Akkuyu NGS'nin ikinci ünitesinde kullanılacak ilk buhar jeneratörünün üretimi tamamlandı

ANKARA (AA) – Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumunun (Rosatom) mühendislik bölümü Atomenergomash AŞ’den yapılan açıklamaya göre, Akkuyu NGS’nin ikinci güç ünitesinde yer alacak 4 buhar jeneratöründen biri olan söz konusu ekipman 340 ton ağırlığa, yaklaşık 15 metre uzunluğa ve 4 metreden fazla çapa sahip.

Bu önemli ekipmanın üretim süreci, kazanların ayrı kaplar ve nozullerden kaynak yapılması, başlıkların imalatı, birinci devre başlıklarının delinmesi, bobinlerin imalatı ve iç parçaların kurulumunun yanı sıra bir dizi kontrol önlemini de kapsıyor.

Üretim sürecindeki son işlemde ise ısı eşanjörünün hidrolik ve vakum testlerinin yapılmasından oluşan buhar jeneratörlerinin bütün kapaklarının daha önce özel kapaklarla kapatıldığı bu testlerde, birinci ve ikinci devreler damıtılmış su ile dolduruluyor ve ekipmanın devreleri sırayla inceleniyor.

Bu testler sayesinde Akkuyu NGS’nin ikinci ünitesinde yer alacak buhar jeneratörünün ana metal ve buhar jeneratörü parçalarının kaynaklarının sağlamlığı ve yoğunluğu doğrulanmış oluyor.

Akkuyu NGS’nin inşasına ilişkin hükümetler arası anlaşma Rusya ile 2010’da imzalanmıştı. Toplam 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip 4 reaktörden oluşacak santralin ilk ünitesinin 2023 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından hayata geçirilen "Söz Yetenekte" programı kapsamında düzenlenen bilgi yarışmasının kazananları Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) sahasını ziyaret etti.

Akkuyu Nükleer AŞ'den yapılan açıklamaya göre, ocak ayında canlı olarak gerçekleştirilen "Söz Yetenekte" programı kapsamında düzenlenen bilgi yarışmasının Kocaeli, Sakarya, Denizli, Elazığ, Kahramanmaraş ve Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinden gelen 10 kazananı, katıldıkları teknik geziyle Mersin'de inşası devam eden Akkuyu NGS sahasını görme fırsatı buldu.

Sahada ilk olarak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testine tabi tutulan katılımcılar, negatif test sonuçlarının alınmasının ardından kendileri için düzenlenen oryantasyonda uzmanlar tarafından inşaat sahasında uygulanan davranış kurallarının yanı sıra iş sağlığı ve güvenliği konusunda uyulması gereken kurallara dair ayrıntılı bilgi aldı.

Gezide oryantasyonun ardından NGS Müdürlüğünden bir temsilci eşliğinde otobüslerle Türkiye'nin ilk nükleer enerji santralinin şantiyesini gezen bilgi yarışmasının kazananları, nükleer santral için malzeme ve büyük boyutlu ekipmanlarla yüklü gemilerin geldiği "Doğu" deniz kargo terminalinin yanı sıra derin su soğutma suyu tahliye sisteminin çapı 2 ila 3 metre arasında değişen devasa boruları için kurulan geçici depolama alanını ziyaret etti.

Katılımcılar ayrıca deniz seviyesinden 200 metre yükseklikte bulunan seyir terasına çıkarak inşaat alanını kuşbakışı izleme fırsatı buldu.

Gezinin ardından Akkuyu Nükleer AŞ İletişim Müdürlüğü çalışanları, misafirlere "Nükleer Enerji ve Akkuyu NGS Projesi" konulu bir sunum yaparak, çağdaş nükleer santrallerin çalışma prensipleri ve güvenlik sistemleri hakkında bilgi verdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen katılımcılardan Kocaeli Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi Furkan Uzungüngör, NGS sahasındaki gezide kendisini en çok etkileyen şeyin projede istihdam edilen insan sayısının fazlalığı ve 4 üniteden 3'ünde aynı anda çalışmaların sürmesi olduğunu belirterek, "Ülkemizin çok yakında geleceğin enerjisi olan nükleer enerjiyi kullanmaya başlayacağını kendi gözlerimle gördüm, Bu proje, çevrenin korunmasına yönelik nükleer enerjinin aynı zamanda kömür ve doğal gazla karşılaştırıldığında artan elektrik talebi sorununa da çok daha iyi bir çözüm olduğunu açık bir şekilde teyit ediyor. Gelecekte ülkemizde daha çok NGS görmeyi isterim." değerlendirmesinde bulundu.

