Aksa Enerji'den Özbekistan'a yeni santral yatırımları

ANKARA (AA) – Aksa Enerji Üretim AŞ, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te kuracağı yeni doğal gaz kombine çevrim santralinde toplam kapasiteyi 470 megavata (MW) çıkaran ve Buhara'da da 270 MW kurulu güce sahip yeni bir santral kurulmasını sağlayacak anlaşmayı imzaladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, 2020 Mayıs'ta Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te 240 MW'lık doğal gaz kombine çevrim santrali çalışmalarına başlayan ve kasımda gerekli yer tahsislerinin de sağlanmasıyla çalışmalarına hız veren Aksa Enerji, söz konusu santralde 230 MW'lık ilave kapasite artışına giderek, toplamda 470 MW'lik bir kapasite için anlaşma sağladı.

Şirket, Taşkent'in güneybatısında bulunan Buhara'da da 270 MW kurulu güce sahip yeni bir doğal gaz çevrim santrali için anlaşma sağladı ve Taşkent'teki santraldeki gibi buradan da 25 yıl boyunca garantili satış gerçekleştirecek.¶

Açıklamada görüşlerine yer verilen Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Cemil Kazancı, Aksa Enerji'nin Özbekistan'da gerçekleştirdiği yatırımlarla Asya kıtasında sınırları aşmaya ve uluslararası arenadaki varlığını güçlendirdiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"2020'nin mayıs ayında Özbekistan hükümetiyle yaptığımız anlaşma neticesinde Taşkent'te 240 MW kurulu güce sahip doğal gaz çevrim santralinin yapımı ve işletmesi için el sıkışmış, kasım ayında da gerekli yer tahsislerinin sağlanmasının ardından çalışmalarımızı hızlandırmıştık. Bugün geldiğimiz noktada Taşkent'te mevcut lokasyonda 240 MW'a ek olarak 230 MW kurulu güce sahip doğalgaz çevrim santralini de kurmak ve Buhara'da da 270 MW kurulu güce sahip doğal gaz çevrim santralini kurmak ve aynı Taşkent'te olduğu gibi 25 yıl boyunca garantili satışını yapmak konusunda anlaşmış bulunuyoruz. 2021'in sonunda Özbekistan'da 740 MW kurulu güce sahip olmayı hedefliyoruz. Enerji sektöründeki uzmanlığımız, yeteneğimiz ve nitelikli insan kaynağımızla Afrika'dan Asya'ya ve Latin Amerika’ya kadar geniş bir coğrafyada yeni yatırım fırsatları her zaman gündemimizde bulunuyor."

Öte yandan şirket, Türkiye, KKTC, Gana, Mali ve Madagaskar'dan sonra Özbekistan'da da enerji santralleri kurarak 2021 yıl sonunda faaliyetlerini üç kıta ve 6 ülkeye taşımayı hedefliyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Aksa Enerji, şebeke suyu kullanımını geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 39 azaltırken, 565 bin 268 ton tehlikesiz, 3 bin 323 ton tehlikeli atığın geri dönüşümünü sağladı.

Şirketten yapılan yazılı açıklamaya göre, Aksa Enerji 2020 Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayımladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi Cemil Kazancı, şirketin sürdürülebilirlik performansını finansal performans kadar önemsediklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Ekonomik, çevresel ve sosyal kalkınmayı önceliklendiren iş modelimiz kapsamında 2014'te başladığımız sürdürülebilirlik çalışmalarımızla sektörde örnek uygulamalara imza atıyoruz. Geçen yıl şebeke suyu kullanımımızı 2019'a göre yüzde 39 azalttık. 565 bin 268 ton tehlikesiz atığın, 3 bin 323 ton tehlikeli atığın geri dönüşümünü sağladık. Faaliyetlerimizde kullandığımız 558 bin 716 metreküp suyu geri kazandık. 2020'de 2,3 milyon liralık çevre yatırımı gerçekleştirdik."

FERGANA (AA) – Ziraat Bankası'nın iştiraki olan Ziraat Bank Özbekistan'ın ülkedeki 5'inci şubesi Fergana'da hizmet vermeye başladı.

