşmak top oynamak istiyorlar. Ama özellikle apartman dairesi gibi yerlerde yaşayanlar için aileleriyle birlikte geçirecekleri zaman ve oyunlar çok daha faydalı ve etkili olacaktır.”