Aksa Enerji, Akdeniz foklarının korunması için proje başlattı

ANKARA (AA) – Aksa Enerji, 2015 yılından bu yana desteklediği biyoçeşitlilik projeleri kapsamında Akdeniz foklarının yaban hayatının korunması için proje başlattı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, faaliyet gösterdiği bölgelerde canlı türleri üzerindeki olası çevresel etkileri gözeten bir yaklaşımla operasyonlarını sürdüren Aksa Enerji, bu yıl Akdeniz foklarının yaban hayatının korunması için harekete geçti.

Proje kapsamında, Akdeniz foklarının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) uğradığı sahiller tespit edilerek, kıyılardaki yaşam alanları belirlenecek ve bu alanlardaki tehlikeler tespit edilecek. Proje sonunda elde edilen bilgiler, Akdeniz foklarının yaşam alanlarının güvence altına alınması için KKTC'deki ilgili makamlarla paylaşılacak.

Aksa Enerji, 2015'te dağ ceylanlarının korunması için köy okullarından seçilen öğrencilerle Hatay'da gözlem etkinliği yapmış, 2016 ve 2017'de çizgili sırtlanlar, 2018'de ise kızıl geyiklerin ekolojisinin belirlenmesi amacıyla projeler gerçekleştirmişti.

Şirket, Türkiye'de yaşayan en büyük yırtıcı ve tek ayı türü olan boz ayının korunması için 2019'da Bolu'da çalışmalar yürütmüş ve geçen yıl yine Bolu'da vaşak varlığının korunmasına yönelik bir projeyi hayata geçirmişti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Aksa Enerji, Kurumsal Yönetim Derecelendirme Endeksi'ne giren ilk halka açık elektrik üreticisi oldu.

Şirketten yapılan yazılı açıklamaya göre, çeşitli sektörlerden 52 şirketin yer aldığı endekste Aksa Enerji, 10 üzerinden 9,34 puan aldı.

Aksa Enerji, Saha Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri AŞ tarafından Sermaye Piyasası Kurulunun kurumsal yönetim ilkeleri baz alınarak yürütülen derecelendirme çalışması kapsamında Kurumsal Yönetim Derecelendirme Endeksi'ne girerek endekste yer alan ilk ve tek halka açık elektrik üreticisi oldu.

Ayrıca Aksa Enerji, kamuyu aydınlatma ve şeffaflık başlığında 10 üzerinden 9,83 puan, pay sahipleri başlığından 10 üzerinden 9,23, menfaat sahipleri başlığından 9,67 ve yönetim kurulu başlığından ise 8,94 puan aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi Cemil Kazancı, söz konusu başlığa dikkat çekerek, şeffaflığın ve proaktif iletişimin Aksa Enerji için oldukça önemli olduğunu belirtti.

Derecelendirme başlıklarının tümünde daha yüksek seviyelere ulaşabilmek adına çalışmalarına devam edeceklerini belirten Kazancı, "Aksa Enerji olarak, 10 üzerinden 9,34 puan alarak kurumsal yönetim alanındaki gelişimimizi tescilledik. Kurumsal Yönetim Derecelendirme Endeksi'nde yer alan ilk halka açık elektrik üreticisi şirket olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Paydaşlarımız için sürdürülebilir değer yaratma odağıyla büyümemizi sürdürerek, sınırları aşmaya devam ediyoruz." ifadelerin kullandı.

ANKARA (AA) – Aksa Enerji, şebeke suyu kullanımını geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 39 azaltırken, 565 bin 268 ton tehlikesiz, 3 bin 323 ton tehlikeli atığın geri dönüşümünü sağladı.

Şirketten yapılan yazılı açıklamaya göre, Aksa Enerji 2020 Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayımladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi Cemil Kazancı, şirketin sürdürülebilirlik performansını finansal performans kadar önemsediklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Ekonomik, çevresel ve sosyal kalkınmayı önceliklendiren iş modelimiz kapsamında 2014'te başladığımız sürdürülebilirlik çalışmalarımızla sektörde örnek uygulamalara imza atıyoruz. Geçen yıl şebeke suyu kullanımımızı 2019'a göre yüzde 39 azalttık. 565 bin 268 ton tehlikesiz atığın, 3 bin 323 ton tehlikeli atığın geri dönüşümünü sağladık. Faaliyetlerimizde kullandığımız 558 bin 716 metreküp suyu geri kazandık. 2020'de 2,3 milyon liralık çevre yatırımı gerçekleştirdik."