Almanya'da yaşayan Türkler, ramazan yardımlarıyla Senegal ve Moritanya'daki Müslümanların gönlünü fethetti

Yıllar önce geçimlerini sağlamak üzere anavatanları Türkiye’yi bırakarak Almanya’ya giden ve buraya yerleşen Türk aileler, yaklaşan ramazan dolayısıyla, dünya genelinde ciddi artış gösteren yeni tip koronavirüs riskine rağmen Afrikalı Müslümanların yardımına koştu.

Almanya’da yaşayan Türkler, ramazan yardımlarıyla Senegal ve Moritanya’daki Müslümanların gönlünü fethetti

Almanya’dan Afrika’ya giden 16 kişilik Türk ekibi, Moritanya ve Senegal’de 10 gün boyunca kara yoluyla çölleri aşarak, ramazan ayı öncesinde ihtiyaç sahiplerine Kur’an-ı Kerim, gıda paketi, zekat ve hediyelik eşya ulaştırdı. ( Rauf Maltaş – Anadolu Ajansı )

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) ile Diyanet İşleri Başkanlığı Türk İslam Birliği (DİTİB) Essen Eyaleti Bölge Birliği iş birliğinde bölgeye yıllık izinlerinden feragat ederek gelen 16 kişilik ekip, Afrika’da büyük bir yardım seferberliği yürüttü.

Sıcak havada Afrika yollarını, çöllerini, vadilerini ve tepelerini güçlükle aşan fedakar ekip, Senegal ve Moritanya’nın en ücra yerleşim birimlerine kadar ulaşarak Müslüman kardeşlerinin gönlünü fethetti.

Karşılaştıkları mazlum ve mağdur Afrikalı kardeşleriyle sohbet eden Türkler, Almanya’daki vatandaşlarının da destekleriyle topladıkları binlerce gıda kolisi, Kur’an-ı Kerim, zekat, hediyelik eşyaları tek tek ihtiyaç sahiplerine teslim etti.

“Bir araya gelince hem bereket hem etki artıyor”

TDV Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Çetin, AA muhabirine, organizasyonun Almanya ekibinin dev desteğiyle diğer yardım faaliyetlerinden çok daha farklı yürütüldüğünü söyledi.

DİTİB Essen ekibine katkılarından dolayı teşekkür eden Çetin, şöyle devam etti:

“Almanya’da camilerimizin başkanları ve beraberindekiler, oradaki vatandaşlarımızı temsilen buraya heyet olarak geldi. Bunlar önce Afrika’nın bir ucundan Moritanya’dan başlayıp daha sonra güneye doğru gelip Senegal’den çıktılar. Aslında bu yardım organizasyonu Dakar Rallisi’nden çok daha zorlu bir maratondu çünkü 2 bin 500 kilometre kara yolunu geçip tamamen çöl yolculuğu yaparak geldiler. Çok zor şartlarda bu işleri organize ettiler. Dağıtım yaparak buralara ulaştılar. Bir araya geldiğimizde yurt dışındaki millet varlığımızın da bu meselelere ilgisinin arttığında buradaki bereketin ve etkinin de kat kat arttığını görüyor ve yaşıyoruz. Bu tür destekler sadece Afrika halkı için değil buradaki insanları gören bu kıymetli Türk vatandaşlarımız için de manen çok anlamlı ve değerli oluyor. Allah hepsinden razı olsun çalışmalarının artarak devam etmesini bekliyoruz.”

“Burada olmak bambaşka duygu”

DİTİB Essen Eyalet Bölge Birliği Müdiresi Hülya Ceylan da Almanya’da düzenledikleri kermesler, eş ve dostlarından aldıkları bağışları yaptıkları güç birliği sayesinde büyük bir yardım faaliyetine dönüştürdüklerini ifade etti.

Afrika çöllerinde mağdur ve mazlum Müslümanlarla bizzat buluşup yardım dağıtmanın bambaşka bir duygu olduğuna dikkati çeken Ceylan, “Pandemi nedeniyle de zor şartlarda buraya geldik ama burada olmak bambaşka bir duygu, halimize binlerce kez şükretmemiz lazım. Çok zor şartlarda burada Müslüman kardeşlerimiz yaşıyor. Bir nebze de olsa yardım dağıtırken Müslüman kardeşlerimizin gözlerinin içindeki ışığı tebessümü görüp, bu duyguyu yaşamak bile çok güzel. Bütün bağışçılarımızdan Allah razı olsun.” diye konuştu.

Yardımlardan faydalanan Afrika halkı da destek ve katkılarından dolayı Türk milletine olan minnettarlığını dile getirdi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

KÖLN (AA) – Hessen İçişleri Bakanı Peter Beuth, Rheinland-Pfalz’dan 38 yaşındaki eski bir Frankfurt Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Timi (SEK) yetkilisinin elektronik verileri değerlendirilirken ortaya çıkan bilgilere göre, çok sayıda kişinin aşırı sağcı sohbet gruplarına dahil olduğunun belirlendiğini, bunların içinde SEK polislerinin yanı sıra başka birimlerden polislerin de olduğunu söyledi.

Beuth, söz konusu timde yer alan ve suçlamalar nedeniyle görevden uzaklaştırılan 13 polisin, ırkçı terör saldırısının düzenlendiği gece Hanau’da görevli olduklarını açıkladı.

Bakan Beuth, internet üzerindeki sohbet gruplarında, aşırı sağ örgüt propagandası yapma, yasak sembol ve görüntülerin yanı sıra kışkırtıcı içerik paylaşıp yaymakla suçlanan 36 kişi hakkında soruşturma başlatıldığını aktardı.

Hessen eyaleti İçişleri Bakanlığı, 10 Haziran’da yaptığı açıklamada, aşırı sağcı polisler hakkında yürütülen soruşturmanın ardından Frankfurt Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Timinin (SEK) lağvedildiğini duyurmuştu.

Irkçı terör saldırısında 9 kişi hayatını kaybetmişti

Almanya’nın Frankfurt kenti yakınlarında bulunan Hanau’da 19 Şubat 2020’de ırkçı Tobias Rathjen tarafından iki nargile kafeye ve bir büfeye ırkçı saldırı düzenlenmişti.

Saldırıda Mercedes Kierpacz, Sedat Gürbüz, Gökhan Gültekin, Hamza Kurtoviç, Ferhat Ünvar, Kaloyan Velkov, Vili Viorel Paun, Said Nesar Hashemi ve Fatih Saraçoğlu hayatını kaybetmişti.

Rathjen, saldırının ardından evine dönerek annesi Gabriele Rathjen’i öldürdükten sonra intihar etmişti.

İSTANBUL (AA) – Sarı-lacivertli kulüpten yapılan açıklamada, bonservis bedeli olmadan transfer edilen 29 yaşındaki Serdar Dursun ile 3 artı 1 yıllık sözleşme imzalandığı bildirildi.

Serdar Dursun, geçen sezon ligde 33 maçta fileleri 27 kez havalandırarak gol kralı olmuştu.