Ankara'da Peru mutfağı tanıtıldı

ANKARA (AA) – Başkentte Peru'nun Ankara Büyükelçiliği ve Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü iş birliğinde Peru mutfağı tanıtıldı.

Bilkent Üniversitesinin "Uluslararası Mutfaklar" dersleri kapsamında, üniversitenin uygulama restoranı "Le Piment Rouge"da düzenlenen etkinliğe Peru'nun Ankara Büyükelçisi Campana Boluarte, Bilkent Üniversite Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar, Arjantin'in Ankara Büyükelçisi Jorge Alejandro Mastropietro, Kosta Rika'nın Ankara Büyükelçisi Gustavo Campos Fallas, Meksika'nın Ankara Büyükelçisi Jose Luis Martinez y Hernandez, Kolombiya'nın Ankara Büyükelçisi Julio Anibal Riano Velandia, Şili'nin Ankara Büyükelçisi Armin Andereya, Paraguay'ın Ankara Büyükelçisi Ceferino Valdes ile diplomatik temsilciler ve davetliler katıldı.

Peru'nun Ankara Büyükelçisi Campana Boluarte, burada yaptığı konuşmada, ülkesinin mutfağının lezzetlerinin Türkler tarafından tanınmaya başlandığını ve Peru'nun gastronomi derslerinin yakın gelecekte Bilkent Üniversitesinin akademik müfredatında kalıcı olarak yer edineceğini belirtti.

Campana Boluarte, ülkelerin tanıtımında mutfak kültürünün önemli bilgiler verdiğini, bu çerçevede Peru mutfağını tanıtmaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, katılımcılar ve Bilkent Üniversitesi yetkililerine teşekkür etti.

Bilkent Üniversite Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar da Türkiye ve Peru'nun coğrafi olarak birbirine uzak olsa da kültürel anlamda birçok benzer özelliğe sahip bulunduğunu söyledi.

Rektör Atalar, organizasyonda emeği geçenlere şükranlarını sundu.

İki gün sürecek etkinlikte Perulu ünlü şefler Bruno Santa Cruz ve Jean Carlo Milla 40 öğrenciye pratik yemek pişirme dersleri verecek.

Etkinlik kapsamında katılımcılara Peru mutfağından çeşitli yemekler ikram edildi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

BOGOTA(AA) – Ulusal Seçim Süreçleri Ofisinin (ONPE) yayınladığı verilere göre, 11 Nisan’da 1. turda en çok oy alan 2 adayın yarıştığı seçimin 2. turunda Popüler Güç partisi adayı Fujimori, oyların yüzde 52,46’sını alarak ilk sıraya yerleşti.

Oyların yüzde 56,03’ünün sayıldığı Peru’da kesin olmayan ilk sonuçlara göre, Özgür Peru partisi adayı solcu Pedro Castillo ise yüzde 47,53 ile ikinci sırada takibini sürdürüyor.

Seçime katılım oranı, yüzde 78 olarak açıklandı.

Ülkede 11 Nisan’da yapılan devlet başkanlığı 1. tur seçiminde sol partinin adayı Castillo, oyların yüzde 19,83’ünü alarak yarışı ilk sırada tamamlamış, sağcı aday Fujimori ise yüzde 13,37 ile ikinci sırada yer almıştı.

Seçimi kazanan aday Peru’nun bağımsızlığının iki yüzüncü yıl dönümü olan 28 Temmuz’da, yeni hükümeti devralarak 2021-2026 dönemleri için görev yapacak.

BOGOTA (AA) – Peru’da 18 adayın yarışacağı ve ilk turunda 25 milyondan fazla kişinin oy kullanacağı seçimde, devlet başkanının yanı sıra Kongreye 130 milletvekili ile ülkenin önemli bir parçası olan Andean Parlamentosu için de 5 üye seçilecek.

Seçimde, adayların ilk turda devlet başkanlığı koltuğuna ulaşılabilmesi için geçerli oyların yüzde 50’sini alması gerekiyor. Aksi takdirde, en yüksek oyu alan iki aday 6 Haziran’da ikinci turda yarışacak.

Ülkede en son yapılan ankete göre, merkez sağın adayı Yonhy Lescano, solcu aday Veronika Mendoza ve sağcı aday Hernando de Soto’nun ilk turda en çok oy alabilecek adaylar olarak ön plana çıkıyor.

Adaylar arasında Peru’nun eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori’nin kızı Keiko Fujimori ve eski futbolcu George Forsyth da yer alıyor.

Kamuoyu anketlerine göre, hiçbir adayın ilk turda devlet başkanlığı yarışını kazanması beklenmiyor.

Peru’da son 5 yılda 4 devlet başkanı görev yaptı

Siyasi krizlerle dolu sancılı bir dönem yaşanılan Peru’da 2016 ila 2020 yılları arasında 2 devlet başkanı haklarındaki yolsuzluk suçlamaları nedeniyle görevlerinden alınırken, Manuel Merino ise ülkede 6 gün süren şiddetli protestolar nedeniyle istifa etmek zorunda kalmıştı.

Merino’nun ardından Francisco Sagasti, 18 Kasım 2020’de tek aday olarak girdiği seçimde 26 “hayır” oyuna karşı 97 “evet” oyuyla, Peru Kongresi tarafından ülkenin yeni devlet başkanı seçilmişti.