Akfen GYO'nun gelirleri yüzde 200 arttı

İSTANBUL (AA) – Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın (Akfen GYO) geçen yıl 27 milyon TL olarak gerçekleşen ocak-temmuz arası dönemi içeren 7 aylık dönemdeki gelirleri bu yılın aynı döneminde yüzde 200 yükselişle 83 milyon TL'ye ulaştı.

Akfen GYO'dan yapılan açıklamaya göre, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının getirdiği olumsuzluklara karşı 2021 yılı başıyla birlikte önlemler almaya başlayan şirket, bu adımlarının sonuçlarını hızlı şekilde almaya devam ediyor.

Verilen bilgiye göre Akfen GYO'nun 2021 yılıyla birlikte aldığı önlemler ve portföyüne kattığı Bodrum Loft Tatil Köyü, Isparta ile Kütahya öğrenci yurtlarıyla birlikte şirketin temmuz ayındaki toplam kira geliri, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 267 artarak 20 milyon TL'ye çıktı.

Şirketin geçen yıl 27 milyon TL olarak gerçekleşen ocak-temmuz arası dönemi içeren 7 aylık dönemdeki gelirleri bu yılın aynı döneminde ise yüzde 200 yükselişle 83 milyon TL'ye ulaştı.

2007 ile 2017 yılları arasında 300 milyon avroluk yatırımla şehir otelciliği konseptiyle yola çıkan Akfen GYO, koronavirüs salgınıyla birlikte dünyanın içine girdiği pandemi döneminden olumsuz etkilenen finansal yapısı için hızlı adımlar attı.

Şirket art arda aldığı kararlarla 7 ayda salgın öncesi dönemi yakalamayı başardı.

2021 yılı başından itibaren 59 milyon avroluk yatırımla çoğunluğu şehir otellerinden oluşan portföyüne Bodrum Loft Tatil Köyü ile Isparta ve Kütahya öğrenci yurtlarını ekleyen Akfen GYO, portföyünü 21 otel, 2 öğrenci yurdu, 1 ofis binası olarak yeniden yapılandırdı.

Akfen GYO ikinci adım olarak 15'i Türkiye'de ve 4'ü Rusya'da olmak üzere 19 otelini işleten dünyanın önde gelen zincirlerinden Accor Grubu ile kira sözleşmesini revize ederek kendi lehine iyileştirdi. Bu değişiklik Akfen GYO’nun sağladığı kira gelirlerine yılbaşından itibaren artış olarak yansıdı.

Şirket üçüncü adımında kreditörleri ile anlaşarak mevcut borç tutarı olan 178 milyon avroyu önce 10 yıl vadeli olarak yeniden yapılandırdı, sonra da yaptığı yeni sermaye artışı ile 44 milyon avrosunu erkenden ödedi.

Bu adımlarını sermaye artırımlarıyla da destekleyen Akfen GYO, 2021 yılı başından itibaren 3 sermaye artışı gerçekleştirdi.

Böylelikle şirketin sermayesi sadece 8 aylık dönemde 5 kat büyüme gösterirken, Akfen GYO, bu adımlarıyla kredi derecelendirme şirketi JCR Avrasya tarafından "yatırım yapılabilir" derecesi de aldı.

Önemli bir dönüşüm operasyonuna imza atan şirketin gelirleri 2021 yılının ilk 7 aylık döneminde geçen yıla göre yüzde 200 artış göstererek 83 milyon TL'ye çıkarken, salgın öncesi dönem rakamları da yakalanmış oldu.

Şirketin sahip olduğu 15'i Türkiye'de, 4'ü Rusya'da bulunan toplam 19 otelinden elde ettiği temmuz ayı kira geliri ise 2020 yılının aynı ayına göre yüzde 339 artış göstererek 1,1 milyon avroya çıktı. Ocak-temmuz dönemi gelirleri ise geçen yıla göre yüzde 111 artışla 3,7 milyon avro oldu.

– "Bodrum Loft'un modern köy yaşamını tatilciler ile buluşturan konsept çok ilgi gördü"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akfen GYO Genel Müdürü Sertaç Karaağaoğlu, Akfen GYO'nun portföyünün şehir otellerinden oluşması sebebiyle geçen yıl pandemi kaynaklı gelir düşüşlerinin yüzde 54'ü bulduğunun altını çizdi.

Karaağaoğlu, bu senenin başından itibaren çok hızlı ve yeni adımlar atarak gelirlerde önemli artışların yolunu açtıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"7 aylık dönemde sağladığımız yeniden yapılanma ile koronavirüsün yarattığı olumsuz tabloyu silerken, pandemi öncesi rakamları da yakalıyoruz. Elde ettiğimiz olumlu finansal tablolarımız ile gelecek dönemde temettü dağıtımı ve yeni yatırımlara odaklanacağız. Geçen yıl kapılarını açan Bodrum Loft'un modern köy yaşamını tatilciler ile buluşturan konsept çok ilgi gördü.

