Aksa Enerji, Kurumsal Yönetim Derecelendirme Endeksi'ne giren ilk halka açık elektrik üreticisi oldu

ANKARA (AA) – Aksa Enerji, Kurumsal Yönetim Derecelendirme Endeksi'ne giren ilk halka açık elektrik üreticisi oldu.

Şirketten yapılan yazılı açıklamaya göre, çeşitli sektörlerden 52 şirketin yer aldığı endekste Aksa Enerji, 10 üzerinden 9,34 puan aldı.

Aksa Enerji, Saha Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri AŞ tarafından Sermaye Piyasası Kurulunun kurumsal yönetim ilkeleri baz alınarak yürütülen derecelendirme çalışması kapsamında Kurumsal Yönetim Derecelendirme Endeksi'ne girerek endekste yer alan ilk ve tek halka açık elektrik üreticisi oldu.

Ayrıca Aksa Enerji, kamuyu aydınlatma ve şeffaflık başlığında 10 üzerinden 9,83 puan, pay sahipleri başlığından 10 üzerinden 9,23, menfaat sahipleri başlığından 9,67 ve yönetim kurulu başlığından ise 8,94 puan aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi Cemil Kazancı, söz konusu başlığa dikkat çekerek, şeffaflığın ve proaktif iletişimin Aksa Enerji için oldukça önemli olduğunu belirtti.

Derecelendirme başlıklarının tümünde daha yüksek seviyelere ulaşabilmek adına çalışmalarına devam edeceklerini belirten Kazancı, "Aksa Enerji olarak, 10 üzerinden 9,34 puan alarak kurumsal yönetim alanındaki gelişimimizi tescilledik. Kurumsal Yönetim Derecelendirme Endeksi'nde yer alan ilk halka açık elektrik üreticisi şirket olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Paydaşlarımız için sürdürülebilir değer yaratma odağıyla büyümemizi sürdürerek, sınırları aşmaya devam ediyoruz." ifadelerin kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Aksa Enerji, şebeke suyu kullanımını geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 39 azaltırken, 565 bin 268 ton tehlikesiz, 3 bin 323 ton tehlikeli atığın geri dönüşümünü sağladı.

Şirketten yapılan yazılı açıklamaya göre, Aksa Enerji 2020 Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayımladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi Cemil Kazancı, şirketin sürdürülebilirlik performansını finansal performans kadar önemsediklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Ekonomik, çevresel ve sosyal kalkınmayı önceliklendiren iş modelimiz kapsamında 2014'te başladığımız sürdürülebilirlik çalışmalarımızla sektörde örnek uygulamalara imza atıyoruz. Geçen yıl şebeke suyu kullanımımızı 2019'a göre yüzde 39 azalttık. 565 bin 268 ton tehlikesiz atığın, 3 bin 323 ton tehlikeli atığın geri dönüşümünü sağladık. Faaliyetlerimizde kullandığımız 558 bin 716 metreküp suyu geri kazandık. 2020'de 2,3 milyon liralık çevre yatırımı gerçekleştirdik."

ANKARA (AA) – Aksa Enerji'nin ilk çeyrek ana ortaklık net karı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 179 artarak 208 milyon lira seviyesinde gerçekleşti.

Şirketin Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan açıklamasına göre, yılın ilk çeyreğinde Irak ve Gürcistan'a enerji ihraç eden Aksa Enerji, operasyonlarını çeşitlendirerek cirosunu yüzde 16 artışla 2,1 milyar liraya taşıdı.

Aksa Enerji'nin ilk çeyrek ana ortaklık net karı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 179 artışla 208 milyon lira seviyesinde gerçekleşti. Şirketin, yurt dışı santralleri döviz bazlı getirilerinin de katkısıyla faiz, amortisman ve vergi öncesi karı (FAVÖK) ise yıllık bazda yüzde 30 artışla 483 milyon liraya ulaştı.

Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Cemil Kazancı, şirketin ilk çeyrek finansal sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, 2015 yılından bu yana yatırımlara hiç ara vermediklerini ve salgın dönemini fırsata çevirerek yüksek büyüme potansiyeli olan bölgelere yöneldiklerini ifade etti.

Kazancı, başta Özbekistan'daki 740 megavat kurulu güce sahip doğal gaz kombine çevrim santralleri olmak üzere yeni projeleri hayata geçirmek için aralıksız çalıştıklarını belirterek, "Özbekistan'da bu yılın son çeyreği itibarıyla üretime başlayacağız. Ayrıca, Kongo Cumhuriyeti'nde 50 megavatlık doğal gaz santralinin de işletmesini aldık. Kısa süre önce Libya'da bir enerji santralinin inşaat, mühendislik, tedarik ön protokolüne imza attık. Öte yandan, Irak'a ve Gürcistan'a gerçekleştirdiğimiz enerji ihracatına ise farklı ülkelerde devam etmeyi planlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Öte yandan, yurt içinde de özellikle yenilenebilir enerji alanında büyüme planları olduğunun altını çizen Kazancı, salgın nedeniyle ara verilen YEKA GES-3 ihaleleri kapsamında Bingöl'de 10 megavat büyüklüğündeki güneş enerjisi santrali ihalesini de kazandıklarını anımsattı.