Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku: “Tahkim Merkezi, Merkezi Danışma Kurulu’na yaptırım gücü sağlayacak”

İSTANBUL (AA) – FURKAN GENÇOĞLU – Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, Merkezi Danışma Kurulu ile faizsiz finansın ilkeleri ve standartlarının belirleneceğini belirterek, "İstanbul Finans Merkezi kapsamında oluşturulacak Tahkim Merkezi, Merkezi Danışma Kurulu’na yaptırım gücü sağlayacaktır. Katılım finans kurumları arasındaki olası bir anlaşmazlık Tahkim Merkezi aracılığıyla hızlı bir şekilde çözülebilecektir." diye konuştu.

Utku, AA muhabirinin ekonomi reformları ve katılım finans sektörüne ilişkin sorularını yanıtladı.

2021 yılının ilk çeyreğinin de salgının gölgesinde geçtiğini ifade eden Utku, yılın geri kalanı için belirleyici kriterin, salgının gidişatı ve aşılama hızı olacağını kaydetti.

Utku, büyüme tahminlerinin arttığını aktararak şunları söyledi:

"OECD, Aralık 2020’de Türkiye’nin 2021 yılında yüzde 4,2 oranında büyüyeceğini tahmin ederken bu tahminini yüzde 5,6’ya güncellemiştir. Ayrıca sanayi sektörü 2021 yılında güçlü bir toparlanma gösterdi. Sanayi üretim endeksi ve ciro endekslerine bakıldığında sanayi sektörü pozitif olarak ayrışıyor. Bu durum, 2021 yılı ilk çeyreğinde de büyüme rakamlarına pozitif etki yapacaktır. İkinci yarıdan itibaren turizm sektörünün de toparlanmasıyla ekonomik faaliyetin hızlanması bekleniyor."

Türkiye’nin faizsiz finans alanında önemli bir potansiyeli olduğunu aktaran Utku, "Küresel İslami Finans sektörüne baktığımızda da Türkiye’nin bu noktada ciddi bir büyüme alanına sahip olduğunu düşünüyoruz. Bu potansiyeli gerçekleştirmeye ve küresel ekonomiden pay almaya yönelik hamleler de yapılıyor. İstanbul Finans Merkezi de bu adımlardan birisiydi. İstanbul Finans Merkezi ile birlikte Türkiye’de İslami finans ekosisteminin büyümesi ve küresel manada Türkiye’nin İslami finans alanında bir çekim noktasına gelmesini bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

-Kuralların belirlenmesi yurtdışı yatırımların önünü açabilir

Utku, sadece bankaların yer aldığı bir sistem değil, finansal bir ekosistem yaratmanın önemine dikkati çekerek şu değerlendirmelerde bulundu:

"Katılım bankacılığının yanı sıra borsa yatırım fonları, sigorta şirketleri, helal yemek şirketleri, helal giyim gibi alanlarda yaşanacak gelişmeler bu duruma katkı sağlayacaktır. Tüm bu faaliyetleri tek çatı altında düzenleyecek Faizsiz Finans Kanunu ile birlikte bu durumun önünün açılması bekleniyor. Ayrıca bu alanın kurallarının belirlenmesi yurtdışı yatırımlarının da önünü açabilir. Bu anlamda reformlar ihtiyaçlara cevap vermektedir. Faizsiz Finans Kanunu, faizsiz finans ekosistemini geniş halk kesimlerine de taşıyacaktır. Bu alanda eksikliklerin giderilmesi ülke ekonomisine de kıymetli bir katkı yapacaktır."

