Antalya Ticaret Borsası 100. yılını kutluyor

ANTALYA (AA) – Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, tarımda alışkın olunan üretim dışında daha fazla ekonomik değer oluşturacak yeni uygulamaların denenmesi gerektiğini belirtti.

ATB'nin 100. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen Çandır ve ATB Meclis Üyeleri, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Meydandaki törenin ardından, Borsa binasında meclis toplantısı gerçekleştirildi.

Çandır, toplantıda yaptığı konuşmada, bu yıl geniş katılımlı bir program düzenlemeyi planladıklarını ancak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle sınırlı bir etkinlik gerçekleştirdiklerini söyledi.

Milli Mücadele Dönemi'nin başlarında 45 tüccarın bir araya gelerek siyasi ve askeri zaferlerin ekonomik zaferlerle taçlandırılması gerektiği düşüncesiyle Borsanın temelini attıklarını aktaran Çandır, 1920'den bugüne kadar milletin emeğini ve üretimini kıymetlendirmek için Borsada görev yapan herkese teşekkür etti.

Bir asırlık sürede tarımdan ticarete, sanayiden turizme, eğitimden sosyal hayata ve inşaattan ulaşıma kadar Antalya'yı ilgilendiren tüm konularda Borsanın üzerine düşeni yapmaya gayret gösterdiğini dile getiren Çandır, şunları söyledi:

"Borsamız, kurulduğu günden bugüne değin kentimizde üretilen tarımsal ürünlerin piyasaya arz edilmesi, fiyatlarının belirlenmesi, güvenli ticaretinin sağlanması, tescilinin gerçekleştirilmesi ile ilan edilen fiyatların duyurulmasında ve ekonomik hayatın düzenlenmesinde görev aldı. Önümüzdeki dönemde Kovid-19 salgını nedeniyle zor bir dönem geçiren turizm sektörünü geliştirecek, sanayimizi güçlendirecek, ticaretimizi çağa adapte edecek, tarımda da alışkın olduğumuz üretim dışında daha fazla ekonomik değer yaratacak yeni uygulamaları denemeliyiz."

ATB'nin son 15 yılda ana faaliyeti olan tescil işlemlerinin yanı sıra projeci bir kimlik kazandığına işaret eden Çandır, ticaretin artması için yetiştiriciliğin geliştirilmesine, verim kayıplarının önlenmesine ve kalitenin yükseltilmesine yönelik önemli çalışmalar yaptıklarını bildirdi.

Çandır, bundan sonra da kentin ve ülkenin tarımsal üretim ve ticaretini geliştirmek için çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

Konuşmaların ardından "ATB 100. yıl videosu" izlendi ve pasta kesildi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Türk Telekom Prime sponsorluğunda gerçekleşen yol bisikleti kampı BoostCamp, Antalya'ya hazırlanıyor.

Türk Telekom'dan yapılan açıklamaya göre, şirketin spora ve sporcuya verdiği destek devam ediyor. Kullanıcıların hayatına renk katan birçok ayrıcalığın öncüsü Türk Telekom Prime'ın desteği ile başlayan, yol bisikletçilerinin en önemli hazırlık kampı Boostcamp'ın ikinci etabı tamamlandı. Bisikletçiler, üçüncü kampları için geri sayıma geçti.

Marmaris kampının devamı olarak gerçekleşen Boostcamp'in "Mystic Rise" konseptli Kapadokya ayağına, 100'ün üzerinde lisanslı bisikletçi katıldı. 4 gün süren kampta, farklı rotalarda mesafe ve hız grupları seçenekleri ile bisikletçiler; Ürgüp, Göreme, Uçhisar, Avanos ve Erciyes çevrelerinde sürüşlerini gerçekleştirdi.

Sporcular, ilk günü kendileri için hazırlanan Türk Telekom Prime Kızılçukur Vadisi'nde gün batımının tadını çıkardı. Katılımcılar, prime ayrıcalıklarıyla heyecanlı ve birbirinden farklı aktivitelerle dolu bir kamp dönemi geçirdi.

Yol bisikletçileri, Marmaris ve Kapadokya'nın ardından üçüncü kamplarını eylül ayında Antalya'da gerçekleştirecek.

İSTANBUL (AA) – Helmann Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün, Antalya'da yabancılara satılan konut adedinin yılın ilk 5 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 artışla 3 bin 84'e yükseldiğini bildirdi.

Özgün, Antalya'da yabancılara yapılan konut satışına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yabancıların Antalya'da konut satın almayı sürdürdüğünü ifade eden Özgün, Antalya'nın yabancılara en çok konut satılan iki ilden biri olma başarısını devam ettirdiğini belirtti.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemlerine, seyahat ve sokağa çıkma kısıtlamalarına satışlarda ciddi bir artış yakalandığının altını çizen Özün, "Kentimiz, yabancıların gözdesi olma özelliğini devam ettiriyor. Mayıs ayını uzun süreli tam kapanma ve resmi tatillerle geçirdik. Buna rağmen mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 162'lik bir artışla 341 adet konut satışı gerçekleştirdik." ifadelerini kullandı.

Özgün, konut satışlarının seyahat kısıtlamalarının kalması, turizm sezonunun açılması ve gurbetçilerin gelmesiyle birlikte hızla artmasını beklediklerini belirtti.

Antalya'da yabancıya konut satışında yıl sonu hedeflerinin 10 bin olduğunu vurgulayan Özgün, Antalya'daki toplam konut satışlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Yüksek faiz oranları ve fiyatların artması gibi nedenlerle konut satışlarında kısmi bir düşüş var. İlk 5 ayda Antalya'da toplamda 18 bin 673 adet konut el değiştirdi." bilgilerini verdi.

– "Antalya'da konut ve arsaların değerlenmeye devam edeceğini düşünüyoruz"

Selman Özgün, salgın sürecinde tatilcilerin ve yazlıkçıların en çok tercih ettiği sahil kentlerinden olan Antalya'nın, konut ve arsaların en çok değerlendiği iller arasında üst sıralarda yer aldığını belirtti.

Merkez Bankası Konut Fiyat Endeksi'ne göre, ülke genelinde son bir yılda konut fiyatlarının yüzde 32 arttığını ifade eden Özgün, şunları kaydetti:

"Antalya'nın da içinde bulunduğu bölgede ise bu oran yüzde 41,6. Gayrimenkul veri analiz platformu Endeksa'ya göre de Antalya, yüzde 48,8 artışla konut fiyatlarının en çok yükseldiği ilk 3 il arasında. Aynı şekilde arsa fiyatlarında artış yüzde 59'a ulaşmış durumda. Hem yerli hem de yabancılar tarafından konut yatırımına ilgi çok yüksek. İnşaat maliyetlerindeki artışın da etkisiyle Antalya'da konut ve arsaların değerlenmeye devam edeceğini düşünüyoruz."