Antalya yılı 8,5 milyon turistle kapatmayı hedefliyor

ANTALYA (AA) – Ağırladığı turist sayısı bakımından “turizmin başkenti” olarak nitelendirilen kent, denizi, kumu, güneşi, doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra tesisleriyle de dikkati çekiyor.

Dünyanın farklı bölgelerinden gelen tatilciler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinasyonunda başlatılan “Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı” kapsamında sağlıklı ve güvenli tatil yapmanın keyfini çıkarıyor.

AA muhabirinin, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün verilerinden derlediği bilgiye göre, geçen yıl 1 Ocak-31 Ağustos’ta 1 milyon 558 bin 728 turistin ziyaret ettiği Antalya, bu yılın aynı döneminde 5 milyon 285 bin 585 turiste ev sahipliği yaptı.

Rusya 1 milyon 883 bin 901 misafirle en fazla turist gönderen ülke oldu. Rusya’yı, 894 bin 640 misafirle Ukrayna, 658 bin 748 turistle Almanya, 269 bin 406 kişiyle Polonya, 148 bin 745 turistle Kazakistan ve 135 bin 495 kişiyle Romanya takip etti.

“Türkiye rakiplerine göre salgın sürecini iyi yönetti”

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, AA muhabirine, ay sonu itibarıyla salgın döneminde 5 milyon 300 bin rakamına ulaşılmasının sevindirici olduğunu söyledi.

Kente gelen turist sayısının geçen yıl bu dönemlerde 1 milyon civarında olduğunu anımsatan Çetin, 2019’da ise rakamın 10 milyon düzeyinde seyrettiğini, salgın nedeniyle 2019 ile kıyaslama yapmadıklarını belirtti.

İngiltere pazarının Türkiye turizmi için önemine işaret eden ve bir an önce kapıların açılmasını beklediklerini aktaran Çetin, şöyle devam etti:

“Türkiye, turizmde salgın dönemini diğer rakiplerine göre çok daha iyi bir şekilde yönetti. Bu yıl sektörlerimiz biraz nefes aldı. Geçen seneye göre daha iyiyiz ama bütün ümidimiz 2022. Salgın bittiği anda 2019 rakamlarına ulaşacağımızı, hatta üstüne çıkabileceğimizi düşünüyorum. Her şey böyle giderse bu yılı 8-8,5 milyon civarında turistle kapatırız. Sezon uzuyor ama salgının gidişatı da önemli.”

Çetin, Güvenli Turizm sertifika programının Türkiye turizmi açısından son derece önemli olduğunu vurguladı.

Salgın sürecinde Türkiye’nin önemli bir sınav verdiğine değinen Çetin, “Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği son derece önemliydi. Türkiye en güvenilir turizm merkezlerinden biri oldu. Güvenli Turizm Sertifikası devam ederse, turizme önümüzdeki günlerde de ciddi anlamda katkısı olacak.” diye konuştu.

Aşılamanın da turizmin gidişatı için öneminin altını çizen Çetin, Antalya’daki aşılanma oranının diğer illere göre çok iyi olduğunu kaydetti.

“Geçen yıla göre rakamlar çok iyi”

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkan Yardımcısı Kaan Kavaloğlu da kente gelen turist sayısının geçen yıla göre çok iyi, ancak 2019’un yüzde 50 gerisinde olduğunu söyledi.

Türkiye için önemli üç pazarın kapalı olduğunu dile getiren Kavaloğlu, “Bu sezonun böyle devam edeceğini düşünüyorum. Avrupa’da sadece aşılı olanların tatil yapabileceği gündemde. Biz de aşılama çalışmalarını daha da hızlandırmalıyız. Turizm personeli yüzde 90’ın üzerinde aşılandı. Sektördeki çalışanların aşılanma oranı çok yüksek.” dedi.

“Rakamlar sektöre pozitif yansıdı”

Turizmde “her şey dahil” sisteminin geliştiricisi olarak bilinen turizmci Cem Kınay ise turist sayısının artmasının çok iyi bir gelişme olduğunu, sektöre pozitif yansıdığını ifade etti.

Dünyanın salgından dolayı bunalımda olduğuna dikkati çeken Kınay, şunları kaydetti:

“Türkiye uyguladığı Sağlıklı ve Güvenli Turizm Programı sayesinde her milliyetten turiste ev sahipliği yapıyor. Bu program, birçok ülkeden turistin ülkemize gelmesini sağladı. İngiltere pazarı açık olsaydı bu rakamlar çok daha yüksek olacaktı. Önümüzdeki aylarda Avrupa pazarından, özellikle İngiltere ve Almanya gibi ülkelerden sezon sonuna doğru daha fazla misafirin geleceğini düşünüyorum.”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Koçtaş, lojistik şirketi DHL Supply Chain ile dağıtım iş birliğine giderek "Koçtaş Kapımda" uygulamasını hayata geçirdi.

Şirket açıklamasına göre, Koçtaş'ın dijital kanalları olan "koctas.com.tr", Koçtaş mobil uygulaması ve mağazalardaki hızlı sipariş ekranlarından (kiosk) alışveriş yapanlar, ürünlerini "Koçtaş Kapımda" ile hızla ve hasarsız bir şekilde teslim alıyor. "Koçtaş Kapımda" ilk olarak İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Muğla, Antalya ve İzmit'te hizmet veriyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Koçtaş Ticari Gruptan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mert Kesimer, özellikle pandemi döneminde müşterilerinin online alışverişe yöneldiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Bu noktada biz de Koçtaş olarak müşteri deneyimi, dijitalleşme, tedarik zinciri, lojistik ağı ve verimlilik çalışmalarımıza ve yatırımlarımıza hız verdik. Dijital platformlarda müşterilerimize pürüzsüz bir alışveriş deneyimi sunmak için yatırımlarımızı aralıksız sürdürdük. Bu dönemde kargo ve lojistik hizmetleri hiç olmadığı kadar önemli bir noktaya geldi. Müşteri odaklı yaklaşımımızla hızlı ve sorunsuz teslimat yapmak için DHL Supply Chain ile dağıtım iş birliğine başladık ve 'Koçtaş Kapımda' uygulamasını devreye aldık. Artık dijital kanallarımızdan satılan tüm ürünlerin teslimatı Koçtaş Kapımda ile gerçekleşiyor. Bu hizmetimiz ile birlikte teslimat performansımızı yüzde 100'e ulaştıracağız."

DHL Supply Chain Türkiye İş Geliştirme Direktörü Ömür Özkardeşler de "Son dönemde e-ticaret hacmindeki artış ve yaşanan dalgalanmalar, tedarik zinciri süreçlerinde, müşteri beklentilerinin merkezde olduğu farklı çözüm ihtiyaçlarını doğurdu. Bu kapsamda iş ortağımız Koçtaş ile birlikte oluşturduğumuz e-ticaret dağıtım modeliyle dijital satış kanalı teslimatlarının müşteri beklentilerine uyumlu olarak sağlanmasını garanti altına aldık. Bu anlamda müşterilerimizin ve onların müşterilerinin memnuniyetlerini ön planda tutarak güçlü altyapımızla sürdürülebilir çözümler üretmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

ANTALYA (AA) – Müsabakalar öncesi Cumhuriyet Meydanı’nda kortej yürüyüşü yapıldı. Elmalı Ömer Paşa Camisi’nde mevlit okutuldu, Kırkpınar eski başpehlivanlarından Recep Gürbüz, kabri başında yapılan dua ile anıldı.

İlk gün alt boyların mücadele ettiği güreşler, 5 Eylül Pazar günü yapılacak başpehlivanlık final müsabakasıyla sona erecek.

Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 669 yıldır devam eden Türk’ün ilk er meydanı Elmalı Güreşleri’nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle geçen yıl düzenlenemediğini hatırlattı.

Güreşlerin bir yıl aradan sonra tekrar düzenlenmesinden dolayı büyük bir sevinç, mutluluk ve onur duyduklarını dile getiren Öztürk, güreşçilere başarılar diledi.

Muhabir: Mehmet Çakmak