Bodrum Loft tatil köyümüz 2 yıldır mayıs-ekim ayları arasında tam doluluk ile çalışıyor. Bodrum Loft'un içerisindeki Loftelia, Vakko Patisserie, Sunset Sushi Bar ve Papermoon restoranlarının Bodrum'da popüler mekânlar olarak öne çıkması Bodrum Loft'dan elde ettiğimiz gelirlerin öngörülenden daha çok artmasına neden oluyor. Gelecek yıl da yüksek performans bekliyoruz."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın (Akfen GYO) gelirleri yılın ilk yarısında 2020'nin aynı dönemine göre yüzde 182 artarak 63,9 milyon liraya yükseldi.

Akfen GYO'dan yapılan açıklamaya göre, yılın ilk yarısında şirketin gelirleri yüzde 182'lik artışla 63,9 milyon liraya ulaştı. Gelirlerin, salgın öncesi döneme göre yüzde 33 artması dikkati çekti.

Yaşanan artışta şirketin gelirlerinin korunması için 2021 yılıyla birlikte varlık portföyünün Bodrum Loft Tatil Köyü ve Isparta-Kütahya Öğrenci Yurtları ile zenginleştirilmesi etkili oldu.

Bu yıl 21 otel, 2 öğrenci yurdu, 1 ofis binasından oluşan portföyün avro bazında toplam kira geliri, haziranda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 198 artışla 1,5 milyon avroya, TL bazında ise yüzde 302'lik yükselişle 15,1 milyon liraya ulaştı.

– "Salgın öncesi dönemi 2 yıl erken yakaladık"

Açıklamada değerlendirmeleri yer alan Akfen GYO Genel Müdürü Sertaç Karaağaoğlu, şirket portföyünün geçen yıl sonuna kadar şehir otellerinden oluşması sebebiyle salgın kaynaklı gelir düşüşlerinin yüzde 54'ü bulduğunu bildirdi.

Yıl başından itibaren çok hızlı ve yeni adımlar atarak hem portföylerini salgın etkisini bertaraf edecek şekilde zenginleştirdiklerini hem de mevcut portföyün kira kontratlarını şirket lehine iyileştirerek gelirlerde önemli artışların yolunu açtıklarını anlatan Karaağaoğlu, "Turizmde 2023’'en önce normalleşme beklenmezken, biz attığımız bu adımlarla gelirlerimizi 2 sene daha önce taşımayı başardık. Akfen GYO olarak yüzde 161'lik bedelli sermaye artışıyla bu seneki üçüncü sermaye artışını gerçekleştireceğiz. Bu sayede sermayemiz 8 ayda yaklaşık 5 kat büyümüş olacak. Finansallarımızı daha da güçlendirip, borçluluğumuzu azaltarak kar payı dağıtan bir yapı haline gelmeyi hedefliyoruz." değerlendirmesini yaptı.

İSTANBUL (AA) – Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın (GYO) aylık kira gelirleri mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 226 artışla 14,9 milyon TL'ye çıktı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, 2021'in ocak-mart dönemini kapsayan ilk çeyreğindeki gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 74 artışla 33,2 milyon TL olarak gerçekleşti.

Tüm dünyada devam eden koronavirüs salgınına karşı Akfen GYO'nun gelirlerinin korunması için 2021 yılıyla birlikte varlık portföyünün Bodrum Loft Tatil Köyü ve Isparta ile Kütahya öğrenci yurtlarıyla zenginleştirilmesi, şirketin gelirlerini büyük oranda artırdı.

Buna göre Akfen GYO portföyüne 2021 yılında eklenen Bodrum Loft Tatil Köyü ve Isparta-Kütahya öğrenci yurtları varlıkları ile birlikte güçlenen şirketin TL bazında gerçekleşen toplam kira gelirleri mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 226 artış göstererek 14,9 milyon TL'ye çıktı. Aynı dönemde avro bazındaki artış ise yüzde 151 artışla 1,6 milyon avro oldu.

– 2021 ilk çeyrekte 33,2 milyon TL gelir yazdı

Akfen GYO, güçlendirilmiş portföyünün etkisiyle 2021 yılı ilk çeyrek döneminde de olumlu sonuçlara imza attı. Buna göre 2021'in ilk çeyreğinde TL bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 74 artışla 33,2 milyon TL gelir sağlandı. İlk çeyrek gelirleri avro bazında yüzde 32 artışla 3,7 milyon avroya çıktı.

Akfen GYO’nun, dünyanın önde gelen otel zincirlerinden Accor tarafından işletilen Türkiye'deki 15 Ibis ve Novotel marka otellerinden elde ettiği toplam kira de artış gösterdi. Buna göre 15 otelin geliri 2021 yılının mart ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre, avro bazında yüzde 58,4 artışla 302 bin avro, TL bazında ise yüzde 90,7 artışla 2,7 milyon TL'ye ulaştı. Rusya otellerinden elde edilen toplam kira geliri ise mart ayında avro bazında yüzde 307 artışla 121 bin avro olarak gerçekleşti.