Merkezi Danışma Kurulu'nun sektörü denetlemesine vurgu yapan Utku, "Merkezi Danışma Kurulu’nun önemli bir görev alanı olacaktır. Merkezi Danışma Kurulu ile faizsiz finansın ilkeleri belirlenecek ve tüm paydaşlar için standartlar belirlenecektir. Aslında TKBB nezdinde 2018’de katılım bankacılığı faaliyetlerinin ilke ve standartlarına uygun olarak alanında uzman kişilerle bir Danışma Kurulu kuruldu. Merkezi Danışma Kurulu, mevcut yapının faaliyet alanını genişletecek ve denetleme görevini de üstlenecektir. Aynı zamanda uluslararası standartlarda faizsiz finans kuruluşlarının oluşumuna da öncülük edecektir." dedi.

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku sözlerini şöyle tamamladı:

"Körfez ve Uzakdoğu Asya’da İslami finansın güçlü olduğu birçok ülkede bu tip kurum ve kuruluşlar mevcut ve işler haldedir. Ayrıca İstanbul Finans Merkezi kapsamında oluşturulacak Tahkim Merkezi, Merkezi Danışma Kurulu’na yaptırım gücü de sağlayacaktır. Katılım finans kurumları arasındaki olası bir anlaşmazlık Tahkim Merkezi aracılığıyla hızlı bir şekilde çözülebilecektir. Dolayısıyla bu kurum Türkiye’nin faizsiz finans alanındaki eksikliklerini tamamlayacak ve Türkiye’nin bu alanda güçlenmesinin önünü açacaktır."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Albaraka Türk, Great Place to Work Enstitüsü tarafından düzenlenen "Avrupa'nın En İyi İşverenleri" listesine girdi.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, 500 ve üzeri çalışan kategorisinde listeye giren Albaraka Türk'ün bu başarısının arkasında sahip olduğu kurum kültürü ve çalışan memnuniyeti, hayata geçirdiği yenilikçi proje ve uygulamalar ile çalışanlarına sağladığı imkanlar yer alıyor.

Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmeleri yer alan Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Çelik, her zaman çalışanlarını desteklediklerini ve onlara değer verdiklerini belirterek, "En büyük önceliğimiz ve bizi öne çıkaran en büyük özelliğimiz de insan kıymetleri. Biliyoruz ki başarının arkasındaki en büyük güç çalışanların bankamıza duydukları güven ve bağlılıklarıdır." ifadelerini kullandı.

Bu inançla her zaman çalışanların istek ve ihtiyaçlarını gözettiklerini ve çalışma koşullarına özen gösterdiklerini kaydeden Çelik, "Avrupa'nın En İyi İşverenleri" listesine girmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Çelik, "Bu başarıda en büyük pay çalışanlarımıza ait. Sahip olduğumuz kurum kültürümüz ile birlikte çok daha iyi çalışmalara imza atacak ve hep birlikte çok daha güzel işler başaracağımıza inanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

İSTANBUL (AA) – Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, "Tüm faaliyetlerimizi çevresel etki ve emanet anlayışını gözeterek yürütüyoruz. Sahip olduğumuz sosyal, çevresel ve ekonomik değere emanet gözüyle bakıyor, gelecek nesillere bu değerleri aktarmayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

Albaraka Türk'ten yapılan açıklamaya göre, tüm iş modelini sürdürülebilirliğe uygun şekilde kurgulayan ve buna yönelik çalışmalar yürüten banka, iklim krizi, karbon salınımı ve su problemleri başta olmak üzere evrensel birçok sorunun çözümüyle ilgili önemli adımlar atmaya ve bu adımların olumlu sonuçlarını almaya devam ediyor.

Katılım Bankacılığı sektörünün öncüsü Albaraka Türk, sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında, iklim krizi, karbon salınımı ve su problemleri başta olmak üzere evrensel birçok sorunun çözümüyle ilgili önemli adımlar atmayı sürdürüyor.

Tüm iş modelini sürdürülebilirliğe uygun şekilde kurgulayan ve buna yönelik çalışmalar yürüten Albaraka Türk, 2015 yılında başlattığı sürdürülebilirlik yolculuğunu, risklere karşı dirençli, gezegene ve tüm canlılara karşı saygılı, çevrenin korunmasını merkeze alan bir yaklaşımla sürdürüyor.

