Ankara'da “Keşmir Dayanışma Günü” programı

ANKARA (AA) – Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Syrus Sajjad Qazi, Hindistan'ın Cammu Keşmir'in ayrıcalıklı statüsüne son vermesine ilişkin kararından sonra 6 binden fazla kişinin hapse atıldığını söyledi.

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) ile Pakistan'ın Ankara Büyükelçiliği tarafından, "Keşmir Dayanışma Günü" etkinliği düzenlendi.

ESAM Genel Merkezindeki programa Qazi, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç ve ESAM Genel Başkanı Recai Kutan katıldı.

Programda konuşan Büyükelçisi Qazi, Hindistan'ın, Cammu Keşmir'in ayrıcalıklı statüsüne son vermesine ilişkin kararından sonra 6 bin Keşmirlinin hapse atıldığını belirtti.

Qazi, Hintli Kadınlar Ulusal Federasyonunun bir raporuna göre, 5 Ağustos’tan beri 13 bin kadar çocuğun gözaltına alındığına dikkati çekti.

Büyük ölçekte tutuklamalar ile işkencelerin devam ettiğini ifade eden Qazi, "Barışçıl toplantı düzenleme hakkı, hareket özgürlüğü ve dini özgürlük hakları ihlal edilmektedir. Kısacası, bütün dünyanın gözleri önünde yaşanan, bölgesel ve uluslararası barışı, güvenliği tehdit eden bir insani ve insan hakları trajedisi yaşanmaktadır." ifadesini kullandı.

Qazi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 5 Ağustos 2019’dan bugüne kadar Keşmir meselesi ile alakalı üç kez toplantı düzenlediğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

"BMGK toplantıları Cammu ve Keşmir’in anlaşmazlıklı statüsünü teyit eder, uluslararası barışa ve güvenliğe karşı yönelttiği tehdidi kabul eder ve Hindistan’ın son attığı adımların kendi iç meseleleri olduğu yönündeki iddiasını reddeder. BMGK, Keşmirlilerin kendi kaderlerini belirleme hakkını tanıyan 18 tane karar geçirmiştir. Bunların hepsi Hindistan tarafından kendi uluslararası yükümlülüklerini ve Keşmirlilerin arzusunu ve isteklerini çiğneyerek tamamen ve utanmazca reddedildi."

Türkiye'nin uluslararası topluluğun önemli bir üyesi olduğunu vurgulayan Qazi, Pakistan halkı ve hükümetinin Türkiye’den destek beklediğini sözlerine ekledi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSLAMABAD(AA) – Pakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Nijer’in başkenti Niamey’deki 47. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’nda oy birliği ile kabul edilen kararda, Hindistan’dan Cammu Keşmirli olmayanlara verilen yerlilik sertifikasını iptal etmesinin ve tartışmalı bölgenin demografik yapısını etkileyecek herhangi bir adımdan kaçınmasının talep edildiği belirtildi.

Kararda, Hindistan’ın uluslararası toplumca tartışmalı bölge olarak tanınan Cammu Keşmir’de 5 Ağustos 2019’da ve sonrasındaki yasa dışı, tek taraflı eylemlerinin reddedildiği, bölgedeki insan hakları ihlallerinin ise kınandığı vurgulandı.

Hindistan’ın uluslararası hukuku ve kararları ihlal ettiği ve hiçe saydığı işaret edilen kararda, uluslararası toplum ise Hindistan ile ilişkilerini gözden geçirmeye davet edildi.

Keşmir meselesinin Müslüman ümmeti için son derece önemli olduğunun altı çizilen kararda, söz konusu meselenin çözümünün Güney Asya’daki barış için vazgeçilmez olduğu kaydedildi.

Kararda, Hindistan’a uluslararası insan hakları yükümlülüklerine uyma ve İİT Özel Temsilcisi ile İİT Araştırma Heyeti’nin Cammu Keşmir’i ziyaret etmesine izin verme çağrısında bulunuldu.

Kararda, 70 yılı aşkın süredir Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin gündeminde olan Cammu Keşmir sorununun çözülmemiş bir mesele olarak kaldığı anımsatıldı.

İİT’nin Keşmir meselesine desteği yinelenen kararda, 2021’de İslamabad’daki 48. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’nda Cammu Keşmir anlaşmazlığının daha fazla ele alınacağı vurgulandı.

Niamey Deklarasyonu’nda İİT’nin Cammu Keşmir meselesinin BM Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda barışçıl bir şekilde çözümüne dair ilkeli tutumu yinelendi.

İSLAMABAD (AA) – Çavdri, gazetecilere yaptığı açıklamada, son birkaç günde Hint birliklerinin Cammu Keşmir’de 5 masum Keşmirli genci öldürdüğünü belirtti.

Ekim ayının başından 21’ine kadar toplam 18 Keşmirlinin Hint güvenlik kuvvetleri tarafından öldürüldüğünü kaydeden Çavdri, 40’ın üzerinde kişinin de yaralandığını kaydetti.

Öte yandan Çavdri, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’in Hindistan’da sivil toplum kuruluşlarına (STK) getirilen kısıtlamalar ve aktivistlerin tutuklanmasına yönelik endişelerine de atıfta bulundu.

20 Ekim’deki yazılı açıklamasında Bachelet, Hindistan’da “Vatandaşlık Yasası”ndaki Müslümanları dışlayan değişikliğe karşı çıkan aktivist ve insan hakları savunucularının özellikle bu yılın başında gerçekleştirdiği kitlesel protestolardan dolayı son günlerde baskı altına alındığını, protestolarla alakalı 1500’den fazla kişinin tutuklandığını kaydetmişti.

Bachelet, yabancı fonları kısıtlayan ve giderek sivil toplumun sesini boğmak için kullanılan muğlak ifadeli yasaların uygulanması da dahil olmak üzere, STK’lerin alanlarının daralmasından endişe duyduğunu dile getirmişti.

Pakistan ve Hindistan, iki ülke arasında 2003’te varılan Ateşkes Anlaşması’nın Keşmir’de sebepsiz yere ihlal edilmesi ve yaşanan can kayıpları nedeniyle birbirlerini suçluyor.

Cammu Keşmir’in özel statüsünün kaldırılması

İngiltere’den bağımsızlığın kazanıldığı 1947’den itibaren Cammu Keşmir, kendi yasalarını çıkarabilen ayrıcalıklı konumdaydı. Bu özel statü, yabancıların bölgeye yerleşmesine ve mülk edinmesine izin vermeyen vatandaşlık yasasını da içeriyordu.

Ancak Hindistan, anayasanın yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir’e ayrıcalık tanıyan 370’inci maddesini 5 Ağustos 2019’da iptal ederek, bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırdı ve eyaleti ikiye böldü.

Eyalet, 31 Ekim 2019’da resmi olarak merkeze bağlı Cammu Keşmir ve Ladakh “Birlik Toprağı” statüsünde iki bölgeye ayrıldı.

Kararın ardından Hint güvenlik güçleri, Cammu Keşmir’de asayiş operasyonlarını ve halk üzerindeki baskıları yoğunlaştırmıştı.

Sokağa çıkma yasağının yanı sıra internet, telefon ve ulaşım kısıtlamaları getirilmiş ve bölgedeki yerel partilerin yöneticileri ve üyeleri gözaltına alınmıştı.