AK Parti Grup Başkanvekili Ünal: Anayasayla ilgili öncelikle Cumhur İttifakı bir çalışma yapacak

TBMM (AA) – AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, yeni anayasa hazırlıklarına ilişkin, “Bu çalışmanın şekli nasıl olacak, TBMM hangi mekanizmalarla usul ve yöntemlerle bu çalışmayı yürütecek, bütün tarafların anayasa çalışmasına dönük katılımları hangi mekanizmalarla olacak, önümüzdeki süreç bunu belirleyecektir.” dedi.

Ünal, Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AK Parti Tanıtım ve Medya Başkanlığı, AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevinden AK Parti TBMM Grup Başkanvekilliğine seçildiğini dile getiren Ünal, AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, AK Parti Grup Başkanvekilleri Muhammet Emin Akbaşoğlu, Bülent Turan, Mustafa Elitaş ile güçlü bir ekip ve güçlü bir Meclis Grubu ile gelecek süreçte çalışmalarını sürdüreceklerini anlattı.

“Uyuşturucu kullandığı görüntüleri sosyal medyada yayımlanan Hamza Kürşat Ayvatoğlu’nun nasıl zenginleştiği konusunda AK Parti içerisinde bir incelemenin olup olmadığı” sorusu üzerine Ünal, bu konuda gerekli adli ve idari işlemin başlatıldığını, AK Parti’nin gereğini yerine getirdiğini, meselenin üstü örtülmeden bütün şeffaflığı, açıklığıyla sürecin kamuoyuyla paylaşıldığını belirtti. Ünal, AK Parti olarak bundan sonraki süreçte de hem bu kişi hem süreçle ilgili kendi içlerinde değerlendirmeleri yapacaklarını, bunu da kamuoyuyla paylaşacaklarını ifade etti.

AK Parti’nin, 20 yıllık siyasi hayatında 19 yıldır iktidarda olmasının sırrının, şeffaflık, açıklık, hesap verebilirlik ve denetlenebilirlik olduğunu aktaran Ünal, “AK Parti bugüne kadar bazı siyasi partiler gibi bir şeylerin üzerini örtmek yerine her şeyi, kamuoyunun önünde açık bir şekilde paylaşmıştır. Çünkü biz biliyoruz ki siyaset, milletin gözü önünde cereyan eden, milletle birlikte yapılan bir şeydir. 19 yıllık iktidarımızda milletimize veremeyeceğimiz hiçbir hesabımız olmadığı için her seçimde biz milletimizin teveccühüne mazhar olduk. O yüzden bu konuda herkesin gönlü rahat olsun, yapılması gerekenler yapılıyor ve yapılacaktır.” şeklinde konuştu.

Ramazan ayının bütün İslam aleminin mübarek bir ayı olduğuna işaret eden Ünal, “Bugüne kadar olduğu gibi nasıl ki cuma namazlarında Müslümanlar maske, mesafe ve temizlik kurallarına riayet ediyorsa ramazan ayında da teravih namazlarının kılınması rutin şeklinde devam edecek. Bu yeni bir uygulama değil.” dedi.

Hayvan hakları konusunda yasa teklifi çalışması

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özlem Zengin’in, grup başkanvekilliği döneminde hayvan haklarıyla ilgili yürüttüğü çalışmadaki son durumun sorulması üzerine Ünal, hayvan haklarıyla ilgili kanun çalışmasının öncelikleri arasında olduğunu bildirdi. Bu konuda TBMM’nin bir çalışma yürüttüğünü dile getiren Ünal, “Hayvanlar, sessiz sedasız bizimle beraber yaşayan ve korunmaları gereken canlar. Onlarla ilgili düzenlemenin bir an önce gerçekleşmesi için TBMM ve AK Parti Grubu çalışıyor.” bilgisini verdi.

İstanbul Sözleşmesi tartışmaları

Ünal, İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin bir soru üzerine de Ailenin Koruması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlemesine Dair Kanun’un İstanbul Sözleşmesi temel alınarak hazırlandığını belirtti. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kadına karşı şiddeti önleyecek, çocuğu ve aileyi korumaya dönük gerekli yasal düzenlemeleri yapacak dirayette olduğuna işaret eden Ünal, “Hukuk sistemimiz, hem ulusal hem de uluslararası ölçekte bu anlaşmaları yapacak, kendi iç hukukunu düzenleyecek, uluslararası hukukta da benzer sözleşmeleri gerçekleştirecek dirayettedir. Dolayısıyla bunlar üzerinde çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde de bunları sizlerle paylaşacağız.” ifadesini kullandı.

