Almanya’da George Floyd gösterileri sonrasında alandan ayrılmayan göstericilere “polis müdahalesi”

BERLİN (AA) – Almanya’nın Berlin ve Hamburg kentlerinde, ABD’de polis şiddeti sonucu yaşamını yitiren George Floyd için düzenlenen eylemlerden sonra alandan ayrılmayan göstericilere polis müdahale etti.

Başkent Berlin’de Alexander Meydanı’nda düzenlenen ve 15 bin kişinin katıldığı gösteride, polis şiddeti ve ırkçılık protesto edildi.

Eylemin organizatörler tarafından sonlandırılmasının ardından yüzlerce kişi alanda kaldı ve gösterilere devam etti. Bu gruba müdahale eden polis, göstericilerin alandan ayrılmasını istedi.

Göstericilerin polise şişe atması sonucunda arbede yaşandı. Olayda şişe isabet eden bir foto muhabiri başından yaralandı.

Polis birçok göstericiyi gözaltına aldı.

– Hamburg'daki gösteri

Hamburg kentinde de George Floyd için düzenlenen gösterinin ardından polis ile göstericiler arasında olaylar çıktığı belirtildi.

Göstericilerin meşale yaktığı ve polis aleyhine pankart açtığı, polisin de göstericilere TOMA’larla müdahale ettiği aktarıldı.

Almanya’nın birçok kentinde bugün yapılan George Floyd gösterilerinde on binlerce kişi polis şiddetini ve ırkçılığı protesto etmişti.

Sağlık Bakanlığı, ilköğretim http://1.ve 8.sınıf okul çağı aşılamalarının, aile hekimliklerinde uygulanmasına karar verildiğini duyurdu.

Kovid-19 nedeniyle son 24 saatte Brezilya'da 904, Meksika'da 341 kişi öldü.

Koca: "Pozitif tanı konan hastaların büyük kısmı hastalığı belirtisiz ve evde geçiriyor. 81 ilimizde Kovid nedeniyle dün yatan hasta sayısı 41."

Sağlık Bakanı Koca: "Toplam vakaların yüzde 80'i iyileşti. Yeni iyileşen hasta sayımız 2 bine yakın."

Son 24 saatte, 1922 kişinin daha iyileşmesiyle Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 135 bin 322 oldu.

Türkiye'de son 24 saatte 878 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 21 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 169 bin 218, can kaybı 4 bin 669 oldu.

Etiketler: