Akseki'de mehter takımından vatandaşlara “evde kal” çağrısı

ANTALYA(AA) – Antalya’nın Akseki ilçesinde sokakları gezen mehter takımı, koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine uyulması için vatandaşlara “evde kal” çağrısı yaptı.

Geleneksel kıyafetleriyle sokak sokak gezen mehter takımı, marşlarını evlerinde bekleyen vatandaşlar ve sağlık çalışanları için çaldı.

Akseki Belediye Başkanı İbrahim Özkan’ın da eşlik ettiği mehter takımı, devlet hastanesi ve sağlık ocağı önünde bir süre konser verdi.

Mehter takımında yer alanların maske ve eldiven taktığı görüldü. Mehteranı, ellerindeki Türk bayrakları ile karşılayan ilçe sakinleri de söylenen marşlara evlerinin balkon ve pencerelerinden alkış ve dualarla eşlik etti.


Video Haber: Mehteran Birliği ilk kez yürüdüğü İspanya’da


Devlet hastanesinin önünde bekleyen sağlık çalışanlarına hitap eden Akseki Belediye Başkanı İbrahim Özkan, “Sizlerin bu yoğun çalışma günlerinizde yanınızda olmak istedik. İnşallah bu hastalık, birlik ve beraberlik içerisinde, omuz omuza dayanışma ile ülkemizden ve tüm dünyadan gidecek.” ifadelerini kullandı.

Özkan, vatandaşlara da “evinizden çıkmayın” uyarısı yaptı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANTALYA (AA) – Antalya’ya yaklaşık 150 kilometre uzaklıkta bulunan ilçelerdeki 300 yıllık geçmişi olan düğmeli evler, ilk günkü gibi görenleri etkiliyor.

İnşası sırasında iskele olarak kullanılması için dışarıda bırakılan ahşap kısımlarının düğmeye benzetilmesi nedeniyle “düğmeli ev” olarak adlandırılan tarihi yapılar, turistler ve fotoğraf tutkunlarının uğrak noktaları arasında yer alıyor.

Merak uyandıran evler, her geçen yıl daha fazla turisti bölgeye çekiyor.

Evler bölge için en önemli turizm faaliyetlerinden birini oluşturuyor

İbradı Kaymakamı Hasan Ali Kurt, AA muhabirine, ilçede asırlardır düğmeli ev yapma geleneğinin sürdüğünü söyledi.

Son yıllarda restorasyon çalışmalarının hız kazanmasıyla turizmin de hareketlendiğini anlatan Kurt, “Düğmeli evlerde, ev pansiyonculuğu artmaya başladı. Her yıl binlerce kişi düğmeli evleri görmek için ilçeye geliyor. İlçenin Altınbeşik Mağarası’ndan sonra bu evler en önemli turizm faaliyetini oluşturuyor. Kontrollü normalleşmeyle günübirlik geziler artmaya başladı. Salgın öncesi yıllık 100 bin turist ağırlama kapasitesine ulaşmıştık. İzole ve doğayla baş başa tatil isteyenler ilçemizi tercih ediyor.” diye konuştu.

Evlerin bir odasını misafirlere ayırıyorlar

Düğmeli evlerin yoğun bulunduğu İbradı ilçesindeki Ürünlü Mahallesi muhtarı Lütfullah Yamansoy, bu evlerin yapısını bozmamaya çalıştıklarını dile getirdi.

Köylerinin yaklaşık 500 yıllık olduğunu vurgulayan Yamansoy, “Düğmeli evlerin çoğu restore edildi. Kentlerden köye dönüş var. Yıllardır oturulmayan evlerde ışık yanmaya başladı. Evler bakımlı olunca ziyaretçi sayısı da arttı. Mahalle sakinleri evlerinin bir odasını misafire ayırıyor. Düğmeli evleri görmek için gelenleri misafir de ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Bu evlerde yaşamak tarihi koklamak gibi”

Mahalle sakinlerinden Ali Rıza Bozkurt da düğmeli evde doğup büyüdüğünü belirtti.

Salgının başlamasıyla köyüne geri döndüğünü aktaran Bozkurt, “Bu evlerde yaşamak tarihi koklamak gibi. İnsanı mutlu ediyor.” dedi.

Ürünlü Mahallesi’nde yaşayan 73 yaşındaki Hayriye İçen, evin babası tarafından yaptırıldığını kaydetti.

Aynı evde 8 kardeş sevgiyle büyüdüklerini anlatan İçen, “Evlenen gurbete gitti. Çalışıp emekli olunca köyümüze döndük. Evi restore ettik. Emekliliğimizde yeniden düğmeli evimize kavuştuk. Çok mutluyum.” şeklinde konuştu.

ANTALYA (AA) – Antalya'nın Akseki ilçesi ile Konya'nın Bozkır ilçesi sınırında bulunan Dipsiz Göl, görenleri kendine hayran bırakıyor.

Toros Dağları'nın kuzey yamaçlarında 1702 metre rakımda bulunan Dipsiz Göl, sızıntılarla beslendiği için her mevsim aynı seviyede ve berraklıkta kalan masmavi suyuyla dikkati çekiyor. Etrafında yerleşim yerleri de olan göl, yaz aylarında doğaseverlerle fotoğraf tutkunlarının uğrak yeri oluyor.

Hafta sonları Antalya ve Konya'dan doğa harikası gölü görmek, balık tutmak, yüzmek ve piknik yapmak için gelen çok sayıda aile, bölgede güzel vakit geçiyor.

Göle sık sık gelen fotoğraf tutkunu Hidayet Okutan, her yıl yaz aylarında serinlemek için Akseki'den yaylalara çıktıklarını söyledi.

Şehrin kalabalığından kaçarak kamp kurup huzurlu zaman geçirdiklerini anlatan Okutan, "Fotoğraf ve doğa tutkunuyum. Hafta sonları iş stresi ve şehrin gürültülü ortamından kaçıp doğa harikası Dipsiz Göl'e geliyoruz. Buranın insanları gölün altında bir girdap olduğuna inanıyorlar. Doğal güzelliğinin yanında bu özelliğiyle de ilgi çekiyor." diye konuştu.

Okutan, bütün doğa ve fotoğrafseverlere gölü görmelerini tavsiye etti.