Bu çerçevede dünyanın en iyi katılım bankası olma vizyonuyla faaliyetlerini sürdüren ve toplumsal sorumluluklarını her geçen gün yeni bir projeyle şekillendiren Albaraka Türk, 2020 Sürdürülebilirlik Raporu'nun yayınladı.

2019 yılında olduğu gibi 2020 yılında da Borsa İstanbul (BIST) Sürdürülebilirlik Endeksi değerlemesine tabi tutulan şirketler arasında yer alan Albaraka Türk, Endeks’e dahil edilen ilk ve tek Katılım Bankası olma unvanını yeniledi.

Yaptığı çevre odaklı çalışmalar sonucunda Karbon Saydamlık Projesi (CDP) kapsamında en yüksek skorlarından biri olan "A" skorunu elde eden Albaraka, iklim değişikliği kategorisinde "A-“"ve su güvenliği kategorisinde "B-" skoru almaya hak kazanarak bu yılda en yüksek skoru elde eden bankalardan biri oldu.

– Banka önemli oranda kağıt tasarrufu sağlayarak Sıfır Atık Projesi'ne katkı sağlamayı sürdürdü

Açıklamada yer alan bilgiye göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan Sıfır Atık Projesi'nin aktif katılımcısı olan Albaraka, önleme/azaltım, tekrar kullanım, satın alma alanlarında tasarruf odaklı projeleri hayata geçirerek karbon ayak izini önemli oranda azalttı.

Dijital dönüşüm sürecini başarıyla yürüten banka önemli oranda kağıt tasarrufu sağlayarak Sıfır Atık Projesi’ne katkı sağlamayı sürdürdü.

Tüm dünyanın zor bir süreçten geçtiği salgın döneminde hedeflerini gerçekleştirerek, aktiflerini yüzde 35 büyüten Albaraka, özellikle dünyanın sürdürülebilirliğine katkı sağlayacak projeleri kredilendirme konusunda önemli adımlar atmayı sürdürdü.

2020 faaliyet döneminde başarılı finansal ve operasyonel sonuçlara ulaşmanın yanı sıra iklim değişikliğiyle mücadele başta olmak üzere farklı alanlarda öncü sürdürülebilirlik göstergelerine imza atan Albaraka Türk, 69,3 milyar TL toplam aktif, 40,6 milyar TL kullandırılan fonlar olmak üzere hissedarların birikimlerine değer katan finans performansının yanı sıra, 3 bin 390 çalışan sayısı ve 230 şube sayısı ile yaygın ve gelişmiş bir hizmet ağına sahip bulunuyor.

Bankanın, çevre, sağlık, eğitim, hassas gruplar vb. alanlardaki toplumsal yatırımlarının genel toplamı 2020 yılında 14 milyon TL'ye ulaştı.

– "Sosyal, çevresel ve ekonomik değerlere emanet gözüyle bakıyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, tüm iş modelini sürdürülebilirliğe uygun şekilde kurguladıklarını ve buna yönelik çalışmalar yürüttüklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Tüm faaliyetlerimizi çevresel etki ve emanet anlayışını gözeterek yürütüyoruz. Sahip olduğumuz sosyal, çevresel ve ekonomik değere emanet gözüyle bakıyor, gelecek nesillere bu değerleri aktarmayı hedefliyoruz. Sürdürülebilirlik odaklı anlayışımızla, karbon salınımımızı ve çevresel etkimizi en aza indirme yönünde çalışmalarımıza tüm gücümüzle devam ediyor, insana, çevreye duyarlı-dost projelerin yanı sıra toplumsal sorumluluklarımızı her geçen gün artırarak sürdürüyoruz. Gezegenin geleceğine dair sorumluluk almamız gerektiğinin her zaman farkındayız ve bu başarılarımızı daha da ileriye taşıyacağımıza inanıyor, bu yönde yoğun çalışmalar yürütüyoruz"