Paz. Eki 20th, 2019

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Avrupa Parlamentosu (AP) seçiminde oyunu başkent Berlin’de kullandı

BERLİN (AA) – Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Avrupa Parlamentosu (AP) seçiminde oyunu başkent Berlin’de kullandı.

Steinmeier, oy kullanmak için Dahlem semtindeki Erich-Kaestner İlkokulu’na eşi Elke Büdenbender ile geldi.

Oy kullandıktan sonra okul önünde gazetecilere açıklama yapan Steinmeier, birleşik bir Avrupa içinde demokratik bir Almanya’nın büyük bir mutluluk olduğunu belirterek, "Bunun için çalışmaya, özellikle de sandığa gitmeye değer." ifadesini kullandı.

Çok sayıda kişinin bugün oyunu kullanmasını ümit ettiğini söyleyen Steinmeier, seçimde görev yapanlara da teşekkür etti.

Öte yandan, Federal Basın ve Enformasyon Dairesinden alınan bilgiye göre, Almanya Başbakanı Angela Merkel oyunu daha önce mektupla kullandı.

AP seçiminde 64,7 milyon seçmenin bulunduğu Almanya'da yerel saatle 08.00'de başlayan oy verme işlemi 18.00’e kadar sürecek.

AP'ye 96 milletvekili gönderecek olan ülkedeki seçimde 41 parti ve inisiyatiften toplam bin 380 aday yarışıyor.

Erdoğan: "Bölgemizde ve dünyamızda istedikleri gibi at oynatabileceklerini sananlar, bu işin o kadar kolay olmadığını artık kabul etmelidir."

Erdoğan: "Türk milleti, bugün de istiklali ve istikbali için gerekirse tüm dünyayı karşısına alabileceğini bir kez daha ispatlamıştır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bizler, bir oldukça, beraber oldukça, kardeş oldukça iyi kötü günümüzde birbirimizin yanında oldukça Allah'ın izniyle bu milleti kimse yenemez."

Erdoğan: "(Harekat bölgesindeki rejim güçleri) Aynı durum orada da geçerlidir; olursa olur, olmazsa kendi planlarımızı uygulamaya devam ederiz."

Erdoğan: "Harekat bölgemizin bir kısmında Rusya korumasındaki rejim güçleri bulunuyor. Meseleyi Putin'le ele alacağız. Bir hal çaresi bulmamız lazım."