Yurt dışında geniş bir hizmet ağına sahip Ziraat Finans Grubu'nun üyesi Ziraat Bankası'nın iştiraki Ziraat Bank Özbekistan, Taşkent ve Semerkant’taki 4 şubesinin ardından ülkedeki 5'inci şubesini Fergana şehrinde hizmete açtı.

Bölgenin en kalabalık şehirlerinden olan ve Fergana Vadisi'ne adını veren şehirde düzenlenen şubenin açılış törenine Fergana Valisi Hayrulla Bazarov ve Türkiye’nin Özbekistan Büyükelçisi Olgan Bekar ile çok sayıda davetli katıldı.

Ziraat Bank Özbekistan Genel Müdürü Zafer Canpolat, açılışta yaptığı konuşmada, 1993 yılında Özbekistan'ın ilk yabancı sermayeli bankası olarak bankacılık sektörüne adım atan Ziraat Bank Özbekistan'ın, yüzde 100 Türk sermayeli bir banka olmakla birlikte Özbekistan'ın yerel bankası olduğunu kaydederek, Ziraat Bank Özbekistan’ın Taşkent ve Semerkant’taki 4 şubesinden sonra 5'inci şubesini Fergana'da açmakta olduğunu belirtti.

Canpolat, Ziraat Bank Özbekistan'ın ekonomik ve sosyal olarak gelişmekte olan ve son yıllarda çok ciddi kalkınma hamlesi başlatan Özbekistan’da modern bankacılık hizmetlerini sunarak müşteri portföyünü artırmayı hedeflediğini kaydederek, "Bankacılık sektöründeki faaliyet hacminin üst seviyelere taşınmasının yanı sıra, Türkiye-Özbekistan arasındaki ticaret hacminin artırılması ile Türkiye’deki bankacılık sektöründeki kazanım ve tecrübelerini dost ve kardeş Özbekistan’da hayata geçirilmesi de stratejik hedefimizdir." dedi.

Fergana’dan sonra Buhara, Andican ve Namangan da şubeler açacaklarını belirten Canpolat, "Ziraat Finans Grubu olarak ata vatanımız, canımız Özbekistan’ın bu bereketli topraklarında şube açmanın haklı gururunu yaşıyoruz.” diye konuştu.

– "Ziraat Bankası, kendi tarihinde de yeni sayfa açacaktır"

Fergana Valisi Bazarov da Türkiye’nin Özbekistan’ın en önemli ortaklarından olduğunu belirterek, bağımsızlığın ilk yıllarından başlayarak iki ülke arasındaki iş birliğinin bir çok alanda hızla gelişmekte olduğunu kaydetti.

Bazarov, “Dünyada kendi yerine ve nüfuzuna sahip, Özbekistan'ın en yakın ortağı ve kardeş ülke Türkiye’nin Ziraat Bankası’nın iştiraki Ziraat Bank Özbekistan’ın Fergana’da şube açması bizim için çok önemli. 1863 yılında Osmanlı döneminde faaliyete başlayan ve büyük bir geçmişe sahip Ziraat Bankası, Fergana’da şubesini açarak kendi tarihinde de yeni sayfa açacaktır." dedi.

Büyükelçi Bekar, tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan ve tarihte hanlıklara başkentlik yapmış olan ve ülke nüfusunun yüzde 10’unu barındıran Fergana’nın yüzyıllar boyunca bölgenin en önemli tarım, ticaret, ilim ve kültür merkezi olduğunu anımsatarak, Ziraat Bank Özbekistan'ın yeni şubesinin Fergana’nın ekonomik hayatına önemli katkılar sağlayacağına inandığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in liderliğinde gerçekleştirilmekte olan reform sürecinde kaydedilen ilerlemelere paralel Ziraat Bankası’nın da bankacılık hizmet ağını ülke geneline yaymaya çalışmakta olduğunu belirten Bekar, "Ziraat Bank Özbekistan Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticaret hacminin artırılması ve ülkenin bankacılık sektöründeki kazanım ve tecrübelerinin dost ve kardeş Özbekistan’da hayata geçirilmesine yardımcı olmaktadır." değerlendirmesini yaptı.