Alternatif Bank, EBRD tarafından bir kez daha “Türkiye’nin en iyisi” seçildi

İSTANBUL (AA) – Alternatif Bank, 2017 yılında dahil olduğu Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) Dış Ticaret Programı kapsamında, 4. kez “Türkiye’nin En Aktif Kullanıcısı” ödülüne layık görüldü.

Alternatif Bank, açıklamasına göre, EBRD Dış Ticaret Programı ödül töreni, 30 Haziran’da düzenlenen EBRD'nin 30. Yıllık Toplantısı ve İş Forumu’nun Dış Ticaret Programı Bilgilendirme Oturumu’nda online olarak gerçekleşti. Alternatif Bank, stratejik önceliği olarak gördüğü dış ticaret alanında, ihracatçı firmalara her yıl sürekli artırdığı kredi desteğinin yanında uzmanlığıyla da rehberlik ederek başarılı bir performans ortaya koyarken, söz konusu programı aktif ve efektif bir şekilde kullanarak 2018’den bu yana “Türkiye’nin En Aktif Kullanıcısı” ödülünün üst üste 4. kez sahibi oldu. Banka, EBRD Dış Ticaret Programı kapsamında 2020 yılında 185 milyon dolarlık işlem gerçekleştirdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, ülke ekonomisinin sürdürülebilir büyümesinde dış ticaretin özellikle de ihracatın son derece önemli rol oynadığını belirtti.

Bu anlamda 2021 yılı itibarıyla ihracatta üst üste her ay gördükleri hızlı büyümeden son derece mutlu olduklarını aktaran Gür, aşılama sürecinin katkısıyla, aylık ihracat ortalamasının pandemi öncesi dönemi yakaladığını, hatta geçtiğini vurguladı.

Gür, Alternatif Bank olarak dış ticareti öncelikleri kabul etiklerini dış ticaret müşterilerini finansal açıdan ve danışman bankacılık vizyonumuzla en üst seviyede desteklemeye devam etiklerini kaydetti.

-"En büyük dayanağımız yüksek yetkinliğe sahip, alanında uzman ekibimiz"

"Bu alanda en büyük dayanağımız da yüksek yetkinliğe sahip, alanında uzman ekibimiz." ifadelerini kullanan Gür, bankanın finanse ettiği ihracat miktarının bu yılın ilk 5 ayında geçen yıla kıyasla yüzde 33 arttığını ve 600 milyon dolar seviyesine ulaştığını bildirdi.

Dış ticaret finansmanındaki toplam hacme baktığımızda ise geçen yıla göre yaklaşık yüzde 30’luk bir artışla 1,5 milyar doları aştıklarını belirten Gür, şunları kaydetti:

"EBRD ile süregelen verimli iş birliğimiz, son yıllarda dış ticarette gösterdiğimiz istikrarlı gelişimimizi perçinlemesi açısından ayrı bir önem taşıyor. EBRD’nin Dış Ticaret Programı’na 2017'de dâhil olduk ve 2018 yılından bu yana program kapsamında belirlenen limitleri ülkemizde en hızlı ve verimli şekilde reel sektörle buluşturan banka olmaya devam ediyoruz. Bu performansımız sayesinde, EBRD tarafından üst üste 4 yıldır 'Türkiye’nin En Aktif Kullanıcısı' seçilmenin gururunu yaşıyoruz. Bu ödül uluslararası kurumların bankamıza duyduğu güvenin yanı sıra, bankamızın dış ticaretteki deneyimini ve başarısını tescillemesi açısında da bizim için ayrı bir değer taşıyor. Hedefimiz ‘danışman ve basiretli bankacılık’ anlayışımızla, ülkemiz ekonomisine ve ihracatçılarımıza her yıl artan bir hacimle desteğimizi sürdürmek."

Bankanın dış ticarete destek çalışmalarına da değinen Gür, şu ifadeleri kullandı:

"İhracatçılarımıza finansman açısından olduğu kadar bilgiyle donanmaları için de destek sağlıyoruz. İşinde uzman olan kadromuzun bilgisini ve deneyimini 'Dış Ticaret Danışman Hattı' aracılığıyla müşterimiz olsun veya olmasın bu alanda faaliyet gösteren tüm firmalarla paylaşıyoruz. Bunun dışında ihracatçı birlikleriyle veya şubelerimiz nezdinde gerçekleştirdiğimiz ‘Dış Ticaret Eğitim Seminerleri’nde firmaların ihracat süreçlerinde karşılaşılabilecek riskleri ve çözümleri aktarıyoruz. Önümüzdeki dönemde de benzer desteklerimizi artırarak, dış ticaretin ve ihracatçının her zaman destekçisi olmayı sürdüreceğiz."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Ford Otosan'a sağlayacağı 650 milyon avro sendikasyon kredisi desteğiyle, Ford Transit Custom ailesinin yeni nesil çevreye duyarlı, tam elektrikli versiyonlarının üretimini finanse edecek.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, EBRD, Ford'un Avrupa pazarı için 1 tonluk ticari araçlarının yeni nesil tamamen elektrikli ve plug-in hibrid versiyonlarının üretimini desteklemek üzere Ford Otosan'a 650 milyon avro kredi sağlayacak.

