Çar. Oca 22nd, 2020

Almanya'nın ihracatı ekimde yüzde 1,2 arttı

BERLİN (AA) – Ticari ihtilaflar, zayıf kalan küresel ekonomik büyüme ve Brexit belirsizliğinden olumsuz etkilenen Almanya’nın ihracatı, eylüldeki yükselişini sürdürerek ekimde beklentilerin epey üzerinde arttı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) verilerine göre, ülkede mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracat, ekimde bir önceki aya kıyasla yüzde 0,3’lük düşüş beklentisine karşın yüzde 1,2 artarak 113 milyar avro oldu. İthalat ise yüzdesel olarak değişmedi.

Geçen yılın ekim ayına göre ihracat yüzde 1,9 artarken, ithalat yüzde 0,6 düştü.

İhracat, eylülde de bir önceki aya göre yüzde 0,4’lük artış beklentisine karşın yüzde 1,5 yükselerek 111,6 milyar avro olmuştu. Böylece ticari ihtilaflar, zayıf kalan küresel ekonomik büyüme ve Brexit belirsizliğinden olumsuz etkilenen Almanya’nın ihracatı, beklenmedik bir şekilde 2 aydır üst üste artış kaydetti.

Almanya’da mevsimsellik ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracat ekimde 113 milyar avro, ithalat 92,4 milyar avro oldu. Dış ticaret fazlası ise 19,2 milyar avro olarak gerçekleşti.

Arındırılmamış rakamlara göre, ekimde 119,5 milyar avroluk ihracat, 98 milyar avroluk ithalat yapıldı. Böylece Almanya, arındırılmamış rakamlarla, ekimde yaklaşık 20,6 milyar avro dış ticaret fazlası verdi. Dış ticaret fazlası, Ekim 2018’de 18,7 milyar avro olarak kayıtlara geçmişti.

Almanya’nın ekim ihracatının 70 milyar avrosu Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yapıldı. Ülke ithalatının 55,2 milyar avroluk bölümü de AB’den geldi.

Ekimde geçen yılın aynı dönemine göre AB ülkelerine yapılan ihracat yüzde 0,1 artarken, bu ülkelerden yapılan ithalat ise yüzde 0,2 düştü.

– 10 ayda 190,1 milyar avro ticaret fazlası

Verilere göre, Almanya’nın bu yılın 10 aylık ihracatı 2018’in aynı dönemine göre yüzde 1 artarak 1 trilyon 116,4 milyar avroya, ithalatı da yaklaşık yüzde 1,7 yükselişle yaklaşık 926,3 milyar avroya ulaştı. Böylece ülkenin ticaret fazlası, ocak-ekim döneminde 190,1 milyar avro oldu.

Öte yandan, Almanya’nın ekim ayında cari işlemler fazlası 2018’in aynı dönemine göre 2,8 milyar avro artarak 21,5 milyar avro olarak gerçekleşti. Cari fazla, geçen yılın ekim ayında 18,7 milyar avro olmuştu.

– “Alman ekonomisi daralmadan kaçınabilir”

ING Almanya Başekonomisti Carsten Brzeski, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Hayal kırıklığına uğratan sanayi ve tüketim verilerinden sonra ekim ayı ihracat verilerinin Alman ekonomisinin son çeyrekte daralmadan kaçınabileceğine dair umutları canlı tuttu. Alman ekonomisi, daralma, durgunluk ve zayıf büyüme arasında inişli çıkışlı bir yolda kalacaktır.” ifadelerini kullandı.

Ülkede ekonomi geçen yıl yüzde 1,4 büyürken, Alman hükümeti ve Avrupa Birliği Komisyonu, küresel ekonominin zayıf seyretmesinin ihracatı etkilemesi, ticaret ihtilafları ve Brexit’ten dolayı bu yıl büyümenin yüzde 0,5’te kalmasını bekliyor. Almanya ekonomisinde bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,5 büyüme, ikinci çeyreğinde ise yüzde 0,2 daralma yaşandı.

Destatis verilerine göre, Almanya’da mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH, bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,1 arttı.


İnşaat malzemeleri ihracatı, ekimde bir önceki aya göre yüzde 3 artarak 1,94 milyar dolara ulaştı.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi Ekim 2019 sonuçları açıklandı. Buna göre, İnşaat Malzemeleri Dış Ticaret Endeksi’nde geçen yıl yaşanan finansal dalgalanmanın yol açtığı gerileme ile oluşan baz etkileri ekim ayında ortadan kalkmaya başladı.

İnşaat Malzemeleri Dış Ticaretinde İhracat Değer Endeksi, ekimde bir önceki aya göre yüzde 3 arttı. Ekimde İhracat Miktar Endeksi bir önceki aya göre yüzde 6,5 gerilerken, İhracat Birim Fiyat Endeksi bir önceki aya göre yükseldi.