“Anayasayla ilgili öncelikle Cumhur İttifakı bir çalışma yapacak”

AK Parti Grup Başkanvekili Ünal, yeni anayasa konusunda AK Parti TBMM Grubu’nun atacağı adımlara ilişkin soruya şöyle karşılık verdi:

“Anayasayla ilgili öncelikle Cumhur İttifakı bir çalışma yapacak. Bunu Cumhurbaşkanımız duyurdu. Biz bu konuda kamuoyunun önüne bir bakış açısı koyacağız. Cumhurbaşkanımız, bütün tarafları yeni anayasaya katkı sağlamaya davet etti. Bu çalışmanın şekli nasıl olacak, TBMM hangi mekanizmalarla, hangi usul ve yöntemlerle bu çalışmayı yürütecek, bütün tarafların anayasa çalışmasına dönük katılımları hangi mekanizmalarla olacak, önümüzdeki süreç bunu belirleyecektir. Şunu unutmayalım yeni anayasa konusunda Türkiye ilk defa bir çalışma yapmayacak. Geçmişte de TBMM’de bütün siyasi partilerin katılımıyla oluşturulan bir anayasa hazırlık komisyonu vardı, 61 maddeye kadar aralarında bir uzlaşma ve anlaşma sağladılar. 1982 darbe anayasasından sonra 1983’ten itibaren Turgut Özal ile başlayan süreçte, yani 1983’ten bugüne kadar yaşanan süreçte, Türkiye’nin gündeminde hep bir yeni anayasa oldu. Darbe anayasasından, ruhundan kurtulmak, yeni bir anayasa hazırlığı çalışması yapmak hep Türkiye’nin gündeminde oldu. Cumhurbaşkanı’mızın bu konudaki hassasiyetinin temeli şudur, Cumhuriyet’imizin 100. yılına yeni yeni bir anayasayla gidelim istiyoruz. “

“Cumhuriyet’imiz de Türkiye’miz de yeni bir anayasayı fazlasıyla hak ediyor”

Ünal, bazılarının daha önce yaptığı “Bizim 19 yıllık çalışmalarımız bir hazırlıktı, biz daha yeni başlıyoruz.” açıklamasını farklı yönlere çektiğini, “19 yıl neyin hazırlığıydı?” denildiğini anımsattı. AK Parti Grup Başkanvekili Ünal, şunları kaydetti:

“19 yıl, 2023’e Cumhuriyetimizin 100. yılına hazırlık. Cumhuriyetimizin 100. yılında bütün çalışmalarımızı, sessiz devrimlerimizi, reformlarımızı taçlandıracağımız asıl çalışma, yeni anayasa çalışması olacaktır. Cumhuriyetimiz de Türkiye’miz de 100. yılında yeni bir anayasayı fazlasıyla hak ediyor. O yüzden bizim 19 yıllık çalışmalarımız, gayretimiz, 100. yılımıza hazırlıktı. Neye başlıyoruz? İnşallah Cumhuriyet’imizin ikinci 100 yılına başlıyoruz. Geçmişte Özal, “21. yüzyıl Türk asrı olacak’ demişti. Özellikle Kovid-19 sonrasında dünya hızla pozitif ayrışıyor. Türkiye, artık eksenlerin kaybolduğu dünyada yeni bir merkez olarak ortaya çıkıyor, bölgesel bir güç olarak ortaya çıkıyor. Türkiye’ye CHP’den, muhalefetin dilinden söyleminden bakmamak lazım. Türkiye’ye küresel ölçekte, dünyadan bakmak lazım. Dünyadan baktığınızda bir bölgesel güç görürsünüz. Biz inşallah 2023 ile beraber Türkiye’nin 100 yılı başlıyor diyoruz. Umudumuzu ve inancımızı kaybetmeden, büyük bir cesaretle, umutla, inançla inşallah 2023’e birlikte yürüyeceğiz.”

Bir soru üzerine Ünal, “Kabine değişikliği Cumhurbaşkanımızın takdirinde olan, Cumhurbaşkanımızın uygun gördüğü zaman ve şekilde gerçekleştireceği bir değişiklik. O yüzden bizim bu konuda bir açıklama yapmamız doğru olmaz.” dedi.

Şirket yönetim kurullarından alınan huzur haklarıyla ilgili bir soruya karşılık Ünal, kimsenin üç-beş yerden maaş aldığı gibi bir durumun olmadığını kaydetti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

GENCE (AA) – AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Azerbaycan’ın Karabağ zaferinin sadece işgal edilmiş toprakların kurtarılmasını sağlamadığını aynı zamanda güçlü olanın değil, arkasını bir yerlere dayayanın değil haklı olanın kazanacağını bütün dünyaya gösterdiğini belirterek, “Azerbaycan’ın zaferi, dünyada yeni bir siyasal mimarinin kurulması gerekliliğini de ortaya çıkardı.” dedi.