EBRD'nin Yeşil Ekonomiye Geçiş yaklaşımı kapsamında sağlanan kredi, Ford Otosan'ın çevreye duyarlı ve daha sürdürülebilir bir gelecek için otomotiv dünyasının elektrik dönüşümüne öncülük etme hedefinin önemli bir parçası olacak.

Finansman paketinin 175 milyon avrosunu kendi kaynaklarından karşılayacak EBRD, 475 milyon avroluk kısmını ise diğer kredi verenlerden sağlayacak. Katılımcı kreditörler arasında Akbank AG, Bank of China, BNP Paribas, Emirates NBD Bank (P.J.S.C.), Green for Growth Fund, HSBC, Industrial and Commercial Bank of China, Mediobanca, MUFG, QNB ve Societe Generale bulunuyor.

Ford Otosan, 2023'ün ilk yarısında yeni 1 tonluk Ford Transit Custom'ın dizel, hibrit elektrikli PHEV (Plug-In Hybrid) ve tam elektrikli versiyonlarını kademeli olarak üretmeye başlayacak. Bataryalı elektrikli araçlar ve şarj edilebilir hibrit versiyonlar, emisyonları ciddi oranda azaltarak çevreye duyarlı bir ulaşım seçeneği sunacak.

Şirket, otomotiv sektörünün elektrik dönüşümüne öncülük etme misyonuyla Kocaeli fabrikalarında yeni nesil elektrikli ve bağlantılı ticari araç üretim projelerine 2026'ya kadar 20,5 milyar TL yatırım öngörüsüyle teşvik aldığını bir süre önce duyurmuştu.

Yatırımın tamamlanmasıyla Ford Otosan'ın elektrikli ticari araçlarda Ford'un küresel üretim merkezine dönüşmesi ve yaklaşık 3 bin kişi için yeni istihdam sağlanması hedefleniyor. Şirket ayrıca bilgi transferi aracılığıyla ve üretim süreçlerine entegrasyonu hızlandırarak tedarikçilerinin standartlarını ve verimliliğini yükseltmek için çalışacak.

– "Bu stratejik yatırım ülke ekonomisine katkı sağlayacak"

Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmeleri yer alan EBRD Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, elektrikli araçların, taşımacılık sektörünün sera gazı emisyonlarını azaltması yolunda umut vadeden bir adımı temsil ettiğini bildirdi.

Tuerkner, "EBRD'nin Türkiye'yi Avrupa'nın ticari EV üretim merkezlerinden biri olması, teknik bilgi birikimiyle katkı sağlaması, istihdam yaratması ve düşük karbon ekonomisini öne çıkarması konularında desteklediğini memnuniyetle ifade etmek istiyorum." ifadelerini kullandı.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün ise, EBRD ile otomotiv sektörünün en büyük finansman sözleşmelerinden birini imzalamaktan büyük mutluluk duyduklarını anlattı.

Yenigün, "Sadece araç değil, mühendislik ve teknoloji alanında da yıllardır ihracat lideri olarak bu stratejik yatırımla ülke ekonomisine katkı sağlayacak, daha yüksek katma değerli ileri teknolojiler üzerinde çalışma fırsatına sahip olacak ve daha yeşil bir dünya için yüksek kaliteli, sürdürülebilir ürünler üreteceğiz." açıklamasında bulundu.

İSTANBUL (AA) – Taze meyve yetiştiricisi ve meyve suyu konsantresi üreticisi olan Anadolu Etap, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın (EBRD) 2021 yılı Sürdürülebilirlik Ödülleri'nde "Çevresel ve Sosyal En İyi Uygulama" kategorisinde altın ödülün sahibi oldu.

Anadolu Etap'tan yapılan açıklamaya göre, sürdürülebilir tarım uygulamaları ile Türkiye’de tarımın ve tarıma dayalı endüstrilerin gelişimine öncülük eden Anadolu Etap, EBRD 2021 yılı Sürdürülebilirlik Ödülleri kapsamında "Çevresel ve Sosyal En İyi Uygulama" kategorisinde ödüle layık görüldü.

Şirket, çiftliklerinde ve fabrikalarında uyguladığı çevre koruma politikası, akıllı ve modern tarım teknikleri, mevsimlik göçer işçilerin ve çocuklarının yaşam koşullarının iyileştirilmesi çalışmaları ve tarımda kadın istihdamını destekleyen programlarıyla değerlendirilerek altın ödülün sahibi oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Anadolu Etap Genel Müdürü Bahadır Açık, EBRD tarafından böylesi değerli bir ödüle layık görülmenin son derece anlamlı ve gurur verici olduğunu belirtti.