İhracatın miktar olarak yine yüksek olduğu ekim ayında 4,42 milyon ton ihracat yapıldı. Değer olarak yılın en yüksek üçüncü aylık ihracatının yapıldığı ekim ayında ihracat 1,94 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. 2018 Ekim-2019 Ekim aralığında ise yıllık ihracat 21,6 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

Bu yılın en yüksek ikinci aylık ortalama ihracat birim fiyatının gerçekleştiği ekim ayında ihracat birim fiyatları 0,44 dolara yükseldi.

– İthalatta da hareketlenme işaretleri

İthalat Miktar Endeksi, ekimde bir önceki aya göre yüzde 15,9 artış gösterdi. Bu, geçen yılın ekim ayının da 2,88 puan üzerinde gerçekleşti. İthalat Değer Endeksi’nin bir önceki aya göre yükseldiği ekimde ithalat 211,6 bin ton oldu. Gerçekleşen kademeli artışla ekim ayı ithalatı 585 milyon dolara ulaştı.

Ekim ayında ithalat birim fiyatları kilogram başına 2,76 dolara indi. Geçen yılın ekim ayı ithalat birim fiyatının ise yüzde 4,1 altında gerçekleşti. Bu verilerle ekim, 2019 yılında ithalatta hareketlenme işaretlerinin alındığı ilk ay oldu.

– Demir-çelik dışındaki diğer tüm alt ürün gruplarında ihracat arttı

2019 yılı ekim ayında 8 alt ürün grubunun 7’sinde ihracat değer olarak Ekim 2018’e göre yükseldi. Ekim ayında en yüksek ihracat değer artışı yüzde 36,7 ile prefabrik yapılarda gerçekleşti. Ağaç ve ahşap ürünlerinin değer olarak ihracatı yüzde 22,5 arttı. Değer olarak ihracatı düşen tek alt sektör ise yüzde 21,5 ile demir-çelik ürünleri oldu.

Ekimde 8 alt ürün grubunun 7’sinin ihracatı miktar olarak geçen yılın ekim ayına göre artış gösterdi. Ekim ayında en yüksek ihracat miktar artışı yüzde 50,4 ile ağaç ve ahşap ürünlerinde kaydedildi. Yüksek miktar artışı yaşanan diğer alt sektör ise yüzde 27,9 ile prefabrik yapılar oldu. Demir-çelik ürünleri ihracat miktarı ise yüzde 14,5 geriledi.

Söz konusu ayda 8 alt ürün grubundan 7’sinin ihracat birim fiyatları geçen yılın ekim ayına göre geriledi. Fiyat düşüşleri genel olarak tek haneli rakamlarda görüldü. İhracat birim fiyatı artan sektör ise yüzde 7,1 ile prefabrik yapılar olarak belirlendi.

Ekimde ağaç ve ahşap ürünlerin ihracat birim fiyatı yüzde 18,1 düştü. Yalıtım malzemeleri ihraç birim fiyatı da yüzde 15,8 geriledi. Elektrikli malzemeleri ve teçhizatları, ihracat birim fiyatları ise geçen yılın ekim ayına göre yüzde 5,3 düşerek en sınırlı gerileme yaşanan alt sektör olarak kayıtlara geçti.


Global Agency Kurucusu ve Üst Yöneticisi ( CEO) İzzet Pinto, Türkiye’nin dizi ihracatının 11 yıl önce 1 milyon dolar bile değilken, şimdi yıllık cirosunun 350 milyon dolara çıktığını bildirdi.

Yeditepe Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, Türk dizilerini dünya markası haline getiren iki isim, TIMS&B Productions Uluslararası Operasyonlar Direktörü Selin Arat ve Global Agency Kurucusu ve CEO’su İzzet Pinto, Yeditepe Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ile Sosyoloji bölümleri iş birliğiyle gerçekleştirilen “Popüler Kültür Söyleşileri” kapsamında Yeditepe Üniversitesi’ne konuk oldu.

“Dünyada Türk Dizi Fenomeni” başlıklı söyleşide öğrencilerle bir araya gelen TIMS&B Productions Uluslararası Operasyonlar Direktörü Arat, Türkiye’nin, dünya dizi pazarında, ABD’den sonra en çok dizi ihraç eden ikinci ülke konumunda olduğunu kaydetti.

Çalışmalarını, yalnızca Türkiye’deki değil, tüm dünyadaki seyircinin izlemesi üzerine tasarladıklarını belirten Arat, “O nedenle her zaman, tabii ki öncelikle, dünyadaki tüm film ve televizyon sektörünün kuralı olan iyi bir hikaye arıyoruz. Bunları taşımak üzere dünyada sevilen oyuncularımızla çalışmak kadar yeni yetenekleri de keşfetmenin önemine inanıyoruz. Muhteşem Yüzyıl’daki Meryem Uzerli örneği gibi…” ifadelerini kullandı.