Azerbaycan’ın Gence kentinde “Şuşa Beyannamesi: Milli Manevi Değerlerimize Bağlılık ve Gelecek İşbirliği İçin Yeni Fırsatlar” başlıklı konferans düzenlendi.

Konferansa, Kurtulmuş başkanlığındaki AK Parti heyeti, Yeni Azerbaycan Partisi (YAP) Genel Başkanvekili Tahir Budagov, Gence Valisi Niyazi Bayramov, Azerbaycanlı milletvekilleri, akademisyenler ve davetliler katıldı.

Kurtulmuş, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki kardeşliğin somut nişanelerinden biri olan ve cumhurbaşkanlarınca imzalanan Şuşa Beyannamesi’nin iki ülke arasındaki ilişkileri daha da ileri götüreceğini belirtti.

Bugüne kadar mükemmel düzeyde ilerleyen Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin bundan sonra da kuvvetlenerek devam edeceğini vurgulayan Kurtulmuş, ilişkilerin halklar düzeyinde çok daha kuvvetli şekilde devam etmesinin resmi düzeyde devam etmesinden daha önemli olduğunu ifade etti.

Gaspıralı İsmayıl’ın “dilde, işte, fikirde” birlik ifadelerinin önemine dikkati çeken Kurtulmuş, ortak manevi ve kültürel değerler konusundaki iş birliklerinin artırılmasının önemine vurgu yaptı.

Kurtulmuş, genç nesillerin ortak şahsiyetler üzerinden birbirlerine yakınlaştırılmasını sağlayacak çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti.

Azerbaycan’ın Karabağ zaferinden de bahseden Kurtulmuş, şunları dile getirdi:

“Karabağ zaferi, sadece işgal edilmiş toprakların kurtarılmasını sağlamadı aynı zamanda güçlü olanın değil, arkasını bir yerlere dayayanın değil haklı olanın kazanacağını bütün dünyaya gösterdi. Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Türkiye Azerbaycan’ın yanında durdu ve Azerbaycan destansı bir zafer kazandı. Şimdi bunun daha da ileri götürülmesi ve zaferden sonraki gelişmelerin çok daha güçlü ve kalıcı hale getirilmesi lazım. Karabağ zaferiyle elde edilen sonuçlardan biri de dünyanın iki yüzlülüğü ve çifte standartlılığın ortaya çıkartılmasıdır. 30 yıldır devam eden işgale başta Minsk üçlüsü olmak üzere ses çıkartmadı, ne yapıyorsunuz burası Azerbaycan toprağıdır, demedi. Birleşmiş Milletlerin (BM) kararlarına rağmen işgal uzun yıllar devam etti ve BM hiçbir inisiyatif almadı. Böylece iş başa düştü. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in önderliği ve cesareti ile kahramanca mücadele verildi. Böylece bir haksızlık giderilmiş oldu. Bu haksızlığın giderilmesiyle birlikte bizim yıllardır söylediğimiz dünyada yeni ve adil bir düzenin kurulması gerektiği fikri de açıkça ortaya çıktı. Beş ülkenin yönettiği bir dünya sisteminin yönetilemez olduğu, güçlü olanın, arkasını güçlülere yaslayanların ayakta durduğu, güçlü olmayanların ise hakkının yenildiği bir dünyanın çekilmez bir dünya olduğu ortaya konuldu. Azerbaycan’ın zaferi, dünyada yeni bir siyasal mimarinin kurulması gerekliliğini de ortaya çıkardı.”

Kurtulmuş konuşmasında, Türkiye ve Azerbaycan arasında, aynı zamanda tüm Türk dünyasında “Dilde, dinde, şuurda, eylemde, işte, ruhta ve kültürde birliğin” önemine vurgu yaptı.

“Türkiye’nin desteği Azerbaycan’ın zaferinde büyük rol oynadı”

YAP Genel Başkanvekili Tahir Budagov, Karabağ zaferinden bahsederek 44 günlük savaşın Türkiye ile Azerbaycan kardeşliğinin zirvesi olduğunu vurguladı.

Budagov, Türkiye devletinin bazı ülkelerin baskılarına rağmen Azerbaycan’ın yanında olduğunu beyan ettiğini hatırlatarak, “Azerbaycan bu destek sayesinde dış baskıları nötr hale getirdi. Bu destek, Azerbaycan’ın zaferinde büyük rol oynadı.” dedi.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin daima gelişmesi gerektiğini belirten Budagov, YAP ve AK Parti olarak iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi için çabalarını artıracaklarını kaydetti.

“Erdoğan ile Aliyev’in dostluk ve kardeşliği dünyaya yeni diplomasi örneği gösterdi”

AK Parti Dış İlişkiler Başkanı Efkan Ala, Azerbaycan’ın vatan savaşında kazandığı haklı zaferin kendileri için gurur kaynağı olduğunu, kahraman Azerbaycan ordusunun 44 günde dört dörtlük zafer kazandığını kaydetti.

