Antalya'da deniz ve mera OSB'leri kurulması çağrısı

ANTALYA (AA) – Antalya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, OSB'lerin hizmet alanlarının genişletilmesi gerektiğini belirterek, Antalya'da deniz ya da mera organize sanayi bölgeleri oluşturulabileceğini bildirdi.

Bahar, Ekonomi Muhabirleri Derneği muhabirleriyle bir araya geldiği toplantıda, organize sanayi bölgelerinin genellikle karalarda oluşturulan binalar gibi algılandığını söyledi.

Her alanda OSB oluşturulabileceğini aktaran Bahar, "Deniz veya mera gibi alternatif organize sanayi bölgeleri oluşturup böylece ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayabiliriz. Balık dünyanın en değerli besinlerinden biri. Örneğin Gazipaşa'da sarp kıyıların karşısında bir alan ayrılarak deniz OSB yapılabilir mi, orada balık çiftlikleri kurulabilir mi? Buna bakmak gerekiyor." dedi.

Korkuteli ilçesinde ekilemeyen binlerce dönüm alan olduğuna değinen Bahar, buralara da mera OSB'si kurulabileceğini kaydetti.

Bu konuda organize sanayi bölgelerine yetki verilmesi gerektiğini vurgulayan Bahar, "5 milyon metrekarelik bir arazide mera olur. Türkiye'nin ihtiyacı da var, hayvancılığı da geliştirmek istiyoruz. Bölgeye gidilip gerek kooperatifleşme yöntemiyle gerek hak sahiplerine yüzdelik hisse verilerek gerek satın alınarak bu iş yapılabilir." diye konuştu.

Bahar, Antalya OSB olarak Antalya Limanı'na talip olduklarını da söyledi.

– "Proje pazarı yeni iş imkanları pazarlıyor"

Antalya OSB Ar-Ge ve İnovasyon Proje Pazarı etkinliğini 16-17 Nisan'da düzenleyeceklerini vurgulayan Bahar, etkinlikte 280'in üzerinde proje yarışacağını, geniş katılımlı bir organizasyon olacağını bildirdi.

Sadece proje yarışması olarak düşünülmemesi gerektiğini anlatan Bahar, "Proje pazarı sadece bir yarışma değil, iş insanları gezebiliyor ve projelere bakıp görüşerek isterlerse ortak şirket kurabiliyor. Sadece proje yarışmıyor, yeni iş imkanları pazarlanıyor. Sanayi ve bilim insanlarından oluşan hakem heyeti tarafından 284 proje belirlendi." bilgisini verdi.

Teknopark'ın da 2021'de bitirileceğini belirten Bahar, açılışta Dünya Melek Yatırım Forumu'nun gerçekleştirileceğini bildirdi. Melek Yatırım Ağı Komisyonu kurduklarını aktaran Bahar, bu ağın bilimi ve eğitimi paraya dönüştüren bir yapı olduğunu sözlerine ekledi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Koçtaş, lojistik şirketi DHL Supply Chain ile dağıtım iş birliğine giderek "Koçtaş Kapımda" uygulamasını hayata geçirdi.

Şirket açıklamasına göre, Koçtaş'ın dijital kanalları olan "koctas.com.tr", Koçtaş mobil uygulaması ve mağazalardaki hızlı sipariş ekranlarından (kiosk) alışveriş yapanlar, ürünlerini "Koçtaş Kapımda" ile hızla ve hasarsız bir şekilde teslim alıyor. "Koçtaş Kapımda" ilk olarak İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Muğla, Antalya ve İzmit'te hizmet veriyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Koçtaş Ticari Gruptan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mert Kesimer, özellikle pandemi döneminde müşterilerinin online alışverişe yöneldiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Bu noktada biz de Koçtaş olarak müşteri deneyimi, dijitalleşme, tedarik zinciri, lojistik ağı ve verimlilik çalışmalarımıza ve yatırımlarımıza hız verdik. Dijital platformlarda müşterilerimize pürüzsüz bir alışveriş deneyimi sunmak için yatırımlarımızı aralıksız sürdürdük. Bu dönemde kargo ve lojistik hizmetleri hiç olmadığı kadar önemli bir noktaya geldi. Müşteri odaklı yaklaşımımızla hızlı ve sorunsuz teslimat yapmak için DHL Supply Chain ile dağıtım iş birliğine başladık ve 'Koçtaş Kapımda' uygulamasını devreye aldık. Artık dijital kanallarımızdan satılan tüm ürünlerin teslimatı Koçtaş Kapımda ile gerçekleşiyor. Bu hizmetimiz ile birlikte teslimat performansımızı yüzde 100'e ulaştıracağız."

DHL Supply Chain Türkiye İş Geliştirme Direktörü Ömür Özkardeşler de "Son dönemde e-ticaret hacmindeki artış ve yaşanan dalgalanmalar, tedarik zinciri süreçlerinde, müşteri beklentilerinin merkezde olduğu farklı çözüm ihtiyaçlarını doğurdu. Bu kapsamda iş ortağımız Koçtaş ile birlikte oluşturduğumuz e-ticaret dağıtım modeliyle dijital satış kanalı teslimatlarının müşteri beklentilerine uyumlu olarak sağlanmasını garanti altına aldık. Bu anlamda müşterilerimizin ve onların müşterilerinin memnuniyetlerini ön planda tutarak güçlü altyapımızla sürdürülebilir çözümler üretmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

ANTALYA (AA) – Müsabakalar öncesi Cumhuriyet Meydanı’nda kortej yürüyüşü yapıldı. Elmalı Ömer Paşa Camisi’nde mevlit okutuldu, Kırkpınar eski başpehlivanlarından Recep Gürbüz, kabri başında yapılan dua ile anıldı.

İlk gün alt boyların mücadele ettiği güreşler, 5 Eylül Pazar günü yapılacak başpehlivanlık final müsabakasıyla sona erecek.

Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 669 yıldır devam eden Türk’ün ilk er meydanı Elmalı Güreşleri’nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle geçen yıl düzenlenemediğini hatırlattı.

Güreşlerin bir yıl aradan sonra tekrar düzenlenmesinden dolayı büyük bir sevinç, mutluluk ve onur duyduklarını dile getiren Öztürk, güreşçilere başarılar diledi.

Muhabir: Mehmet Çakmak