Akademisyen Ceren Damar, Çankaya Üniversitesinde anıldı

ANKARA (AA) – Geçen yıl öğrencisi tarafından öldürülen araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel için Çankaya Üniversitesinde anma töreni düzenlendi.

Ceren Damar Şenel'in öğrencisi tarafından öldürülmesinin birinci yılı dolayısıyla görev yaptığı Çankaya Üniversitesi Balgat Kampüsü'nde anma töreni düzenlendi. Törene, Ceren Damar Şenel'in babası Mustafa Damar, annesi Feyzen Damar, kız kardeşi Selin Damar, eşi Levent Şenel, Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Can Çoğun, mesai arkadaşları, hocaları, öğrencileri ve Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Erol Parlak katıldı.

Tören, söz ve müziği Prof. Erol Parlak'a ait, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi akademisyen ve öğrencileri ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın seslendirdiği "Ceren Öğretmen Ağıdı" adlı eserin klibinin gösterimi ile başladı. Bu anlarda törene katılanlar, gözyaşlarına hakim olamadı. Törende, Ceren Damar Şenel'in çocuk yaşlarında piyano çaldığı ve halk oyunları gösterisi yaptığı sırada çekilmiş görsellerinden oluşan video gösterildi.

Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Can Çoğun, törendeki konuşmasında, "Türkiye, Ceren'i bir eğitim şehidi olarak ilan etti. Artık bu şehitlerin olmasını istemiyoruz. Ülkemizde menfur saldırılar olmasın, haksız yere insanlar ölmesin istiyoruz. Eğitimcilere saldırılar olmasın istiyoruz. Bunların olmaması için üniversite olarak elimizden geleni yapacağız." dedi.

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feriha Bilge Tanrıbilir, Ceren'in ailesi tarafından özenle yetiştirildiğini, iyi bir eğitim aldığını, sanat ve sporla uğraştığını, insan, doğa ve hayvan sevgisiyle dolu olduğunu anlattı. Tanrıbilir, Ceren Damar Şenel'i şu sözlerle andı:

"Ceren, Damar ailesinin sevgili evladı, Şenel ailesinin kıymetli gelini değildir. O, hepimizin Ceren hocasıdır. Onun şahsında somutlaşan değerleriyle Ceren Damar Şenel, fakültemizin sembolü olmuştur. Öyle ki adına doktora bursları verilmekte, adına ormanlar kurulmakta, bilimsel toplantılar düzenlenmektedir. Bunun bir tek anlamı vardır; herkes onun kaybındaki acımasızlığı görerek ona sahip çıkmakta, bağrına basmakta, haksızlığa yine Ceren'in temsil ettiği değerlerle karşı koymaktadır."

– "Beşeri adaletin tecellisini bekliyoruz"

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Mollamahmutoğlu, katillerin kravat takmasının ve ütülü pantolon giymesinin ceza indirimi sebebi sayıldığını belirterek "Müebbet hapis, ebediyen demektir. Müebbet hapse mahkum olan bir kişi hapishaneden çıkamaz, cenazesi çıkar. Bir yıldan beri bunu bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Savunma hakkının kutsal olduğunu ancak bunun arkasına saklanarak kendisini savunamayan bir masum hakkında istenilen şeyin söylenemeyeceğini belirten Mollamahmutoğlu, "Bu bizi bir kere daha öldürdü. Maalesef dünyada beşeri adaleti beklemekten başka çaremiz yok. Beşeri adaletin yanında bir de ilahi adalet var. Bütün masumların, mazlumların dosyaları büyük mahkemede bekliyor. Hesap günü katiller hesap verecek. Orada hiç kimseye torpil geçilmez. Ceren kızımızın dosyası da orda açık bekliyor, hesabı sorulacak bunun." diye konuştu.