Ala, Cumhurbaşkanı Aliyev’in dirayetli liderliği ile işgal altındaki toprakları kurtararak 30 yıllık işgale son verdiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Erdoğan ile Aliyev’in dostluk ve kardeşliği dünyaya yeni diplomasi örneği gösterdi.

Ermenistan işgal ettikleri bölgeleri yakıp yıkmıştı çünkü buranın kendilerine ait olmadığını biliyorlardı. İnsan kendi vatanını yakamaz. Ermeniler bu yaptıklarıyla Karabağ’ın kendilerine ait olmadığını gösterdi. Karabağ Azerbaycan toprağıdır.

Bu savaşta biz ilişkilerimizin çok üst düzeyde olduğunu tüm dünyaya gösterdik. Şuşa Beyannamesi ilişkilerimizi stratejik ortaklıktan müttefiklik düzeyine yükseltildi. Zaten böyle idi bu imza ile bütün dünyaya gösterdik.”

Konferansa, AK Partiden Genel Sekreter Fatih Şahin, Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, Gençlik Kolları Başkanı Eyüp Kadir İnan, Genel Başkanvekili Yardımcısı Ahmet Büyükgümüş, Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Mehmet Ceylan ve Genel Sekreter Yardımcısı Türk İslam Karakoç da katıldı.

Muhabir: Ruslan Rehimov

BAKÜ(AA) – AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ve beraberindeki heyet, önce merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in mezarını ziyaret etti.

Mezara çelenk bırakan Kurtulmuş, ardından 20 Ocak şehitlerinin defnedildiği Bakü Şehitler Hıyabanı’na ve Kafkas İslam Ordusu şehitlerinin temsili mezarlarının yer aldığı Bakü Türk Şehitliği’ne ziyarette bulundu. Şehitlik anıtlarına çelenk bırakan Kurtulmuş, Bakü Türk Şehitliği anıt defterini imzaladı.

Kurtulmuş, şehitlik ziyaretleri sonrasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, AK Parti ile Yeni Azerbaycan Partisi (YAP) arasındaki ilişkileri teyit etmek ve daha da güçlendirmek için Azerbaycan’a geldiklerini söyledi.

Türkiye ile Azerbaycan arasında mükemmel ilişkilerin devam ettiğini vurgulayan Kurtulmuş, 44 gün süren şanlı mücadelede Türkiye halkının bütün gücüyle Azerbaycan’ın yanında yer aldığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk andan itibaren Azerbaycan’ın Karabağ’daki işgali sonlandırması için verdiği mücadeleye destek olduğunu dile getirdi.

Kurtulmuş, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in duruşu ve halkın cesareti dolayısıyla uzun yıllar süren işgalin sonlandırıldığına dikkati çekerek, savaşta şehit düşenlere rahmet diledi.

“Sorunları konuşarak, görüşerek çözebilmek gerekir”

Türkiye ve Azerbaycan’ın müşterek kararlılığıyla bölgenin barış ve esenlik bölgesi haline gelmesi için tüm güçleriyle gayret sarf edeceklerinin altını çizen Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Ermenistan, sorunları çözmek için bölge dışındaki ülkelerden destek almak alışkanlığından vazgeçmeli. Sayın Cumhurbaşkanımızın Karabağ zaferi sonrasında önerdiği 6 ülkenin Türkiye, Rusya, İran, Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan’ın müşterek platform oluşturarak bölgedeki sorunları kendi aralarında çözmelerinin en doğru yol olduğu kanaatindeyim. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sorunların çözülmesinin yolu da savaştan sonra sağlanan sulh ortamının devam ettirilmesidir.

Sorunları konuşarak, görüşerek çözebilmek gerekir. Ermenistan’a tavsiyemiz şudur; başka ülkelere güvenerek, başka ülkelerdeki diasporasının gücünü kullanarak Azerbaycan’a karşı bir gerginlik oluşturulmasının Ermenistan halkına da bir faydası olmadığını artık anlamış olmaları lazım. Bundan sonraki süreçte Ermenistan’ın daha temkinli davranmasının kendilerinin geleceği bakımından da daha doğru olduğunu görüyorum. Böyle olacağını ümit ediyorum.”

AK Parti heyetinde, Kurtulmuş’un yanı sıra Dış İlişkiler Başkanı Efkan Ala, Genel Sekreter Fatih Şahin, Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, Gençlik Kolları Başkanı Eyüp Kadir İnan, Genel Başkanvekili Yardımcısı Ahmet Büyükgümüş, Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Genel Sekreter Yardımcısı Türk İslam Karakoç ve bazı genel merkez yetkilileri hazır bulundu.