Akaryakıt sektöründen “KDV, ÖTV'ye dahil edilsin” talebi

ANKARA (AA) – Petrol Ürünleri İşverenleri Sendikası (PÜİS) Genel Başkanı İmran Okumuş, "Hazine ve Maliye Bakan Yardımcıları ile görüşüp KDV ile ilgili talebimizi ilettik. Talebimiz, akaryakıta KDV'nin olmaması, KDV'nin ÖTV'ye dahil edilmesi." dedi.

Okumuş, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Merkezinde düzenlenen "TİSK Basın Sohbetleri"nde, akaryakıt sektörünün durumu, sorunları ve talepleriyle ilgili açıklamada bulundu.

PÜİS'in Türkiye'nin dört bir yanındaki 9 bin 700 kayıtlı akaryakıt bayisini temsil ettiğini belirten Okumuş, üyesi oldukları TİSK'in "yeni nesil sendikacılık" vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Akaryakıt sektörünün göz önünde olduğunu ve günlük hayatta birçok kişiyi ilgilendirdiğini vurgulayan Okumuş, kamuoyunda sektörle ilgili birçok yanlış bilginin olduğuna dikkati çekti.

Sektörde 96 akaryakıt dağıtım şirketi ve 13 bine yakın akaryakıt bayisi ile 98 otogaz dağıtım şirketi ve 11 bine yakın otogaz bayisinin faaliyet gösterdiğini kaydeden Okumuş, şöyle devam etti:

"Geçmişte dağıtım şirketi kurmak, bayilik yapmaktan daha kolaydı. Bu kolaylık, çok sayıda 'çantacı' tabir edilen dağıtım şirketini ortaya çıkarttı. 2019 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) yaptığı düzenlemeyle dağıtım sektörüne giriş zorlaştı. Getirilen şartlarla bu işe yatırım yapan, sermaye yatıran gerçek kişiler kalacak. Tahminimiz, 2020'nin sonunda 96 dağıtım şirketinden yüzde 50'sinin elenmesi yönünde."

Okumuş, EPDK’nin yaptığı çalışmaların akaryakıt sektörüne ciddi anlamda disiplin getirdiğini söyledi.

Akaryakıt ürünleri üzerinden yapılan vergi kaçakçılığının önlenmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığının 2019 yılında e-irsaliye, e-fatura gibi önemli düzenlemeler yaptığını, bu yılın ilk ayından itibaren de sahada denetimlerini artırdığını belirten Okumuş, EPDK’ye ve Hazine ve Maliye Bakanlığına, sektörün disipline edilmesi için yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkürler etti.

– 10 numara yağ ve jet yakıtı kullanımı azaldı

Birkaç yıl öncesinde en büyük sorunlarının, araçlarda 10 numara yağ ve jet yakıtının kullanımı olduğunu anımsatan Okumuş, EPDK'nin aldığı kararlar sayesinde 10 numara yağ ve jet yakıtı kullanımının ciddi miktarda azaldığını söyledi.

Türkiye'de akaryakıt ürünlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi'nin (ÖTV) çok yüksek olmasının usulsüzlükleri cazip hale getirdiğini belirten Okumuş, şunları kaydetti:

"ÖTV'nin yanında en büyük problem Katma Değer Vergisi (KDV). Bir hafta önce Hazine ve Maliye Bakan Yardımcıları ile görüşüp KDV ile ilgili talebimizi ilettik. Talebimiz, akaryakıta KDV'nin olmaması, KDV'nin ÖTV'ye dahil edilmesi. Ülkemizde akaryakıt sektöründe kayıt dışılığı önlemek için atılacak en önemli adım budur. Sektörde fatura ticareti ciddi bir sorun. Geçen yıl 2 milyon 723 bin ton satılmadan faturalandırılan akaryakıt söz konusu. Söz konusu akaryakıtın parasal karşılığı 15 milyar lira civarında. Devletimiz burada büyük bir kayba uğruyor, bu kaybın önlenmesi gerekiyor."

– En büyük 15 dağıtıcının satışı yüzde 8,9 düştü

Bazı dağıtım şirketleri arasındaki ticarete değinen Okumuş, akaryakıt sektöründeki 96 dağıtıcı en büyük 15 firmanın satışlarının yüzde 8,9 oranında düştüğüne, kalan firmaların satışlarının ise yüzde 30'un üzerinde arttığına dikkati çekti.