Açık, Türkiye’de paydaşlarıyla birlikte oluşturdukları "Sürdürülebilir Tarım İlkelerini" iş planlarına dahil eden ve uygulayan ilk tarım şirketi olarak, üretim süreçlerinin tüm aşamalarında insan ve doğa arasındaki dengeyi koruduklarını ifade etti.

Çiftliklerde, fabrikalarda ve tesislerde sürdürülebilir tarım ilkeleriyle doğal kaynakların verimli kullanımına odaklandıklarını, aynı zamanda toplumsal değer yaratan örnek programları hayata geçirdiklerini aktaran Açık, kaliteli, sürdürülebilir ve güvenli gıda üretimiyle oluşturdukları ekonomik değerin yanında insana ve çevreye yatırım yaptıklarının altını çizdi.

– "MİÇO programımızla bugüne kadar 1.250'den fazla çocuğun gelecek hayallerine köprü olduk"

Bahadır Açık, AgroAkademi Platformu ve Misafir İşçi Çocukları (MİÇO) programının Anadolu Etap'ın sürdürülebilir tarım ilkeleri doğrultusunda yürüttüğü en önemli çalışmalar arasında yer aldığını belirtti.

Tüm Anadolu Etap ailesiyle birlikte, yürekten çalıştıkları MİÇO programıyla mevsimlik iş göçü nedeniyle eğitim hayatları büyük bir kesintiye uğrayan mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarına eğitim desteği verdiklerini belirten AÇık, konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

"2015 yılından bu yana, çiftliklerimizde açtığımız okullarda, çocuklarımızın eğitimlerini kesintisiz sürdürmelerine destek oluyoruz. MİÇO programımızla bugüne kadar 1.250’den fazla çocuğun gelecek hayallerine köprü olduk. AgroAkademi platformumuzla 2014 yılından bu yana yüzde 75’i kadınlardan oluşan toplam 875 çiftçimize sürdürülebilir tarım eğitimleri verdik. Her yıl çiftliklerimizde ortalama 2 bin mevsimlik işçiye istihdam sağlıyor, yaşam ve çalışma koşullarını iyileştiriyoruz. Çiftliklerimizde, çalışanlarımızın en az yüzde 70’inin kadınlardan oluşmasına özen gösteriyor, tarımda kadının ekonomiye ve istihdama katılımını destekliyoruz. Ülkemizde yaygınlaşması için öncülük etmekten gurur duyduğumuz programlarımızla, ülkemizin geleceğine yatırım yapıyoruz."

– "Doğal kaynakların verimli kullanımını iş modelimizin temeline koyduk"

Anadolu Etap Genel Müdürü Bahadır Açık, doğal kaynakların verimli kullanımını kuruluşlarından bu yana iş modellerinin temeline koyduklarını, yine kuruluşlarından bu yana Türkiye'deki meyve sektörüne 350 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını ve önemli bir bölümünü akıllı tarım uygulamalarına ayırdıklarını belirtti.

Kuraklık başta olmak üzere iklim değişikliğinin olası etkilerini yönetebilmek ve doğal kaynakların, başta suyun verimli kullanımı için çok fazla tarımsal ve teknolojik uygulamalarının bulunduğunu aktaran Açık, şöyle devam etti:

"Hem fabrikalarımızda hem tesisimizde hem de çiftliklerimizde enerji tasarrufu sağlayacak önemli projeler hayata geçiriyoruz. Atık yönetimi politikamızla organik atıklarımızdan yeni ürünler geliştiriyor ve farklı sanayilere ham madde sağlıyoruz. Çiftliklerimizi toprağın yapısına, arazinin eğimine, yetişecek meyve ağacının ihtiyaç duyduğu ışığa, suya ve doğal kaynakların verimli kullanıma göre planlayarak kurduk. Bu planlamalarımızı destekleyecek iş zekası çözümlerini, teknolojileri ve akıllı tarım uygulamalarını kullanıyoruz."

Açık, dünyadaki suyun yaklaşık yüzde 70’ini tarım sektörünün kullandığını, Anadolu Etap olarak damlama sulama sistemi kullanarak yüzde 40’a varan su tasarrufu sağladıklarını belirtti.

Uzaktan erişimli akıllı sulama ve gübreleme sistemiyle toprağın ihtiyaç duyduğu nemi ve gübreyi ölçerek, ağaçlara ihtiyaç duyduğu kadar besini verdiklerini aktaran Açık, "Bu sistemlerle yaptığımız gece sulamasıyla bitkinin verim alacağı suyun gündüz buharlaşmasını önleyerek hem doğal kaynakları koruyor hem gübreden aldığı verimi artırıyor hem de tasarruf sağlıyoruz. Bu uygulamaların ülkemizde de yaygınlaşması için özellikle faaliyet gösterdiğimiz bölgelerdeki üreticilerimize örnek olmaya gayret ediyoruz." ifadelerini kullandı.