Muhteşem Yüzyıl’ın tüm dünyada en çok izlenen Türk dizisi olduğunu vurgulayan Arat, “En baştan tüm dünya düşünülerek tasarlanmıştı ve karşılığını da buldu. Biz onu iyi icra edemeseydik, dağıtımını iyi yapamasaydık bu rakamlara ulaşamazdı. Önemli olan evrensel kodları içinde barındıran bir hikaye yaratmak. Yaptığınız işte hikaye yerel olsa da başka kültürlere de dokunabilecek duyguyu, ruhu içinde barındırması çok önemli.” değerlendirmesinde bulundu.

Değişen rating sistemleri ve dijital platformlardan dizi yayınlanmasının yeni bir izleyici kitlesi oluşturduğunu, değişen parametrelerin içinde en iyi ürünü ortaya çıkarmaya çalıştıklarını belirten Arat, en çok Güney Amerika olmak üzere tüm dünyaya dizi satışı yaptıklarını ancak Batı ve Kuzey Avrupa’nın henüz Türk dizilerini tercih etmediğini kaydetti.

– “İstanbul’a hayran kalıyorlar”

Global Agency Kurucusu ve CEO’su Pinto da hikayenin dizi tercihlerinde ana unsur olduğuna işaret ederek, özellikle kadınları konu edinen, melodram türü, zengin ve yoksul hayatın paralel işlendiği hikayelerin daha çok izlendiğini, erkek ağırlıklı veya mafya hikayelerinin ise yurt dışında talep görmediğini aktardı.

Türk dizilerinin satışında İstanbul’un önemli bir avantaj olduğunu vurgulayan Pinto, “Diziler genellikle İstanbul’da çekiliyor. İnsanlar, bu dizileri izlerken İstanbul’un güzelliğine de hayran kalıyor. Bazı insanlar kostümleri inceliyor bazıları da o şehrin güzelliğini görmek istiyor.” ifadelerini kullandı.

– “70 dizinin 15’i yurt dışı için uygun oluyor”

İzzet Pinto, dizi ihracatının 11 yıl önce başladığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Bugüne kadar yaklaşık 300’e yakın dizi film ihraç edildi. Biz şirket olarak 60 dizi ihraç ettik. Belki bu süre zarfında 700-800 dizi üretildi ama bunların hepsi yurt dışına satılmadı. Yılda yaklaşık 70 proje hayata geçiyor fakat bu 70 projenin yarısı, 5-6 bölümü yayınlandıktan sonra izlenme oranları düşük olduğu için yayından kalkıyor. Yaklaşık 15 dizi, yurt dışı için uygun kriterleri taşıyor.”

Türkiye’nin dizi ihracatının 11 yıl önce 1 milyon dolar bile değilken, şimdi yıllık cirosunun 350 milyon dolara çıktığını bildiren Pinto, 2019 yılında reklam sektörünün zor bir dönemden geçmesinin televizyon sektörünü de yakından etkilediğini, kanalların reklam gelirlerinde düşüş olması nedeniyle dizi sektöründe de yaşanan düşüşün, rakamlara büyüme değil, durağanlık olarak yansıyacağını belirtti.

Sağlık Bakanı Koca: "Kahvaltının ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Dengeli kahvaltıyı, çorbayı da öneriyorum."

Koca:"(Trans yağla ilgili düzenleme)Meclis'in yaklaşımı önemli, düzenlemenin 6 ayı geçmemesi gerektiği kanaatindeyim.Bu yıl içerisinde yasaklanabilir"

Koca: "Türkiye'de trans yağların yasaklanması gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda teknik boyutuyla bir çalışmamız var."

Sağlık Bakanı Koca: "(Korona virüsü) Bugün Bakanlığımızda bir risk değerlendirme toplantısı yapılacak."

Koca: "(Korona virüsü) Dünya Sağlık Örgütü termal kamerayı Türkiye için önermiyor ama termal kamera dahil bütün hazırlıklarımızı yaptık."

Koca: "Çin'den gelen riskli bir hastayı karantina odamıza alıp özel ambulansla belirlenen hastaneye götürülmesi şeklinde hazırlığımız var"

Koca: "(Korona virüsü) Şu an Türkiye için herhangi bir riskin söz konusu olmadığını özellikle belirteyim."

Sağlık Bakanı Koca: "(Korona virüsü) Bizde şu an herhangi bir hastanın hatta riskli hastanın olmadığının altını çizmek istiyorum."

MSB: "Tel Abyad'da eylem hazırlığındaki 4 PKK/YPG'li terörist yakalandı."

❝İlaçla ilgili takip sistemimiz güçlü olduğu için ciddi sorun yaşamıyoruz❞

Sağlık Bakanı Koca #AAEditörMasası'nın konuğu

👉 #YouTube kanalımızdan izleyebilirsiniz https://youtu.be/18YNzxy3EhI