Amasya'da berberler “evde kal” çağrısına destek için iş yerlerini kapattı

AMASYA (AA) – Amasya'nın Suluova ilçesinde bazı berberler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "evde kal" çağrısına destek vermek amacıyla iş yerlerini kapattı.

Yeni Mahalle bölgesinde faaliyet gösteren 9 berber, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına destek vermek, toplumda bilinç ve farkındalık oluşturmak amacıyla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sona erene kadar iş yerlerini kapalı tutma kararı aldı.

Berberler adına gazetecilere açıklama yapan Ali Savcı, tıraş işleminde elleriyle işlem yapmak durumunda olduklarını, yakın temas halinde koronavirüsün bulaşma riskinin arttığını söyledi.

Virüs nedeniyle bazı etkinlik ve işletme faaliyetlerine ara verildiğini hatırlatan Savcı, "Mesleğimizi uzaktan icra edemiyoruz. Yaptığımızda ise müşterinin bana, benim de ona virüsü bulaştırma riskimiz çok yüksek. Mesleği yapamayacağımız için müşterimizin de bizim de rahatsız olmaması adına virüs kalkana kadar işimize ara vermek istiyoruz. Cumhurbaşkanımızın 'Evde kal' çağrısına uyuyoruz. Mesleğimize geçici bir süre ara vermek istiyoruz." dedi.

Daha sonra berberler, "Koronavirüs nedeniyle geçici bir süre kapalıyız" yazılı duyurular astıkları iş yerlerini kapatıp evlerine döndü.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

BİLECİK (AA) – Bilecik'in Osmaneli ilçesinde bir berber, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadeleye destek vermek amacıyla sağlık çalışanlarını ücretsiz tıraş ediyor.

Berber Ender Kaygısız, nüfusu 21 bini aşan ilçedeki tüm sağlık çalışanlarına mesaj yoluyla ulaştı.

Randevu alarak iş yerine gelenleri tıraş eden Kaygısız, salgın sürecinde özverili çalışmaları için sağlıkçılara teşekkür ederek bayramlarını kutluyor.

Kaygısız, gazetecilere yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarına minnet borçları olduğunu söyledi.

Mücadeleye katkıda bulunma düşüncesiyle yola çıktığını belirten Kaygısız, "Sağlık çalışanlarımız bizler için gece gündüz demeden çalıştılar. Zorlu bir süreç geçirirken bayram tıraşlarını ücretsiz olarak yapmak, onlara böyle destek vermek istedik. Her birine bizim için canlarını ortaya koydukları için teşekkür ediyorum." dedi.

Tıraş olan sağlık çalışanlarından Sinan Mut da hizmeti için Kaygısız'a teşekkür etti.

Mustafa Selahattin Çetintaş Devlet Hastanesi Mali ve İdari İşler Müdürlüğü görevini yürüten Mut, "Kendisini duyarlı davranışından dolayı kutluyorum. Tüm vatandaşlarımıza iyi bayramlar diliyorum, inşallah sağlıklı günlerde tekrar bir araya geliriz." diye konuştu.

İSTANBUL (AA) – Berber, kuaför ve güzellik salonlarının mesai saatlerine yapılan bayram düzenlemesini fırsat bilen İstanbullular gecenin ilerleyen saatlerine kadar dükkanları boş bırakmadı.

Bayram öncesi yığılmanın önüne geçmek için İstanbul'da alınan karar sonrası 02.30'a kadar berber, kuaför ve güzellik salonlarında çalışmalar devam etti.

İstanbul'da 15 yıldır berberlik yapan Kadir Özdemir, "Kapanış saatlerinin 02.30'a alınması hem bizim için, hem de müşterilerimiz için çok güzel oldu. En azından yoğunluğu geniş saatlere yaymış olduk ve müşterilerimiz de daha rahat bir şekilde tıraş oldular." dedi.

Müşterisi Taylan Mercan da uygulamanın çok güzel olduğunu belirterek, "İşten geldim, dinlendim, yemeğimi yedim ve arkadaşımı arayıp randevumu aldım. Benim için de çok uygun bir saat oldu. Çok teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Karar sonrası berberlerde yoğunluk olmadığını anlatan Mercan, "Bayram öncesi bu uygulama çok güzel olmuş bence. Hem yoğunluğu da kesmiş." ifadesini kullandı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya sosyal medya hesabından berber, kuaför ve güzellik salonlarının çarşamba ve perşembe günleri gece saat 02.30, 22 Mayıs'ta ise 23.00'e kadar faaliyetlerine devam edebileceklerini bildirmişti.