Ceren Damar Şenel'in yakın arkadaşlarından araştırma görevlisi Hilal Düzenli ise araba kullanmaya yeni başladığında 3 ay boyunca Ceren'in büyük bir sabırla arabasını park ettiğini aktararak "Ceren yokken ben yolumu bulamıyorum artık." derken gözyaşlarına boğuldu.

Törende, öğrencilerin Ceren Damar ile ilgili görüşlerini içeren notları okundu. Anma törenine katılan meslektaşları ve öğrencileri, Ceren Damar Şenel için açılan anı defterini imzaladı. Törene katılanlar, Ceren Damar Şenel'in öldürüldüğü odanın önündeki çalışma masasına gözyaşları içinde karanfil bıraktı.

Ceren Damar Şenel, daha sonra mezarı başında anıldı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Çankaya ilçesi İleri Mahallesi Mektep Sokak’ta bulunan ve önündeki inşaat çalışmaları nedeniyle temelinde oluşan boşluktan kaynaklı çökme riski bulunan binanın “makaslama” yöntemiyle yıkım çalışmaları sürüyor.

Gece geç saatlere kadar devam eden yıkım çalışmaları, verilen aranın ardından saat 10.30 itibarıyla yeniden başladı.

Yanındaki binaları etkileme riski nedeniyle kontrollü şekilde devam eden çalışmalarda, Açelya Apartmanı’nın 4 katının yıkımı tamamlandı.

8 katlı bina boşaltılmıştı

İleri Mahallesi Mektep Sokak’ta yakın zamanda yapımına başlanan inşaat çalışmaları sırasında yan tarafında bulunan Altay Sokak’taki 8 katlı binanın istinat duvarının bir kısmının yıkılması ve temelinde boşluk oluşmasıyla çökme tehlikesi meydana gelmişti.

İhbar üzerine olay yerine giden polis ekipleri, yıkılma tehlikesine karşı çevrede geniş güvenlik önlemi alarak, çökme tehlikesi bulunan bina ile tedbir amaçlı bölgedeki 21 binada oturanları tahliye etmişti.

Konaklayacak yeri bulunmayan mahalle sakinleri, Ankara Valiliği ve Ankara Büyükşehir Belediyesinin misafirhanelerine yönlendirilmişti.

İSTANBUL (AA) – UĞUR ASLANHAN – Geçen yıl en çok konut satılan ilçeler listesinde Esenyurt 36 bin 234 adetle zirvede yer alırken, Çankaya 27 bin 278 adetle ikinci, Keçiören 25 bin 283 adetle üçüncü oldu.

AA muhabirinin TÜİK verilerinden derlediği bilgilere göre, nüfusu 150 binden fazla olan 163 ilçe arasında geçen yıl en çok konut satılan ilçe 36 bin 234 adetle Esenyurt oldu. Bu ilçede satılan konut adedi 2019'a göre yüzde 9,2 artış gösterdi.

Esenyurt'u bu alanda 27 bin 278 adetle Çankaya, 25 bin 283 ile Keçiören, 19 bin 976 ile Mamak, 18 bin 836 ile Kepez, 18 bin 161 ile Etimesgut takip etti.

Ankara Yenimahalle 17 bin 831 adetle yedinci, Bursa Nilüfer 17 bin 743 adetle sekizinci, Gaziantep Şahinbey 15 bin 332 adetle onuncu sırada yer aldı.

Konya Selçuklu'da 15 bin 238, Gaziantep Şehitkamil'de 15 bin 233, Sincan'da 14 bin 431, Beylikdüzü'nde 13 bin 645, Kayseri Melikgazi'de 13 bin 622, Pendik'te 13 bin 585, Antalya Muratpaşa 12 bin 864, Ankara Altındağ'da 12 bin 809, Sancaktepe'te 12 bin 143, Eskişehir Tepebaşı'nda 11 bin 977, Alanya'da 11 bin 972 adet konut satıldı.