Deniz ve hava taşıtlarına verilen ÖTV'siz yakıtların çeşitli yöntemlerle illegal olarak piyasada pazarlandığını ifade eden Okumuş, "Bazı dağıtım şirketleri, bayileri ile anlaşarak tek irsaliye ile onlarca tanker akaryakıt ikmali yaptıktan sonra sadece tek irsaliye için fatura tanzim ediyor. Bir başka ifadeyle aynı irsaliye ile 5 tanker akaryakıt ikmali yapılıp gönderilirken bunların sadece bir tanesi için fatura kesilmiş oluyor. Bunun sonucunda devletimizin hazinesi büyük ölçüde vergi kaybına uğrarken sektörümüzde de önemli boyutlarda haksız rekabetin yaşanmasına yol açıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Akaryakıt istasyonlarının her birini enerji ikmal noktasına dönüştürmek için projeler ürettiklerini belirten Okumuş, bu kapsamda istasyon çatılarına güneş enerjisi sistemi kurulmaya başlandığını söyledi. Okumuş, elektrikli otomobillere yönelik şarj altyapısı için en uygun yerin akaryakıt istasyonları olduğunu da sözlerine ekledi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, konaklama tesislerindeki geceleme hizmetlerine yönelik KDV’yi yüzde 8’den yüzde 1’e indiren desteğin süresi 30 Haziran’dan 31 Temmuz’a kadar uzatıldı.

ANKARA (AA) – AA muhabirinin yaptığı derlemeye göre, mükellefler, süresi yarın dolacak vergiler için yoğunluk yaşıyor.

7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında yapılandırılan borçların 3’üncü taksit ödeme dönemi 1 Mayıs’ta başlamıştı. Bu taksite ilişkin ödeme süresi yarın sona erecek.

Ayrıca, 7143 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında yapılandırılan borçların 17’nci taksit ödeme süresi de aynı gün dolacak.

Ödemeler, İnteraktif Vergi Dairesinden veya Gelir İdaresi Başkanlığının mobil uygulamasından yapılabiliyor. Başkanlığın www.gib.gov.tr adresinde yer alan “Borç Sorgulama ve Ödeme” bölümünden 02.00-23.45 saatlerinde anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartı, yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlarla ödeme yapılması mümkün bulunuyor. Banka hesabından havale, vergi tahsiline yetkili bankalar, vergi dairesi vezneleri ya da PTT şubeleri aracılığıyla da ödeme yapılabiliyor.

Geçici vergi beyannameleri verilecek

Tam kapanma sürecinde gelen talepler ve sokağa çıkma uygulaması nedeniyle, 2021 yılı 1. Geçici Vergi Dönemine (Ocak-şubat-mart) ait gelir ve kurum geçici vergi beyannamelerinin verilme ve ödeme süreleri de uzatılmıştı. Buna göre, gelir ve kurum geçici vergi beyannamelerinin verilmesi ile bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri yarın gün sonunda dolacak.

Kovid-19 nedeniyle mücbir sebep halinden etkilenip, daha sonra faaliyetlerine yeniden başlayan mükellefler için de son ödeme günü geldi. Bu mükelleflerin de ekim-kasım-aralık 2020 dönemine ilişkin muhtasar beyannamelerine yönelik vergilerini yarın gün sonuna kadar ödemesi gerekiyor.

2021 yılına ilişkin emlak ile çevre temizlik vergilerinin birinci taksit ödeme süreleri de yarın sona erecek.

Vergi indirimlerinin süresi dolacak

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından etkilenen ekonomik faaliyetlere destek amacıyla başlatılan vergi indirimlerinin süresi de 31 Mayıs’ta dolacak.

Buna göre, iş yeri kira stopajlarından alınan vergi yüzde 20’den yüzde 10’a düşürülmüş, iş yeri kiralama hizmetlerinde KDV yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmişti. Salgından en çok etkilenen sektörler dikkate alınarak genel orana tabi yeme-içme hizmetlerinden yolcu taşımacılığına, konser, fuar ve lunapark giriş ücretlerinden düğün, nikah, balo ve kokteyl salonlarında verilen organizasyon hizmetlerine, berberlik ve kuaförlükten bakım ve onarım hizmetlerine kadar pek çok sektörde KDV oranı yıl sonuna kadar geçici olarak yüzde 18 yerine, yüzde 8’e düşürülmüştü.

Konaklama tesislerinde geceleme hizmetlerindeki yüzde 1’lik indirimli KDV oranı uygulaması ise 30 Haziran 2021’e kadar geçerli olacak.

Türk lirası mevduata teşvikin uygulaması bitecek

Türk lirasının değerini korumak, birikimlerin Türk lirası cinsinden açılmış mevduat ve katılım hesaplarında tutulmasını sağlamak ve yastık altı birikimlerin bu hesaplarda değerlendirilmesini teşvik etmek amacıyla uygulanan Türk lirası mevduatları için stopaj desteği uygulamasına ilişkin süre de 31 Mayıs’ta sona erecek. Türk lirası cinsinden hesaplar için geçerli olmak üzere mevduatlar için uygulanacak stopaj oranı vadelerine göre, yüzde 15 yerine yüzde 5, yüzde 12 yerine yüzde 3, yüzde 10 yerine yüzde sıfır olarak belirlenmişti.