Kahramanmaraş, Sütçü İmam Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi Halil İbrahim Dilik de inşaat sahasındaki farklı ülkelerden çok sayıda insanın çalıştığına dikkati çekerek, "Gezi sırasında nükleer enerji ile ilgili tüm sorularımın cevaplarını aldım. Ben inşaat mühendisliği öğrencisiyim, bu nedenle bu kadar büyük bir inşaat projesini kendi gözlerimle görmek benim için eşsiz bir deneyim oldu. Bu geziden sonra kendime yeni bir hedef koyarak, profesyonel kariyerimi Türkiye için önemli olan büyük bir projeye adamaya karar verdim." ifadelerini kullandı.

Ankara Bilkent Üniversitesi Kamu Yönetim ve Siyaset Bilimi Bölümü öğrencisi Atakan Has ise gezinin kendisi ve diğer katılımcılar için eşsiz bir deneyim olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Çok az kişi bir nükleer santrali ziyaret etme şansı bulabilir. İnşaatın büyüklüğüne hayran kaldım. Türkiye'nin parlak geleceğine inanıyorum, ve Akkuyu NGS projesi bu inancımı artırdı. Akkuyu NGS enerji konusunda bağımsız olmamıza birçok yönden yardımcı olacaktır. Buraya gelmeden önce nükleer enerjinin çevre dostu bir enerji kaynağı olduğunu bilmiyordum. Karbon içeren yakıtların yanmasının doğaya ne gibi zararlar verdiğini kendi deneyimlerimden bilirim. Ama nükleer santrallerin karbon emisyonuna neden olmadığını ve bu sayede doğa için bir tehdit oluşturmadıklarını öğrenmiş oldum. Akkuyu NGS projesinin tüm bu özellikleriyle tarihe geçeceğine, Türkiye'ye ve tüm dünyaya örnek olacağına inanıyorum."

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından yürütülen "Söz Yetenekte" programın canlı yayını 22 Ocak'ta Akkuyu NGS şantiyesinde gerçekleştirilmişti. Yayının son bölümünde izleyiciler 5 sorudan oluşan bir bilgi yarışmasına davet edilmişti. Bilgi yarışmasında sorulan sorulara doğru cevap veren ilk 10 izleyici, Akkuyu NGS inşaat sahasında düzenlenecek teknik geziye katılma şansını kazanmıştı.

MERSİN (AA) – Akkuyu Nükleer AŞ’den yapılan açıklamada, kaynaklı metal yapı olan iç koruma binasının üçüncü katmanının her birinin, 11,5 metre yüksekliğinde, 5,8 metre genişliğinde ve 13,4 ton ağırlığında 24 bölümden oluştuğu belirtildi.

Bölümlerin, daire uzunluğu 138 metre olan tek bir blok halinde birleştirildiği aktarılan açıklamada, “Yapının montaj işlemi, birinci güç ünitesinin reaktör bölümünün yanında yapıldı. Montajın tamamlanmasının ardından tüm kaynak bağlantılarının kalitesi ultrasonik teste tabi tutuldu. İç koruma binası üçüncü katmanının montajı, kurulum sırasında geometrik parametrelerin korunmasını gerektiren özel olarak geliştirilmiş bir teknoloji kullanılarak dünyanın en güçlü paletli vinçlerinden biri tarafından gerçekleştirildi. Belirtilen çaptan izin verilen sapma oranı 5 milimetreyi aşmadı.” ifadeleri kullanıldı.

Reaktör binasının yüksekliğinin arttığı bilgisine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Üçüncü katmanın kurulumundan sonra reaktör binasının yüksekliği 11,6 metre artarak 28.55 metreye ulaştı. Uzmanlar bu aşamanın tamamlanmasıyla birlikte, ikinci ve üçüncü katmanların birleştirilmesi, koruma binasının güçlendirilmesi ve betonlanması işlemlerine başlayacak. Betonun dökülmesinden sonra duvarlar 1,2 metre kalınlığında olacak. İç koruma binası toplam 4 katman ve 1 kubbeden oluşacak. Bina, tüm bileşenlerinin montajının tamamlanmasının ardından sızdırmazlık testinden de geçirilecek.”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Direktörü Sergei Butckikh de katmanın, tasarımda öngörülen konumunda kurulduğunu belirterek, “Ana inşaatın aşamalarının tamamlanması açısından iyi bir tempo yakaladık. Bir sonraki anahtar kurulum işlemleri bu yaz ikinci güç ünitesinde gerçekleştirilecek. Bunlar arasında reaktör şaftının betonarme kirişi, iç koruma binası ikinci katmanı ve destek kirişinin kurulması yer alacaktır. Üçüncü ünitede türbin binası temel plakasının betonlama işlemini tamamladık ve yakın zamanda reaktör binasının da temel plakası hazır olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Butckikh, Akkuyu NGS’nin reaktör binalarının iki katmanlı koruma binalarıyla donatılacağını, güçlendirilmiş betondan yapılan dış koruma binasının da her türlü olağanüstü dış etkiye dayanıklı şekilde tasarlandığını sözlerine ekledi.