– İlk 10'a Ankara damgası

En çok konut satılan ilk 10 ilçenin yarısının Ankara'dan olması dikkati çekti. Çankaya ikinci, Keçiören üçüncü, Mamak dördüncü, Etimesgut altıncı, Yenimahalle yedinci basamakta yer aldı.

İlk 10'da İstanbul, Antalya, Bursa, Gaziantep ve Konya'dan da birer ilçe kendine yer buldu.

Yıl boyunca satılan konut adedinin 10 bini geçtiği diğer ilçeler ise 11 bin 667 adetle Ümraniye, 11 bin 453 ile Başakşehir, 11 bin 387 ile Samsun Atakum, 11 bin 299 ile Buca, 10 bin 732 ile Kadıköy, 10 bin 604 adetle Şanlıurfa Karaköprü, 10 bin 249 ile Adana Seyhan, 10 bin 219 ile Kartal, 10 bin 59 ile Bursa Osmangazi oldu.

– En düşük iki ilçe Van'dan

Nüfusu 150 binden fazla olan 163 ilçenin yer aldığı listede satış adedi 10 bini aşan ilçe sayısı 29 olurken, 3 ilçede ise 1.000'in altında kaldı

En düşük konut satışının gerçekleştiği ilçe 502 adetle Van Tuşba oldu. Tuşba'yı bu alanda 514 adetle Van Erciş, 521 adetle Beykoz takip etti. 163 ilçe arasından sadece bu 3 ilçede satış adetleri 1.000'in altında kaldı.

Ağrı Merkez'de 1.276, Şanlıurfa Viranşehir'de 1.299, Eyyübiye'de 1.368, Adana Ceyhan'da 1.517, Bingöl Merkez'de 2 bin 36, Adana Yüreğir'de 2 bin 65, Muş Merkez'de 2 bin 86 adet konut satıldı.

– "Yüksek göç alması, konut stoku ve uygun fiyat Esenyurt'u öne çıkarıyor"

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde en kalabalık ilçe olan Esenyurt'ta hem çok fazla yeni inşaat bulunduğunu hem de ilçenin çok göç aldığını söyledi.

Aşa, "Esenyurt'ta uygun fiyatlı konut bulma imkanı da çok yüksek. E-5 ve TEM Otoyolu arasında yer alan ilçenin ulaşımı da kolay." dedi.

Esenyurt'ta 1+1'den 4+1'e kadar tüm konut tiplerinin bulunduğunu dile getiren Aşa, hem ailece hem de tek yaşamak isteyenler için ilçenin alternatif oluşturduğunu hatırlattı.

– "2020 Anadolu'da konut satışı için verimli bir yıl oldu"

FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, 2020'nin özellikle Anadolu'daki konut satışları açısından oldukça verimli geçtiğini belirterek, Ankara, Konya, Antalya, Eskişehir, Kayseri, Bursa, ve Gaziantep'ten ilçelerin listede ilk sıralarda kendilerine yer bulduğunu söyledi.

Geçen yıl adet bazında bazı Anadolu ilçelerinde 2-3 kat artışlar gözlemlediklerini dile getiren Akbal, "Bu durum aslında faiz maliyetinin minimize edilmesi halinde toplumda oluşan bir tepki." dedi.

Akbal, Anadolu'da satışların artmasında tasarrufa dayalı faizsiz konut edindirme sisteminin de önemli katkısının bulunduğunu kaydederek, şu açıklamalarda bulundu:

"Şu an tasarrufa dayalı faizsiz konut edindirme sisteminde 250 bini aşkın insan bulunuyor. Sistemin toplam konut pazarından aldığı payın yüzde 15'e ulaşması 'maliyetsiz' ev alma isteğinin en iyi tezahürü. 2021'de faiz maliyetleri, 2020'ye kıyasla daha yüksek olacağı için pazardaki payın da artacağını düşünüyorum. Özellikle devlet güvencesi ile birlikte pazarda hakim bir modele dönüşeceğimizi de söyleyebilirim."